Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: TL 431

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Επαμεινωνδας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Δεν θα επαιρνα ποτε καλωδια των 3000ε.Σε καμια περιπτωση.Αυτο που θα εκανα θα ηταν να φτιαξω καποιο απο silver gold.Καποια πραγματα ομολογουμενος ειναι περιτα κα πετας τα λευτα σου.Ομως μεχρι να δεις κα να ακουσεις μς τα αυτια σου ποια ειναι αυτα.................................εχεις δωσει αρκετα.Παιδια εγω βελτιωνω για παρτι μου που λενε και χρησιμοποιω υλικα που προανεφερα.Η διαφορα εινα απλα τρωμακτικη.Το λμ 317 εαν δεν του βαλεις πυκνωτες εξομαλυνσης και μετα την σταθεροποιηση δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις σταθςρη ταση.Το τλ 431 εαν το υπολογησεις σωστα απο πλευρας ρευματος και το βαλεις στην ιδια εφαρμογη τοτε θα καταλαβεις πραγματικα τι σημαινει σειριακο και παραλληλο.Εκτιμω τα σχολια σας και ευχαριστω πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντε και τα πήρες αυτα τα καλώδια, με την υπόλοιπη εγκατάσταση του σπιτιού σου τι θα κάνεις , θα την αλλαξεις και αυτή η
    νομίζεις με το ενα μέτρο που ειναι το super duper καλώδιο θα ακούσεις αγγέλους ?
    Φίλεεχω βρεθεί σε blind test καλωδίου ρεύματος και μάλιστα σε σύστημα που ο τρελαμένος φίλος μου ειχε ζήτηση απο την ΔΕΗ και του
    ειχε κατεβάσει απο την κώλωνα έχτρα καλώδιο μόνο για το ηχοσυστημα και μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι η διάφορα του καλωδίου
    των 3000 ευρω με το καλώδιο απο PC του 1 ευρώ δεν ήταν διακριτή !
    διάβασε ολο το θέμα εδώ
    Μου έχει τύχει και εμένα τρελαμένος φίλος (χαιεντας φυσικά) που υποστηρίζει πως με ένα μέτρο καλώδιο ρεύματος ακούει διαφορά (είπαμε placebo ανάλογο με το κόστος),
    σε δοκιμές που έχω κάνει εγώ στο μόνο που άκουσα διαφορά και αρκετή μάλιστα ήταν από το transponder στο dac μέσω AES/EBU σύνδεσης, που η δοκιμή έγινε με ένα εντελώς απλό xlr και όταν έβαλα ένα καλό (ασήμι-χαλκό) η απόκριση συχνότητας έγινε ποιο flat, φυσικά τα σήματα εκεί δεν είναι 50Hz (τάση δικτύου) ή μέχρι 20kHz(ήχος) αλλά κάποια Mhz pcm σήμα που εκεί σύγουρα παίζει και το καλώδιο ρόλο όπως και η θωράκιση του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Επαμεινωνδα, όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι υπάρχουν στο datasheet, αν δεν έχεις πρόβλημα με τα Αγγλικά θα σε βοηθήσει και αυτό: http://www.tnt-audio.com/clinica/reg..._noise3_e.html.
    To TL431 είναι βασικός low noise ρυθμιζόμενος Shunt σταθεροποιητής με πολλές χρήσεις, πάντως αν θες περισσότερα (και πιο πολύπλοκα) για Shunt σταθεροποιήσεις ψάξε για άρθρα του Walt Jung ή του Erno Borbely ή του Mike Sulzer από το Audio Amateur κυρίως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει και εμένα τρελαμένος φίλος (χαιεντας φυσικά) που υποστηρίζει πως με ένα μέτρο καλώδιο ρεύματος ακούει διαφορά
    πες αυτου το φιλου πως με 15 χιλιαρικα του περναει χρυσο καλλωδιο απο τον μετρητη του σπιτιου μεχρι το πολυμπριζο του ενισχυτη του... εκει θα δει διαφορα πεστου

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    μπορείς ακόμα να δεις http://www.diyaudio.com/forums/power...90#post1889990
    και να φτιάξεις το shud regulatoe by SALAS που ειναι και πατριωτάκι και έχει τρελάνει τον κοσμο στο diyaudio με το σχέδιο του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Επαμεινωνδας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Πιστευω οτι τωρα μιλαμε καλυτερακαι με αρκετη αξιοπρεπεια.Ευχαριστω για τις πληροφοριες και οταν θα τελειωσω αυτο που φτιαχνω θα ανεβασω φωτο ναστε ολοι καλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες αυτου το φιλου πως με 15 χιλιαρικα του περναει χρυσο καλλωδιο απο τον μετρητη του σπιτιου μεχρι το πολυμπριζο του ενισχυτη του... εκει θα δει διαφορα πεστου
    Ο χρυσός έχει παλιώσει και είναι ντεμοντέ! Τώρα θέλουμε χαλκό με επικάλυψη ροδίου. Πολύ καλή αγωγιμότητα σε γραμμές ρεύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χρυσός έχει παλιώσει και είναι ντεμοντέ! Τώρα θέλουμε χαλκό με επικάλυψη ροδίου. Πολύ καλή αγωγιμότητα σε γραμμές ρεύματος.
    εκει παμε ομως στα 20Κ... και για 100Κ εχουμε τουςυπεραγωγους που εχουν στο cern... μιλαμε για αλλη φαση... χεχε

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από παμινος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λμ 317 εαν δεν του βαλεις πυκνωτες εξομαλυνσης και μετα την σταθεροποιηση δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις σταθςρη ταση.Το τλ 431 εαν το υπολογησεις σωστα απο πλευρας ρευματος και το βαλεις στην ιδια εφαρμογη τοτε θα καταλαβεις πραγματικα τι σημαινει σειριακο και παραλληλο.Εκτιμω τα σχολια σας και ευχαριστω πολυ.
    Για να καταλάβω: Προτιμάς το TL431 επειδή αν το υπολογίσεις καλά δίνει καλύτερα αποτελέσματα από ένα μη καλά υπολογισμένο LM317;
    Πόση ΡSRR έχει το σύστημά σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας