Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Πλάτος συχνότητας στα FM PLL

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή Πλάτος συχνότητας στα FM PLL

    Φίλοι γεια σας,
    εκπέμπω σε μια συχνότητα στα FM ανάμεσα σε δυο πολυ ισχυρούς Σταθμούς. Η διαφορά μας ειναι 105,6 ο ένας 105,7 εγώ και 105,9 ο άλλος,κρατικός αυτός με ισχύ καμμια 10αριά κιλοβατ.
    Να σας προλάβω δεν εκπέμπουν όλοι από τον ίδιο Νομό.
    Για να επιβιώσω,γιατι δεν επιτρέπεται να αλλάξω συχνότητα,θα με βοηθούσε να μεγαλώσω λιγάκι το πλάτος της συχνότητας μου ωστε να 'αποκρούω' τις παρεμβολές και πως μπορεί να γινει αυτο στο pll του exciter?Βέβαια και αυτο δεν επιτρέπεται αλλά ειναι κατά τη γνώμη μου ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης έστω και πρόσκαιρα του προβλήματος.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Έχε υπόψη ότι οι επαρχιακοί σταθμοί δεν αστειεύονται και δεν δείχνουν καμια ανοχή κυρίως αν τους παρεμβάλεις.Φαντάσουν πχ να είχες ενα κατάστημα και να ερχότον το μαυράκι να πουλά τα ίδια προϊόντα που πουλάς εσύ... Να προσέχεις...!!!Ήδη με την εκπομπή σου ενοχλείς αυτόν που είναι στους 105,60 mhz
    Αν είσαι νόμιμος σταθμός καταχωρημένος στα μητρώα του ΕΣΡ http://www.esr.gr/arxeion-xml/uploads/bnl.xls τότε το θέμα αλλάζει...


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φ
    Για να επιβιώσω,γιατι δεν επιτρέπεται να αλλάξω συχνότητα
    Απο αυτο συμπεραινω οτι και εσυ εχεις αδεια αντιστοιχη με τους αλλους δυο,δηλαδη εισαι οσο νομιμος ειναι και οι αλλοι,σωστα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    βεβαιως παιδιά είμαι νόμιμος και απο το 1990 αλλα οταν το κατηγγειλα στην ΕΕΤΤ εκαναν μετρηση με δέκτη υψηλής ακριβειας και απλά συνέστησαν τοσο στον ενα όσο και στον αλλο (ΕΡΤ) να αλλάξουν κατεύθυνση κεραιας,οσο το ειδες εσυ,τοσο και εγώ. Εγω δεν παρεμβαλω κανενα ,εχω προβλημα στο Νομό μου, εκεινοι δεν εχουν απο εμενα κανενα αντίστοιχο προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη VaGyver
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Αφήνοντας λίγο έξω το θέμα αν επιτρέπεται ή όχι, να σου πω από τα λίγα που ξέρω μήπως σου φανεί χρήσιμο.

    Για να το κάνεις αυτό πρέπει να επέμβεις στο κύκλωμα του ταλαντωτή ακριβώς στις varicap (εννοείται βέβαια ότι εξαρτάται και από την συνδεσμολογία, δεν είναι σε όλα τα κυκλώματα το ίδιο).
    Συνήθως έχει μια διπλή Varicap και μία μονή.
    Η μία είναι για να ρυθμίζει τη συχνότητα (αυτό δεν το πειράζεις) και η άλλη για να ρυθμίζει την απόκλιση από τον ήχο που από ότι λες θέλεις να επέμβεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKY Εμφάνιση μηνυμάτων
    βεβαιως παιδιά είμαι νόμιμος και απο το 1990 αλλα οταν το κατηγγειλα στην ΕΕΤΤ εκαναν μετρηση με δέκτη υψηλής ακριβειας και απλά συνέστησαν τοσο στον ενα όσο και στον αλλο (ΕΡΤ) να αλλάξουν κατεύθυνση κεραιας,οσο το ειδες εσυ,τοσο και εγώ. Εγω δεν παρεμβαλω κανενα ,εχω προβλημα στο Νομό μου, εκεινοι δεν εχουν απο εμενα κανενα αντίστοιχο προβλημα
    Το πρόβλημα δεν είναι το εύρος αλλά το γεγονός ότι με 100 khz διαφορά υπάρχει παρεμβολή από αυτούς προς εσένα ή το αντίστροφο.Σε δέκτη εμπορίου με διαφορά ελάχιστη 200 khz μπορείς να ακούει ο ακροατής.Αν βέβαια κάποιος λαμβάνει το σήμα από δέκτη πχ Degen ή Sangean ή εντέλλει κάποιο δέκτη με κάποια σχετική επιλεκτικότητα το πρόβλημα δεν υφίσταται.Καταρχήν πρέπει να μας δώσεις ορισμένες πληροφορίες σχετικά με τα γεωγραφικά χαρακτηριστικά της περιοχής υψόμετρα την ισχύ εκπομπής τι είδους κεραίες χρησιμοποιείς.Θέλεις εκπομπή κατευθυνόμενη ή κυκλικη να κάνεις;Ποιος έκανε την εγκατάσταση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 21-08-11 στις 20:20
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε και σε ευχαριστω, αν κατάλαβα καλα ουσιαστικα ειναι σαν να αυξάνω την ένταση του ήχου ετσι;Αυτο οπως καταλαβαινεις θα αποβεί σε βάρος της ποιότητας και στο θεμα αυτο τα εχω καταφερει καλα εχουμε πολυ καλή ποιότητα με εναν orban 8500 και δεν θελουμε να την χαλασουμε.Επειδη με τα FM δεν ειμαι αρκετα σχετικός,πες μου μεσαια ΑΜ να σου κανω παπαδες,πως καθοριζεται το πλατος δηλαδη αντι να βγαινει το σημα μονο στους 105,6,ας τσιμπαει και λιγο απο τους 105,8 και κατι απο 105,6 Ετσι και αλλοιως οι δυο παρεμβολείς ειναι σε αλλο Νομό, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ακουγονται στο δικο μου Νομό,εγω παλι λογω διαμορφωσης εδαφους δεν προκειται να μπω στο Νομό τους με τιποτα ειναι τσεκαρισμενα αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε ΜΙΚΥ βασικα οπως ειναι τα πραγματα εχεις ψιλομπλεξει δηλ. θα κουραστεις να βγαλεις ακρη αλλα αν ειναι οπως τα λες θα βγαλεις.Δεν ειναι ατρωτη ουτε ατιμωρητη η ΕΡΤ.Κατ αρχας θα βοηθουσε πολυ αν μας ελεγες τον νομο σου και το κεντρο εκπομπης της ΕΡΤ που σε ενοχλει για να δουμε αν εχει δικαιωμα να εκπεμπει στον νομο σου.Οπως λες η ΕΕΤΤ συνεστησε και στους δυο να πραξετε και οι δυο τα δεοντα για να μην αλληλοενοχλειστε.Αν εσυ τηρεις τις τεχνικες προδιαγραφες και η ΕΡΤ δεν τις τηρει μπορεις να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ για μη συμμορφωση στην αποφαση που εβγαλε.Θα ερθουν παλι για μετρηση και αν αποδειχτει οτι υπαρχει προβλημα εκ μερους της θα την καλεσει σε απολογια.Δεν εχουν το αλαθητο η το ατιμωρητο.Υποκεινται και αυτοι στους νομους.Αν δεις στις αποφασεις στο site της ΕΕΤΤ υπαρχουν υποθεσεις που τις εχασε η ΕΡΤ και μαλιστα εκλεισε και πομπους της.Γι αυτο θα σου συνιστουσα να μην πειραξεις τιποτα γιατι αφ ενος δεν νομιζω οτι θα κερδισεις τιποτα και αφ ετερου μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ λογω μη τηρησης τεχνικων προδιαγραφων.Ειδικα στον τομεα της διαμορφωσης επειδη μετρανε με βαση χρονου βγαινεις πολυ ευκολα φαουλ γιατι πιο πολυ βαραινει το ποση ωρα εισαι παραβατης στο 4ωρο παρα το ποσο υπερβαινεις το οριο.Αν δεν θελεις να δημοσιοποιησεις περισσοτερα στοιχεια στειλε μου προσωπικο μυνημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον silver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spa (21-08-11), tiger135 (25-08-11)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φίλε και σε ευχαριστω, αν κατάλαβα καλα ουσιαστικα ειναι σαν να αυξάνω την ένταση του ήχου ετσι;Αυτο οπως καταλαβαινεις θα αποβεί σε βάρος της ποιότητας και στο θεμα αυτο τα εχω καταφερει καλα εχουμε πολυ καλή ποιότητα με εναν orban 8500 και δεν θελουμε να την χαλασουμε.Επειδη με τα FM δεν ειμαι αρκετα σχετικός,πες μου μεσαια ΑΜ να σου κανω παπαδες,πως καθοριζεται το πλατος δηλαδη αντι να βγαινει το σημα μονο στους 105,6,ας τσιμπαει και λιγο απο τους 105,8 και κατι απο 105,6 Ετσι και αλλοιως οι δυο παρεμβολείς ειναι σε αλλο Νομό, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ακουγονται στο δικο μου Νομό,εγω παλι λογω διαμορφωσης εδαφους δεν προκειται να μπω στο Νομό τους με τιποτα ειναι τσεκαρισμενα αυτά.
    Αν δεν υπάρχει περίπτωση αλλαγής συχνότητας η μόνη λύση είναι η εκ νέου μελέτη του κεραιοσυστήματος ή αύξηση της ισχύος.Πρέπει όμως να μας δώσεις ορισμένες πληροφορίες σχετικά με τεχνικά χαρακτηριστικά ισχύ (δεν μπορείς πχ με 10 watts να ακούγεσαι δίπλα στα 10 kw) & βέβαια η κεραία σου πρέπει να έχει την καλύτερη δυνατή απολαβή για το συγκεκριμένο γεωγραφικό χώρο κτλ. κτλ.Για την όποια αλλαγή θα πρέπει να ενημρώσεις στην ΕΕΤΤ εγκαίρως πριν κάνεις οτιδήποτε για να είσαι σύνομος.
    Για να σε ακούει κάποιος ας πούμε χωρίς πρόβλημα πρέπει ελάχιστη αποκλιση απο διπλανούς σταθμούς να είναι +-200 khz το ιδανικό +-300 khz ή και παραπάνω...


    Uploaded with ImageShack.us


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 21-08-11 στις 20:53
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά που γράφεις τα διαβάζω με πολύ προσοχή και εκτιμώ τη διάθεση σου να βοηθήσεις.Η κεραία μου είναι περίπου σαν αυτή της εικόνας σου 6 στοιχεία και η ισχύς του πομπού γύρω στα 700 watt ονομαστική του lenear. Έκανα μια δοκιμή σε άλλη κενή συχνότητα και βγαίνει πολύ καλά αλλά δεν μπορώ να αλλάξω μόνιμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερασιτεχνική εγκατάσταση δορυφορικού πιάτου και 0% σήμα
    By PrinceOfAbyss in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 21:00
  2. pll στα μεσαια
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-08, 19:39
  3. Εγκατάσταση δορυφορικού πιάτου
    By MHTSOS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-05, 04:46
  4. Σύνδεση δορυφορικού πιάτου
    By commander_gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-05, 12:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας