Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΛΗΨΗ FM 88 - 108 MHz

  1. #1
    Επισκέπτης
    Guest

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΛΗΨΗ FM 88 - 108 MHz

    Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Έχω εγκαταστήσει σε ένα μεταλλικό κτίριο κεραία ikusi για λήψη FM (αναδιπλωμένο δίπολο) σε συνδυασμό με ενισχυτή ιστού της ίδιας εταιρείας ο οποίος ενισχυτής έχει και είσοδο για UHF ξεχωριστά. Στην έξοδο του ενισχυτή (εντος του κτιρίου ) οδηγώ μια τηλεόραση απο τη μια έξοδο και έναν ραδιοενισχυτή Pioneer ολοκαίνουργιο .
    Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι το εξής: Δεν υπάρχει ικανοποιητική λήψη αρκετών σταθμών ενώ το κασσετόφωνο του αυτοκινήτου μου με την απλή τηλεσκοπική κεραιούλα πιάνει όλους τους σταθμούς καμπάνα. Δοκίμασα να χαμηλώσω την απολαβή του ενισχυτή στη μπάντα FM αλλα η κατάσταση χειροτέρεψε.

    Επικοινώνησα με την Pioneer και μου έθεσαν το επιχείρημα οτι το tuner του ραδιο cd στο αυτοκίνητο είναι πολύ περισσότερο ευαίσθητο.

    Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα?

    Οι κεραίες εκπομπής βρίσκονται 40 χιλιόμετρα μακριά περίπου χωρίς άμεση οπτική επαφή στην επαρχία.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Αν δοκιμάσεις να κάνεις λήψη με κάποιο ραδιόφωνο ποιόητας πχ Grundig ή έστω κάποιο κινητό τηλέφωνο λαμβάνεις καλύτερα;Για Αθήνα δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι εξωτερική κεραία γιατί οι δέκτες μπουκώνουν...Ενδεχομένως βγάλε τελειως τον ενισχυτή...μήπως δεις διαφορά...

    Αν το πρόβλημα όμως δεν λυθεί καλό θα είναι να συμβουλεθείς κάποιο τεχνικό που ασχολείται τόσο με επισκευές όσο και με κεραίες.Στη περίπτωση αυτή ρίξε μια ματιά στο http://ergasthriohlektronikwn.blogspot.com/


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 21-08-11 στις 12:25
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω αν εχω λαθος ,αλλα παρατηρησα κι εγω το ιδιο.Με Δεκτες αυτοκινητου (Σονυ και Ten ), λαμβανα πολυ καλυτερα μακρυνους σταθμους , ενω στον ιδιο χωρο με πολυ καλο δεκτη technics (με μετρηση db, φιλτρα κλπ κλπ) με εξωτερικη κεραια ληψης για FM , που ηταν και 10 μετρα τουλαχιστον ψηλοτερα η διαφορα ηταν τεραστια !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    δυστυχως σχεδον παντα το προβλημα ειναι στην φτωχη ποιοτητα των εγκαταστασεων tv-radio. αυτο ξεκιναει απο την κεραια, συνεχιζει με τα καλωδια και επεκτεινεται και στις πριζες- συνδεσεις. σχεδον σε καμοια οικιακη εγκατασταση tv-radio που υποστηρισει ραδιοφωνικη εξοδο δεν μπορεσα να παρω ικανοποιητικο σημα για ραδιοφωνικο δεκτη με εξωτερικη κεραια. αντιθετα παντοτε ειχα καλυτερο σημα απο την οικιακη εγκατασταση με απλο καλωδιο στηριγμενο απλως στον τοιχο! ενα αλλο προβλημα ειναι και η τοπολογια του κυκλωματος καλωδιωσης. εννοω οτι στις πολυκατοικιες συνηθως ολοι παιρνουν σημα ο ενας απο το διαμερισμα του αλλου με αποτελεσμα να μην υπαρχει ουσιαστικη απομονωση σε περιπτωση που καποιος εχει προβληματικη συσκευη και αυτη επηρεαζει και τις υπολοιπες. επισης το συστημα ειναι ευαλωτο σε εξωτερικες επεμβασεις. πχ καποιος σκαλιζοντας την δικη του πριζα μπορει να χαλαει το σημα των πιο κατω. οπως καταλαβαινεις ολα αυτα απο μονα τους αλλα και συνολικα φερνουν ενα αρνητικο αποτελεσμα. επίσης εγω πιστευω οτι οι ηλεκτρολογοι που εχουν εγκαταστησει τις εγκαταστασεις αυτες εχουν ρυθμισει για το βελτιστο δυνατο με τα δικα τους φτωχα μεσα, γνωσεις εξοπλισμο το σημα για τηλεοραση μονο αδιαφορωντας για την ραδιοφωνικη ληψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με τους παραπανω με την εξης διευκρινηση: Εχω τοποθετησει εγω την εξωτερικη κεραια, το καλωδιο και τις ολες συνδεσεις και παρολα αυτα ειχα καλυτερη η τελος παντων ιδια ληψη με την εσωτερικη κεραια.
    Η περιοχη μου ουτε επηρεασμους εχει ουτε μπουκωνει η κεραια ουτε τιποτα..Με λιγα λογια δεν νομιζω να ξαναβαλω εξωτερικη κεραια..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    Μπορείς να κατασκευάσεις έναν πολύ αποτελεσματικό ενισχυτή για την μπάντα
    συχνοτήτων 40 με 900 ΜΗz που καλύπτει και την μπάντα ραδιοφωνίας FM. Παρακάτω σου
    έχω το κύκλωμα. Ο κατασκευαστής ισχυρίζεται ότι είναι αρκετά λειτουργικό, αυξάνει την
    ευαισθησία και υπάρχει η δυνατότητα να πιάσεις και τα πιο ασθενή σήματα.

    R1 = 82 kΩ
    R2 = 270 Ω
    R3 = 1,5 KΩ
    R4 = 120 Ω
    C1,C3 = 100 pF
    C2 = 2.2 pF
    C4,C5 = 1 nF
    D1,D2 = 1N4148 δίοδος
    Transistor = BFR90, BFR91, BFR90,
    Γενικά = PCB, μπαταρία 9V, μεταλλικό κουτί, κλιπσάκια για μπαταρία
    L1, L2=διάμετρος: 5 mm thread διάμετρος:0,5 mm τυλίγματα: 8

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη duomax03 : 28-08-11 στις 13:16
    duomax3

    Boobies Rule!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναλογικός Δέκτης 88-108 MHz FM .
    By bolsevikos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-16, 01:13
  2. ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΕΡΑΙΑ FM 88-108 MHz 85-110 MHz
    By radioamateur in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-15, 19:33
  3. PLL FM EXCITER 87.5-108 MHz CDM Electronics...
    By Nemmesis in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 23:34
  4. PLL ΓΙΑ ΤΑ FM 88-108 MHz
    By ALAMAN in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-09, 12:07
  5. PLL 87,5 - 108,00 MHZ
    By GSA-ELECTRONIC in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-09, 17:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας