Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 71

Θέμα: Ερώτηση για τρανσίστορ ενίσχυσης 2SC1971

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή Ερώτηση για τρανσίστορ ενίσχυσης 2SC1971

    Καλησπέρα!
    Βρήκα το κύκλωμα http://rf-transmitter.blogspot.com/2...s+Resources%29 που υποτίθεται ότι δίνει 6 watt έξοδο..

    Ήθελα να ρωτήσω πιο θα είναι το αποτέλεσμα αν συνδέσω την έξοδο του πομπού μου (~1 watt) στη βάση του 2SC1971, και το συλλέκτη σε μια κεραία δίνοντας τάση στο συλλέκτη (+) και στον εκπομπό (-) γύρω στα 12 βόλτ χωρίς να χρησιμοποιήσω το κύκλωμα που παραθέτω πιο πάνω.

    Θα λειτουργήσει η "ενίσχυση" αλλά με πάρα πολύ θόρυβο, δε θα λειτουργήσει καθόλου, ή δε θα μπορώ να συντονιστώ;

    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Θα κινδυνέψει το τρανζίστορ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gcostas
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ
    θα καεί το τρανζίστορ , ο υπάρχον πομπός , το τροφοδοτικό πιθανόν , αλλά η κεραία θα την γλυτώσει σίγουρα.
    Προσοχή
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Ακόμα και στα 9 βόλτ θα υπάρξει πρόβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Νίκο γενικά δεν μπορείς απλά να βάλεις ένα τρανζιστορ στην έξοδο για να ενισχύσεις σήμα RF
    αν ήταν απλό θα πέταγαν όλοι ένα με 5 ,50, 500 στην έξοδο και δεν θα βάζαν πανάκριβα λινεαρ στις εξόδους για να ανεβάσουν ισχύ.
    οι γνώσις μου δεν φτάνουν να σου εξηγήσω το γιατί, αλλά σίγουρα υπάρχουν αρκετά παιδιά να στο αναλύσουν. καλό είναι να κάνεις ένα ψάξιμο πρώτα πάνω στο θέμα σου και μετά ρωτάς τις απορίες σου.
    φιλικά Γιάννης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    duomax03 (12-06-12)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημά μου ξεκινάει από το γεγονός ότι είναι πολύ δύσκολο να συντονίσω τον πομπό μου (με μόνο 1 τρίμμερ)

    Σκέφτομαι οτι με τα 5 πηνία και άλλα τόσα τριμμεράκια του ενισχυτή, ο συντονισμός θα είναι σχεδόν ανέφικτος!
    Σαν "μπακάλικη" λύση σκέφτηκα το σκέτο RF τρανζίστορ, πιο πολύ από περιέργεια. Εξάλλου οι γνώσεις μου από ηλεκτρονική είναι ελάχιστες, φέτος ξεκινάω τη σχολή μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από driverbulba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημά μου ξεκινάει από το γεγονός ότι είναι πολύ δύσκολο να συντονίσω τον πομπό μου (με μόνο 1 τρίμμερ)

    Σκέφτομαι οτι με τα 5 πηνία και άλλα τόσα τριμμεράκια του ενισχυτή, ο συντονισμός θα είναι σχεδόν ανέφικτος!
    Σαν "μπακάλικη" λύση σκέφτηκα το σκέτο RF τρανζίστορ, πιο πολύ από περιέργεια. Εξάλλου οι γνώσεις μου από ηλεκτρονική είναι ελάχιστες, φέτος ξεκινάω τη σχολή μου.
    Καλώς 'ηρθες' ή μάλλον 'έρχεσαι' στον κόσμο των ηλεκτρονικών!
    Ωραία η σκέψη σου και τρομερά πρακτική!!! Επίσης ιδιαιτέρως οικονομική!!!
    Βέβαια, για να γίνει αυτό χριεάζεσαι ένα 'τρανζίστορ' με όλα όσα τώρα βλέπει τριγύρω του, ενσωματομένα μέσα του!!!
    Αλλοιώς ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί όλοι αυτοί οι άνθρωποι που σχεδιάζουν, κατασκευάζουν, κλπ ηλεκτρονικά είναι τόσο πραγματικά βλάκες ώστε να μπορούσαν να το κάνουν τόσα χρόνια όπως εσύ τώρα το σκέφτηκες!!!
    Βέβαια μπορεί να είναι εκ του πονηρού το ότι όλοι βάζουν τόσα επιπλεόν υλικά τριγύρω από ένα τρανζίστορ. Ίσως να το κανουν για να μην φαίνεται΄πόσο απλό είναι και τελικά το κάνουν όλοι οι μη ηλεκτρονικοί! Σκέψου να γίνεται!!!
    Από την άλλη όμως, εμείς (οι ηλεκτρονικοί) αν είναι τόσο απλό τελικά, τι θα κάνουμε? Κλέφτες θα γίνουμε???

    Μάθημα λοιπόν 1ον στα ηλεκτρονικά!
    Κάθε υλικό που βλέπουμε σε ένα σχέδιο ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ στο εν λόγο σχέδιο!!!
    Δεν είναι εκεί απλά γιατί κανένας δεν σκέφτηκε να το αφαιρέσει!!!

    Ξεκίνα λοιπόν από τα βασικά. Ξεκίνα από αυτά τα σχέδια που ίσως σε 'ταλαιπωρήσουν' να τα φτιάξεις και να δουλέψουν τελικά.
    Έτσι θα μάθεις... γιατί αυτά τα 'ενοχλητικά' πηνία & πυκνωτές (και οι αντιστάσεις επίσης) είναι εκεί ακόμα, μετά από >100 χρόνια από την ανακάλυψή τους!!!
    Άλλωστε μην ξεχνάς ότι πριν μάθεις ηλεκτρονικά πρέπει να μάθεις βασικές αρχές της φιλοσοφίας! Πχ την έννοια της ρήσης...
    Τα αγαθά κόποις κτώνται !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    Σωστό! Απλά μάλλον παρεξηγήσατε λιγάκι την αιτία της ερώτησής μου! Δεν ήταν απλά εκδήλωση τεμπελιάς!!
    Από τα ελάχιστα που ξέρω, τα πηνία - πυκνωτές γύρω από το τρανζίστορ είναι για μείωση θορύβων από το συνεχές ρεύμα και σίγουρα για άλλους λόγους. Η ερώτηση μου ήταν αν θα μπορώ να εκπέμψω (φυσικά με τρομερό θόρυβο - καθολου πρακτικό) πιό ισχυρά απ ότι με το πομπουδάκι μου σκέτο!

    Είμαι πάντως σίγουρος ότι όλα αυτά τα εξαρτήματα, ένα-ενα με τις τιμές τους βρίσκονται εκεί για συγκεκριμένους λόγους. Απλά μέσα απ αυτή την ερώτηση περιμενα να ανακαλύψω "πολύ γενικά" τον λόγο ύπαρξης των πηνιοπυκνωτών γύρω από το 2SC1971, αλλά και γενικά στα λινεαρ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Να κανω και εγω μια ερωτηση επανω στο σχετικο λινεαρ που εδειξε το παιδι ? Η αντισταση R1 ποσα Ωhm ειναι και τι ακριβως ειναι αυτο το ferrite bead που εχει στην
    ακρη της? Κατασκευαζω αυτο το linear για να οδηγησω το pll του CDM και εχω κολησει εκει!!! Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^Active^
    Να κανω και εγω μια ερωτηση επανω στο σχετικο λινεαρ που εδειξε το παιδι ? Η αντισταση R1 ποσα Ωhm ειναι και τι ακριβως ειναι αυτο το ferrite bead που εχει στην
    ακρη της? Κατασκευαζω αυτο το linear για να οδηγησω το pll του CDM και εχω κολησει εκει!!! Ευχαριστω.
    Απο το σχήμα γράφει 51Ω.
    Το ferrite bead...μπορείς να το πείς "χάντρα φερίτη"... μια χάντρα είναι που περνιέται στο ποδαράκι της αντίστασης.
    Μπαίνει για λόγους σταθερότητας σε διάφορες συνθήκες και συνήθως στη πλευρά που γειώνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μαιμού 2SC1971 και ενισχυτής FM
    By maouna in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-14, 12:56
  2. 2SC1971
    By aris285 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-13, 17:21
  3. Πως να ψάχνω τρανσίστορ
    By Δημήτρηςκα in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-12, 17:37
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-10, 23:42
  5. linear με 2 2sc1971
    By FMTRIKALA in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 15:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας