Σελίδα 1 από 112 1 2 3 11 51 101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 1114

Θέμα: 504:Ο ΜΥΘΟΣ ΤΩΝ "FM".

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή 504:Ο ΜΥΘΟΣ ΤΩΝ "FM".

    Οπως εχω γράψει κι'αλλη φορά ,η EL504 ήταν μοναδική, έκανε το όνειρο της εκπομπής πραγματικότητα ,χωρίς πολύ κόπο , λεφτά , δυσκολία κατασκευής,ούτε συντονισμού και έβγαινε δυνατά. Δηλαδή, τα'χε όλα και συνέφερε ,για την εποχή της.

    Σήμερα ,25χρονια μετα,είναι εντελώς ξεπερασμένο το κύκλωμά της ,εώς απαράδεκτο για εκπομπή. Είναι όμως, κατάλληλο για εκπαιδευτικούς σκοπούς,για τους νέους της ηλεκτρονικής τέχνης.

    Σ'αυτή τη φθηνή και ταπεινή λάμπα των 400-700 τότε δραχμών,αξιζει "τιμής ένεκεν" ένα νέο μεγάλο αφιέρωμα,με σχέδια,φωτογραφίες ,με ιστορίες που συνέβησαν κατά την κατασκευή ή εκπομπή μ'αυτήν.
    Ας χτισουμε λοιπον ολοι μαζι το μυθο της 504.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι εννοείς μύθο αλλά εγώ μια φορά πιτσιρικάς έφαγα τέτοιο σούτι που χόρευα τσάρλεστον για ένα τρίωρο. Κουνώντας τον PL509 connector για να αφαιρέσω την κεραία ακούμπησαν τα πηνία μεταξύ τους.

    Φυσικά όλοι όσοι ασχολήθηκαν με λυχνίες κάποια στιγμή της ζωής τους μικροί και μεγάλοι θυμούνται τις στιγμές με απόλυτη ζεστασιά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Βρε Κωσταντίνε ένα καψάλισμα ήταν μόνο όπως όταν ακουμπούσες τον πυκνωτή συντονισμού χωρίς πλαστικό κατσαβίδι..... Σε άλλες κουλτούρες (ΔΕΗ?) η βαρβατίλα φαινόταν όταν έπιανες πυκνωτή ελαίου ...φορτισμένο ή στο πετούσαν οι συνάδελφοι στο εργοτάξιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aeonios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PanagiotisHlektrlogos (29-04-12)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    φιλε Κωνσταντινε.
    Εισαι φοβερος! (αν μου επιτρεπεις την εκφραση),μεχρι και τσαρλεστον μου εβαλες!
    Μου εφτιαξες τη διαθεση...να'σαι καλα.

    Με τα ματια του μυαλου βλεπουμε πολλες φορες καλυτερα. Θα σου πω κατι και θελω να καθησεις να το σκεφτεις: Περασε ποτε απο τη σκεψη σου,οτι μπορει επιτειδες να το επαθες αυτο; Ας ανεβουμε ενα σκαλοπατι : Υπηρχε η δυνατοτητα κατι να τροποποιουσε τη σκεψη σου κατα τη διαρκεια της κατασκευης,ωστε να γινει με τετοιο τροπο, που να οδηγησει σ'αυτο το αποτελεσμα; θα μου πεις,αν ειναι ποτε δυνατον,ετσι ;

    Συνηθως αυτο συμβαινει στην περιπτωση αδικης ληψεως χρηματων.

    Γυρισε το ημερολογιο της ζωης σου σ'εκεινη την εποχη και μπορει να βρεις την αιτια.
    Ειναι κατι που μπορει να σε προφυλαξει απο μελλοντικα προβληματα..

    Εγω στα 9 μου χρονια εβαλα τον πατερα μου να μου παρει αυτοκινητακι με πεταλια ,αφου περασε μια εβδομαδα, σ'ενα κοντινο συνεργειο αυτοκινητων περιεργαζομουνα ενα φουρνο συγκολλησης για ταμπουρα (φρενα) . Πλησιαζοντας το χερι μου στην επιφανεια του, τα δαχτυλα μου (απο το πεδιο διαρροης) παλλοταν εντονα και γρηγορα και το περιεργο ειναι οτι (λογω ειδικων συνθηκων) δεν κολλουσε το χερι μου στη λαμαρινα αν και την αγγιξα.

    Η εξηγηση που δινω σημερα,ειναι οτι ηταν καθορισμενο να με τρομαξει,οχι να με πληξει στο χερι, γιατι μ'αυτο πηρα τα χρηματα για το παιχνιδι.

    Ξερω οτι ακουγονται παραξενα ολα αυτα ,εχουν ομως μια παραλογα... λογικη βαση.

    Ο ηθοποιος Ωνασης στην βιογραφικη ταινια, στη σκηνη που εχει χασει τον αλεξανδρο, στο γραφειο του, σκεπαζει το προσωπο του με τα χερια του και λεει: "οι θεοι......τους προσεβαλλα."

    Αν ψαξουμε ισως βρουμε την αιτια που συνεβη: οταν συνεβει το μοιραιο ηταν παντρεμενος με τη "τζακι". Η κοπελα αυτη σε ποια εικογενεια ηταν πριν και τι συνεβει εκει; Η δολοφονια κενεντι !

    ψαξε στο εικογενειακο,συγγενικο σου περιβαλλον γιατι εξαιτιας καποιου παρ'ολιγον σημερα να μην υπηρχες!

    Δες μια αλλη περιεργη ιστορια που εβαλα στο θεμα:
    "Alembic F2-B-Bass Preamp-ΚΛΩΝΟΣ".

    παραδειγμα μεγαλυτερο ,πιο τρανταχτο εχω να σου πω στειλε μου "πμ",αν θελεις.

    φιλικα Γεωργιος (αθικτον).

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αθικτον για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    teriko (19-07-13)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Ρε φίλε, μήπως, λέω μήπως, οι ηλεκτρικές εκκενώσεις έχουν πιό μόνιμα αποτελέσματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μάλιστα, εγώ δηλαδή που έφαγα 26kV (με λίγη ένταση), 540V 20A, σήμερα το μεσημέρι 48V 100Α και φυσικά κάνα δύο φορές 230V παίζει να είμαι σχιζοφρενής πλέον? (λές?) Ωραία..
    Η είμαι ο magnetman?

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ts0gl1s (10-08-11)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, εγώ δηλαδή που έφαγα 26kV (με λίγη ένταση), 540V 20A, σήμερα το μεσημέρι 48V 100Α και φυσικά κάνα δύο φορές 230V παίζει να είμαι σχιζοφρενής πλέον? (λές?) Ωραία..
    Η είμαι ο magnetman?
    γειτονα εσυ την εκανες σημερα την στραβη και τρεμοπαιζαν τα φωτα κατα ευοσμο μερια???? χαχαχαχαχαχα

    παντως μ αρεσει το θεμα που ανοιξε ο γιωργος γιατι ετσι και μεις οι νεοτεροι θα δουμε και θα μαθουμε πραγματα που δεν ξεραμε και μονο απο τετοιες περιγραφες θα παρουμε λιγο απο την μαγεια εκεινης της εποχης. (για τις 504 λεω οχι για το τσαρλεστον! )

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Costis Ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε, μήπως, λέω μήπως, οι ηλεκτρικές εκκενώσεις έχουν πιό μόνιμα αποτελέσματα;
    Δε σε αδικω.Ειναι λογικο να σου φαινονται παραξενα αυτα που γραφω ,αν δεν εχεις ασχοληθει ποτε με τον παραγοντα τυχη και μοιρα.

    Αν προσεξεις καπου γραφω οτι εχουν μια παραλογη...λογικη.
    Ομως δεν μπορει κανεις να αρνηθει οτι συμβαινουν περιεργες συμπτωσεις που σε κανουν πρωτα να γελας και μετα ν'αναρωτιεσαι..για το πως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αθικτον..Γιωργο,οτι και να λενε μη πτοεισαι.Οποιος δε δουλεψε φωτεινες επιγραφες 'ΝΕΟΝ' δε ξερει τιποτα απο τρακο ρευματος.Εκει να δεις τσαρλεστον και ζειμπεκια μαζι.Παντως η σχωρεμενη η 504 ταλαντωνε πολυ καλα και πολυ ευκολα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Θυμάμαι ότι κατα τις 3 τη νύχτα άκουσον άκουσον καλοκαίρι Ιουλίου ή Αυγούστου 2 ή 3 δεκαετίες πριν θέλησα να επέμβω στην αυτοταλάντωτη ΕL504.Τώρα τι άκριβώς ήθελα να επισκευάσω δεν θυμάμαι.Θυμάμαι όμως ότι αντί εκφορτίσω τους πυκνωτές έκλεισα τους διακόπτη τροφοδοσίας και βέβαια την έβγαλα από την μπρίζα.Προφανώς έφαγα την εκφόρτιση του πυκνωτή τροφοδοσίας που ακομα θυμάμαι... και ξύπνησα και που προφανώς με δίδαξε να μην σκαλίζω ότι δεν γνωρίζω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 09-08-11 στις 02:52
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

Σελίδα 1 από 112 1 2 3 11 51 101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Radiotron Designer's Handbook (Η "βιβλος" των λυχν
    By triplex in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 15:36
  2. Audiophile Audiophoolery - το "παραμύθι" των διασυνδέσεων κτλ
    By BillGeo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 23:33
  3. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 22:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας