Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: δευτερη καθετη καρφωμενη στην χωνευτη?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Lightbulb δευτερη καθετη καρφωμενη στην χωνευτη?

    hallo

    Δεν ηξερα που αλλου να το βαλω,οποτε....
    Λοιπον μιλαω για την τηλεφωνικη γραμμη.Σε μια σχετικα παλια πολικατοικια η οποια εχει συνδεση αδσλ θελω να βαλω και 2τερη πριζα.Το θεμα ειναι πως δεν θελω να την συνδεσω σε συρα με την υπαρχουσα πριζα αλλα κατω στην εισοδο της πολικατικοιας στην χονευτη θα την συνδεσω εκει[ολα τα αλλα τα εχω προβλεψει θα περασει απο το μπαλκονι :P].Το καλωδιο που λεω να χρισιμοποιησω ειναι utp cat7 η cat5e ,δεν θελω να εχει καποια ιδιετερη μονωση η θορακιση.

    Και το ερωτημα που θετω ειναι θα επιραστει το attenuation της γραμμης δραματικα?θα υπαρχουν μεγαλες απολιες με αποτελεσμα να μην εχω σταθερη γραμμη 'οπως θα ειχα αν ηταν μονο η μια πριζα/?Εκτος απο το να κανω την συνδεση οσο πιο καλα μπορω υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να αποφυγω απολιες φθορες κτλπα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    πρωτα απο ολα νομίζω ειναι ψιλοπαρανομο αυτο που κανεις...αν σε καρφωσει κανεις στον ΟΤΕ θα εχεις τρεχάματα....ασε που δεν ξερω κατα ποσο προβλεπεται απο κανονισμο πολυ/κιας αν μπορεις να περνας καλώδια κλπ......

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lifeowner Εμφάνιση μηνυμάτων
    hallo

    Δεν ηξερα που αλλου να το βαλω,οποτε....
    Λοιπον μιλαω για την τηλεφωνικη γραμμη.Σε μια σχετικα παλια πολικατοικια η οποια εχει συνδεση αδσλ θελω να βαλω και 2τερη πριζα.Το θεμα ειναι πως δεν θελω να την συνδεσω σε συρα με την υπαρχουσα πριζα αλλα κατω στην εισοδο της πολικατικοιας στην χονευτη θα την συνδεσω εκει[ολα τα αλλα τα εχω προβλεψει θα περασει απο το μπαλκονι :P].Το καλωδιο που λεω να χρισιμοποιησω ειναι utp cat7 η cat5e ,δεν θελω να εχει καποια ιδιετερη μονωση η θορακιση.

    Και το ερωτημα που θετω ειναι θα επιραστει το attenuation της γραμμης δραματικα?θα υπαρχουν μεγαλες απολιες με αποτελεσμα να μην εχω σταθερη γραμμη 'οπως θα ειχα αν ηταν μονο η μια πριζα/?Εκτος απο το να κανω την συνδεση οσο πιο καλα μπορω υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να αποφυγω απολιες φθορες κτλπα??
    Τι Cat7? 10 Gb Ethernet θα περάσεις???
    To cat5 είναι μια χαρά. Όταν το βάλεις, θα έχεις ή το ίδιο attenuation ή λιγότερο(λόγω καινούριου καλωδίου).
    Δεν είναι παράνομο να έχεις 2 μπρίζες. Παράνομο είναι να έχεις πάνω απο 1 τηλέφωνα σε μία γραμμή(αν και ο οτε το ξέρει, το βλέπει και απλά σου το λεει).

    ΥΓ. Ενας πιό κατατοπιστικός τίτλος δεν βλάπτει... Δεν κατάλαβα τίποτα... Από περιέργεια μπήκα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρωτα απο ολα νομίζω ειναι ψιλοπαρανομο αυτο που κανεις...αν σε καρφωσει κανεις στον ΟΤΕ θα εχεις τρεχάματα....ασε που δεν ξερω κατα ποσο προβλεπεται απο κανονισμο πολυ/κιας αν μπορεις να περνας καλώδια κλπ......
    Τι ειναι παρανομο?Δεν μπορω να κανω την καλωδιωση του σπιτιου μου οπως την θελω εγω?
    ουτος η αλλος αν ηταν καινουρια η πολικατικοια προφανως η συνδεση στις πριζες που θα υπηρχαν στο σπιτι θα ηταν σε συνδεση αστερι[star]οποτε κατι παρομοιο με αυτο που θελω να κανω!Για τους κανονισμους μην ανισιχεις ολη η πολικατικοια ειναι της οικογενειας!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι Cat7? 10 Gb Ethernet θα περάσεις???
    To cat5 είναι μια χαρά. Όταν το βάλεις, θα έχεις ή το ίδιο attenuation ή λιγότερο(λόγω καινούριου καλωδίου).
    Δεν είναι παράνομο να έχεις 2 μπρίζες. Παράνομο είναι να έχεις πάνω απο 1 τηλέφωνα σε μία γραμμή(αν και ο οτε το ξέρει, το βλέπει και απλά σου το λεει).

    ΥΓ. Ενας πιό κατατοπιστικός τίτλος δεν βλάπτει... Δεν κατάλαβα τίποτα... Από περιέργεια μπήκα....
    οκεπ θα παρω cat5 θα μου ερθει και πιο φθηνα!
    λιγο περιεργο μου ακουγεται να ειναι μικροτερο το attenuation ,αφου θα υπαρχει περισσοτερος χαλκος στην γραμμη και περισσοτερες διακλαδωσεις προφανως δεν θα υπαρχουν περισσοτερες απολιες κα παρεμπβολες?

    στο υπαρχον απλο καλωδιο θα ειναι συνδεδεμενο το τηλ οπως ειναι και τωρα δλδη.Και στο αλλο π θα ειναι με cat5 οπως ειπαμε θα εχω το modem/router.

    Ουτος η αλλος το καλωδιο το καινουριο που θα βαλω θα πηγαινει εναν οροφο ψυλοτερα απο αυτο π υπαρχει.Αρα μεγαλυτερο μηκος,μεγαλυτερες απολιες.

    κατι αλλο ,απο οσο ξερω το καλωδιο εχει μεσα 4 ζευγρια εγω θα συνδεσω μονο στο ενα...και αναροτιομουν μηπως αν συνδεα με 2 ζευγαρια των 4 ή κατι τεοτιο να ηταν καλυτερα?

    τον τιτλο επιτιδες τον εβαλα ετσι...

    οπως καταλαβατε δεν σκαμπαζω και πολλα απο ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΣάββας
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lifeowner Εμφάνιση μηνυμάτων
    hallo

    Σε μια σχετικα παλια πολικατοικια η οποια εχει συνδεση αδσλ θελω να βαλω και 2τερη πριζα.Το θεμα ειναι πως δεν θελω να την συνδεσω σε συρα με την υπαρχουσα πριζα αλλα κατω

    Σε σύνδεση αδσλ (ADSL) βάζουμε 2τερη γραμμή μόνο παράλληλα και μόνο με φιλτρο αδσλ (ADSL) στο σημείο εκκίνησης του καλωδιου για το 2τερο τηλεφωνο και όχι για 2τερο RUTER .
    Δέν υπάρχει κατι το παράνομο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΣάββας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σύνδεση αδσλ (ADSL) βάζουμε 2τερη γραμμή μόνο παράλληλα και μόνο με φιλτρο αδσλ (ADSL) στο σημείο εκκίνησης του καλωδιου για το 2τερο τηλεφωνο και όχι για 2τερο RUTER .
    Δέν υπάρχει κατι το παράνομο.
    Πεστα πεσταα! xd
    αλλα

    αν τις πριζες τις συνδεεις μονο παραληλα εμας στο σπιτι μου γιατι ηταν σε σειρα?
    μηπως ο ηλεκτρολογος ηταν ερασιτεχνης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lifeowner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πεστα πεσταα! xd
    αλλα

    αν τις πριζες τις συνδεεις μονο παραληλα εμας στο σπιτι μου γιατι ηταν σε σειρα?
    μηπως ο ηλεκτρολογος ηταν ερασιτεχνης?
    πες μας καλε μου φιλε και κατι ακομα πως καταλαβες οτι ειναι συνδεδεμενες σε σειρα ;;;; εξηγησε μας να το καταλαβουμε

    επειδη σου εχει ενα ζευγαρι συνδεμενο σε τρεις πριζες ; δοκιμασες αν εχεις σημα στις αλες πριζες;; εβαλες φιλτρακια στα αλλα τηλεφωνα που εσπειρες στα αλλα δωματια;;
    κανε οτι ειναι να κανεις με προσοχη να μην κανεις βραχυκυκλωμα γιατι δεν θα δεις να κανει τσαφ παρα μονο πεφτει απο τον οτε η ασφαλεια και μενεις χωρις γραμμη και ψαχνεσαι

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv4lqcnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε οτι ειναι να κανεις με προσοχη να μην κανεις βραχυκυκλωμα γιατι δεν θα δεις να κανει τσαφ παρα μονο πεφτει απο τον οτε η ασφαλεια και μενεις χωρις γραμμη και ψαχνεσαι
    Δεν ειναι ακριβως ετσι,αν δεν με πιστευεις γεφυρωσε τα καλωδια στο σπιτι σου,μετα ανοιξε τα και πες μας αν εχεις γραμμη η οχι..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv4lqcnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες μας καλε μου φιλε και κατι ακομα πως καταλαβες οτι ειναι συνδεδεμενες σε σειρα ;;;; εξηγησε μας να το καταλαβουμε

    επειδη σου εχει ενα ζευγαρι συνδεμενο σε τρεις πριζες ; δοκιμασες αν εχεις σημα στις αλες πριζες;; εβαλες φιλτρακια στα αλλα τηλεφωνα που εσπειρες στα αλλα δωματια;;
    κανε οτι ειναι να κανεις με προσοχη να μην κανεις βραχυκυκλωμα γιατι δεν θα δεις να κανει τσαφ παρα μονο πεφτει απο τον οτε η ασφαλεια και μενεις χωρις γραμμη και ψαχνεσαι
    τι?πως καταλαβα οτι ειναι σε σειρα?
    εχουμε μια κεντρικη μπριζα στο σπιτι.Στην οποια ερχονται 2 ζευγοι.Το ενα ερχεται απο χονευτη το αλλο ειναι της πριζας στον πισω τοιχο.Αν πας στην πριζα στον αλλο τοιχο θα δεις παλη 2 ζευγαρια το ενα ζευγαρι ερχεται απο την ακριβως απο πισω πριζα,κεντρικη οπως στην ανεφερα,και το αλλο φευγει και παει στο πιο περα δωματιο που ειναι και η τελεφτε πριζα του σπιτιου...
    ενοητε πως αν στην πρωτη πριζα συνδεσω μονο το ζευγαρι της χονευτης οι υπολιπες πριζες δεν εχουν σημα.Και αν στην 2 πριζα αποσυνδεσω το ζευγος που παει στην τελεφτεα πριζα η τελεφτεα πριζα δεν νεχει σημα...
    αυτο πως λεγεται??

    τι βραχικυκκλωμα να κανω?? νταξη να βρισκει καπου στο εδαφος και να εχω χαλια γραμμη αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να κανω κατι χειροτερο.


    περιμενω να ανοιξουν τα μαγαζια να παρω καλωδιο,επειδη θα περναει απο μπαλκονι λεω να το περασω μεσα απο καποιο σωληνα ή μηπως η μονωση που ειδη εχει αντεχει σε ηλιο βριχεσ κτλπα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifeowner : 15-08-11 στις 01:14

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Αυτό φίλε μου λέγεται παράλληλα..
    Το καλώδιο δεν θα πάθει τίποτα αν το αφήσεις έτσι.

    Αν το βραχυκυκλώσει δεν θα γίνει κάτι αλλά αν το αφήσει μερικά δευτερόλεπτα θα κοπεί. Μετά νομίζω επανέρχεται μόνο του ή παίρνεις τηλ και σε ξανασυνδέουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ
    By diamantisi in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 12:23
  2. Δευτερη ασφαλεια
    By giannisk525 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 10:24
  3. ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΘΕΤΗ ΜΕΣΑΙΩΝ
    By ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1962 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 22:09
  4. οριζοντια ή καθετη πολωση (fm)
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-08, 13:59
  5. πομπος ΑΜ + καιρεα καθετη
    By nikos-b in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-06, 18:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας