Σελίδα 56 από 112 ΠρώτηΠρώτη ... 6 46 54 55 56 57 58 66 106 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 551 έως 560 από 1114

Θέμα: 504:Ο ΜΥΘΟΣ ΤΩΝ "FM".

  1. #551
    Μέλος Το avatar του χρήστη MegaVolt
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αθικτον Εμφάνιση μηνυμάτων
    "hartley" στην ελ504,χωρις ομως διπλασιασμο συχνοτητας,γιατι δυσκολευει τη ρυθμιση. Για να προσφερουμε κατι σε ολους τους φιλους ανα την Ελλαδα που εχουν ωραιες αναμνησεις απο τη λυχνια αυτη.

    φιλικα, Γιωργος.
    κι ομως ο διπλασιασμος συχνοτητας μαλλον βοηθαει περισσοτερο παρα δυσκολευει τις ρυθμισεις οπως φυσικα και τη σταθεροτητα, φυσικα ενωειται πως θα μιλαγαμε τουλαχιστο για δυο σταδια.
    Τεσπα αντε να βοηθησω κι εγω λιγο αυτη την υποθετικη συζητηση (πες πως ο ΓΑΠ εβγαλε τα τανκς -τον παγγαλο και το βενιζελο- κι ειμαι κλεισμενος στο Πολυτεχνειο με μια el504 lol) αν θελαμε να βγαλουμε τοσο ψηλα ενα ταλαντωτη hartley τα υλικα που θα επρεπε να αλλαχτουν ειναι c2 γυρω στα 10-15pf c1 + πηνιο ταλαντωσης πρεπει να βγει ρυθμισμενο με grid dip meter, προσωπικα θα ξεκινουσα με 3 +1,5 σπειρες και 3-30pf, tvi φευγει εντελως, rfc το κλασσικο για fm, (η ακομα καλυτερα μπορεις να υπολογισεις με βαση την Z της λαμπας κατι καλυτερο αν υπαρχει ενα σωστο καλλιμπραρισμενο rlc bridge που να ειναι αξιοπιστο για μικρα πηνια ) Αντισταση πολωσεως: υπολογισμος της πανω στις καμπυλες της λυχνιας για ταξη c, αντισταση screen: το ιδιο (αν και για τη συγκεκριμενη λαμπα χλωμο κοβω να βρει κανεις καμπυλες αφου η χρηση της ειναι για tv... τεσπα, ολα αυτα ετσι κι αλλιως τα λεμε θεωρητικα οποτε ας υποθεσουμε πως καπου βρισκουμε και τις καμπυλες της), αποζευκτικοι: 1000pf, ο πυκνωτης στην ανοδο οπως και ο αεροφυλλος εξοδου φευγουν και μπαινει επαγωγικη ζευξη. Επισεις λογο πολλων συντονιστικων θα εβαζα κι ενα μιλλιαμπερομετρο και στο οδηγο μετα την αντισταση εξομαλυσμενο με πυκνωτη ωστε να ειμαι σιγουρος για τους συντονισμους μου (να παιρνω max Ig με min Ip), αποζευξη φυσικα αμεσως μετα το rfc στην ανοδο κι οχι μετα το οργανακι οπως εχει λαθος στο σχεδιο, φυσικα αντιστασεια ανθρακα κι οχι 5w οπως εχει επισεις λαθος στο σχεδιο, φυσικα επ ουδενι δε θα εβαζα διακοπτη πανω στο dc οπως εχουν λαθος ολα σχεδον τα σχεδια εκεινης της εποχης, οσο για τη διαμορφωση, θες ντε και καλα να βαλεις βαρικαπ? (να μην ξεφυγουμε λιγο να βαλουμε μια λυχνια φαινομαινης αντιστασεως? http://www.marcradio.org/radio-handb...5_3545_485.png αυτο πχ, το ειχα δοκιμασει με μια 6AK5 -ως phase modulator φυσικα- και τουλαχιστο βγαζει πιο καλη ποιοτητα )

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #552
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    χαιρομαι για την καλη προσφορα συνεργασιας που προτιθεσαι να δωσεις,σ'ευχαριστω.

    Σκεψου φιλε Νικο (megavolt) αν καταφερουμε και το φτιαξουμε ολοι μαζι,ποσοι ανθρωποι θα γινουν χαρουμενοι μ'αυτο,που επιθυμουν

    να δουν κατι αλλο μ'αυτη την ταπεινη λυχνια και δεν ειδαν τιποτα εδω και 30 χρονια,για ολους αυτους τους ανθρωπους θελω να γινει.

    Μου αρεσε το κυκλωμα με τη λυχνια φαινομενης φασεως,ειχα δει ενα παρομοιο σ'ενα βιβλιο ασυρματιστων πλοιων. Οταν

    ολοκληρωθει η σχεδιαση και κατασκευη του πρωτοτυπου,θα χρησιμοποιησουμε πρωτα "βαρικαπ" και μετα θα προσαρμοσουμε το ομορφο αυτο κυκλωμα.

    Για τον αριθμο των σπειρων συμφωνω οτι οι τρεις και μιαμιση ειναι ενταξει για αρχη. Δεν πρεπει ομως να χρησιμοποιηθει δευτερη λαμπα γιατι τοτε δεν θα εχουμε αυτοταλαντωτο πλεον.

    φιλικα, Γιωργος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #553
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Γιώργο Αθικτον μπορεις να κανεις ενα σχεδιο ,οπως ακριβως το αναφερει ο Nικος ο megavolt ? για να ειναι πιο ευκολο για εναν αναγνωστη που θελει να πειραματιστη στο σχεδο του megavolt.
    Kαι επισης ας μας πει ο Megavolt τις τιμες αντιστασεως screen και πολώσεως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #554
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αθικτον Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λυχνια αυτη κατασκευαστηκε απο χιλιαδες
    ανθρωπους,σ'ολη την Ελλαδα. Οι οποιοι λογικο ειναι μεσα σ'ενα

    δυμηνο να μην εχουν προλαβει να το δουν.Αν το θεμα κλεισει,δεν θα μαθουμε ποτε ουτε τις ιστοριες τους,ουτε τις προσωπικες τους

    κατασκευες.
    Αν διατηρηθει για χρονια ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξουν

    ευχαριστες εκπληξεις.
    Καποιος εξεφρασε την επιθυμια να παρουσιαστει μια καλυτερη

    εκδοση του κυκλωματος της ελ504.
    Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι θα αποκτησει προοπτικη

    εκπομπης,κατι τετοιο θα ηταν ουτοπικο.
    Θα εξακολουθει να ειναι μια κατασκευη απαραδεκτη

    για εκπομπη.
    Το παρακατω κυκλωμα ειναι φτιαγμενο για τα "ΑΜ",

    αν αλλαχτει ομως κυριως το πηνιο και μερικα υλικα ακομα,
    μπορει να βγει στα "FM".(Οι τροποποιησεις για

    διαμορφωση μπορουν να γινουν μετα). Θεωρω οτι ο πλεον καταλληλος για να το φτιαξει ειναι ο φιλος"itta-vitta". Αν

    ασχοληθει,τοτε εγω θα δωσω κυκλωμα σταθεροποιημενου τροφοδοτικου για την ανοδο και το "screen" χωριστα, με

    "τρανζιστορ".
    Αυτο το κυκλωμα ταλαντωσης ("hartley" ουσιαστικα)

    χρησιμοποιουν τα "PLL".
    Πρεπει να υπαρχει λογος που το επιλεγουν. Πιστευω πως θα ηταν χρησιμο να ερευνηθει, εστω για

    να ικανοποιησουμε την περιεργεια μας με 30 χρονια καθυστερηση,αλλα,οπως λεει και το ρητο:"καλιο αργα,παρα ποτέ".
    Συνημμένο Αρχείο 23918
    ΕΛΕΟΣ!!! Και τώρα, εδώ, δεν απευθύνομαι πλέον σε αυτόν...

    Δηλαδή τώρα moutoulos εγώ θα φταίω πάλι αν τα χώσω στον ανωτέρω τσοπεράκια με την hartley (κατά Harley)?
    Αφήνω ότιδήποτε άλλο γράφει... και πάω στην ουσία!!!

    Από που έχει βγάλει αυτό το ΠΑΝΑΥΘΑΙΡΕΤΟ συμπέρασμα ότι αυτο το κύκλωμα απλού ταλαντωτή για ΑΜ, που για να μην μπερδευτούμε κιόλας μας διευκρινίζει ότι είναι τύπου hartley (δεν είναι φαίνεται απολύτως εμφανές από το σχηματικό), είναι αυτό που χρησιμοποιούν, εξ'ορισμού ως φαίνεται, τα PLL!!! ?
    ΟΛΑ τα PLL, ΚΑΤ'ΑΥΤΟΝ βασίζονται σε HARTLEY ταλαντωτές? Και μάλιστα είναι ΤΟΣΟ σίγουρος για ότι λέει, που επιμένει, λέγοντας το κορυφαίο... "πρέπει να υπάρχει λόγος που το επιλέγουν" !!! ΠΟΙΟΙ??? ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ & ΕΝΑΝΤΙ ΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥ που απορρίπτουν ολικά όπως πιστεύει?
    Αμφιβάλλω αν έχει δει στην ζωή του μέχρι σήμερα πάνω από καν-ένα PLL!!!
    Την επιλέγουν !!! την HARTLEY !!!! ακριβώς για τον ίδιο λόγο που επιλέγουν και την Colpitts οι πιό πολλοί!!! Γιατί... ταλαντώνει!!!!!!!!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ Φαινόμενο ε????
    Άσε το άλλο κορυφαίο, ότι είναι χρήσιμο κατ'αυτόν ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΘΕΙ η ταλάντωσης τύπου HARTLEY!!!
    Εχει ΗΔΗ ερευνηθεί για σχεδόν 100 έτη (φωτός για αυτόν)!!!
    ΑΝΟΙΞΕ ΑΠΛΑ & ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ!!! Γενική συμβουλή προς όποιον αύριο θα διαβάζει κάτι εδώ σε αυτό το θέμα...


    Δεν ξέρω... moutoulos, μπορεί να έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο τελικώς ότι φταίω όντως, ότι εγώ ΠΡΟΚΑΛΩ με όσα γράφω τελικά...
    Αλλά γιατί δεν φτιάχνεται μια υποκατηγορία στο Φόρουμ, που να την πείτε "ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΜΑΤΑ" και με υποσημείωση ότι σε αυτήν θα γράφουν όσοι είναι 'μάστορες' και δεν αφήνουν τίποτα ΑΘΙΚΤΟΝ, και είναι ευθύνη του αναγνώστη αποκλειστικώς, η ψυχική του και σωματική του υγεία, για ότι διαβάζει εκεί και ότι επιχειρήσει να φτιάξει από εκεί?
    Να είναι εμφανές πλέον ό,τι ότι είναι εντός της είναι... εφαρμοσμένης τεχνολογίας & θεωρητικής υπόστασης του κίτσου, & του π..τσου!!!
    Μετά απλά με μετακίνηση εκεί κάθε θέματος 'τεχνικοπαπαρολόγου' σου ορκίζομαι ότι θα αφήνω παντελώς ΑΘΙΚΤΟΝ τα του ΑΘΙΚΤΟΝ!!! που ως φαίνεται του λέγαν όταν ήταν μικρός 'ΑΣΤΟ ΑΥΤΟ ΑΘΙΚΤΟΝ, μην το χαλάσεις και αυτό" και πίστεψε ότι είναι το όνομά του...

    ΕΛΕΟΣ... όχι άλλο 'κάρβουνο' θα μας πάει στην Ζιμπάμπουε τεχνολογικώς, με την μαυρίλα!!!

    moutoulos... συγνώμη δηλαδή... αλλά τι να σου κάνω, ένας άμοιρος ηλεκτρονικός είμαι... ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να διαβάζω τέτοιες ασυναρτησίες και τις αφήνω ΑΘΙΚΤΕΣ!!!
    Φταίω εγώ όντως τελικώς? Θέλεις να με 'στείλεις' εξ' αυτού ? Κάντο, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο, γιατί δεν έχω άλλη ηθική επιλογή από το να αντιπαρατίθεμαι σε ασυναρτησίες αδαέστατων σε γραπτά τους επί τεχνικού περιεχομένου !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 27-09-11 στις 12:50
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #555
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο θέμα έχει περισσότερες αναφορές στις τεχνικές/κοινωνικές εμπειρίες που απέκτησε η πλειοψηφία των κατασκευαστών/χρηστών των "ταλαντωτών" παρά στην ανάλυση των κυκλωμάτων τους. Λόγω του ότι βρίσκεται στην τεχνική κατηγορία "Συζήτηση Κυκλωμάτων > Κυκλώματα Εκπομπής & Λήψης > Ταλαντωτές" και εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα του forum "ερεθίζει τους οπαδούς" (γνώστες ή μη της θεωρίας ταλαντωτών) με αποτέλεσμα να εκτρέπονται από την συνήθη κόσμια συμπεριφορά τους.

    Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι η "μείωση του επιπέδου στο forum". Ακόμη και οι απλοί αναγνώστες (μέλη ή περαστικοί) "σπάνε πλάκα" και τους δημιουργείται η ανάγκη να συμμετέχουν "για πλάκα". Σαν κοινωνία σίγουρα χρειαζόμαστε επιπλέον χιούμορ. Οταν όμως η πλάκα φτάνει σε προσωπικές αψιμαχίες στο forum βλάπτεται όποιος έχει μόνο ένα λογαριασμό μέλους!

    Πιθανή λύση είναι η μεταφορά του στη "Γενική Συζήτηση" με ταυτόχρονη διαγραφή της συνδρομής στο θέμα από όσους ενοχλούνται με τις "τεχνικές ανακρίβειες". Αν θέλουν να βοηθήσουν τεχνικά μπορούν να συμμετέχουν με θετικό πνεύμα ή να δημιουργήσουν ένα νέο θέμα στην τεχνική κατηγορία "Ταλαντωτές".

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (02-04-12), blueriver (27-09-11), manolena (27-09-11)

  7. #556
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργες απόψεις ...
    Απλά "απόψεις". Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το θέμα είναι "ΜΥΘΟΣ" όπως λέει και ο τίτλος, δηλαδή "προσωπικές εμπειρίες" τεχνικού ή μη περιεχομένου για "Γενική Συζήτηση". Εγιναν τεχνικά σχόλια αλλά χάθηκαν (ποσοτικά).
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (27-09-11)

  9. #557
    Μέλος Το avatar του χρήστη MegaVolt
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueriver Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ουτε εδωσες απαντηση στα ερωτηματα που ειπε ο Σαββας (tsakali) στο μυνημα του

    Ουτε στον ΗFPproject
    Να με μπριζωσεις θες? Φυσικα και πηραν οι δυο παραπανω κυριοι τις απαντησεις τους, αλλα ελα ντε που αυτες σβηστηκαν.
    Θα τις ξαναγραψω λοιπον, κι αν τις ξανασβησουν ας φροντισουν να σβησουν και τις "ερωτησεις"

    Σχετικα με τον HFproject απαντησα πως φυσικα ειμαι ασχετος και λεω μπουρδες αφου τα περισσοτερα ηλεκτρονικα μηχανηματα εχουν πυκνωτες με ομοαξωνικα καλωδια.
    Μαλιστα μια φορα ανοιξα ενα τροφοδοτικο κι εβγαλα τεσερα χιλιομετρα rg213 απο μεσα που αντικαθιστουσαν τον ηλεκτρολυτικο.

    Οσο για το "Εσυ το εφτιαξες ? η εβλεπες ενω το φτιαχναν?"

    απαντησα! Το βλεπα να το φτιαχνουν, σε ενα ντοκυμαντερ που εδειχνε την τεχνολογια αιχμης της ΝΑΣΑ.
    Λογο της τελειοτητας του εν λογο μηχανηματος μαλιστα κυκλοφορησαν φημες οτι δεν το εφτιαξε η ΝΑΣΑ αλλα το βρηκαν στην area 51 και ειναι εξωγηινης προελευσης.
    Τις φημες τις διεψευσε η ΝΑΣΑ λεγοντας πως μπορει να ειναι οντως απιθανο καποιος να πιστεψει πως τετοια κορυφαια τεχνολογια τη συνελαβε ανθρωπινος νους, ομως το συγκεκριμενο σχεδιο προεκυψες απο ομαδα χιλιαδων επιστημονων και παλιατζηδων απο το μοναστηρακι.
    Απ οτι εμαθα οσοι συμετειχαν στην παραγωγη του συγκεκριμενου ντοικυμαντερ αγνοουνται, και το ιδιο και οι κοπιες του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #558
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πέτροs
    Όνομα
    Πέτροs
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Α.Αττικη
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Μού ζητήθηκε νά ανεβάσω κάποια PCB πού έχω από κείνα τά χρόνια, καί τά 2 είναι τήs smart kit τό ένα FM τό άλλο AM. Tά χρόνια πού έχουν περάσει καί οί δοκιμέs τά έχουν ταλαιπωρήσει. Μέ τήν ευκαιρία όμωs αυτή θά θέλα νά γράψω δυό λέξειs. Βρισκόμαστε σέ ένα forum σχετικό μέ τά ηλεκτρονικά στό οποίο υπάρχουν Ηλεκτρονικοί, Ερασιτέχνεs Ηλεκτρονικοί, καί Ασχετοι, καλό θά ήταν οί ερασιτέχνεs καί οί άσχετοι σάν καί μένα νά μπορούν νά καταλάβουν ότι δέν είναι ηλεκτρονικοί, καλό επίσηs θά ήταν οί ημιμαθείs νά παραδέχονται ότι είναι ημιμαθείs καί νά δέχονται τίs απόψειs τών άλλων χωρίs νά τίs θεωρούν προσβολή. Αλλά σέ καμμιά περίπτωση δέν είναι σωστό έναs ηλεκτρονικόs πού αμέσωs σχεδόν καταλαβαίνει τό επίπεδο τών γνώσεων τού αλλου νά προσπαθεί μέ σφαλιάρεs νά επισημάνει τά λάθη Φίλε blueriver οί συμβουλέs τού πράγματι είναι πολύτιμεs καί ευτυχώs τίs δίνει χωρίs νά τού τό έχει ζητήσει κανείs.SMART-KIT-AM.jpgSMART-KIT-FM-1.jpgSMART-KIT-FM-2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πέτροs : 28-09-11 στις 07:57

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Πέτροs για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (29-09-11)

  12. #559
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Χμμμμ ΟΚ
    Θα τιμωρήσω τον SRF.

    Αγαπητέ SRF πέρνα σε παρακαλώ από το γραφείο μου, έχω από εκείνο το ματσούκι με το τριγωνάκι στην άκρη (που είχαν και οι γερμανοί) για να σε δείρω λίγο.
    Και μετά πιπέρι στο στόμα (μπούκοβο) για τα λόγια που είπες.

    Όσο για τα υπόλοιπα παιδάκια να είστε φρόνιμοι αλλιώς θα έχετε την τύχη του SRF.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #560
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτροs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μού ζητήθηκε νά ανεβάσω κάποια PCB πού έχω από κείνα τά χρόνια, καί τά 2 είναι τήs smart kit τό ένα FM τό άλλο AM. Tά χρόνια πού έχουν περάσει καί οί δοκιμέs τά έχουν ταλαιπωρήσει. Μέ τήν ευκαιρία όμωs αυτή θά θέλα νά γράψω δυό λέξειs. Βρισκόμαστε σέ ένα forum σχετικό μέ τά ηλεκτρονικά στό οποίο υπάρχουν Ηλεκτρονικοί, Ερασιτέχνεs Ηλεκτρονικοί, καί Ασχετοι, καλό θά ήταν οί ερασιτέχνεs καί οί άσχετοι σάν καί μένα νά μπορούν νά καταλάβουν ότι δέν είναι ηλεκτρονικοί, καλό επίσηs θά ήταν οί ημιμαθείs νά παραδέχονται ότι είναι ημιμαθείs καί νά δέχονται τίs απόψειs τών άλλων χωρίs νά τίs θεωρούν προσβολή. Αλλά σέ καμμιά περίπτωση δέν είναι σωστό έναs ηλεκτρονικόs πού αμέσωs σχεδόν καταλαβαίνει τό επίπεδο τών γνώσεων τού αλλου νά προσπαθεί μέ σφαλιάρεs νά επισημάνει τά λάθη Φίλε blueriver οί συμβουλέs τού πράγματι είναι πολύτιμεs καί ευτυχώs τίs δίνει χωρίs νά τού τό έχει ζητήσει κανείs.Συνημμένο Αρχείο 23944Συνημμένο Αρχείο 23945Συνημμένο Αρχείο 23946
    Ενημερωτικα τα συνημμένα δεν ανοιγουν με τα pcb .
    Εμενα Πετρο εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να δινει συμβουλη,αλλα να μην ειναι ειναι προσβλητικη ,αποτομη,αποκρουστικη,εριστικη,ειρωνευτικη,υπερφία λη κ.τ.λ
    στον συνομιλητη του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blueriver : 27-09-11 στις 16:05

Σελίδα 56 από 112 ΠρώτηΠρώτη ... 6 46 54 55 56 57 58 66 106 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Radiotron Designer's Handbook (Η "βιβλος" των λυχν
    By triplex in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 14:36
  2. Audiophile Audiophoolery - το "παραμύθι" των διασυνδέσεων κτλ
    By BillGeo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 22:33
  3. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 21:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας