Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: MOSFET αντί τρανζίστορ σε τροφοδοτικό?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή MOSFET αντί τρανζίστορ σε τροφοδοτικό?

    Πρώτα απ’ όλα ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αν λέω χοντράδες συνχωρήστε με…

    Μπορούμε σε ρυθμιζόμενο DC τροφοδοτικό αντί για τρανζίστορ να το κάνουμε με FET? Το μόνο που ξέρω είναι ότι στα τρανζίστορ ελένχουμε την έξοδο ανάλογα με το ρεύμα στην βάση και ότι θέλουν ένα «σοβαρό» ρεύμα βάσης (πχ 1A), ενώ τα FET έχουν να κάνουν πιο πολύ με την τάση και αν δεν κάνω λάθος θέλουν πολύ μικρό ρεύμα στην πύλη για να «άγουν» αρκεί η τάση να είναι πάνω από ένα όριο (πχ 10V).

    Δεν έχω δει ποτέ FET σε τροφοδοτικό, αν και τα έχω δει σε κυκλώματα που γίνονται και με τρανζίστορ, πχ ενισχυτές ήχου. Η αλήθεια είναι ότι τα βλέπω κυρίως σε βαθμίδες εξόδου AC ή για switching, αλλά αν μπορούν να ελένχουν την έξοδο σε inverter και ενισχυτές 1000W δεν βλέπω το γιατί δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να «κοντρολάρουμε» την τάση εξόδου ενός τροφοδοτικού. Προφανώς μου διαφεύγει κάποιο βασικό χαρακτηριστικό, αλλά μήπως γίνετε? Μήπως η διαφορά είναι στο ότι μιλάμε για DC και όχι για AC?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Ναι, μπορείς να βάλεις και MOSFET.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Μήπως μπορεί κάποιος να μου δείξει πως μπορώ να ρυθμίσω την έξοδο τροφοδοτικού πχ 30V με LM317 ή LM338 και IRFP150N (100V 42A)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Αν φαντάζεσαι το συνηθισμένο κύκλωμα με το τρανζίστορ που "παρακάμπτει" το LM317, μη το κάνεις. Δεν σε συμφέρει. Κι αυτό γιατί είναι δύσκολη η οδήγηση ενός MOSFET καναλιού Ν σε αυτή τη θέση. Αν ήταν τουλάχιστον καναλιού Ρ θα ήταν καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι φανταζόμουν κάτι σε να «δίνει» η έξοδος του LM στην πύλη του FET και να ελένχω D-S που θα ήταν «σε σειρά» με το +…

    Με Ρ δεν μου κάνει γιατί ήθελα να αξιοποιήσω καμιά 25αριά IRFP150N που έχω από κάτι παλιά inverter (και κάτι μετ/στες, γέφυρες, πυκνωτές κτλ). Μήπως τα θες εσύ για τίποτα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι φανταζόμουν κάτι σε να «δίνει» η έξοδος του LM στην πύλη του FET και να ελένχω D-S που θα ήταν «σε σειρά» με το +…

    (Για να το κάνεις αυτό πρέπει το LM317 να μπορεί να παρακολουθεί την έξοδο (δηλ. το S του MOSFET) τη στιγμή που η δικιά του έξοδος θα είναι στο G του MOSFET. Αυτό δεν γίνεται όπως καταλαβαίνεις. Αν όμως φτιάξεις ένα τροφοδοτικό με τελεστικούς ή με κάποιο 723, κ.λ.π. μπορείς να βάλεις MOSFET.)

    Με Ρ δεν μου κάνει γιατί ήθελα να αξιοποιήσω καμιά 25αριά IRFP150N που έχω από κάτι παλιά inverter (και κάτι μετ/στες, γέφυρες, πυκνωτές κτλ). Μήπως τα θες εσύ για τίποτα?
    Μπα, όχι, σ' ευχαριστώ πάντως!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο, δεν μου έκοψε ότι πρέπει το 317 να βλέπει την έξοδο για να ξέρει τι να κάνει … όπως καταλαβαίνεις πλην από μόνο γέφυρα-πυκνωτής έχω φτάσει μόνο μέχρι LM317 – LM338. Ούτε καν έξοδο με τρανζίστορ δεν έχω φτιάξει (ακόμα)…

    Με το 723 γίνεται έ… Μου κάνει! Έχεις κάτι σε σχέδιο ή αν όχι μήπως μπορείς να μου πεις πως περίπου θα συνδεθούν? Ευχαρηστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 11-08-11 στις 11:04

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Δες το datasheet του LM723 από τη National. Πρόσεξε τη Figure 4 στη σελ. 5. Εσύ αντί για το τρανζίστορ θα βάλεις το MOSFET αλλά θα πρέπει να προσθέσεις μια (σχετικά μικρή) αντίσταση ανάμεσα στα G και S. Επίσης η ελάχιστη τάση εισόδου θα πρέπει να είναι 5 - 6V ακόμα παραπάνω (τα τρανζίστορ άγουν με μια VBE της τάξης των 0.7V ενώ τα MOSFET θέλουν VGS περίπου 4V για να κορεστούν).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Μοιάζει αρκετά απλή η μετατροπή, thanks!

    Για R1 και R2 χρησιμοποιώ το “Vout = Vref x( R1+R2/R2)” και μία από τις δύο είναι το ποτενσιόμετρο σωστά?
    Και μπορώ μόνο αλλάζοντας την Rsc να έχω και current adjustment ( I limit=Vsence/Rsc) ?


    Επίσης όταν λες «σχετικά μικρή» εννοείς πχ 1Κ ή 1Ω? Τι ρόλο παίζει αυτή η αντίσταση?

    Πολλά ζητάω έ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Τώρα που το μελέτησα πιο πολύ και ξεστραβώθηκα και είδα και την Note 5, μπερδεύτικα.
    Fig4.JPGNote5.JPGRTable.JPG
    Στο κύκλωμα που προτείνεις (Figure 4) η R1 είναι μεταξύ Cs και INV και η R2 μεταξύ INV και γης. Αν κατάλαβα σωστά λέει ότι για ρυθμιζόμενη έξοδο χρησιμοποιείς την συνδεσμολογία που έχει στην Note 5 που συνδέει τελείως αλλού την R1 και R2, καθώς και το P1. Και τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση με τα Cs και INV? Το Cs μένει ασύνδετο και το INV συνδέετε μόνο με τον C1?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MOSFET αντί για ρελέ!
    By xmaze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-15, 17:06
  2. Έλεγχος τρανζίστορ/mosfet
    By PCMan in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-14, 18:09
  3. τροφοδοτικό αντί μπαταρίας 65Ah
    By soulhealer in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 17:19
  4. τρανζίστορ αντί ρελέ
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 02:58
  5. Έλεγχος τρανζίστορ Mosfet
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-06, 19:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας