Σελίδα 15 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 224

Θέμα: Ρολόι "Ν Ι Χ Ι Ε"

  1. #141
    Banned Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Να ερθουν σιγα σιγα τα εξαρτηματα και παμε,για την ωρα κανω ονειρα πως θα φαινεται στο τελος,(ακομα δεν το ειδαμε γιαννη το βαφτησαμε!!!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #142
    Μέλος Το avatar του χρήστη antanas
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Ωραίο είναι να κάνεις όνειρα .Το σίγουρο είναι οτι όταν με το καλό το φτιάξεις θα το κατα ευχαριστηθείς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #143
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Και επειδή περιμένω και εγώ τις ΙΝ-12 να μου έρθουν από βδομάδα,είπα να μην κάθομαι και να 'τραβήξω' τις παροχές των λυχνιών από την πλακέτα! Καινα το αποτέλεσμα…. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC03465.jpg Εμφανίσεις:  96 Μέγεθος:  142,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC03466.jpg Εμφανίσεις:  105 Μέγεθος:  146,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC03467.jpg Εμφανίσεις:  93 Μέγεθος:  149,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC03468.jpg Εμφανίσεις:  96 Μέγεθος:  142,2 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #144
    Μέλος Το avatar του χρήστη antanas
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Πάρα πολύ καλό το μέχρι τώρα αποτέλεσμα Βασίλη!!!Εκ πρώτης όψεως παρατηρώ οτι έχεις πολύ μεράκι, οπότε μπορεί κάποιος να φανταστεί και το τελικό αποτέλεσμα που δεν μπορεί να είναι τίποτε άλλο εκτός απο .....άψογο!!!Εγώ πάντως σου βάζω άριστα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #145
    Banned Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Ωραιος Βασιλη,καλα που ανεβασες φωτο γιατι οτι μικροκατασκευες εχω φτιαξει μεχρι τωρα παντα θυμαμαι να βαλω βασεις στα ολοκληρωμενα αφου κολησω τα μισα ποδαρακια με αποτελεσμα αν παει κατι στραβα ή θελησω να δοκιμασω αλλο ολοκληρωμενο (συνηθως παιρνω τα διπλα ολοκληρωμενα στην περιπτωση που δεν δουλευει καποιο ή αν θελησω να κανω και δευτερη κατασκευη)να μην μπορω μετα.
    Λοιπον και μιας και μαζευτηκαμε πολοι που φτιαχνουμε ή θα φτιαξουμε ρολοι με nixie ωραια θα ηταν να δειχναμε ολες τις κατασκευες σε καμια εκθεση!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #146
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη για τα καλά σου λόγια! Και εγώ θέλωκαταρχήν να μην έχω πρόβλημα στο κύκλωμα και να δουλέψει κατευθείαν.
    Περικλή πάντα βάση γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με δαύτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #147
    Μέλος Το avatar του χρήστη antanas
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Εάν έκανες καλό έλεγχο για τυχόν βραχυκυκλώματα, συνδέσεις τις λυχνίες σωστά αντίστοιχα και εννοείτε ότι και τα υπόλοιπα εξαρτήματα είναι όπως πρέπει, θα σου δουλέψει όπως είπα και στην αρχή "ρολόϊ" με την πρώτη.Ε και αν πάει κάτι στραβά,που και αυτό στο πρόγραμμα είναι θα το φτιάξεις.Εξ άλλου είμαστε και μείς εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #148
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά!
    Σήμερα έκανα την πρώτη μου δοκιμή. Ένωσα μία λυχνία σταδευτερόλεπτα, κώλυσα και το καλώδιο των 220 βολτ της παροχής, τοποθέτησα και ταολοκληρωμένα και έτοιμος για την πρώτη απόπειρα!!! Με ένα καλό κοίταγμα με το μάτιδεν είδα τίποτα. Το βάζω στην πρίζα και…….ΤΙΠΟΤΑ…εκεί τρελάθηκα…. Βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου…τίποτα αυτό…. Εκεί με πήρε λίγοαπό κάτω αλλά δεν το έβαλα κάτω.. πήρα το πολύμετρο και άρχισε το ψάξιμο!!! Ο γιατρός αποφάνθηκε ότι κάπου είχε ενωθεί η γημε τα 5 βολτ (βραχυκύκλωμα δηλαδή). Και εκεί αρχίζει το ‘ψάξε ψάξε δεν θα τοβρεις’. Μετά από όοοοοολη μέρα ψάξιμο τελικά βρήκα ότι είχε ακουμπήσει μια κόλλησηαπό ένα εξάρτημα που ήταν στη γη με τον διπλανό διάδρομο που ήταν τα 5 βολτ.το έξυσα λίγο και όλα εντάξει!!!
    Το μπάζερ δεν βάραγε πια μεταξύ γης και 5 βολτ και έτσι τοχαμόγελο ήρθε και πάλι στα χείλη μου. Κώλυσα πάλι τα εξαρτήματα και ΔΟΥΛΕΨΕΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!!!. Έχω όμως κάτι απορίες (όχι που δεν θα είχα)
    Η συνεχή τάση μετά τις διόδους είναι κοντά στα 205, κάπου εκεί. Με συνέπειαη τάση στην άνοδο της λυχνίας να ξεπερνάει τα 170 και να σκαρφαλώνει στα 185. υπάρχειπρόβλημα με αυτό? Θα καεί η λυχνία. Και τι πρέπει να αλλάξω (λογικά τις αντιστάσεις,αλλά ποιες, την 33Κ ή όλες τις 47Κ)?


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #149
    Μέλος Το avatar του χρήστη antanas
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Ρε μάστορα , σου το είπα πιό πάνω (#147), να κοιταξεις καλά για βραχυκυκλώματα και μετά να το βάλεις στην πρίζα.Η τάση είναι στα 185 Volt επειδή το δουλεύεις μόνο με μία λυχνία.Οταν βάλεις και τις υπόλοιπες θα πέσουν τα Volts στα 170-175.Εμένα συγκεκριμένα δουλεύει με 173V.Και αν δεν πέσουν, που είναι απίθανο, θα παίξεις με την 33ΚΩ.Μην πειράζεις και μην αλλάζεις όμως τίποτα μέχρι να βάλεις και τις υπόλοιπες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antanas : 25-09-11 στις 22:00

  10. #150
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Ε, όταν το είδα το μήνυμα σου ήταν αργά.
    Α εντάξει τότε. Οπότε δεν θα έχουμε πρόβλημα τότε!!!
    Και κάτι άλλο. το λαμπάκι που αναβοσβήνει θέλει 65 βολτ και0,5mA. Τι αντίσταση πρέπεινα του βάλω? R=ΔV/I=(205-65)/0,0005= 280000Ω=280 ΚΩ. Άρα ημικρότερη αντίσταση που θα πρέπει να τοποθετήσω θα πρέπει να είναι 280 ΚΩ, Σωστά?

    η λυχνία είναι αυτή http://tubehobby.com/show_det.php?det=9

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 15 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-06, 15:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας