Σελίδα 2 από 112 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 52 102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 1114

Θέμα: 504:Ο ΜΥΘΟΣ ΤΩΝ "FM".

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε Κωσταντίνε ένα καψάλισμα ήταν μόνο όπως όταν ακουμπούσες τον πυκνωτή συντονισμού χωρίς πλαστικό κατσαβίδι..... Σε άλλες κουλτούρες (ΔΕΗ?) η βαρβατίλα φαινόταν όταν έπιανες πυκνωτή ελαίου ...φορτισμένο ή στο πετούσαν οι συνάδελφοι στο εργοτάξιο.
    Μ'αρεσε αυτο με τον φορτισμενο πυκνωτη, θα πρεπει να ειχε πολυ πλακα! Να βλεπεις τον αλλον να χωρευει απο χορο της κοιλιας μεχρι.... τσαρλεστον προσπαθωντας ν'αποφυγει τον πυκνωτη! Αληθεια,ποσους πυκνωτες ειχατε χαλασει ετσι; Και ο επικεφαλης του εργοταξιου τι ελεγε που εβλεπε ολους τους πυκνωτες χτυπημενους;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι ότι κατα τις 3 τη νύχτα άκουσον άκουσον καλοκαίρι Ιουλίου ή Αυγούστου 2 ή 3 δεκαετίες πριν θέλησα να επέμβω στην αυτοταλάντωτη ΕL504.Τώρα τι άκριβώς ήθελα να επισκευάσω δεν θυμάμαι.Θυμάμαι όμως ότι αντί εκφορτίσω τους πυκνωτές έκλεισα τους διακόπτη τροφοδοσίας και βέβαια την έβγαλα από την μπρίζα.Προφανώς έφαγα την εκφόρτιση του πυκνωτή τροφοδοσίας που ακομα θυμάμαι... και ξύπνησα και που προφανώς με δίδαξε να μην σκαλίζω ότι δεν γνωρίζω...
    Ειναι αποριας αξιο φιλε "RADIOAMATEUR",πως αυτοι που εδιναν το σχεδιο (ποπ,σμαρτ κιτ,βασιλης παπ/λος) και τα κατασκευαζαν,λυπηθηκαν ηθελα να'ξερα το κοστος μιας αντιστασης 100ΚΩ/2w;
    (πανω στο ενα ποδι του ηλε/κου 100+100 με τη γειωση).
    Κανενας δεν ενδιαφερθηκε να την προσθεσει στο σχεδιο ,κι αφηναν ολους εμας να μας αλλαζει τα φωτα στο τιναγμα .(κι εμενα κι ολο ελεγα οτι θα προσεξω την επομενη φορα και παλι τη παταγα..).

    Οσον αφορα στο σκαλισμα μηχανηματων εγω δεν μπορω να μη βαλω χερι ,ξερω δε ξερω ,εχω περιεργεια θελω να το μαθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, εγώ δηλαδή που έφαγα 26kV (με λίγη ένταση), 540V 20A, σήμερα το μεσημέρι 48V 100Α και φυσικά κάνα δύο φορές 230V παίζει να είμαι σχιζοφρενής πλέον? (λές?) Ωραία..
    Η είμαι ο magnetman?
    Μην ανησυχεις και εισαι μια χαρα . Θυμησου οτι το ηλεκτροσοκ θεραπευει τη λογικη ,αρα, εμεις που χωρις να εχουμε τετοιο προβλημα, το'χουμε περασει,ειμαστε λογικοτεροι και με τη "βουλα"!

    Πιστευω φιλε Κωνσταντινε οτι διαβασες την αποψη μου (4ο "ποστ") πως αυτα δεν ειναι τυχαια,αλλα υπαρχει μηχανισμος που τα καθοριζει να γινουν.

    Εφοσον αυτη την χρονικη περιοδο σου συμβαινουν συνεχομενα τιναγματα,καλυτερα να απεχεις για λιγο καιρο (40 ημερες) απο....ρευματιστικές δραστηριοτητες,ακομα και το κινητο να βαζεις αλλον να το συνδεσει στην (μ)πριζα.
    Ακουγομαι υπερβολικος ,σου λεω ομως οτι εχω σωσει ανθρωπους απο περιεργα συμβαντα οι οποιοι εχουν αναγνωρισει τι θα τους συνεβαινε αν δεν τους συμβουλευα και απο τοτε με εχουν κοντα τους,γιατι θεωρουν τη γνωμη μου απαραιτητη .
    (σαν τη λουπεσκου ενα πραγμα! )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αθικτον : 09-08-11 στις 09:16

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αθικτον..Γιωργο,οτι και να λενε μη πτοεισαι.Οποιος δε δουλεψε φωτεινες επιγραφες 'ΝΕΟΝ' δε ξερει τιποτα απο τρακο ρευματος.Εκει να δεις τσαρλεστον και ζειμπεκια μαζι.Παντως η σχωρεμενη η 504 ταλαντωνε πολυ καλα και πολυ ευκολα...
    Ειδες τους αριθμους των φωτογραφιων σου και επαθες πλακα! σιγουρα αρχισες να γελας γιατι δεν μπορουσες να πιστεψεις αυτο που εβλεπες.

    Το ρευμα ειναι....πονεμενη ιστορια..
    Δεν μας ειπες ομως,ειχες φτιαξει κα'να "σασσι" με την 504 και αν ναι που ειναι τωρα;

    Αν το'χεις ακομα θα μου αρεσε να εβλεπα καμμια φωτογραφια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Και εγώ ως μεγαλύτερος, προ fm στα μεσαία και με ανόρθωση δικτύου, θυμάμαι την εκφόρτωση των ηλεκτρολυτικών στα χέρια μου, όταν βλέπαμε την αστυνομία να κάνει βόλτα στη γειτονιά! Βέβαια το μόνο που δεν με απασχολούσε εκείνη την ώρα ήταν η τάση! Έπιανα το μηχάνημα όπως νάναι και έβαζα σε εφαρμογή το Plan B, δηλαδή κατευθείαν στη κρυψώνα που περίμενε! Το αστείο είναι ότι βλέπαμε πολύ συχνά το περιπολικό στη γειτονιά. Αργότερα δε ανακαλύψαμε πως είχε μετακομίσει κοντά μας ένας αστυνομικός... :-/

    Πολλές καλημέρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Costis Ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε, μήπως, λέω μήπως, οι ηλεκτρικές εκκενώσεις έχουν πιό μόνιμα αποτελέσματα;
    οταν ειμουν 16-17 χρονων που οι σταθμοι των 25w με την EL504 μεσουρανουσαν εμεις οι ''καινουργιοι''
    προσπαθουσαμε να ξεπερασουμε τους ''παλιους'' με αναβαθμισεις μικρων τρατζιστορικων πομπων
    ειχαμε ανακαλυψει μια πλουσια πηγη εξαρτιματων-τρατζιστορ-αντιστασεων-πυκνωτων-μεταβλητων η ηλεκτρολυτικων
    ΣΤΟΝ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟ με μεγαλη ποικιλια απο παλια ραδια-κασετοφωνα-τηλεορασεις.
    η επαφη με το τοξικο εσωτερικο των ηλεκτρολυτικων η η επιτοπια δωκιμη των μετασχηματιστων με
    την χρηση μπαταριας απο την μια και με τα δαχτιλα απο την αλλη [ποσο ''χτυπαει'] και μετα η
    καθημερινη ''δοκιμη'' με την γλωσσα των χαμηλων τασεων
    [μια συνηθια που εχω μεχρι σημερα οταν κανω συνδεσεις τηλεφωνου] + τις τζουρες απο
    αναδευουσα σολντερινη πισω στο ''εργαστιριο''
    μου ειχαν προκαλεσει σε εκεινη την ηλικια μερικες κρισεις σκοτοδυνης που σταματισαν αφου
    απομακρινθικα απο την ''ανακυκλωση'' ηλεκτροσκουπιδιων.
    φιλε κωστα
    και οι εκενωσεις πειραζουν και οι λιχνιες χωρις σασι πειραζουν και οι ''τζουρες'' σολντερινης πειραζουν
    αφου τα κυταρα του αιματος ειναι φωρτισμενα οι ''εκενωσεις'' τα απομαγνητιζουν στιγμηεως και
    δεν ειναι και οτι το καλυτερο ΑΛΛΑ αν δεν
    δωκιμαζεις φωρτια με την γλωσσα και μετασχηματιστες με τα δαχτιλα [τα πολυμετρα τι τα εχουμε]
    τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αθικτον Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηθοποιος Ωνασης στην βιογραφικη ταινια, στη σκηνη που εχει χασει τον αλεξανδρο, στο γραφειο του, σκεπαζει το προσωπο του με τα χερια του και λεει: "οι θεοι......τους προσεβαλλα."

    Αν ψαξουμε ισως βρουμε την αιτια που συνεβη: οταν συνεβει το μοιραιο ηταν παντρεμενος με τη "τζακι". Η κοπελα αυτη σε ποια εικογενεια ηταν πριν και τι συνεβει εκει; Η δολοφονια κενεντι !

    ψαξε στο εικογενειακο,συγγενικο σου περιβαλλον γιατι εξαιτιας καποιου παρ'ολιγον σημερα να μην υπηρχες!

    Δες μια αλλη περιεργη ιστορια που εβαλα στο θεμα:
    "Alembic F2-B-Bass Preamp-ΚΛΩΝΟΣ".

    παραδειγμα μεγαλυτερο ,πιο τρανταχτο εχω να σου πω στειλε μου "πμ",αν θελεις.

    φιλικα Γεωργιος (αθικτον).
    Επειδή με τη συγκεκριμένη κυρία (την 504 εννοώ και όχι την Τζάκι) είχα ασχοληθεί διεξοδικά στο παρελθόν να κάτι καινούργιο που δεν ήξερα και ούτε καν μπορούσα να φανταστώ: τη σχέση της με τη συγκεκριμένη οικογένεια που στιγμάτισε μία συγκεκριμένη εποχή και πρόσφερε δείγμα γραφής του Ελληνικού δαιμονίου αλλά και της (παγκόσμιας) δολοπλοκίας... Η 504 έχει τη θέση της λοιπόν στην ιστορία η οποία θα συμφωνήσουμε όλοι πως πρέπει να ξαναγραφεί ώστε να συμπεριλάβει και τα προσφάτως τεκμηριωμένα ιστορικά γεγονότα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Την εποχή του '80 που ήμουν μαθητο-πειρατής, χρησιμοποίησα μια φορά ανόρθωση δικτύου χωρίς αντίσταση διαρροής στον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή και η τάση χτύπησε τη μητέρα μου που έπιασε τυχαία το σασί! Από τότε δεν ξαναχρησιμοποίησα ανόρθωση δικτύου. Τις μπαταρίες 4,5 και 9 βολτ πάντα δοκίμαζα με τη γλώσσα... Φίλε Marc καλημέρα, έχω πολλά χρόνια να σε δω να γράφεις!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ανώνυμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με τη συγκεκριμένη κυρία (την 504 εννοώ και όχι την Τζάκι) είχα ασχοληθεί διεξοδικά στο παρελθόν να κάτι καινούργιο που δεν ήξερα και ούτε καν μπορούσα να φανταστώ: τη σχέση της με τη συγκεκριμένη οικογένεια που στιγμάτισε μία συγκεκριμένη εποχή και πρόσφερε δείγμα γραφής του Ελληνικού δαιμονίου αλλά και της (παγκόσμιας) δολοπλοκίας... Η 504 έχει τη θέση της λοιπόν στην ιστορία η οποία θα συμφωνήσουμε όλοι πως πρέπει να ξαναγραφεί ώστε να συμπεριλάβει και τα προσφάτως τεκμηριωμένα ιστορικά γεγονότα...
    Το "χιουμορ" σου με εκπλησει ευχαριστα.Απο αυτη την πλευρα ομολογω,δεν το'χα δει..


    Απλως χρησιμοποιησα ενα παραδειγμα,(εκτος ηλεκτρονικης) για να ειναι σε ολους γνωστο ,για να στηριξω την αποψη μου περι προκαθορισμενων γεγονοτων "εν προκειμενω" την ηλεκτροπληξια απο την 504. Δηλαδη οτι δεν τη θεωρω τυχαιο προϊον απροσεξιας.

    φιλικα ,Γεωργιος (αθικτον).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη geronimo
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    ξάνθη
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    ΕL 504 στα fm,θυμάμαι με 300 δρχ,50 δρχ η βάση τότε, και υλικά από χαλασμένες τηλεοράσεις με λυχνίες,αφαιρώντας πυκνωτές,αντιστάσεις,ηλεκτρολυτικούς,βαρελάκια,ακό μα και το σασί της και με ένα σχέδιο του pop22 w από τον ερασιτέχνη κατασκευάζαμε το αυτοταλάντωτο της εποχής.Και με ένα δίπολο και κάθοδο RG 58 χωρίς γέφυρα άλλος βάζοντας το δοκιμαστικό στον κονέκτορα και άλλος σε απομακρυσμένο δέκτη προσπαθώντας να συντονίσει στα μέγιστα.Θά συμφωνήσω με τα πάνω post για την μη ύπαρξη αντίστασης ξεφόρτησης του ηλεκτρολητικού πυκνωτή στο σχέδιο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 112 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 52 102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Radiotron Designer's Handbook (Η "βιβλος" των λυχν
    By triplex in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 15:36
  2. Audiophile Audiophoolery - το "παραμύθι" των διασυνδέσεων κτλ
    By BillGeo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 23:33
  3. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 22:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας