Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 87 από 87

Θέμα: Μετασχηματιστής Νέον (γενικώς υψηλής τάσης)

  1. #81
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Να μερικά χρήσιμα link που βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο για «σπιτικούς» πυκνωτές:




    http://www.sentex.net/~mec1995/circ/hv/hvcap/hvcap.html
    http://www.capturedlightning.org/hot...tk/tc/caps.htm
    http://www.kronjaeger.com/hv/hv/comp/cap/caps.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sotos112233 (28-08-11)

  3. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις μίκες μια χαρά είσαι. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, δεν έχω φτιάξει ZVS, ούτε έχω ψάξει για πηνιόσυρμα (αν και έχω από κάπου ένα καρούλι πολύ ψιλό).

    Πυκνωτή τέτοιου είδους έχω δει να φτιάχνουν και με γυαλί αντί πλεξιγκλάς, είχε και tutorial για την κατασκευή, αλλά δεν θυμάμαι που το είχα δει. Πάντως παιδεύτηκε πολύ τον φτιάξει γιατί έπρεπε το κάθε φύλλο αλουμινίου να είναι τελείως λείο, να μην έχει τσακίσεις-φουσκάλες κτλ. Του φίλου CLOCKMAN ακούγετε καλός, πόσο σου κόστισε αλήθεια και τι τάση αντέχει?
    Ο πρώτος πυκνωτής που έφτιαξα ήταν με γυαλί αν και ήταν καλός στην αρχή μετά από δοκιμές τρύπησε και αποφάσισα να φτιαξω με διηλεκτρικό πλεξιγκλας, κάπου είχα δει έναν υπολογιστή πυκνωτών, σε ποια σελίδα, δεν θυμάμαι. Θυμάμαι πάντος πως ήθελε καλό σφίξιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #83
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    sorry gia ta greeklish alla grafw apo psp. eimai agglia! exei para polla katasthmata me hlektronika, ta maplin. terastia poikilia, vrhka mkp pyknwtes! teleia exyphrethsh! ti lete na agorasw pou den exei sthn ellada??

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #84
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Για προσωπικούς λόγους, η όλη κατασκευή αναβλήθηκε και μετά απλά την ξέχασα. Τώρα τελευταία όμως αντικατέστησα την CRT μου με LED! Έτσι αποφάσισα να επιστρέψω. Σήμερα την άνοιξα για να της ρίξω μια ματιά. Εντόπισα τον flyback αλλά μου φάνηκε σχετικά μικρός. Η τηλεόραση νομίζω είναι 24άρα AIWA (THOMSON), μεγάλο πράμα και βαρύ! Δεν ξεκόλησα τον μετασχηματιστή ακόμη, μόνο την βεντούζα έβγαλα. Αφού τον βγάλω, θα αγοράσω φωτοευαίστητη για να κάνω τον driver (βέβαια έχω ακόμη προβλήματα με την έκθεση-εμφάνιση). Το πρόβλημα που προκύπτει τώρα είναι ότι δεν ξέρω το pinout του μετασχηματιστή. Ξέρω ότι η βεντούζα είναι θετική, αλλά από κει και πέρα... πλήρη άγνοια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #85
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, τον μ/τ τον έβγαλα και το pinout το είχε σημειωμένο πάνω στην πλακέτα. Έχει περίπου 8 cm ύψος. Είναι εντέξει; Με την αφαίρεσή του, διαπίστωσα πως δεν υπάρχει χώρος για τις περιελίξεις, διότι με παρεμποδίζουν κάτι "πλαστικάκια". Σκέφτομαι να τα τροχίσω, τι λέτε; (Άμα είναι βάζω και φώτο.) Έκανα το κύκλωμα πάνω σε διάτρητη και "ξεχαρβάλωσα" το τροφοδοτικό από έναν παλιό Η/Υ. Περιμένω οδηγίες από τους ειδικούς (αν και δεν βλέπω να έρχεται σύντομα ή να έρχεται γενικώς, μιας και δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση μέχρι στιγμής. Νιωθω πως κάθομαι και μιλάω στον βρόντο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotos112233 : 14-11-11 στις 21:16

  7. #86
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pizza1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις και με μετασχηματιστη απο τηλεοραση!Αν θες περισσοτερες λεπτομεριες πες μου να σου στηλω.Εχεις ξανακανει πηνιο τεσλα?

    Μπορεις να ρωτησεις σε μαγαζια που φτιαχνουν επιγραφες νεον να σου δωσουν καποιον παλιο τσαμπα ή εστω με μια πολυ μικρη τιμη.
    Μπορείς να μου στείλεις μία τα σχέδια γιατί έχω κάτι παρώμοιο να φτιάξω με Μ/Τ από τηλεόραση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #87
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    ηθελα να ηξερα πραγματικα τι θες να φτιαξεις νικο...και στο αλλο θεμα που ανοιξες παλι με υψηλη ταση ειχε θεμα...τεσπα...απλα προσεχε...εχουν φυγει πολλι συναδελφοι απο υψηλη και ειχαν και πολλα χρονια στην δουλεια και σε rf...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστής Υψηλής CRT Μόνιτορ
    By microwave in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-15, 20:31
  2. Μετασχηματιστής υψηλής από monitor crt
    By Pxelectric in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-15, 13:50
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 09:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας