Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 48

Θέμα: λαμπατος ενισχυτης 6sn7-el34 (kt88) SE

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλησπερα κι απο μενα.Για την απλοτητα και μονο της κατασκευης ΜΠΡΑΒΟ και ασε τους αλλους να λενε.Η μονη μου διαφωνια σε αυτες τις κατασκευες ειναι η εμμονη του να κρυβονται οι μετασχηματιστες.Αστον εξω και να αεριζεται κανονικα και να φανει αυτο που κανει την διαφορα αναμεσα στο μερακι και την ψυχρη τελειοτητα της συναρμολογησης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Παρακληση...Μερικες φωτο το κουτι απο μεσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Manthosvf
    Όνομα
    Μανθος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλα
    Μηνύματα
    330

    Προεπιλογή

    μπραβο πολυ καλος βαγγο οταν φτιαξο και εγω με το καλο ενα τετοιο θελω πληροφοριες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη από κατασκευή απλά τέλεια, όμως η σχεδίαση είναι λίγο απλή όπως και τα watt λίγα ή επόμενη κίνησή σου μπορεί να είναι μια επιπλέον παραμετροποίηση του, στην έξοδο και στην αρνητική ανάδραση του πρώτου σταδίου και φυσικά στο τροφοδοτικό.
    Αλλά όλα αυτά ακούγονται κάπως για μια νέα κατασκευή απλά είδα που προσπαθείς να φτιάξεις κάτι ξεχωριστώ και είπα να συμβάλω και εγώ με την γνώμη μου, (αν και η εμπειρία μου σε λυχνίες είναι μηδαμινή).
    Και κάτι τελευταίο πρέπει να προσέξεις με το blower που θα βάλεις (αν βάλεις) μην σου περνάει θόρυβο/παράσιτα.

    Τα συγχαρητήρια μου και από εμένα Βαγγέλη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα κι απο μενα.Για την απλοτητα και μονο της κατασκευης ΜΠΡΑΒΟ και ασε τους αλλους να λενε.Η μονη μου διαφωνια σε αυτες τις κατασκευες ειναι η εμμονη του να κρυβονται οι μετασχηματιστες.Αστον εξω και να αεριζεται κανονικα και να φανει αυτο που κανει την διαφορα αναμεσα στο μερακι και την ψυχρη τελειοτητα της συναρμολογησης.
    Ανοιγεις θεμα Σάκη και καλα κανεις βεβαια.Το θεμα αποκρυψης η οχι μετασχηματιστων ειναι καθαρα θεμα γουστου.Αυτο που λεει το ρητο : περι ορεξεως......
    Στον απεραντο τομεα των DIY κατασκευων οι λαμπατοι εχουν τις περισσοτερες επιλογες.
    μπορεις:
    -να βαλεις τους μετασχηματιστες μεσα η οχι
    -να βαλεις ξυλο η οχι
    -να κανεις εναν ρετρο η εναν φουτουριστικο σχεδιασμο
    -να βαλεις στην προσοψη 800 ledακια και 100 οργανα η να βαλεις μονο ενα ποτενσιομετρο
    -να βαλεις em80/em84 για εφε η οχι
    -να βαλεις tube προτεκτορ η οχι καθως και διαφορα στολιδια γυρω απο τις λαμπες (δαχτυλιδια βασης κτλ)
    -καποιοι μεχρι και ειδικες εκδοσεις λυχνιων προτιμουν για ομορφια (βλεπε την el34 Που βγαινει και σε κοντοχοντρη εκδοση)
    -αλλοι παλι κρινουν την επιλογη της λαμπας με βαση την αισθητικη της (εδω θα πω για την gu50 που αν και την θεωρουν πανασχημη εχει απιστευτο ηχο!!!δοκιμασμενη στο εν λογω κυκλωμα)
    -επιλογη single end/push-pull/OTL κτλ
    -καπου ακουσα και καποιον που εκανε ενισχυτη και οι λαμπες ειναι μεσα σε ενυδρειο απο λαδι!!!!!
    και αν δεν ηταν 3.00 το βραδυ θα εγραφα κι αλλες 10 διαφορετικες επιλογες.

    παραδειγμα σαν Βαγγελης ας πουμε δεν μου αρεσουν οι ρετρο κατασκευες ομολογω ομως οτι ειναι πανεμορφες.Αν δεις ας πουμε δυο κατασκευες του P.GABR με τις 6λ6 και 6v6 ειναι κουκλια πραγματικα ομως εγω δεν θα εφτιαχνα ποτε εναν ετσι.(αν και ποτε μην λες ποτε)
    τωρα ολα αυτα τα λεω φιλικα μην παρεξηγηθεις απλα γιατι πιστευω οτι καθε κατασκευη αντικατοπτριζει την ψυχη του κατασκευαστη.(δειξε μου τον λαμπατο σου να σου πω ποιος εισαι )
    και αυτο δεν ισχυει μονο στους λαμπατους ενισχυτες,αλλα και σε αλλες κατασκευες που 100αδες φιλοι παρουσιασαν εδω.

    σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Σακη

    ΥΓ1. φωτογραφιες θα βγαλω απο το εσωτερικο (αν και δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο) μολις τον ξαναθεσω επι χειρουργειου να βαλω μια αναδρασουλα που θελω

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikaros1978 : 13-08-11 στις 03:22

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαγγέλη από κατασκευή απλά τέλεια, όμως η σχεδίαση είναι λίγο απλή όπως και τα watt λίγα ή επόμενη κίνησή σου μπορεί να είναι μια επιπλέον παραμετροποίηση του, στην έξοδο και στην αρνητική ανάδραση του πρώτου σταδίου και φυσικά στο τροφοδοτικό.
    Αλλά όλα αυτά ακούγονται κάπως για μια νέα κατασκευή απλά είδα που προσπαθείς να φτιάξεις κάτι ξεχωριστώ και είπα να συμβάλω και εγώ με την γνώμη μου, (αν και η εμπειρία μου σε λυχνίες είναι μηδαμινή).
    Και κάτι τελευταίο πρέπει να προσέξεις με το blower που θα βάλεις (αν βάλεις) μην σου περνάει θόρυβο/παράσιτα.

    Τα συγχαρητήρια μου και από εμένα Βαγγέλη.
    σε ευχαριστω Σπυρο και βεβαια ειναι ευπροσδεκτα ολα τα σχολια ανεξαρτητως εμπειριας (αν και δεν σε εχω για απειρο!)
    οσο για το μπλοουερ ναι το εχω στα υπ οψιν

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Μπραβο ρε Βαγγελη , όμορφη κατασκευή , σωστα σχεδιασμένη και εφοσον ο ηχος της οπως λες ειναι αψογος και παλι μπραβο.
    Η δικια μου παρατήρηση απλα εχει να κανει λιγο με την ελλειπή παρουσιαση της κατασκευής.
    Καταρχας ενα ολοκληρωμένο σχεδιο ( προεν/ση και ενίσχυση ) , τασεις , τροφοδοτικο , τιμες εξαρτηματων κατ'εμε επιβάλλονται..
    Λιγες φωτο απο το εσωτερικό και δυο-τρια λογακια για την κατασκευη και συναρμολόγηση ισως ειναι απαραίτητα για καποιον που θα θελήσει να σε μιμηθεί.
    Ομορφη η παντεντα να κρυψεις τους ΜΣ με ενα εξτρα κουτι , και γενικα ειναι μια "σουλουπωμένη'' κατασκευη.
    Οι μετρησεις ( για εμενα προσωπικα ) ειναι αχρείαστες απο την στιγμή που δεν εχεις τα κατάλληλα όργανα , και εφοσον ο ηχος του ενισχυτη ειναι αυτος που πρεπει να ειναι στα ηχεια - πράσινη κάρτα απο εμενα με 10 και τονο.
    Ερασιτέχνες είμαστε , το χομπι μας κάνουμε άλλωστε και μεσα απο εδω απλα δείχνουμε τις κατασκευές μας .

    Και παλι μπραβο , αντε και εις ανωτερα...!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Τασο.Οντως ομολογω λειπουν στοιχεια.Δεσμευομαι ομως και θα τα ανεβασω πολυ συντομα.Μεσα στην βδομαδα θα του κανω κατι αλλαγες που σκεφτομαι στο εσωτερικο του και θα τραβηξω και φωτο.Α! και το τροφοδοτικο θα ανεβασω,λιγο να το καθαρογραψω πρωτα γιατι ειναι μεσα στην μουτζουρα απο τις διορθωσεις και τις αλλαγες (ξερεις εσυ απ αυτα!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη termagazis
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αραχωβα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    μπραβο Βαγγελη πολυ ωραια η κατασκευη σου κ πολυ ομορφη κ προσεγμενη εμφανισιακα!καλοδουλευτος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    γεια σου ρε Βαγγο ζωγραφε

    παλι το εκανες το θαυμα σου αυτος εισαι καλα εκανες και του φυλακισες τους κεραταδες τους μετασχηματιστες θωρακισες τον ηχο μια χαρα γιατι τη σημερον ημερα δεν βρισκεις μαστορα μερακλη να προσεχει τους μετασχηματιστες στην κατασκευη τους και παλι +++++++++++++++++++++++++++++++++++

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαμπατος ενισχυτης 2χ10W KT88/6550 single ended
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 11:56
  2. λαμπατος ενισχυτης 6SN7-300B
    By tasos25 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 20:17
  3. Λαμπατος ενισχυτης KT88 PP (2x35W)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-12, 22:54
  4. Προενισχυτης λαμπατος με 6SN7
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-11, 00:50
  5. ενισχυτης λαμπατος el34 pp (elektor)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 19:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας