Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 68

Θέμα: Τοποθέτηση μαγνητικών παγίδων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή Τοποθέτηση μαγνητικών παγίδων

    Καλησπέρα και πάλι
    το τελευταίο καιρό κάνω πολλές ερωτήσεις πάνω στο θέμα του συναγερμού, αφού θέλω να θωρακίσω καλύτερα ένα υπάρχον σύστημα συναγερμού
    αλλα το ταμείο είναι μείον

    Στο σπίτι δεν υπάρχει καλωδίωση για παγίδες στα παράθυρα και πόρτες αλλά υπάρχουν μόνο ραντάρ,περισεύουν 2 ζώνες,
    αλλά επειδή είναι οικονομική λύση αποφάσισα να περάσω ένα πλαστικό κανάλι πάνω απο το σοβατεπί και να βάλω παγίδες σε όλες τις πόρτες παράθυρα μπαλκονόπορτες.(είναι όλα επάλληλα εκτός απο 2 πόρτες)
    Θεωρητικά ξέρω πως θα γίνει η σύνδεση σε σειρά, αλλά πρακτικά τι καλώδιο θα χρειαστώ? πως θα γίνει η σύνδεση? υπάρχουν ειδικές κλέμες?
    ή κόβω το καλώδιο στο σημείο που θα μπει η παγίδα και κάνω τις κολλήσεις?
    Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα που το κανάλι θα φένεται?
    Τι παγίδες προτείνετε? έχω δει ότι υπάρχουν και χονευτές
    πειράζει στα επάλληλα παράθυρα να βάλω τις παγίδες στο κάτω μέρος?

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ meandjerrygr θεωρώ πως το υπόμνημα του GeorgeVita

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55104

    έχει εξαιρετικές πληροφορίες αν όχι για όλα τα ερωτήματά σου, τουλάχιστον για πολλά απο αυτά. Το θεωρώ ένα πλήρως καταρτισμένο οδηγό για εγκαταστάσεις.
    Σε δική μου εγκατάσταση θα τοποθετούσα ένα καλώδιο 2 ζευγών, με τις συνδέσεις -αν με παίρνει- κολλητές και προστατευμένες με σωλήνα σε (μικρή διατομή) θερμοσυρρικνούμενης πολυολεφίνης. Αν δεν ενοχλεί εσένα οπτικά, νομίζω πως να φαίνεται το κανάλι, δεν έχει και μεγάλη σημασία, αρκεί να φροντίσεις να ενισχύσεις το αυτοκόλλητό του, γιατί συνήθως είναι κακής ποιότητας και με το χρόνο καταστρέφεται, "κρεμώντας" όλη την εγκατάσταση. Άλλη λύση στήριξης είναι η θερμόκολλα σιλικόνης, αλλά αν ο χώρος σου πιάνει υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι, θα έχεις το ίδιο πρόβλημα. Τέλος, τα ρόκα σε τέτοια διάσταση, μπορούν να είναι η τελευταία σου επιλογή.

    Σε ό,τι αφορά τα μαγνητικά, μπορείς να διαλέξεις κάποια στο χρώμα των κουφωμάτων, τα οποία μπορεί να είναι αυτοκόλλητα, ή να διαθέτουν μικρές τρύπες για στήριξη με λαμαρινόβιδα. Και εδώ, νομίζω οτι είναι και θέμα οπτικού αποτελέσματος. Δεν έχω υπ' όψιν κάτι συγκεκριμένο σε αισθητήρα, αλλά ο μαγνήτης του μπορεί να είναι σχετικά δυνατός για να εξασφαλίζεις σωστή λειτουργία του reed. Με σχετική ρύθμιση της απόστασης μεταξύ τους, πετυχαίνεις και την "υστέρηση" (απόσταση στην οποία ενεργοποιείται το reed του μαγνητικού) στο άνοιγμα-κλείσιμο του επάλληλου κουφώματος. Τα χωνευτά μαγνητικά, έχουν εφαρμογή κυρίως σε ξύλινα κουφώματα, για αυτό και θα τα συναντήσεις σε παρελκόμενα συστημάτων αμερικανικής κυρίως προέλευσης.

    Το να τα τοποθετήσεις στο κάτω μέρος των κουφωμάτων, έχω την εντύπωση πως δεν είναι και τόσο πρακτικό γιατί είναι πιο προσιτά σε αντικείμενα π.χ. που θα μπορούσαν να τα βλάψουν (σκούπα, αν το κούφωμα είναι πόρτα).

    Νομίζω πάντως, πως θα υπάρχουν και άλλοι καλοί συνομιλητές εδώ με πιο καλές συμβουλές για να ακολουθήσεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο απο τη πρώτη μέρα που το έγραφε ο goergeVita και πράγματι πρέπει να μπει σε βιβλίο,
    όσο για τις παγίδες , ο συναγερμός μου είναι ένας παλιός sigma 15χρόνια κοντά, διάβασα το manual εγκατάστασης
    (mc08 )
    για NC μαγνητικές επάφές λέει μόνο για τερματική αντίσταση 2,2k,
    θέλω μία πρόταση για το καλώδιο, (λογικά 2κλωνο θωρακισμένο) η το καλώδιο θα είναι αρκετά μέτρα 10μ λέω , τι πάχος να έχει?
    τι μάρκα να επιλέξω
    να κάνω τις συνδέσεις των επαφών με κολλητήρι ? στο σημείο της σύνδεσης τι να βάλω?
    και γενικά αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 03-08-11 στις 22:28

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστώ πολύ! πολύ καλές οι συμβουλές σου,
    το κανάλι λέω να το βιδώσω με ούπα σε μερικά σημεία, σε καμία περίπτωση δεν θα το άφηνα με το κόλα που έχει.
    τα μαγνητάκια επίσης θα τα βιδώσω

    θερμοσυρρικνούμενης πολυολεφίνης... τι είναι αυτό?
    είναι ένα κάλυμμα που όταν το ζεσταίνει κολλάει πάνω στις συνδέσεις ή στο γυμνό καλώδιο?

    ....
    όσο για τη τοποθέτηση της επαφής στο κάτώ μέρος του κουφώματος το λέω για τα παράθυρα,
    και όχι για τη μπαλκονόπορτα, εκεί σίγουρα θα τα βάλω στο πάνω μέρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    θερμοσυρρικνούμενης πολυολεφίνης... τι είναι αυτό?
    είναι ένα κάλυμμα που όταν το ζεσταίνει κολλάει πάνω στις συνδέσεις ή στο γυμνό καλώδιο?
    είναι το λεγόμενο στην πιάτσα θερμοσυστελόμενο ή ακόμα και μακαρόνι :P
    σκέψου οτι ειναι ενα καλαμάκι πλαστικό που μόλις το ζεσταίνεις μαζέυει και παίρνει το σχήμα του καλωδίου ,
    αντί να βάλεις μονωτική ας πούμε στην ένωση βάζεις αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον navar για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (03-08-11)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...για NC μαγνητικές επάφές λέει μόνο για τερματική αντίσταση 2,2k,
    θέλω μία πρόταση για το καλώδιο, (λογικά 2κλωνο θωρακισμένο) η το καλώδιο θα είναι αρκετά μέτρα 10μ λέω , τι πάχος να έχει?...
    Ζητώντας ένα απλού ζεύγους μικρής διατομής καλώδιο σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών, σίγουρα θα βρείς κάτι. Εγώ σε όσους συναγερμούς έχω βάλει, χρησιμοποίησα για τα μαγνητικά καλώδιο απλό χωρίς θωράκιση, 2 ζευγών, μικρής διατομής. Εταιρείες κατασκευής καλωδίων υπάρχουν πολλές, (π.χ. ΜΑΒΙΚΑΛ) και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να βρείς αυτό που θές.

    Τις συνδέσεις μου τις έκανα πάντα με κόλληση και μόνωση με μακαρόνι μονό και διπλό απο πάνω για σιγουριά στην μόνωση. Φρόντισε η μάτιση να είναι υπολογισμένη σε μήκος σωστά για να μην κάνεις βρόγχους το περισσευούμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    manolena όταν λές να μην κάνει βρόγχους το καλώδιο?

    μια λεπτομέρεια, περνάει το κεντρικό καλώδιο στο σοβαντεπί, και φτάνει κάτω απο το παραθύρο, τότε κόβω σε εκείνο το σημείο
    τον έναν μόνο κλώνο και τον ενώνω με την επαφή με ένα δεύτερο καλώδιο? είναι εφικτό κάτι τέτοιο για να μην κόψω το καλώδιο της επιστροφής?

    χίλια ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 03-08-11 στις 22:46

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    manolena όταν λές να μην κάνει βρόγχους το καλώδιο?

    χίλια ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας!
    Εννοώ να μην κάνεις βόλτες το καλώδιο στο σημείο της ένωσης αν σου βγεί μεγαλύτερο. Δυο φορές μέτρα και μια κόψε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    ο meandjerrygr εχει δει το πολυ καλο υπόμνημα του GeorgeVita και εχει κανει και τα post
    #3 #5 #7 #11 εκει

    προτεινω καλωδιο 3 ζευγη θωρακισμενο και οχι 2 (μπορει να χρειασστει κατι περισσοτερο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και η καινουργια εγκατασταση να ειναι δυσκολη).
    πχ.
    http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=3372

    τα μαγνητικα να ειναι με στηριξη βιδας για να αποφυγεις τυχαιους συναγερμους επειδη ξεκολλησε καποια επαφη και επεσε κατω

    εαν δεν βαριεσαι χρησιμοποιησε και το κολλητηρι

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Κι εγω θα σου προτεινα καλωδιο 4 πολικο αντι για 2 πολικο ετσι ωστε να μοιρασεις τις παγιδες σε περισσοτερες απο μια ζωνες εφ οσον υπαρχουν ελευθερες στο κεντρο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιμετώπιση μαγνητικών πεδιων
    By giwrgos9 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 10:02
  2. Ανασκόπηση στο ζήτημα των μαγνητικών κινητήρων
    By tasos.k in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 15:25
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 09:54
  4. Πρόβλημα σύνδεσης μαγνητικών επαφών
    By gorge in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 21:12
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-10, 19:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας