Σελίδα 12 από 112 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 62 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 1114

Θέμα: 504:Ο ΜΥΘΟΣ ΤΩΝ "FM".

  1. #111
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ανώνυμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Ηλία,

    οι εποχές αλλάζουν εμείς όμως πάντα θα τα λέμε στα φόρουμ για τα αυτοταλάντωτα και την χρυσή για μας εποχή!

    Σχετικα με την τροφοδοσία στην άνοδο απ'ευθείας δέχομαι την παρατήρησή σου αφού το είχες ζήσει (αν και λιγάκι ρέπεις προς τις μεσαιατζήδικες καταστάσεις αλλά σε δικαιολογώ...!) αλλά αναφέρεσαι σε μηχάνημα με διαμόρφωση από οδηγό με varicap και τα κλασικά? Εντάξει, γράφτηκαν κάποιες αστείες εξηγήσεις αλλά δεν σχολιάζω λόγω ζήλου των συναδέλφων για το θέμα και την ιστορικότητά του.

    Λοιπόν κάποια στιγμή θα τη βγάλω από το χρονοντούλαπο και θα διαμορφώσω από την soundblaster κατευθείαν με RDS από airomate και κανένα auto-DJ πρόγραμμα. Θα κάνω έτσι μία εκπομπή για την πάρτυ μου (αφού έτσι κι αλλιώς θα ακούγομαι μέχρο το WC) αλλά θα το απολαύσω αφού οι εκπομπές των 80's ήταν στα μέτρα των άλλων (λόγω προτιμήσεων/αφιερώσεων). Να δοκιμάσω και τα διπλά ballast με τα συζευμένα πηνία εκεί στην εξομάλυνση να δω αν παίζουν μπάλα και να τσεκάρω τους ηλεκτρολυτικούς αν έχουν γίνει χόρτο από την αχρηστία. Το κακό είναι πως θα του κοτσάρω την κεραία πάνω στον κονέκτορα οπότε όλο το πεδίο θα μου φλομώσει το μηχάνημα... ! Το πολύ να μου κάψει τη soundblaster...!

    Χαιρετισμούς!!
    ----------------------
    Τότε, το 1974-1975 έτσι ξεκινούσαν όλοι στα φμ, μεσαιατζίδικα. Ύστερα, όπως έγραψα, το μηχάνημα το άλλαξα, το έφτιαξα με βάρικαπ κλπ.
    Ρέπω και προς τα φμ. Έχω αφήσει μισοτελειωμένο ένα μηχάνημα με με την qqe03/12 και μια 829 πους πουλ. Να περάσει το καλοκαιράκι και θα το τελειώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #112
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    --------------------
    Κι εγώ δεν νομίζω ότι έχει σχέση η τροφοδοσία της ανόδου μέσω του λς ή απ ευθείας στην άνοδο, με την ισχύ. Από τα κοντρόλ τότε εκείνα τα χρόνια, δεν θυμάμαι να μου είχαν πει κάτι τέτοιο παρά τις αλλαγές που έκανα κατα τη διάρκεια των συνομιλιών. Όμως θυμάμαι ότι μου είχαν πει ότι η διαμόρφωση ήταν καλυτερη στη θέση τροφοδοσία στην άνοδο, κάτι που το καταλάβαινα κι εγώ μέσα στο σπίτι. Το σήμα είχε μεγαλύτερο εύρος και η διαμόρφωση ήταν καλύτερη.
    Καλησπερα φιλε "itta-vitta".

    Στον πομπο με την ελ504 διαμορφωνες απο ανοδο ή πλεγμα;

    Οσο για τη διαφορα ισχυος με το "rfc" στην ανοδο, αφου το δοκιμασες στην πραξη και δεν ειχε διαφορα ,τοτε εκανα λαθος. Ισως να εχει μια πολυ μικρη διαφορα που πρακτικα δεν αλλαζει τα πραγματα.

    Θεωρητικα το κοιταξα μονο ,δεν το επιβεβαιωσα.

    Στο θεμα της διαμορφωσης τωρα, το γεγονος οτι ακουγεται καλυτερα πως το εξηγεις;

    φιλικα, Γιωργος (αθικτον).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #113
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    --------------------------
    βλέπω μεσαιατζίδικο μηχάνημα 4Χελ504. Πρέπει να gam@3i kai na dern3i. Θα μπορεί να χτυπηθεί άνετα με ενα με 813.
    Φίλε Ηλία η προσωπική μου γνώμη είναι ανάλογα και τίς ανοδικές τάσεις,μιά 813 μέ ανοδικά 2 kv ,και 4 χ el 504 push pull στά 500 volt δέν νομίζω νά πατάνε καλύτερα στή συχνότητα,το βράδυ δέ οι διαλείψεις θά κάνουν μεγαλύτερα βυθίσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #114
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, εγώ δηλαδή που έφαγα 26kV (με λίγη ένταση), 540V 20A, σήμερα το μεσημέρι 48V 100Α και φυσικά κάνα δύο φορές 230V παίζει να είμαι σχιζοφρενής πλέον? (λές?) Ωραία..
    Η είμαι ο magnetman?
    Καλά τώρα το πρόσεξα χαχαχα...Οχι Κωσταντίνε είσαι στο αρσενικό ο χαρακτήρας...storm

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #115
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ηλία η προσωπική μου γνώμη είναι ανάλογα και τίς ανοδικές τάσεις,μιά 813 μέ ανοδικά 2 kv ,και 4 χ el 504 push pull στά 500 volt δέν νομίζω νά πατάνε καλύτερα στή συχνότητα,το βράδυ δέ οι διαλείψεις θά κάνουν μεγαλύτερα βυθίσματα.
    ------------------------
    Εγώ από μια ελ504 πήρα 70 βαττ, με 400 βολτ/250μιλλΑ, για το μηχάνημα που είπα παραπάνω (έχω και φώτο). Οι λυχνίες ελ5.. είναι ρεύματος. Πιστεύω ότι με τέσσερις 504 στα 500/800μιλλΑ μπορείς να πάρεις 250 βαττ άνετα, όσο από μια 813 σε μέτρια λειτουργία 1600-1800 βολτ. Στο σχέδιο του Νόστη "ηλεκτρονικές επιλογές" που το έχει ανεβάσει κάποιος εδώ στο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ το λέει για 120 βαττ με δύο 504. Και μια που λέμε και για τις άλλες ελ5-- από μια ελ509 στα 600/250μιλλΑ πήρα 100+ βαττ. Ο φίλος ο GREG γνωστός εδώ στο "ηλεκτρονικα", έβγαλε 1,1 κιλοβαττ με 6Χ509 στα 1000-1100/1,5Α. Λοιπόν, τα βαττ είναι τα ίδια, απ' όποιο μηχάνημα και να βγαίνουν, είτε είναι μια 813 ή 4Χ504 ή 2Χ509 κλπ Είχαμε συζητήσει πολύ πάνω σ' αυτό το θέμα, αν μπορεί να βγεί ένα τέτοιο μηχάνημα. Τελικά μετά από πολλά τηλεωνήματα μεταξύ μας και μέιλ και αφού είδαμε ότι οι απόψεις μας συμφωνούν, ο Γρηγόρης το τόλμησε. Μου είχε στείλει φωτο με το μηχάνημα και τη γέφυρα να δείχνει το 1,1 κιλο.Δεν τις βρήκα να τις ανεβάσω, το έχω το μέιλ του σίγουρα. Κι αυτός σαν τον Παναγιώτη. Μου τηλεφώνησε στις 12 το βράδυ να μου πει τα νέα. Καλά έκανε, μου αρέσει ν' ακούω τέτοια νέα. Τι έγινε αυτός, καιρό έχω να τον δω εδώ. Πουν'τος να μας τα πει ο ίδιος. Μου έχει πιάσει μια "φαγούρα" να φτιάξω ένα μηχάνημα αμ με 4Χ504 να δώ τι θα δώσουν, αλλά έχω επτά μηχανήματα στα αμ και δύο στα φμ. Δεν έχω χώρο να τα βάλω. Τα κατασκευάζω για πειραματικούς σκοπούς. Μου κατεβασαν και την κεραία δύο φορές γιατί ο κόσμος έχει πάρει πολύ φάβο με την ακτινοβολία, απ' αυτά που διαβάζει και ακούει, κυριώς σχετικά με την ακτινοβολία των κινητών. Δεν επιμένω να την ξαναστήσω γιατί δεν ξέρω ... φοβάμαι μηπως μου την κάνει κανένας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #116
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Η τροφοδοσια στην ανοδο εχει διαφορα απο οτι η τροφοδοσια στο πηνιο ,
    εχουμε πιο δυνατη αναδραση δηλαδη επιστρεφει πιο πολυ σημα στο
    οδηγο , η ισχυς στην κεραια δεν ειναι απαραιτητα πιο μεγαλη ,λογω
    πιο δυσκολου συντονισμου , συντονιζει πιο δυσκολα το μηχανημα και ερχεται
    πιο ευκολα σε αποκοπη ,αλλα πιστευω οτι ειναι πιο δυνατο ετσι, αν πετυχει.
    Το τελειο ειναι να τροφοδοτουμε στο κεντρο του πηνιου.
    Θεωρητικα η αποψη μου βασιζεται στο οτι στο εναλλασομενο (και RF) εκει
    που δινουμε τροφοδοσια ειναι το μηδεν , δηλαδη ειτε ειναι 0 ειται 310 v
    το υψισυχνο ρευμα το "βλεπει" σαν γειωση (οσο μπορει βεβαια)
    και παλι δεν ειμαι απολυτος σε αυτα που γραφω..

    Φιλε Γιωργο (Αθικτον) , μια που ψαχνεις , βρες αν υπαρχει σχεδιο με αυτοταλαντωτο
    504 ,για χρηση εκπομπης ηχου στα fm, που να μην ειναι ελληνικο..
    Και οι κινεζοι ελληνικο σχεδιο ανεβασαν..
    Επισης θα ηθελα να ξερω ποτε παραχθηκε η πρωτη 504 και ποια εταιρια την κατασκευασε.
    μετα το 1960 πρεπει να ειναι .


    match.JPGsiemens.JPGunknow.JPG

    οι πρωτες δυο ειναι ματσαρισμενες και περιμενουν να τις τιμησω
    η δευτερη ειναι ζιμενς , η 3η ειναι αγνωστη , σαν τελεφουνκεν μου μοιαζει



    υ.γ "Nα δω 504 push pull να δουλευουν και ας μη ξαναπιασω καλλητηρι ποτε μου."

    να το επιταχυνουμε τοτε ,να μη χασομεραμε ..χεχεχε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον TSAKALI για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (05-12-12)

  8. #117
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Το έχω δει κι αυτό με την τροφοδοσία στη μέση του πηνίου. Αλλά δεν ξέρω πώς υπολογίζεται αυτό. Που ακριβώς θα δώσεις την τάση; Στη μεσαία σπείρα, στην προηγούμενη ή στην επόμενη. Θα μου μεις ότι οι σπείρες δεν είναι πολλές και μπορείς να δοκιμάζεις. Εδώ τόσες άλλες δοκιμές κάνουμε. Αυτή τώρα; Αλλά τι λέει και η θεωρία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #118
    Μέλος Το avatar του χρήστη paraskevas3
    Όνομα
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΤΥΡΝΑΒΟΣ
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    [Μου έχει πιάσει μια "φαγούρα" να φτιάξω ένα μηχάνημα αμ με 4Χ504 να δώ τι θα δώσουν,]
    Φιλε itta vitta αυτο το μηχανημα ακουστικε 130 χιλιομετρα μακρια πρωινες ωρες 6-
    7
    στους 1566κηζ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΛΑΡΙΣΑ ο πομπος δουλευε με 535,8ν 450ma. για την ακριβεια (2χ380ν)μετασχηματηστης 1Α στης ελ504.
    300ν στην 6λ6. Γυρο στα 160w τωρα αυτος ο πομπος δεν υπαρχει, τον χαλασα,αν και μπορουσε να ακουστι και καλητερα.itta vitta αν εχεις τα υλικα φτιαξτων πραγματικα αξιζη.αν και ειμαστε εκτος θεματος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #119
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Λες γι' αυτό με τις τέσσερις. Σίγουρα σήκωνε παραπάνω ρεύμα. Δεν είμαι της τάσης είμαι του ρεύματος. Θέλω να βλέπω μιλλΑ στο όργανο. Στο σκρην πόση τάση έδινες; Αν έδινες 170-180 βολτ θα σου τραβούσε η κάθε μία από 200 μιλλΑ. Έχω υλικά, τροφοδοτικά, μόνο το μηχάνημα μένει να φτιάξω. Αλλά που να το βάλω, δεν έχω χώρο και το κυριώτερο δεν έχω κεραία εδώ και πολύ καιρό. Να το φτιάξω για να το βλέπω; Δεν θα το αντέχω. Οι εργαστηριακές δοκιμές δεν θα με ικανοποιήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #120
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Γιωργο (Αθικτον) , μια που ψαχνεις , βρες αν υπαρχει σχεδιο με αυτοταλαντωτο
    504 ,για χρηση εκπομπης ηχου στα fm, που να μην ειναι ελληνικο..
    Και οι κινεζοι ελληνικο σχεδιο ανεβασαν..
    Οντως φιλε Σαββα,δυο μερες που ψαχνω δεν υπαρχει τιποτα αλλο , πλην του ελληνικου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 12 από 112 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 62 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Radiotron Designer's Handbook (Η "βιβλος" των λυχν
    By triplex in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 14:36
  2. Audiophile Audiophoolery - το "παραμύθι" των διασυνδέσεων κτλ
    By BillGeo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 22:33
  3. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 21:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας