Σελίδα 23 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 13 21 22 23
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 221 έως 224 από 224

Θέμα: Ρολόι "Ν Ι Χ Ι Ε"

  1. #221
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,το κουτί είναι έτοιμο εδώ και καμιά εβδομάδα,αλλά σήμερα βρήκα χρόνο να ανεβάσω φωτογραφίες!
    Έχω ένα προβληματάκι όμως,δοκίμασα να ανάψω δύο τελείες για να ψιλοχωρίζουν τα ψηφία των λεπτών από τα δευτερόλεπτα
    και οι ώρες από τα λεπτά,μου δούλεψε στην αρχή κάνοντας το εξής κουλό...
    Ενώ και οι δύο τελείες παίρνουν ρεύμα από ένα MPSA 42 δεν δούλευαν σωστά αλλά πότε η μία και πότε η άλλη,
    και από ότι παρατήρησα είχε να κάνει με την αλλαγή των ψηφίων των λυχνιών με τις τελείες.
    Μετά από 3-4 μέρες λειτουργίας,το ρολόϊ μένει σταματημένο χωρίς να μετράνε τα δευτερόλεπτα.
    Ξήλωσα το MPSA 42 και την αντίσταση και δεν άλλαξε τίποτα!!!Υπάρχει περίπτωση να κάηκε κανένα ολοκληρωμένο;
    Αντίσταση έβαλα ίδια με όλες τις υπόλοιπες που πάνε στα MPSA,μήπως φταίει το ότι ανάβουν δύο τελείες από το ίδιο MPSA
    και ζορίζουν τα ολοκληρωμένα;
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Front.jpg Εμφανίσεις:  90 Μέγεθος:  134,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Back.jpg Εμφανίσεις:  102 Μέγεθος:  136,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Front Paint.jpg Εμφανίσεις:  89 Μέγεθος:  142,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Back Paint.jpg Εμφανίσεις:  81 Μέγεθος:  133,4 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #222
    Μέλος Το avatar του χρήστη antanas
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    176

    Προεπιλογή

    Εάν Χάρη έκανες την σύνδεση όπως δείχνει η φωτογραφία στο post #181 δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Για “τελείες” τι χρησιμοποίησες? Η αντίσταση στην βάση του τρανζίστορ είναι 33ΚΩ. Το πιθανότερο είναι να μην σύνδεσες την βάση του MPSA42 (δηλαδή την αντίσταση 33ΚΩ) στο σωστό σημείο, δηλαδή στο 13 ποδαράκι του 4013 και στο 14 ποδαράκι του 4017 (13 και 14 ποδαράκια είναι ενωμένα με διάδρομο του τυπωμένου).Το ότι είναι δύο οι τελείες δεν έχει σχέση με το πρόβλημα. Για κάνε ένα έλεγχο και ενημέρωσε μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #223
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Λοιπόν,για τελείες χρησιμοποίησα αυτές που έχουν οι λυχνίες IN-12B.
    Αντίσταση χρησιμοποίησα την ίδια με τις υπόλοιπες 43 (άρα την 33ΚΩ που προτείνεις)
    Το ποδαράκι 'E' του MPSA το κόλλησα απευθείας πάνω στον διάδρομο (αντί στην τρύπα) μήπως βάλω μπαταρίες κάποια στιγμή,
    στο ίδιο σημείο βέβαια που δείχνεις στην φωτό απλά λίγο πριν την τρύπα.
    και από το ποδαράκι 'C' έστειλα ένα καλωδιάκι στο ποδαράκι την μίας βάσης της λυχνίας και από εκεί στο άλλο της δεύτερης!
    Το θέμα είναι ότι μου δούλεψε σωστά για τρεις μέρες και μετά κόλλησε...
    Επίσης αφού τα ξήλωσα όλα (αντίσταση-MPSA) το ρολόϊ δεν ξαναδούλεψε,,,ανάβει αλλά δεν προχωράνε τα δευτερόλεπτα!
    Θα κάνω μια δοκιμή να αλλάξω τα δύο ολοκληρωμένα μήπως τον πήρανε αυτά για κάποιο λόγο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #224
    Banned Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Μετά απο αρκετό καιρο, είπα να κατασκευάσω το ρολογάκι με λυχνίες IN12A. Αφού έκανα μια επιτυχημένη αποχάλκωση, ενα σχετικά επιτυχημένο τρύπημα καθώς το τρυπανάκι το είχα χρόνια και λόγω οξειδώσεων μου έφαγε μερικά pads, κόλησα τα εξαρτήματα και αφού έλενξα την πλακέτα για βραχυκυκλώματα και την καθάρησα, ετοιμάστηκα για δοκιμή.
    Εδώ υπάρχει ενα θέμα, όπως θα δείτε και στο βίντεο,τα δευτερόλεπτα κυλάνε κανονικά εκτός της λυχνίας που δείχνει το δεκαδικό ψηφίο. Όταν φτάσει να δείξει τις εικοσάδες το "2" δεν λειτουργεί,δοκίμασα και άλλες λυχνίες χωρις αποτέλεσμα, ακόμη κάθε φορά που μηδενίζονται τα δευτερόλεπτα (πχ 01,02,03,04,05,06,07,08,09)στη δεκαδική λυχνία ενεργοποιείται καί το 0 αλλά και το 2.
    Στα λεπτά τώρα, η λυχνία των ακαίρεων ψηφίων δεν λειτουργεί πάντα (όχι σε κάποια νούμερα αλλα αν το βγάλω απο την πρίζα μπορεί να δείξει μπορεί και να μήν δείξει)
    Οι λυχνίες της ώρας μερικέσ φορές αλλάζουν ανα δευτερόλεπτο.

    Στην αρχή σκέυτηκα μήπως βραχυκυκλωνει στα δευτερόλεπτα και μου ανάβει το 0 και το 2 μαζί, ξανακοίταξα, έλενξα τα τρανζίστορ, ξανακαθάρησα τις κολήσεις και μερικές που μου φαινόταν ύποπτες τις ξανακόλησα, το πρόβλημα όμως παραμένει. Αν ήταν άλλη κατασκευή δεν θα με ένοιζε τόσο αλλά λόγω της λυχνίας και γενικά του είδους της κατασκευής θέλω να το δώ να λειτουργεί.

    κάτι που ξέχασα να αναφέρω, αν και δε νομίζω να παίζει τόσο ρόλο, για μεταβλητό πυκνωτή δεν βρήκα 40pf trimmer αλλά 60pf.
    Σκεύτομαι να έχουν πρόβλημα τα ολοκληρωμένα, γιατί όλα τα υλικά τα είχα πάρει απο ebay.
    Εδώ ενα βίντεο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2013-10-09 14.40.54.jpg Εμφανίσεις:  103 Μέγεθος:  107,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2013-10-09 14.40.45.jpg Εμφανίσεις:  84 Μέγεθος:  108,9 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 23 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 13 21 22 23

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-06, 15:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας