Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: Προέκταση καλωδίου με σωστή ένωση/μόνωση ... τα φώτα σας!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ''μακαρονι'' θα τις μονοσει και τιποτες αλλο,γιαυτο προτινω αφου σισταλει το προτο να βαλεις
    και δευτερο η και τριτο
    χμμ ... καλό μου ακούγεται ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    άσχετο, θα χρειαστώ 8 φακές, εγώ έχω 5, που θα βρω τις συγκεκριμένες,

    http://shop.vetcosurplus.com/catalog/images/3M-UY2.jpg

    υπάρχει κάποιο Online ελληνικό κατάστημα, με πληθώρα τέτοιων εξαρτημάτων, που μπορώ να αγοράζω με φτηνά μεταφορικά; εδώ στη πόλη που μένω δε βρίσκω τα πάντα πολλές φορές ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    και κατι αλλο,αν ειναι τοσο κοντα τα καλωδια το σφυροκαλεμο τι το εχουμε ???
    αμα λαχει ανοιγεις τρυπαμεχρι τον πινακα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fragment Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα αυτά που μου λέτε τα έχω αναφέρει, τα έχω σκεφτεί ... δεν έχω βγάλει όμως κάποιο συμπέρασμα πως να προεκτείνω σωστά ένα καλώδιο 2 ζευγών, η καλύτερη λύση για μένα είναι οι φακές όμως στο μακαρόνι έπειτα δε χωράνε ... μήπως να δοκίμαζα;
    Αν θελεις θερμοσυστελομενο υπαρχουν διαφορα μεγεθη θερμοσυστελωμενων που χωρανε και φακές.

    Γιατι μπερδευεσαι ?
    Απλα πραματα ειναι : το καλωδιο που ειναι ισα -ισα στον τοιχο εκει μην βαλεις φακές γιατι η φακές <<τρωνε 1-2 cm καλωδιου>> και αν χρειαστει να το κοψεις (γιατι οσο και να τραβας απο την φακη δεν βγαινει) για τον αλφα η βητα λογο μετα θα πρεπει να κανεις μερεμετι για να βρεις το αλλο μεσα στον τοιχο ,ενω με το καλαι μπορεις να το ξεκολησεις απλα,εκει κανε μια ενωση με καλάι και βαλε θερμοσυστελομενο,και μετα με την προεκταση στο κουτι βαλε φακές για ευκολια,και εννοειται ασε περιθωριο μεσα στο κουτι μηπως χρειαστει να το κοψεις αργοτερα και να κανεις αλλαγες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κατι αλλο,αν ειναι τοσο κοντα τα καλωδια το σφυροκαλεμο τι το εχουμε ???
    αμα λαχει ανοιγεις τρυπαμεχρι τον πινακα
    με σφυροκάλαμο θα βγει απ' τον τοίχο, αυτή τη στιγμή ούτε προέκταση μπορώ να κάνω έτσι όπως είναι. δεν υπάρχει πίνακας είναι κάτω απ' το κουτάκι που έχει βάλει ο ΟΤΕ, όμως οι ενώσεις και τα καλώδια σάπισαν μέσα εκεί τόσα χρόνια και έλιωσαν, (δε το είχαν βάλει καλά το κουτάκι μέσα στο τοίχο κ' έμπαζε υγρασία) ότι έχει μείνει είναι αυτή τη στιγμή είναι μέσα στο τοίχο, άσε και έχει η κολόνα τσιμέντο + διακοσμητική πλάκα μαζί. αύριο θα αρχίσω το μερεμέτι, θα βάλω και αναλυτικές φώτο, θα καταλάβετε ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελεις θερμοσυστελομενο υπαρχουν διαφορα μεγεθη θερμοσυστελωμενων που χωρανε και φακές.

    Γιατι μπερδευεσαι ?
    Απλα πραματα ειναι : το καλωδιο που ειναι ισα -ισα στον τοιχο εκει μην βαλεις φακές γιατι η φακές <<τρωνε καποια λιγα cm καλωδιου>> και αν χρειαστει να το κοψεις (γιατι οσο και να τραβας απο την φακη δεν βγαινει) για τον αλφα η βητα λογο μετα θα πρεπει να κανεις μερεμετι για να βρεις το αλλο μεσα στον τοιχο ,ενω με το καλαι μπορεις να το ξεκολησεις απλα,εκει κανε μια ενωση με καλάι και βαλε θερμοσυστελομενο,και μετα με την προεκταση στο κουτι βαλε φακές για ευκολια,και εννοειται ασε περιθωριο μεσα στο κουτι μηπως χρειαστει να το κοψεις αργοτερα και να κανεις αλλαγες.
    όπως τα λες το έχω σκεφτεί, να σου πω, τις ενώσει με το καλάι πως θα τις μονώσω πριν βάλω το μακαρόνι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Ριξε μια ματια στον Καυκά εχει υποκαταστηματα,παρε ενα τηλεφωνο αν μπορει να σου τα στειλη με αντικαταβολη ,αν δεν υπαρχει κοντα σου υποκαταστημα,αυτα πανε σε κουτακι των 100 τεμαχιων και εχει το κουτι καπου 6-7 ευρω αν θυμαμαι καλα.

    http://www.kafkas.gr/?maincat=8

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Θα βαλεις ενα κομματι θερμοσυστελομενο στο καλωδιο που παει στο αδιαβροχο κουτι πιο πισω απο το σημειο που θα κανεις την ενωση με καλαι με το αλλο καλωδιο του τοιχου,θα περιμενεις λιγο να κρυωσει η κολληση ,και μετα θα φερεις το θερμοσυστελομενο ακριβως πανω στην ενωση με το καλαι, και με ενα αναπτηρα θα το ζεστανεις λιγο να γινει ενα σωμα μιά ψυχή.

    Καπως ετσι
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 08-09-11 στις 18:09

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Όπως φαίνεται στη φωτογραφία, και τα δύο καλώδια βγαίνουν κολλητά από τον τοίχο σε αυτό το κουτάκι. το μαύρο Β καλώδιο επέζησε κάπως, το άσπρο Α καλώδιο ίσα που εξέχει, είναι αυτό που το ένα ζεύγος του έχει το σήμα του τηλεφώνου. μέσα εκεί γίνονται οι συνδέσεις με το υπόλοιπο σπίτι το οποίο είναι κάποια μέτρα μακριά. Η σύνδεση που βλέπεται είναι πρόχειρη για να έχω τηλέφωνο. Στο μέλλον σχεδιάζω να απομονώσω το καλώδιο Β του σπιτιού και να βάλω εξωτερικά νέο καλώδιο Utp που θα πηγαίνει στο ρούτερ κατευθύαν για να έχω τη μέγιστο δυνατό κλείδωμα (βέβαια θα καταργηθούν όλες οι μπρίζες του σπιτιού). γ' αυτό παιδιά θέλω να κάνω μικρή προέκταση, να μπουν κανονικά σε κουτάκι της προκοπής εξωτερικό και στο μέλλον να κάνω άνετα τις δουλειές μου.





    Uploaded with ImageShack.us

    μ
    έχρι στιγμής αυτά τα εργαλεία έχω βρει γι αν κάνω τη δουλειά μου ...




    Uploaded with ImageShack.us

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fragment : 08-09-11 στις 18:31

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βαλεις ενα κομματι θερμοσυστελομενο στο καλωδιο που παει στο αδιαβροχο κουτι πιο πισω απο το σημειο που θα κανεις την ενωση με καλαι με το αλλο καλωδιο του τοιχου,θα περιμενεις λιγο να κρυωσει η κολληση ,και μετα θα φερεις το θερμοσυστελομενο ακριβως πανω στην ενωση με το καλαι, και με ενα αναπτηρα θα το ζεστανεις λιγο να γινει ενα σωμα μιά ψυχή.

    Καπως ετσι
    πολύ μανίκι το βλέπω, το μακαρόνι μπορεί να το σφίξει, αλλά θέλει και θερμόκολλα στις ακρούλες φαντάζομαι ... δε μπορείς να φανταστείς τι ύπουλη είναι η υγρασία εδώ και μάλιστα πολύ δυνατή

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-17, 23:53
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-16, 19:35
  3. Μόνωση καλωδίου
    By xampos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 22:25
  4. Προέκταση καλωδίου σε web camera
    By popeye68 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-10, 22:18
  5. Μόνωση καλωδίου Υψηλής Τάσης
    By JIM_6146B in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-08, 13:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας