Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: RVR TEX 300 εκπομπή και στάσιμα

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Dimitris982
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κόνιτσα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή RVR TEX 300 εκπομπή και στάσιμα

    Καλησπερα σε ολους
    Εχω αγορασει προσφατα ενα RVR TEX 300 σε αντικαταστασει ενώς pll & linear της cdm max 200watt.
    Το μηχάνημα το δουλευω στα 250 watt και το οργανο του μου δειχνει 5.8 watt επιστρεφομενα.
    Χρησιμοποιώ καλωδιο 1/2 και μια aldena Broadband βαρέως τυπου με κονεκτορ 7/16 3000 watt max με V.S.W.R < 1.27:1.
    Ιστος 6 m και αποσταση απο το έδαφος 14 m.

    θέλω να ρωτησω αν τα στασιμα ειναι πολλα?
    (οι τεχνικοι που ρώτησα με έχουν μπερδεψει αλος μου λεει πως ειναι πολλα και αλος πως ειμαι ενταξει).

    Και παλιοτερα με μια gamma match κεραια που δουλευα μου ειχαν πει να γυρισω το στοιχειο αναποδα(προς τα επανω) γιατι παιζω απο χαμηλα μεσα σε πολη και ειχε μεγαλη διαφορα στην μεταδωση του σηματος. Μπορω να κανω το ιδιο και με την aldena η δεν δουλευει ετσι?

    Το θεμα ειναι οτι μου εχει στοιχησει η ολη αναβαθμιση παρα πολλα λεφτα χωρις να δω καμια διαφορα προς το καλυτερο εκτος βεβαια των παρεμβολων σε κατι τηλεορασεις και στην ποιοτητα του ηχου.
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris982 : 06-04-11 στις 03:16

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Δημήτρη.
    Τα στάσιμα είναι αρκετά, το ιδανικό θα ήταν κάτω από 2 watt, αλλά αυτές οι κεραίες έχουν κάποια στάσιμα.
    Δες αν κονέκτορες κλπ είναι οκ και αν μπορείς να μετρήσεις τα στάσιμα με κάποιο αξιόπιστο όργανο, όπως Bird, για να είσαι σίγουρος πως το μηχάνημα μετράει σωστά.
    Την κεραία όπως και να την βάλεις είναι το ίδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Δημητρη,

    Απο την στιγμη που οι προστασιες του TEX, δεν σου ριχνουν την ισχυ, δεν εχεις προβλημα.
    Ομως,
    καλο θα ηταν οι επιστροφες σου να ειναι μηδεν.
    Παρα ταυτα, αν ειναι ολα σωστα καμωμενα, και αν εχεις σωστη καλυψη στην περιοχη που θελεις, τοτε μην αλλαξεις τιποτα.

    Εγω με μια ιδια κεραια, ειχα επιστροφη απο 3 εως 6 watt με ισχυ εξοδου 1400 Watt.

    Αν θελεις την γνωμη μου, δες τις επιστροφες σου στα ακρα της μπαντας πχ 88 - 98 - 108

    Προσοχη
    ποιο ΤΕΧ εχεις ?
    αν εχεις αυτο με την ψηφιακη οθονη ... οκ (να μην το βαλεις σε βουνο γιατι θα σου χαλασει το lcd )
    Αν εχεις το παλιο με το αναλογικο οργανο, η κλιμακα των επιστρεφομενων δεν ειναι η ιδια με το βαττ της εξοδου.
    πχ αν το οργανο τερματιζει στα 50 βαττ, για τις επιστροφες τερματιζει στα 10 βαττ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος 231 : 06-04-11 στις 15:45

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Δες με προσοχη την κλιμακα του οργανου
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Dimitris982
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κόνιτσα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    rvr-tex-300-lcd-s-fm-excite-40992.jpg Αυτο ειναι το μηχανημα που εχω. Οσο για τα στασιμα περιμενω να μου φερουν μια bird για να το ελενξω καλυτερα.
    Δεν ξερω αν καποιος δουλευει το ιδιο μηχανημα η το tex 500,700 να μου πει αν εχει σωστη μετρηση το οργανο στα στασιμα. Οσο αναφορα την κεραια πριν παρω την aldena ειχα μια απλη εμποριου gammamatch η οποια μου εδειχνε 6.7 watt επιστροφη χωρις να την εχω και συντονισμενη με γεφυρα, Περιμενα με την aldena να τα ριξω αφου το ιδιο μου ειπαν και οι τεχνικοι που ρωτησα αλα τιποτα.Το καλωδιο 1/2 παιζει καποιο ρολο? Μηπως δεν ειναι καλης ποιοτητας?Ειδα οταν συνδεσα τους κονεκτορες οτι το θετικο ειχε επιστρωσει χαλκου και εσωτερικα ασημενιο χρωμα ενω πιστευα οτι θα ειναι ενιαιο χαλκος?μηπως φταιει αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Το θεμα δεν ειναι αν εχεις 5 ή 6 watt επιστροφη, το θεμα ειναι πως ακτινοβολει η κεραια σου.
    Για αυτο σε ρωτησα πριν, αν η καλυψη που εχεις ειναι αυτη που περιμενεις.

    Τα 5 ή 6 χαμενα βαττ(με 300 εκπομπη), σε db ληψης, δεν αλλαζουν τιποτα.

    Μηπως εχεις τιποτα φυσικα εμποδια κοντα στην κεραια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Dimitris982
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κόνιτσα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Εκπεμπω σε δυσκολη περιοχη με καθαρο οπτικο πεδιο 190μοιρες και απο πισω στα 500 μετρα ειναι βουνα. Γιαυτο ειχα αναγκαστει να γυρισω αναποδα την κεραια και ειχε μεγαλη διαφορα και συγνωμη που το επαλαναμβανω αλα μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση. θα κανω αυτη την αλαγη και στην aldena και θα δω τι θα γινει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tsakmaki
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    176

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους!!
    Καλησπερα φιλε Δημητρη!
    Λοιπον, εχω και εγω μηχανημα rvr. Οχι το ιδιο ακριβως, αλλα τα εξης: Το rvr tex 30, ως pll και για linear εχω το pj 300 της rvr. Στα 8.4 watt οδηγησεως, το linear βγαζει 300 watt. Αν το τσιτωσω, φτανει μεχρι 370.
    ΑΛηθεια, τι τυπο κεραιας χρησιμοποιεις? Απλο διπολο, yagi κ.λ.π.; Μαλλον κυκλικο διπολο αν καταλαβα σωστα!! Λοιπον καποτε ειχα ενα διπολο Broadband ιταλικο της Ferrara νομιζω. Μαλιστα, το ειχα τοποθετησει στο μπαλκονι (!!!!) για τις δοκιμες μου. Και με 300 watt που του εριξα, δεν ειχα ουτε ενα επιστρεφομενο watt. Βεβαια οταν το διπολο ηταν απο την εξω πλευρα του μπαλκονιου. Οταν το γυριζα προς τα μεσα (δηλαδη απειχε ενα μετρο απο το εδαφος, δεν μπορουσα να σηκωσω πανω απο 20 watt, και αυτα με επιστροφες. Αλλα ηταν λογικο.
    Τωρα για την broadband, δεν ξερω αν θα δεις αλλαγη αν τη γυρισεις αλλιως. Οντως ειδες διαφορα προς το καλυτερο οταν στο διπολο με gamma match που ειχες, εβαλες το στοιχειο ετσι ωστε το gamma να κοιταει προς τα πανω? Γιατι κι εγω πλεον παιζω απο πολυ χαμηλη περιοχη (παραθαλασσια), και εχω βαλει το στοιχειο με το gamma προς τα κατω. Αν ειναι να το αλλαξω!!
    Επισης με την κεραια προς εχω τωρα (ενα κυκλικο διπολο με gamma match του Μπουρλα) δεν εχω ουτε ενα επιστρεφομενο watt. Αλλα με μια αλλη παρομοια κεραια η οποια ειχε φαει μια τουμπα (!!!) ειχα μετα την τουμπα, 8 επιστρεφομενα στα 340 watt. Πιο πριν ομως δεν ειχα τιποτα.
    Βεβαια, να γνωριζεις οτι συνηθως οι κεραιες που ειναι broadband, συντονιζουν καλυτερα στο κεντρο της μπαντας απ'οτι στις ακρες. Ετσι γνωριζω τουλαχιστον.
    Παντως, αν μπορεις καλο θα ηταν να μετρησεις τα στασιμα και με μια γεφυρα. Παντως εγω οταν συντονιζα με τη γεφυρα, δεν εβλεπα διαφορες απο το μηχανημα. Οταν τα επιστρεφομενα ηταν 0, τοτε δεν ειχα στασιμα. Για το καλωδιο αν εννοεις το Helliax 1/2, τοτε αυτο ειναι αριστης ποιοτητας. Ειχα παλια ενα τετοιο. Βεβαια, ηταν τρελα δυσκαμπτο.
    Παντως, αυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει πιο πολυ, ειναι αυτο που σου ειπε ο Γιωργος. Να εχεις σωστη καλυψη στην περιοχη που σε ενδιαφερει. Το θεμα ειναι να βλεπει η κεραια σου καλα τις περιοχες που σε ενδιαφερουν. Προφανως θελεις να καλυψεις σωστα την πολη σου, απ'οτι καταλαβα? Εγω παντως στις ορεινες περιοχες (μεγαλυτερου υψομετρου απ'το δικο μου), ειχα μια χαρα καλυψη και τηλεφωνηματα απο ακροατες (αυτο σημαινει οτι με ακουγαν καθαρα).
    Το μονο βεβαιο παντως ειναι οτι δεν θα εχεις παρεμβολες στις τηλεορασεις, τελειο ηχο (και στερεοφωνικο αν θες) και προστασιες καλες (δεν θα καει το μηχανημα). H μερα με τη νυχτα με το cdm, που ειναι για κλαματα απ'οτι εχω καταλαβει, αλλα και αρκετα επικινδυνο αν κρινω απο αυτα που εχω ακουσει!
    Οτιδηποτε χρειαστεις, ρωτησε με, οπως επισης και τα υπολοιπα ατομα του forum.
    Σου ευχομαι καλες εκπομπες!!
    Τα λεμε!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Dimitris982
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κόνιτσα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsakmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους!!
    Καλησπερα φιλε Δημητρη!
    Λοιπον, εχω και εγω μηχανημα rvr. Οχι το ιδιο ακριβως, αλλα τα εξης: Το rvr tex 30, ως pll και για linear εχω το pj 300 της rvr. Στα 8.4 watt οδηγησεως, το linear βγαζει 300 watt. Αν το τσιτωσω, φτανει μεχρι 370.
    ΑΛηθεια, τι τυπο κεραιας χρησιμοποιεις? Απλο διπολο, yagi κ.λ.π.; Μαλλον κυκλικο διπολο αν καταλαβα σωστα!! Λοιπον καποτε ειχα ενα διπολο Broadband ιταλικο της Ferrara νομιζω. Μαλιστα, το ειχα τοποθετησει στο μπαλκονι (!!!!) για τις δοκιμες μου. Και με 300 watt που του εριξα, δεν ειχα ουτε ενα επιστρεφομενο watt. Βεβαια οταν το διπολο ηταν απο την εξω πλευρα του μπαλκονιου. Οταν το γυριζα προς τα μεσα (δηλαδη απειχε ενα μετρο απο το εδαφος, δεν μπορουσα να σηκωσω πανω απο 20 watt, και αυτα με επιστροφες. Αλλα ηταν λογικο.
    Τωρα για την broadband, δεν ξερω αν θα δεις αλλαγη αν τη γυρισεις αλλιως. Οντως ειδες διαφορα προς το καλυτερο οταν στο διπολο με gamma match που ειχες, εβαλες το στοιχειο ετσι ωστε το gamma να κοιταει προς τα πανω? Γιατι κι εγω πλεον παιζω απο πολυ χαμηλη περιοχη (παραθαλασσια), και εχω βαλει το στοιχειο με το gamma προς τα κατω. Αν ειναι να το αλλαξω!!
    Επισης με την κεραια προς εχω τωρα (ενα κυκλικο διπολο με gamma match του Μπουρλα) δεν εχω ουτε ενα επιστρεφομενο watt. Αλλα με μια αλλη παρομοια κεραια η οποια ειχε φαει μια τουμπα (!!!) ειχα μετα την τουμπα, 8 επιστρεφομενα στα 340 watt. Πιο πριν ομως δεν ειχα τιποτα.
    Βεβαια, να γνωριζεις οτι συνηθως οι κεραιες που ειναι broadband, συντονιζουν καλυτερα στο κεντρο της μπαντας απ'οτι στις ακρες. Ετσι γνωριζω τουλαχιστον.
    Παντως, αν μπορεις καλο θα ηταν να μετρησεις τα στασιμα και με μια γεφυρα. Παντως εγω οταν συντονιζα με τη γεφυρα, δεν εβλεπα διαφορες απο το μηχανημα. Οταν τα επιστρεφομενα ηταν 0, τοτε δεν ειχα στασιμα. Για το καλωδιο αν εννοεις το Helliax 1/2, τοτε αυτο ειναι αριστης ποιοτητας. Ειχα παλια ενα τετοιο. Βεβαια, ηταν τρελα δυσκαμπτο.
    Παντως, αυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει πιο πολυ, ειναι αυτο που σου ειπε ο Γιωργος. Να εχεις σωστη καλυψη στην περιοχη που σε ενδιαφερει. Το θεμα ειναι να βλεπει η κεραια σου καλα τις περιοχες που σε ενδιαφερουν. Προφανως θελεις να καλυψεις σωστα την πολη σου, απ'οτι καταλαβα? Εγω παντως στις ορεινες περιοχες (μεγαλυτερου υψομετρου απ'το δικο μου), ειχα μια χαρα καλυψη και τηλεφωνηματα απο ακροατες (αυτο σημαινει οτι με ακουγαν καθαρα).
    Το μονο βεβαιο παντως ειναι οτι δεν θα εχεις παρεμβολες στις τηλεορασεις, τελειο ηχο (και στερεοφωνικο αν θες) και προστασιες καλες (δεν θα καει το μηχανημα). H μερα με τη νυχτα με το cdm, που ειναι για κλαματα απ'οτι εχω καταλαβει, αλλα και αρκετα επικινδυνο αν κρινω απο αυτα που εχω ακουσει!
    Οτιδηποτε χρειαστεις, ρωτησε με, οπως επισης και τα υπολοιπα ατομα του forum.
    Σου ευχομαι καλες εκπομπες!!
    Τα λεμε!!
    φιλε τσακμακι ευχαριστω για τις πληροφοριες!
    Χρησιμοποιω ενα διπολο πλεον κυκλικης εκπομπης της aldena. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι πλεον και με 50 Watt παραπανω ειμαι χειροτερα σε θεμα εκπομπης , και δεν ξερω τι φταιει ειναι το μηχανημα ειναι η κεραια,οχι οτι περιμενα κατι καλυτερο με 50 Watt!
    Οσο αναφορα το διπολο εγω θα σο προτινα αν εχεις gamma match να το γυρισεις αναποδα και να πας να το ακουσεις εκει οπου δεν πηγαινε το σημα σου!Πιστευω οτι θα εχεις διαφορα εγω ειδα μεγαλη ειδικα σε δυσκολες περιοχες. Τωρα για τα στασιμα εγω άλαξα τα παντα αλα ειναι ακομα στα 5.5 Watt με 250 εκπομπης! Το μηχανημα ειναι το tex 300 τις rvr!Αν καποιος το δουλευει ας μου πει τι γινεται με το δικο του οργανο,δουλειει η λεει αλα και αλα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Δημήτρη όσα σου έχουν αναφέρει οι φίλοι πιο πάνω ισχύουν. Επιπλέον σε τέτοιες περιπτώσεις όπως η δική σου το πιθανότερο είναι να συμβαίνει κάτι με την κάθοδο ή την κεραία. Επίσης μια λεπτομέρεια που μπορεί να παίζει ρόλο είναι και οι κονέκτορες. Κάνε ένα έλεγχο και σ αυτούς. Πάντως 6 βατ επιστροφή για 250 που ρίχνεις δεν θα έλεγα και γω ότι είναι κάτι το τραγικό. Το γεγονός ότι μπορεί, όπως είσαι τώρα, να μην περνάς κάπου καλά,ενώ παλιότερα περνούσες, μάλλον θα πρέπει να αναζητήσεις την αιτία στην αλλοίωση του λοβού σου που σαφώς και δεν θα οφείλεται στο πολύ μικρό ποσοστό των επιστροφών που ανέφερες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 10:45
  2. Raspberry Pi και εκπομπή στα FM
    By Spiroslouis in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 22:27
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-14, 00:47
  4. Πρόβλημα με PLL RVR TEX 20W
    By ΡΑΔΙΟ ΕΚΔΙΚΗΤΗΣ in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-12, 10:28
  5. Εκπομπή και λήψη σήματος!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By Gynaikas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας