Σελίδα 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17 18 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 170 από 171

Θέμα: KiCad - Σχεδίαση θεωρητικού και πλακέτας

  1. #161
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το προγραμμα εχει θεωρησει σωστο να σου βγαζει το 555 με 6 πινς....Λες εσυ τι στο καλο 8 πινς δεν ειχε? Πρεπει να μυρισεις τα νυχια σου οτι στα εχει αποκρυψει (το γιατι απο προεπιλογη στα αποκρυπτει αντε τωρα βγαλε ακρη). Πατας το κουμπι στα εμφανιζει με γκρι. Αν βαλεις μπαταρια στο κυκλωμα δεν λειτουργει. βγαζει σφαλματα στην τροφοδοσια και τελειωνει εκει η βοηθεια. Απο τυχη αν θα σου δουλεψει. Αν βαλεις VCC και μια γειωση υποτιθεται βασει οδηγιων οτι αυτοματα παιρνει τροφοδοσια στα κρυμμενα pins του 555 (το 8 και 1). Αμ δε. 4 ωρες προσπαθουσα πειραζοντας το power pin στον library editor εβγαλα τα ματια μου δεν λειτουργησε ποτε και το errtype2 εκει.

    Δεν ξερω αν ειμαι χαζος τι να πω. Ισως απλα ηταν μπροστα μου 4 ωρες. Αλλα κατ εμε οπως προειπα και σε προηγουμενη απαντηση πολλα προγματα ηταν απαραδεκτα σε αυτο το προγραμμα. Επισης...
    Αυτη τη βλακεια οταν κανεις κλικ στο πλαισιο παραθυρου του editor να στο κανει ελαχιστοποιηση γιατι το κανει?
    Αυτό δεν είναι κάτι περίεργο! Γίνεται για να είναι πιο ευανάγνωστο το σχέδιο και να μην γεμίζει με τις συνδέσεις τις τροφοδοσίας που είναι αυτονόητο πως συνδέονται. Επίσης έτσι δεν θα ξεχάσεις κάποια τροφοδοσία! Μάλιστα αυτό το κάνουν και επαγγελματικά προγράμματα! Και το ORCAD απ' ότι θυμάμαι το ίδιο κάνει! Αυτό μόνο που πρέπει να κάνεις όταν χρησιμοποιείς πρώτη φορά ένα εξάρτημα είναι να κοιτάξεις τι όνομα έχει στα πίν τροφοδοσίας (πχ το λέει GND ή AGND ώστε να έχει και το ανάλογο όνομα στην τροφοδοσία! Πάντως είναι σημαντικό όταν ξεκινάς να δουλεύεις ένα σχεδιαστικό να έχεις διαβάσει το manual και να έχεις δει και τα παραδείγματα....

    πάντως αυτό που δεν μου αρέσει (ή δεν έχω βρει πως γίνεται) είναι να προσθέσω σύμβολα τροφοδοσίας... για τις περιπτώσεις που πχ θέλω τροφοδοσίες όπως VCC_12V, VCC_24V κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #162
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavroskaloxrist Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! κοιτα να δεις που κολλησα.. εχω φτιαξει την πλακετα, τα παντα ολα.. ολα καλα.. τωρα θελω να κανω εξαγωγη την εκυπωση τις πλακετας σε pdf για να το δωσω στο βιβλιοπωλειο να μου το εκτυπωσει σε διαφανια και δεν μπορω να βρω πως γινετε! καμια βοηθεια? απο το πρωι παλευω και καιγομαι!

    ουτε την λιστα υλικων μπορω να βγαλω σε αρχειο..
    Αρχείο -> Σχεδιογράφηση-> στην επιλογή "μορφή σχεδιογράφησης" επιλέγεις PDF

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #163
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχείο -> Σχεδιογράφηση-> στην επιλογή "μορφή σχεδιογράφησης" επιλέγεις PDF
    σ ευχαριστω φιλε μου, οντος ηταν ευκολο! με την λιστα υλικων τι κανουμε, πως βγαινει ομως? παταω δημιουργια λιστας υλικων αλλα μετα δεν ξερω τι πρεπει να κανω και δεν το βρισκω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #164
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω τι εγινε και θα τρελαθω.. Τελειωμενη πλακετα, πηγα να μετακινησω ενα εξαρτημα και παρατηρησα οτι σε ΟΟΟΛΗ την πλακετα υπαρχουν διπλα τα παντα.. Εξαρτηματα, πιστες, τα παντα.. Στην ουσια, ειναι σαν εχει γινει αντιγραφη επικοληση ολη η πλακετα 7-8 φορες και ειναι τα παντα ολα το ενα πανω στο αλλο.. Δεν φαινονται, μονο αν πας να αλαξεις κατι..
    Τι μπορω να κανω για να το διορθωσω και πως εγινε αυτο ρε παιδια?? Ειναι μεγαλη η πλακετα και δεν γινετε να τα κανω απ την αρχη.. Τι να κανω?? Πως να τα σβησω?

    Δεν ξερω πως το εκανα αυτο η τι πατησα! ��

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #165
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Ctrl+z αν είσαι τυχερός,
    Δεν ξέρω από KiCad (αν χάνει το ctr-z μετά το save ή αν έχει συγκεκριμένο αριθμό ή κάτι άλλο), δοκίμασε, αν το έκλεισες πάντως το έχασες (και δεν κάνει backup ανά μερικά save ή με χρόνο) στο λέω τώρα μήπως το προλάβεις.

    Λογικά θα υπάρχει και άλλος τρόπος, πχ να κάνεις επιλογή στο σχηματικό και να μετακινήσεις τα πραγματικά footprint στην άκρη (σαν γκρούπ χωρίς να χάσουν τις μεταξύ τους αποστάσεις) και να σου μείνουν μόνο τα παραπανίσια για delete αλλά όπως είπα δεν ξέρω τι δυνατότητες προσφέρει το πρόγραμμα, ιδέες λέω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 10-07-17 στις 23:53

  6. #166
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ctrl+z αν είσαι τυχερός,
    Δεν ξέρω από KiCad (αν χάνει το ctr-z μετά το save ή αν έχει συγκεκριμένο αριθμό ή κάτι άλλο), δοκίμασε, αν το έκλεισες πάντως το έχασες (και δεν κάνει backup ανά μερικά save ή με χρόνο) στο λέω τώρα μήπως το προλάβεις.

    Λογικά θα υπάρχει και άλλος τρόπος, πχ να κάνεις επιλογή στο σχηματικό και να μετακινήσεις τα πραγματικά footprint στην άκρη (σαν γκρούπ χωρίς να χάσουν τις μεταξύ τους αποστάσεις) και να σου μείνουν μόνο τα παραπανίσια για delete αλλά όπως είπα δεν ξέρω τι δυνατότητες προσφέρει το πρόγραμμα, ιδέες λέω.
    Τα δοκιμασα και τιποτα.. Και οταν κανεις επιλογη για μετακινηση η delete τα επιλεγει ολα.. Δεν ξερω πως μπορω να επιλεξω μονο τα πανω πανω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #167
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Να επιλέξεις τα πάνω πάνω λίγο δύσκολο, το να επιλέξεις ότι δεν υπάρχει στο σχηματικό (ή ότι υπάρχει στο σχηματικό) είναι πιο πιθανό να υπάρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #168
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris_kimi
    Όνομα
    Αριστείδης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Χαιρετώ μετά από καιρό την κοινότητα.

    https://gitlab.com/kicad/code/kicad/...ad-6.0-Roadmap

    Αναμένουμε εντός 2020.

    Πιστεύω πήρε πολύ καλό δρόμο.

    https://www.kipro-pcb.com/about-us/

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #169
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris_kimi
    Όνομα
    Αριστείδης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Μετά από χρόνια KiCon δια ζώσης.

    Περισσότερα εδώ: https://kicon.kicad.org/

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #170
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Άρη ευχαριστώ,
    τι είναι αυτό κάπου χάθηκα....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17 18 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 23:06
  2. Σχεδίαση πλακέτας
    By tbaitasis in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-13, 13:30
  3. Proteus : Βίντεο- οδηγός σχεδίασης θεωρητικού και PCB
    By kentar in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-12, 20:43
  4. vhdl και ψηφιακή σχεδίαση
    By jimmyomikron in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 15:23
  5. Σχεδίαση πλακέτας.
    By Ηλιας Α in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 09:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας