Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: rgb led dimming

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή rgb led dimming

    Σκεφτόμουν πως μπορούμε να ντιμάρουμε ένα rgb led με 8 bit pwm (256*256*256=16,7M colors) και ο μόνος τρόπος που μου ήρθε είναι ένα γενικό pwm στα 3 pwm.
    Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ks78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την RGB αναπαράσταση ενός χρώματος απαιτούνται 3 bytes, ένα για κάθε κανάλι. Γενικά, με αυτά τα 3 bytes περιγράφεις και την απόχρωση, αλλά και το πόσο ανοιχτό, ή σκούρο είναι το χρώμα. Γιατί λοιπόν να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από 3 8bit timers; Η αναλογία μεταξύ των τριών βασικών χρωμάτων δίνει το χρώμα. Κρατώντας την αναλογία σταθερή, αλλά αυξομειώνοντας τις τιμές, αυξομειώνεις αντίστοιχα και τη φωτεινότητα.
    Καταρχάς με την δικιά σου παρατήρηση μου ήρθε και άλλος τρόπος.
    Εγώ εννοούσα πως αν έχουμε duty cycle ας πούμε R=57%,G=35%,R=13% για να κάνουμε dimming στην συγκεκριμένη απόχρωση, μπορούμε να έχουμε 10Khz/8bit pwm στα rgb για της αποχρώσεις και ένα άλλο pwm σε όλα αυτά μαζί στα 100Hz για dimming.
    Δηλ. τα rgb θα έχουν μέγιστη περίοδο 100uS(αποχρώσεις) και duty cycle 1%=1uS και 100%=100uS και όλο αυτό θα το επαναλαμβάνουμε 100 φορές το δευτερόλεπτο(dimming) για να είναι οι αποχρώσεις ανεξάρτητες από το dimming.

    Ο άλλος τρόπος που αναφέρω είναι προγραμματιστικός δηλ. to dimming δεν το κάνουμε γενικό αλλά διαιρούμε το κάθε χρώμα ξεχωριστά με το ποσοστό του dimming,
    γιατί αν έχουμε τη παραπάνω απόχρωση που ανάφερα και αφαιρέσουμε ένα σταθερό ποσοστό από το κάθε χρώμα τότε θα αλλάξει και η απόχρωση.
    Το τελευταίο απλά δεν το είχα σκεφτεί για αυτό και η ερώτηση μου αλλά όπως είπα με βοήθησες να το καταλάβω!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 19:24
  2. day night led dimming
    By djroule in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 23:00
  3. Remote Dimming σε LED
    By ydrohoos1980 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 20:34
  4. Dimming led
    By fbs in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 22:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας