Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Σταθμός Κόλλησης - Αποκόλλησης ZD-987 - Review

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Astraios
    Όνομα
    Πανορμίτης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Δωδεκάνησα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Σταθμός Κόλλησης - Αποκόλλησης ZD-987 - Review

    Περίπου πριν 20 μέρες αγόρασα έναν σταθμό κόλλησης - αποκόλλησης ZD-987 (την αντιστατική έκδοση). Σκέφτηκα να γράψω την εμπειρία μου, ίσως βοηθήσει κάποια μέλη που μπορεί να αναρωτιούνται αν αξίζει να τον αγοράσουν ή όχι.
    Καταρχήν ήξερα από την αρχή ότι είναι κινέζικος και δεν περίμενα κορυφαία ποιότητα κατασκευής αλλά τον πήρα σε χαμηλότερη τιμή απ' ότι πωλείται στην ελληνική αγορά οπότε λέω ας τον πάρω και βλέπουμε.
    Λοιπόν, έρχεται ο σταθμός (ταχυδρομικά), τον ξεπακετάρω, συνδέω το κολλητήρι (στο οποίο προτίμησα να βάλω πλακέ μύτη) και το πιστόλι αποκόλλησης και ανάβω τον σταθμό.
    Ανάβει κανονικά, οι ενδείξεις του όλες εντάξει, λέω μέχρι εδώ καλά πάμε, δοκίμασα για μία ώρα περίπου το κολλητήρι, έκανα διάφορες κολλήσεις με καλάι με μόλυβδο και με καλάι χωρίς μόλυβδο, ωραία συμπεριφορά είχε. Μερικές φορές η θερμοκρασία του κολλητηριού ανεβαίνει το πολύ μέχρι 10 βαθμούς πάνω από αυτή που έχω θέσει, αλλά κατεβαίνει μετά, σκέφτομαι για 10 βαθμούς απόκλιση που δεν κρατάει και πολύ, δεν πειράζει ιδιαίτερα. Επίσης το κολλητήρι (νομίζω και το πιστόλι αποκόλλησης) έχουν ένα χαρακτηριστικό (standby mode), όπου μετά από ένα χρονικό διάστημα η θερμοκρασία πέφτει στους 200 βαθμούς και μένει εκεί μέχρι να την ανεβάσεις, αυτό είναι λίγο ενοχλητικό αν σου τύχει όταν κολλάς κάτι με καλάι χωρίς μόλυβδο και μετά βλέπεις το καλάι να μην λιώνει (ξεχνούσα να παρακολουθήσω την οθόνη του σταθμού και μου συνέβη μία - δύο φορές). Ωστόσο μόλις ανεβάσεις τη θερμοκρασία συνεχίζεις κανονικά.
    Όταν τελείωσα τις δοκιμές με το κολλητήρι (και μέχρι στιγμής ήμουν ευχαριστημένος), λέω ας πιάσουμε και το πιστόλι αποκόλλησης να αρχίσουμε να ξεκολλάμε, να το δοκιμάσουμε και αυτό. Θέτω το πιστόλι στην θερμοκρασία που ήθελα, το βάζω στο σημείο, αρχίζει και λιώνει το καλάι και πάω και εγώ και πατάω την σκανδάλη για να το ρουφήξει. Πήγαν όλα καλά; Όχι δεν πήγαν. Πατώντας την σκανδάλη άκουγα το μοτέρ της αντλίας να περιστρέφεται, δεν άκουγα την αντλία όμως και φυσικά ούτε ρουφούσε το πιστόλι. Ώπα λέω, πρώτη μέρα χρήσης και πρόβλημα, ok πάμε για άνοιγμα, κάτι έχει η αντλία. Αρχικά σκέφτηκα ότι θα βγήκε κάποιο σωληνάκι κατά την μεταφορά.

    Ανοίγω την αντλία και παρατήρησα ότι είναι μια απλή κατασκευούλα όπου υπάρχουν δύο πλαστικά "πιστονάκια" (ίσως να μην ταιριάζει πολύ αυτή η λέξη) με μία μικρή μεμβράνη το κάθε ένα, και ένα μικρό βαρίδι στο κέντρο. Η λειτουργία ήταν απλή, το μοτέρ έπρεπε να περιστρέφει το βαρίδι και αυτό με τη σειρά του έκανε τα πιστονάκια να πηγαίνουν μπρος πίσω. Στην περίπτωση μου όμως ο άξονας του μοτέρ δεν είχε σφιχτή εφαρμογή με το βαρίδι, οπότε το μοτέρ περιστρεφόταν "τρελά/ελεύθερα" χωρίς να περιστρέφεται το βαρίδι, γι' αυτό και δεν λειτουργούσε η αντλία. Επίσης ο άξονας του μοτέρ είναι κυλινδρικός, αν ο κατασκευαστής είχε χρησιμοποιήσει μοτέρ με εξάγωνο άξονα (κάπου είχα δει τέτοια μοτέρ) θα υπήρχε καλύτερη εφαρμογή άρα αυτό το πρόβλημα δεν θα είχε συμβεί. Για την ώρα κόλλησα τον άξονα του μοτέρ με το βαρίδι για να μην μπορεί το μοτέρ να περιστρέφεται ελεύθερα χωρίς να μετακινείται το βαρίδι και τελικά η αντλία δουλεύει σωστά μέχρι στιγμής.

    Τώρα, το άλλο πρόβλημα, η κατασκευή της αντλίας (είναι ένα μαύρο κουτί) έχει λαστιχένια ποδαράκια, για να απορροφούνται οι κραδασμοί προφανώς, ωστόσο κατά τη γνώμη μου τα ποδαράκια είναι πολύ μαλακά, πιστεύω σκληρότερα ποδαράκια θα ήταν καλύτερη επιλογή. Υπάρχει επίσης πίσω απ' την αντλία μία μεταλλική βάση που μάλλον την έβαλαν εκεί για να να μειώσει του κραδασμούς, αλλά όλα μες το κουτί του σταθμού είναι πάρα πολύ στριμωγμένα, με αποτέλεσμα αυτή η μεταλλική βάση να βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στο μετασχηματιστή της αποκόλλησης. Η βάση αυτή είναι σφιχτά βιδωμένη, παρόλα αυτά, οι κραδασμοί της αντλίας "κουνάνε" αυτήν τη βάση, και αυτή με την σειρά της τρίβεται/χτυπάει πάνω στον μετασχηματιστή της αποκόλλησης.
    Πιστεύω ότι θα μπορούσε να προκαλέσει ζημιά αυτό, ίσως να κοπούν τα πηνία του μετασχηματιστή (το πρωτεύων ή το δευτερεύων) με τα χτυπήματα. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι αυτή την μεταλλική βάση, την έβγαλα και ενίσχυσα την στήριξή της αντλίας με διαφορετικό τρόπο. Το μαύρο κουτί της αντλίας έχει τέσσερις τρύπες από κάτω τις οποίες εκμεταλλεύτηκα για να την στηρίξω καλύτερα.

    Μια μικρή παρατήρηση, ο κατασκευαστής έβαλε παντού βίδες με παξιμάδια, αυτό ενισχύει τη σταθερότητα, άλλα είναι λίγο κουραστικό κάθε φορά που θα ξεβιδώσεις κάτι να κάθεσαι να κρατάς το παξιμάδι ή την βίδα με το ένα χέρι και να βιδώνεις με το άλλο.

    Συνοπτικά:
    Το κολλητήρι του σταθμού μου άρεσε ωστόσο η αντλία είχε πρόβλημα και θεωρώ ότι η μεταλλική βάση στήριξης της αντλίας θα δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον (αν την αφήσουμε όπως είναι). Κατά τη γνώμη μου και τα δύο προβλήματα οφείλονται σε λάθος σχεδιασμό του κατασκευαστή.
    Θα πρότεινα τον σταθμό σε έναν αρχάριο χρήστη; Όχι, σίγουρα όχι και ούτε θα τον πρότεινα σε άτομα που περιμένουν ό,τι βάζουν στην πρίζα να δουλεύει στην εντέλεια.
    Θα πρότεινα τον σταθμό σε έναν έμπειρο χρήστη; Αν οπωσδήποτε θέλει κάτι φθηνό και καταλαβαίνει ότι είναι κινέζικος (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) και πως θα χρειαστεί να καταφύγουμε σε πατέντες, θα του έλεγα αν νιώθει τολμηρός ας τον αγοράσει αν θέλει, με δική του ευθύνη.

    Να του βάλω βαθμολογία μιας και θεωρούμε ότι αυτό είναι review; Θα έλεγα παίρνει 6 με άριστα το 10. Είχε κάποια προβλήματα τα οποία διόρθωσα σχετικά εύκολα (πιστεύω ότι τα διόρθωσα δηλαδή) και νομίζω ότι για την ώρα έχω αποφύγει τα χειρότερα ή τουλάχιστον ένα κομμάτι από τα χειρότερα. Ο χρόνος θα δείξει. Εγώ πάντως έστειλα e-mail στον κατασκευαστή (στην Κίνα) εξήγησα τα προβλήματα που αντιμετώπισα και είπα την γνώμη μου για το θέμα. Μου έστειλαν ένα e-mail πίσω, με ευχαρίστησαν για τις παρατηρήσεις μου και είπαν ότι το τεχνικό τους τμήμα θα αναλύσει την κατάσταση και θα μου στείλουν δεύτερο e-mail. Απορώ αν θα μου έρθει, πάντως εγώ ούτε απάντηση στο e-mail μου περίμενα.

    Συγνώμη αν σας κούρασα με αυτό το μήνυμα, μου αρέσει να γράφω αναλυτικά αλλά μερικές φορές το παρακάνω λίγο. Γενικά ήμουν επισκέπτης στο forum για τρία χρόνια περίπου, αλλά πρόσφατα αποφάσισα να γίνω μέλος.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astraios : 16-08-11 στις 03:24

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Astraios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (16-08-11), moutoulos (18-08-11)

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμός κόλλησης-αποκόλλησης
    By otakis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-20, 23:49
  2. Σταθμός αποκόλλησης ZD915
    By Prezonautis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 06:53
  3. Σταθμός συγκόλλησης-αποκόλλησης. Lead-free ή όχι???
    By VaGyver in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 15:47
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 22:07
  5. Σταθμός Κόλλησης Αποκόλλησης
    By gassious in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 01:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας