Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 157

Θέμα: UV LED BOX!!! Ενας υπεροχος θαλαμος εμφανισης πλακετων.

  1. #121
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Μήπως θα ήταν πιο αποδοτική μια τέτοια διάταξη των leds?
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  leds.jpg Εμφανίσεις:  114 Μέγεθος:  126,8 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Εγω προτεινω αυτο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  uv led box a4.jpg Εμφανίσεις:  195 Μέγεθος:  54,3 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  3. #123
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Αντί ανά 3cm εγώ τα σχεδίασα 2,5cm για Α4. Έτσι μου βγήκαν 12*8=96 Led. Μιας και πάνε μέχρι 1000mcd. Θα τα τροφοδοτήσω και με ένας Μ/Σ 24V/3VA και πιστεύω θα είμαι οκ

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    εβαλα αντισταση 82ohm ανα 3 leds και παλι εχουνε ανομοιομορφιες οποτε δοκιμαζω ετσι την πλακετα και οτι βγει...

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #125
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    λοιπον σε εκταση κολας Α4 με 384 leds του ebay αυτα τα 5mm uv 400nm
    εκανα το θαλαμο και δοκιμασα χρονο εκθεσης 3 λεπτα με τριπλη διαφανεια.

    Το αποτελεσμα ειναι οτι εβγαλα με την 1η tqfp32 to dip32 πλακετα λες και ειτανε εργοστασιακη
    τελοιο αποτελεσμα σε πλακετα που εχει δυσκολες πιστες γιατι ειναι λεπτες και εχουνε μικρη αποσταση.

    Οσοι φτιαξετε το θαλαμο με αυτα τα leds να βαλετε οσα και εγω για να εχετε καλα αποτελεσματα
    δηλαδη 384 leds για μια κολλα Α4 με 82ohm αντισταση ανα 3 leds και 12V τροφοδοσια.

    Χαλαλι ο κοπος που εκανα να τον φτιαξω και να κολλησω τοσα leds τωρα με αυτο το θαλαμο θα εκτυπωσω μια πλακετα Α4
    για smd leds να φτιαξω και 2ο θαλαμο .

    Οσοι ειχατε αποτυχια πιθανον να φταιει που εχετε λιγα leds ή δεν κανετε καλα την εμφανιση ή την αποχαλκωση ή την διαφανεια
    Εγω τι εκανα
    3 λεπτα εκθεση με 3 διαφανειες η μια ακριβως πανω στην αλλη ωστε να εχω καλο μαυρο (η εκτυπωμενη πλευρα τις διαφανειας πρεπει να αγγιζει στην πλακετα)
    εμφανιση σε καυστικη σοδα 1% διαλυμα και λιγη βοηθεια με πινελο για να εμφανιστει
    αποχαλκωση με ακουαφορτε και περιντρολ
    ξανα εκθεση χωρις τη διαφανεια και μετα παλι βουτηγμα στο διαλυμα καυστικςη σοδας για να βγει τελειως το φωτοευσθητο υλικο

    μετα την εκθεση θελει προσοχη να εχετε χαμηλο φως και οχι υπεριωδες για να μην χαλασετε το φωτοευσθητο φιλμ κατα την εμφανιση ή την αποχαλκωση.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 17-03-13 στις 07:05

  6. #126
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ανεβαζω φωτο
    3 αντιγραφα tqfp32 σε dip32 με περασμα καλαι(150'' εκθεση) με περασμα solder mask(180'' εκθεση) πακετο με ενα atmega8a και σκετος ο χαλκος(150'' εκθεση) και η διατρητη πλακετα με τα 384 leds συνολικου μεγεθους 30 x 21 ανα 3 leds 82 ohm αντισταση στα 12V τραβαει πανω απο 2A και κατω απο 3Α συνολικα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  495 Μέγεθος:  94,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  393 Μέγεθος:  154,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  379 Μέγεθος:  157,9 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 18-03-13 στις 17:16

  7. #127
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραια ρε φιλε μπραβο μιλαμε γαζωσες κανονικα.

    Αλλα πολα λεντ ρε παιδακι μου να πουμε πωπω!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  8. #128
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον σε εκταση κολας Α4 με 384 leds του ebay αυτα τα 5mm uv 400nm
    εκανα το θαλαμο και δοκιμασα χρονο εκθεσης 3 λεπτα με τριπλη διαφανεια.

    Το αποτελεσμα ειναι οτι εβγαλα με την 1η tqfp32 to dip32 πλακετα λες και ειτανε εργοστασιακη
    τελοιο αποτελεσμα σε πλακετα που εχει δυσκολες πιστες γιατι ειναι λεπτες και εχουνε μικρη αποσταση.

    Οσοι φτιαξετε το θαλαμο με αυτα τα leds να βαλετε οσα και εγω για να εχετε καλα αποτελεσματα
    δηλαδη 384 leds για μια κολλα Α4 με 82ohm αντισταση ανα 3 leds και 12V τροφοδοσια.

    Χαλαλι ο κοπος που εκανα να τον φτιαξω και να κολλησω τοσα leds τωρα με αυτο το θαλαμο θα εκτυπωσω μια πλακετα Α4
    για smd leds να φτιαξω και 2ο θαλαμο .

    Οσοι ειχατε αποτυχια πιθανον να φταιει που εχετε λιγα leds ή δεν κανετε καλα την εμφανιση ή την αποχαλκωση ή την διαφανεια
    Εγω τι εκανα
    3 λεπτα εκθεση με 3 διαφανειες η μια ακριβως πανω στην αλλη ωστε να εχω καλο μαυρο (η εκτυπωμενη πλευρα τις διαφανειας πρεπει να αγγιζει στην πλακετα)
    εμφανιση σε καυστικη σοδα 1% διαλυμα και λιγη βοηθεια με πινελο για να εμφανιστει
    αποχαλκωση με ακουαφορτε και περιντρολ
    ξανα εκθεση χωρις τη διαφανεια και μετα παλι βουτηγμα στο διαλυμα καυστικςη σοδας για να βγει τελειως το φωτοευσθητο υλικο

    μετα την εκθεση θελει προσοχη να εχετε χαμηλο φως και οχι υπεριωδες για να μην χαλασετε το φωτοευσθητο φιλμ κατα την εμφανιση ή την αποχαλκωση.
    τι αποσταση εχουν τα λεντ σου απο το τζαμι?εγω το εκανα με 48 λεντ εχω χαλασει καμια 10αρια πλακετες και τιποτα..πολυ αχνες γραμμες και δεν βρισκω το γιατι...δοκιμασα απο λιγα λεπτα πχ 2 με 3 εως και 9 λεπτα και παλι κανενα αποτελεσμα....δεν ξερω τι φταιει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #129
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    48 leds σε Α4 ειναι πολυ λιγα
    Οταν βαζεις τις πλακετες στην καυστικη σοδα τις περνας με ενα πινελο αποπανω για να βοηθησεις να εμφανιστουνε ? αυτο μπορει να φταιει και εχεις αποτυχια.
    Επισης βγαζεις το μπλε αυτοκολλητο πριν την εκθεση στο uv φως ?
    επισης στην αποχαλκωση πρεπει να ειναι ριχο το οξυ με το περιντρολ και να το κουνας να κανει κυματακια οχι να βουτηξεις την πλακετα μεσα στο οξυ και να την αφηνεις σκετη.
    εχουνε 22 εκατοστα αποσταση απο το τζαμι αλλα οποιος θελει να φτιαξει θαλαμο Α4 (30x21) με leds να το σκεφτει καλα γιατι
    εχουνε πολυ κοπο να κολληθουνε με τις αντιστασεις 384 leds και 128 αντιστασεις δεν ειναι λιγα.
    Αν θελει θαλαμο Α4 ας βαλει καλυτερα λαμπες uv φθοριου με 4 τετοιες λαμπες καθαρισε.
    Οι πλακετες που ανεβασα στη φωτο δεν φαινονται καλα απο κοντα ειναι κοσμημα μεχρι που μου τις ζητησανε για κρεμαστο στο λαιμο.
    Επισης τη solder mask στην 2η πλακετα την ξερανα με τον ιδιο θαλαμο ειτανε ομως ψιλοαποτυχια γιατι ηθελε ποιο λεπτο στρωμα

    Τα leds τα εχω βαλει σε ενα παλιο ηχειο που εσπασα το μπροστινο καπακι του με το σφυρι

    Ακουω βεβαια και προταση για καλα smd leds απο ebay με μεγαλη γωνια ωστε τωρα που εχω θαλαμο να εκτυπωσω μια πλακετα και να φτιαξω αλλο ενα θαλαμο
    με smd leds και smd αντιστασεις και να τα κολλησω με θερμο αερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 18-03-13 στις 23:53

  10. #130
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεβαζω φωτο
    3 αντιγραφα tqfp32 σε dip32 με περασμα καλαι(150'' εκθεση) με περασμα solder mask(180'' εκθεση) πακετο με ενα atmega8a και σκετος ο χαλκος(150'' εκθεση) και η διατρητη πλακετα με τα 384 leds συνολικου μεγεθους 30 x 21 ανα 3 leds 82 ohm αντισταση στα 12V τραβαει πανω απο 2A και κατω απο 3Α συνολικα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  495 Μέγεθος:  94,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  393 Μέγεθος:  154,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  379 Μέγεθος:  157,9 KB
    Καλο ειναι και χρησιμο για UV θεραπεια. Βαζεις απο κατω το χερι σου και το βγαζεις με τροπικο μαυρισμα...
    Σκοτωνει και τα μικροβια

    Φανη ο φακελος εισερχομενων ειναι γεματος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. κουτι εμφανισης πλακετων με λαμπες τ5 φθορισμου
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-14, 22:30
  2. Ο δικος μου θαλαμος εμφανισης πλακετων.
    By bchris in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 15:30
  3. Θαλαμος εμφανισης PCB
    By p_stama in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 20:49
  4. θαλαμος εμφανισης pcb με uv led
    By gourtz in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-12, 18:46
  5. θαλαμος εκθεσης UV για πλακετες (αλλος ενας δηλαδη) , πληρης ανακυκλωση pc μερος 2
    By cloud_constructor in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-11, 10:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας