Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 87

Θέμα: Μετασχηματιστής Νέον (γενικώς υψηλής τάσης)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    106

    Post Μετασχηματιστής Νέον (γενικώς υψηλής τάσης)

    Γεια σας,
    τώρα τελευταία βρίσκομαι στην αναζήτηση ενός μετασχηματιστή υψηλής τάσης για ένα πηνείο Τέσλα που θα κατασκευάσω. Απαιτούνται τουλάχιστων 6kV για να λειτουργήσει. Αρχικά σκέφτηκα να χρησιμοποίηση μετασχηματιστή φούρνου μικροκυμάτων, αλλά η τάση του δεν επαρκεί. Θεωρώ ιδανικό (όπως και πολλοί άλλοι άλλωστε, γνώστες του θέματος) ένα μετασχηματιστή επιγραφών Νέον (Neon Sign Transformer ή αλλιώς NST). Όποιος έχει στη διάθεσή του έναν τον οποίο τον χαρίζει ή τον πουλάει σε πολύ χαμηλή τιμή (<50Ευρώ) ας απαντήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Μπορεις και με μετασχηματιστη απο τηλεοραση!Αν θες περισσοτερες λεπτομεριες πες μου να σου στηλω.Εχεις ξανακανει πηνιο τεσλα?

    Μπορεις να ρωτησεις σε μαγαζια που φτιαχνουν επιγραφες νεον να σου δωσουν καποιον παλιο τσαμπα ή εστω με μια πολυ μικρη τιμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε pizza1993, δεν έχω ξανακάνει πηνείο Τέσλα. Κάπου πήρε το αυτί μου πως γίνεται και με τέτοιον μετασχηματιστή. Θα ήθελα να μου στείλεις περεταίρω πληροφορίες. Θα χρειαστεί τίποτα επιπλέον εάν λειτουργήσω το πηνείο με μετασχηματιστή τηλεόρασης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Aρχικα ποσο μεγαλο θες να το κανεις?Ποσα εκατοστα δευτερευον και ποσα εκατοστα σπινθυρας θες?Θα σου στηλω με πμ το δικο μου που το εκανα με κοστος <40ευρω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Δε σκοπεύω να κάνω τίποτα κολοσιαίο. Τώρα όσων αφορά το μήκος και τη διάμετρο του δευτερεύοντος, έχω την εντύπωση ότι εξαρτόνται από τον μετασχηματιστή. Πάντως θα ήμουν ικανοποιημένος και με 20 εκατοστά σπίθα που λέει ο λόγος. Πάντως η δική σου κατασκευή με ενδιαφέρει λόγω του χαμηλού κόστους της. Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotos112233 : 06-08-11 στις 14:03

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    μπορεις να φτιαξεις ενα μετασχηματιστη υψηλης τασης γυρο στα 10kV αρκετα δυνατο για να δουλεψει ενα πηνιο τεσλα απο το μετασχηματιστη υψηλης απο μια τηλεοραση...

    Το μονο 'κακο' ειναι οτι πρεπει να φτιαξει ενα οδηγο για να το δουλεψει... ενας πολυ καλος οδηγος ειναι ο (zvs flyback driver) ψαξε στο google και θα το δεις. ειναι απλος ευκολος δυνατος και δοκιμασμενα δουλευει.....

    Ή στην τελικη βαζεις μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκυμματων σε σειρα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Mε μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκυματων φτιαχνεις μεγαλο πηνιο και θανατηφορο,ειναι πολυ επικινδυνοι..Μιας και ειναι το πρωτο του του προτεινο κι εγω με μ/τ απο τηλεοραση και zvs mazilli driver...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pizza1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκυματων φτιαχνεις μεγαλο πηνιο και θανατηφορο,ειναι πολυ επικινδυνοι..Μιας και ειναι το πρωτο του του προτεινο κι εγω με μ/τ απο τηλεοραση και zvs mazilli driver...
    Ναι οντως εκτος του οτι θελει 4 μετασηματιστες που ο καθε ενας ειναι γυρο στα 1000W οποτε θα τραβαει 4000W μπορουν να δωσουν ρευμα μεχρι και Α στα 30mA θεωρητικα πεθαινεις (συνεπαγεται οτι το spark gap θα λιωσει στο λεπτο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Ωραία, λοιπόν, τότε θα χρησιμοποιήσω Μ/Τ τηλεόρασης με driver. To θέμα είναι ότι αναφέρετε 2 κυκλώματα driver. Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους ή θα έχω τα ίδια αποτελέσματα με όποιον από τους δύο κι αν εργαστώ; Αυτός που βρήκα εγώ είναι ο παρακάτω:
    Mazilli1.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotos112233 : 07-08-11 στις 12:46

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Ενας zvs υπαρχει και ειναι αυτος που ανεβασες.Καπου βεβαια ειχε παρει το ματι μου και μια λιγο τροποποιημενη version για μεγαλυτερο arc αλλα και αυτος καλος ειναι για αρχη.Αν τελικα φτιαξεις αυτον τον οδηγο φροντησε να βιδωσεις τα irfp250n σε μεγαλα heat sinks γιατι θερμενονται ευκολα.Επισης θα σου προτεινα τα mosfets να τα παραγγειλεις απο το ιντερνετ γιατι εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο τσιμπημενα(για παραδειγμα εμενα περσι μου ειχαν παρει 4.80ευρω για το ενα irfp250n και φετος που ανακαλυψα το ebay αγορασα 4 irfp250n με 4.60 ευρω.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστής Υψηλής CRT Μόνιτορ
    By microwave in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-15, 20:31
  2. Μετασχηματιστής υψηλής από monitor crt
    By Pxelectric in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-15, 13:50
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 09:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας