Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Διαταξη οικιακου φωτισμου με τηλεχειρισμο.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Question Διαταξη οικιακου φωτισμου με τηλεχειρισμο.

    Καλησπερα στο φορουμ,

    Ψαχνω εδω και καιρο εναν τροπο να χειριζομαι τα φωτα του σαλονιου μου με τηλεχειρισμο και δεν εχω βρει γι αυτο και ζητω την βοηθεια σας.

    Απολογουμαι προκαταβολικα για το μεγαλο ποστ αλλα θα προσπαθησω να περιγραψω οσο καλυτερα αυτο που θελω.

    Εχω εγκατεστημενα 2 κυκλωματα dimmer, ενα για κρυφο φωτισμο γυψοσανιδας και ενα για σποτ. Παροτι ειναι απο διαφορετικους κατασκευαστες ( το ενα ειναι ηλεκτρονικο dimmer Hager στον ηλεκτρολογικο πινακα και το αλλο ηλεκτρονικο dimmer legrand στον τοιχο - αυτο με τα 2 κουμπακια ον οφφ και 2 κουμπακια + - ), ελεγχονται με παρομοιο τροπο, συνδεοντας δηλαδη παραλληλα ενα μπουτον για το καθε κυκλωμα.

    Πατωντας το μπουτον εχεις on/off ενω αν το κρατησεις πατημενο αυξομειώνεις την ενταση του dimmer και στις 2 περιπτωσεις. Αυτο που χρειαζομαι δηλαδη ειναι μια διαταξη ασυρματου μπουτον (Normal Open) με τηλεχειρισμο.

    Να προσθεσω και τα παρακατω:
    - Η διαταξη πρεπει να ειναι RF και όχι με υπερυθρες γιατι λογικα θα πρεπει να κρυφτει μεσα στην γυψοσανιδα (αν ειναι υπερυθρη δεν θα πιανει).
    - Η διαταξη πρεπει να λειτουργει σαν μπουτον συνεχους αποκρισης δηλ να καταλαβαινει οταν κρατας το μπουτον πατημενο και οχι μονο σαν ον-οφφ γιατι τοτε δεν θα εχεις ελεγχο του dimmer.
    - Πρεπει το τηλεκοντρολ να ειναι 2 καναλιων και οχι 2 τηλεκοντρολ ενος καναλιου το καθενα γιατι με τα υπολοιπα τηλεκοντρολ στον χωρο (tv, home cinema, dvd, hi-fi, a/c φτανουμε τα 44 ). Καλο θα ηταν να ειναι και καπως ανθρωπινο και οχι σαν τηλεκοντρολ γκαραζοπορτας...

    Στον Καυκα δεν εχουν ιδεα, κοιταξα επισης μια εταιρια που φτιαχνει αυτοματισμους για ρολα, τεντες κλπ (somfy) αλλα δεν εχει την διαταξη που θελω (εχει μονο κάποιους ασυρματους διακοπτες οχι μπουτον)...

    Να τονισω οτι εχω βασικες ηλεκτρολογικες γνωσεις (μην ανυσηχειτε δηλαδη δεν θα καω) αλλα δεν ειμαι επαγγελματιας.

    Αναμενω τα σχόλια σας και ευχαριστω προκαταβολικα.

    Σ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μια λύση σε hager αλλά λίγο ακριβή. TU302 για 2 εξόδους TU350 ο δέκτης TU202 για μπρελόκ με 2 πλήκτρα ή TU204 για τηλεκοντρόλ με 4 πλήκτρα. με τις εξόδους του TU302 θα δώσεις εντολή μπουτον στα ντιμερ σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. Απο οτι ειδα κανει για την δουλεια που θελω, βεβαια ειναι αρκετα τσιμπημενο. Στον καυκα μου ειπαν τιμες για 2 καναλια 327€, για 4 376 και για 6 522€ !! Αυτα με 45% εκπτωση!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-13, 13:46
  2. Βοηθεια σχετικα με τηλεχειρισμο
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-12, 00:50
  3. Προβλημα Με τηλεχειρισμο.HELP!!!
    By NUKE in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 19:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας