Σελίδα 45 από 112 ΠρώτηΠρώτη ... 35 43 44 45 46 47 55 95 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 441 έως 450 από 1114

Θέμα: 504:Ο ΜΥΘΟΣ ΤΩΝ "FM".

  1. #441
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Για να μη κουράζονται κάποιοι να ψάχνουν ας πάμε κατ' ευθείαν εδώ για τον Μαρκόνι:
    http://el.wikipedia.org/wiki/Γουλιέλμο_Μαρκόνι

    Απόσπασμα από τη διαδικτυακή εγκυκλοπαίδεια ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ "Το 1909, ο Γουλιέλμο Μαρκόνι και ο Καρλ Φέρντιναντ Μπράουν βραβεύτηκαν με Νόμπελ Φυσικής για τη συμβολή τους στην ανάπτυξη της ασύρματης τηλεγραφίας. Εντούτοις, επειδή ο Μαρκόνι δεν διέθετε πανεπιστημιακούς τίτλους σπουδών, συνήθιζε να λέει σεμνά για τον εαυτό του ότι είναι πάντα ένας ερασιτέχνης. "

    Για τον Τσιγγιρίδη εδώ:

    http://el.wikipedia.org/wiki/Χρίστος_Τσιγγιρίδης

    Αποσπάσματα από τη διαδικτυακή εγκυκλοπαίδεια ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ
    "Η αυστηρή νομοθεσία για τις ραδιοφωνικές εκπομπές υπήρχε ήδη και έτσι για αρκετά χρόνια η λειτουργία του πομπού επιτρεπόταν μόνον κατά την διάρκεια της ΔΕΘ. Οι προσπάθειες του Τσιγγιρίδη να πάρει άδεια διαρκούς λειτουργίας ήταν συνεχείς. Όμως, για πολλά χρόνια παρέμειναν άκαρπες. "
    "Ο Τσιγγιρίδης παραμένει άεργος μετά την αναγκαστική εξαγορά των μηχανημάτων του, καθώς το κρατικό ίδρυμα αποφασίζει να μην αξιοποιήσει την τεχνογνωσία και την εμπειρία του. Τελικά πεθαίνει την ίδια χρονιά και κηδεύεται με τιμές που ποτέ δεν γνώρισε εν ζωή. " Τι μπορούσε να περιμένει κανείς από ένα άθλιο και ελεεινό κράτος, που φυλάκισε τον Κολοκοτρώνη και όχι μόνο. Τώρα τι τιμές του απέδωσαν; Απ' ότι ξέρω στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει ούτε ένα δρομάκι με το όνομά του. Θεσσαλονικείς διορθώστε με αν κάνω λάθος. Υπ' όψιν ότι πέθανε από τη στενοχώρια του επειδή του πήραν το σταθμό. Το έχω διαβάσει κάπου αλλού.
    Δείτε κι αυτό, έχει ενδιαφέρον. http://www.radioin.gr/D1/istoria_radio.htm Αυτό παρακαλώ διαβάστε το όλο. Προς το τέλος αναφέρεται και στους "κατάπτυστους" ραδιοπειρατές.
    Δε λέω για τον πειρατικό του πολυτεχείου (1973). "Κατάπτυστος" κι εκείνος. Σίγουρα θα παρέμβαλε και τις Μοτορόλες της αστυνομίας, γιατί σαν κατασκευή θα ήταν βιαστική και πρόχειρη, χωρίς καλώδια με "γωνίες", πηνίο ταλαντώσεως έτοιμο από μαγαζί, πηνίο εξόδου τυλιγμένο σε περιελικτική μηχανή κλπ. Έπρεπε οι φοιτητές να περιμένουν τα πλλ για να έχουν ακρίβεια στο συντονισμό, καθόλου αρμονικές και τέλος πάντων όλα αυτά τα γνωστά πλεονεκτήματα των πλλ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη itta-vitta : 20-09-11 στις 00:05

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον itta-vitta για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (20-09-11), blueriver (20-09-11)

  3. #442
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τι τιμές του απέδωσαν; Απ' ότι ξέρω στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει ούτε ένα δρομάκι με το όνομά του. Θεσσαλονικείς διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Υπάρχει οδός Τσιγγιρίδου στον Άγιο Ιωάννη. Αν βρω σχετικό λινκ θα το βάλω.

    edit
    Εδώ αναφέρεται η οδός Τσιγγιρίδου.
    http://www.google.gr/#sclient=psy-ab...w=1024&bih=578

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος Πετριδης : 20-09-11 στις 00:24
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  4. #443
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Το ξέρω ότι είμαι λίγο off topic, αλλά ο Μαρκόνι χρησιμοποίησε πατέντες του Τέσλα και τα δικαστήρια τελικά δικαίωσαν τον τελευταίο, άσχετα αν ακόμα εμείς στο σχολείο μαθαίναμε τον Μαρκόνι σαν εφευρέτη του ραδιοφώνου…

    Όταν ο Τέσλα έκανε επίδειξη το τηλεκατευθυνόμενο υποβρύχιό του, ο Μαρκόνι έπαιζε με την… λάμπα του!

    Άντε μην συγχυστώ βραδιάτικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #444
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Γιάννη γνωστό αυτό, πλέον είναι αναγνωρισμένο οτι ο Τέσλα είναι ο εφευρέτης του ραδιοφώνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #445
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη γνωστό αυτό, πλέον είναι αναγνωρισμένο οτι ο Τέσλα είναι ο εφευρέτης του ραδιοφώνου.
    Μονο αυτο;

    Ειχε βαλει ενα τεραστιο ηλεκτρικο "μοτερ" σε αμαξι της εποχης,εβαλε μεσα τους διευθυντες των τοτε τριων μεγαλων εταιρειων και τους εκανε μια μεγαλη βολτα μ'αυτο.

    Οταν τον ρωτησαν πως λειτουργει,ειπε: Με την ενεργεια του αιθερα.

    Το'χουνε βρει (την ενεργειακη λυση) και μας αφηνουν να καιμε πετρελαιο 100 χρονια τωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #446
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος δεν θυμάμαι ποιός, χαρακτήρισε κατάπτυστο τον όρο ραδιοπειρατεία.
    Τον θυμαμαι εγω. Ο "srf" ηταν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #447
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..γιατί στην ίδια τάση άκρων τους μπορούμε να έχουμε ιδιο αποτέλεσμα διαιρέσεως τάσεως με ΕΝΤΕΛΩΣ άλλες τιμές αντιστάσεων..
    Σοβαρα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #448
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Τι να πουμε γι'αυτην την κατασκευη;

    Απλη και ρομαντικη.

    Ειναι το αντιθετο των υπερσυγχρονων κατασκευων
    του σημερα.

    Ειναι ομως η αρχη. Και καθε ταξιδι ξεκινα με ενα ταπεινο βημα,οσο μεγαλο και να'ναι.

    Και ειναι μεγαλο. Εχουν περασει απο τοτε,30 ολοκληρα χρονια.

    Κοιταζωντας της φωτο,ειναι σαν να ταξιδευουμε στο χρονο...
    el504-250va.jpgel504-250vb.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αθικτον για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    blueriver (20-09-11)

  11. #449
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος δεν θυμάμαι ποιός, χαρακτήρισε κατάπτυστο τον όρο ραδιοπειρατεία. Κατά συνέπια κατάπτυστοι είναι και όσοι ασχολήθηκαν ή ασχολούνται με τη ραδιοπειρατεία. Φίλε οφείλεις μια συγνώμη σε πολλούς εδώ στο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ. Η στοιχειώδης ευγένεια δεν επιτρέπει τέτοια συμπεριφορά, σε κανένα. Να πούμε και εμείς οι παράνομοι για τους νόμιμους, που με την άδεια των 144, πολλοί όχι όλοι, βγαίνουν στα βραχέα που δεν δικαιούνται να εκπέμπουν εκεί, γιατί δεν είχαν τα κότσια να μάθουν μορς για δώσουν εξετάσεις για τη συγκεκριμένη άδεια. Την ιδια άδεια διαθέτουν κάποιοι που βγαίνουν στα μεσαία. Το λένε και οι ίδιοι, ότι αν έρθουν να με πιάσουν θα τους πω ότι έχω άδεια. Αν όμως έχουν κανένα πραγματογνώμονα μαζί τους, να δούμε τι άδεια θα δείξουν. Αν και κατάπτυστη η ραδιοπειρατεία και οι ραδιοπειρατές για κάποιους, ο κόσμος μια φορά τους συμπαθούσε. Δεν άκουσα ποτέ από κανένα να πει κάτι κακό γι αυτούς.
    ΗΒ σε έχω για αρκετά σοβαρότερο από Πάπες και Καρδιναλίους... μέχρι τώρα! Ανεξάρτητα του αν, όπως πολλοί άλλωστε, δεν ασχολέίσαι & με την θεωρητική προσέγγιση σε βάθος του πως και γιατί λειτουργεί κάτι η όχι, η αν λειτουργεί σωστά και θεωρητικώς, είναι δεδομένο ότι και λόγο ετών ενασχόλησης αλλά και λόγο συνθηκών (φίλοι, μεράκι, πάθος, κλπ) έχεις προσεγγίση σε άλλο επίπεδο, από τυχαίους στραντζοδιακορευτές! Μην πέφτεις στο λάθος να ενστερνίζεσαι ανεπιφύλακτα τις 'απόψεις' τους, και τις θέσεις τους, απλά επειδή σου θυμίζουν τον αυθορμητισμό της ραδιοερασιτεχνικής σου ιστορίας!

    Προσπάθησε να διαβάζεις σε βάθος όσα είπα, όπως το παρακάτω
    Όσο για το αν ήμουν΄η όχι ραδιοπειρατής, έχεις δίκιο, ποτέ δεν ήμουν! Ποτέ δεν δέχτηκα καν αυτόν τον κατάπτυστο όρο για την αγάπη, τον έρωτά μου προς την τεχνική του ραδιοφώνου, τον ραδιο-ερασι-τεχνισμό δηλαδή στα Ελληνικά, που δεν είχε σκοπούς 'αλλώτριους', αίγλης, και κουρσάρικης νοοτροπίας...
    όπου μιλάω σε πρώτο πρόσωπο, και όχι γενικά για άλλους...
    Αν εσύ τον αποδεχόσουν ανεπιφύλακτα από τον καθένα που πιθανώς θα σε αποκαλούσε έτσι, είναι προσωπικό σου θέμα καθαρά!
    Αν και εδώ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο όρος "ραδιοπειρατής" γι αυτούς που αυτοαποκαλούνται ή που τους αποκαλούν οι άλλοι έτσι, εγώ προσωπικά δε νομίζω ότι είναι κάποιος χαρακτηρισμός για τον οποίο πρέπει ναείσαι και πολύ υπερήφανος αλλά όχι και να ντρέπεσαι. Ο χαρακτηρισμός αυτός έχει διορθωθεί προφανώς από αυτούς που υπάγονται σ' αυτή την κατηγορία (υπάγομαι κι εγώ σ' αυτή), από "ραδιοπειρατή" σε "ραδιοπειρα-ματισ-τή".
    δείχνεις σαφέστατα ότι δεν ήταν και γιά εσένα σίγουρα ο "αγαπημένος" αυτοχαρακτηρισμός σου!!!

    Επίσης ο Τσιγγιρίδης ακριβώς επειδή ΔΕΝ ήθελε ποτέ να 'καταχωρηθεί' ως ο "ραδιοΠειρατής" για αυτό κυνήγησε την αξιοπρέπειά του για όσα έκανε με μεράκι, και τελικά μαράζωσε από την αντιμετώπιση του Κράτους μας απέναντί του, επειδή ακριβώς τον κατατάξαν σε χαρακτηρισμό ραδιο-πειρατή!!!

    Δεν θα υποχρεωθώ λοιπόν από κανέναν και ποτέ να ζητήσω συγγνώμη, για το ότι ΕΓΩ για ΕΜΕΝΑ (πρώτο πρόσωπο) ΔΕΝ αποδέχομαι ότι υπήρξα αυτό που κακοηθώς & σκοπίμως ονόμασε το Κράτος ως Ραδιοπειρατεία!!!
    Αν εσύ, και κατ' επέκταση όσοι ασχολήθηκαν ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΑΛΤΡΟΥΪΣΤΙΚΑ με την κατασκευή πομπών ραδιοφωνίας, εκπομπές φτιαγμένες με το μεράκι τους στον διαθέσιμό τους χρόνο και με κόστος, χωρίς να το κάνουν κατ' επάγγελμα, για κονόμα, θεωρείται ότι είστε 'πειρατές' και ο τίτλος αυτός σας ταιριάζει "γάντι" τότε κρατήστε τον περήφανα!!!
    Να αναλογιστείτε πάντως ΠΟΙΟΣ καθόρισε και ΓΙΑΤΙ αυτό το προσωνύμιο σε όσους ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ, γίατί "έτρεμε" μην χάσει τον έλεγχο των μαζών!!!
    Ο ίδιος θα μπορούσε να σας έχει αποκαλέσει ΚΛΕΦΤΕΣ, το έκανε πλαγίως με το "πειρατές", ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ, το έκνες πλαγίως με το "πειρατές" αλλά και ευθέως με τις ανακοινώσεις ότι 'οι ραδιο-πειρατες είναι επικίνδυνοι, γιατί παρεμβάλλουν τα πλοία στην συχνότητα κινδύνου SOS (βλ. ΑΜ) , τα αεροπλάνα στα VHF (βλ. FM)!!!

    Αν αυτός ο 'τίτλος' σου αξίζει, για ότι με αγάπη έκανες... κράτα τον ! ΕΓΩ ποτε΄δεν ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑ (και ενώπιον δικαστηρίου) να χαρακτηριστώ από τους 'θύτες' μου έτσι!!!
    Και για αυτό ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ από κανεναν που τον έχει αποδεχτεί, απερίσκεπτα κατ' εμέ, και ως τιμή του!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  12. #450
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Τελικά ειχε δέν είχε έπεσε το γραφικό srf ικό σεντόνι αμπελοφιλοσοφίας ,και τι δεν ειχε μεσα Γαλιλαίους,καρδινάλους πάπες και ολο το εκκλησιαστικο και μη στερέωμα.Προσπαθει να μειωσει τωρα και τον ητα-βητα επειδη δεν συμφωνει με τις αποψεις του ,και να τον κανει να εχει και τυψεις γιαυτα τα σωστα που ανεφερε,και να τον φερει στον ισιο δρομο,λες και ο ητα-βητα ειναι καποιος εφηβος,ελεος.Σου ειπα και σε αλλο post πιασε κανα κολητήρι (και οχι τον κολητήρο τον γιο του καραγκιόζι) ,και άσε τήν πολύ θεωρία σεντονοειδούς αμπελοφιλοσοφίας γιατι η RF ειναι απροβλεπτη στην πολυ θεωρια,παιζουν χιλια - δυο παράγοντες ρολο.
    Εσυ εχεις χασει την ιδιοτητα σου μαλλον,ησουν ραδιοπειρατης μέ αμορτισέρ,δηλαδη την μια ραδιοπειρατης (πραγματικοτητα) την αλλη ραδιοερασιτεχνης (εσώψυχα),απο τα λεγομενα σου.Πιστευω να βρεις καποια στιγμή τον χαμένο παράδεισο.
    Μαθε κατι οτι ειναι παρανομο το κρατος το βαπτιζει - πειρατια,βλεπε ραδιοπειρατης,πειρατικα ταξί κ.ο.κ,μην κολλάς στην λεξεις αλλα κράτα τήν ουσία.

    ΥΓ 1: Mήν ρίξεις σεντόνι αμπελοφιλοσοφίας παλι δέν θα το αντέξω,αναμενω super srf ική απαντηση με 2-3 γραμμές,γιατι εκτιθεσαι κιολας.Ευχαριστώ.

    ΥΓ 2:Βεβαια αν παρατηρησει κανεις θα διαπιστωσει οτι ο Γαλιλαιος αντετασε το πρακτικο του πειραμα,κοντρα στην επισημη θεωρια των βιβλιων της εποχης (της εκκλησιας). Οποτε ο αθικτον μοιαζει στον γαλιλαιο και ο srf στον πάπα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blueriver : 20-09-11 στις 11:45

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον blueriver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (02-04-12)

Σελίδα 45 από 112 ΠρώτηΠρώτη ... 35 43 44 45 46 47 55 95 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Radiotron Designer's Handbook (Η "βιβλος" των λυχν
    By triplex in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 14:36
  2. Audiophile Audiophoolery - το "παραμύθι" των διασυνδέσεων κτλ
    By BillGeo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 22:33
  3. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 21:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας