Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 35 από 35

Θέμα: Προέκταση καλωδίου με σωστή ένωση/μόνωση ... τα φώτα σας!

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι το χωνευτο κουτι διακλαδωτη μεταξύ σπιτι και ακραιου κατανεμητη (box)
    Αν μπορω να διακρινω καλα απο την φωτο,τo κιτρινο - ασπρο καλώδιο ειναι του ΟΤΕ στο πισω μερος της κλεμας,και τα δυο ασπρα μπροστα στην κλεμα πανε μεσα στο σπιτι.

    Μια χαρα τα βλεπω τα υλικα σου,τι καλωδιο πηρες cat 5 ftp ?
    Σου συστηνω να βγαλεις σιγα -σιγα με σφυροκάλεμο το παλιο κουτι το μεταλικό και να στρογυλεψεις καλα την πετρα και να χωσεις μεσα το πλαστικο ,με προσοχη στα καλωδια.

    Καλη επιτύχια
    το κίτρινο/άσπρο που βλέπεις δεν είναι του ΟΤΕ. του ΟΤΕ είναι το κόκκινο μαύρο το οποιο δε φαίνεται καν γιατι εχει σαπίσει και εχει μεινει λιγο κατω κατω, συγκεκριμενα οτι εχει μεινει απο αυτα τα δυο καλωδια του ΟΤΕ βρίσκετε μεσα στον ασπρο συνδετήρα. Η ερώτηση μου ... ο ΟΤΕ μονο ενα ζευγος φέρνει; ... όλα τ αλλα που βλέπετε είναι του σπιτιού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου συστηνω να βγαλεις σιγα -σιγα με σφυροκάλεμο το παλιο κουτι το μεταλικό και να στρογυλεψεις καλα την πετρα και να χωσεις μεσα το πλαστικο ,με προσοχη στα καλωδια.

    Καλη επιτύχια
    κανω αλλο ειδους μερεμέτι αν πρόσεξες στα προηγουμενα post θα καταλαβαινες πως αυτο το σημειο θα σκεπαστει σχεδον μισο με σιλικονη αφου πρωτα επεκταθει προς τα εξω με νεο καλωδιο (δεν εχω περιθωρια να σκεπασω τις φακες και το καλωδιο με μακαρονι διοτι το καλωδιο ειναι βαθια χωμενο οποτε θα επουλωθει με σιλικονη το σημειο της επεκτασης) . επειτα θα μπει εξωτερικο κουτι δικο μου για να γινει η συνδεση με το σπιτι. το παλιο καπακι του ΟΤΕ απλα θα μεινει ως εχει χωρις καλωδια μεσα.

    ρωτάω εγώ τώρα ... πανω απο αυτη την κολωνα υπαρχει ενας σιδερενιος στύλος πανω στον οποιο κατεβαίνουν καλώδια. μπορω να κανω εκει το μερεμέτι; φοβάμαι όμως μη πειράξω το ρεύμαγιατι εχω την εντυπωση οτι το τηλεφωνο ερχετε απο αλλη κολωνα δεξια. δε ξερω. το σημα ερχετε απο ενα συνοικισμο δεξια 1,5 χιλιομετρο απο μενα (dslam). το θεμα ειναι αν ερχετε απο τον συνοικισμο περναει απο το σπιτι μου και περνω κατευθυαν το σημα κ εν συνεχεια παει στο καφαο του χωριου μου που βρισκεται 300-500 μετρα απο μενα ή αν πηγαίνει στο καφαο και ξαναερχεται πισω σε μενα. ο ΟΤΕτζης μετρησε την κολωνα εξω απο το σπιτι μου και μου ειπε 18att εγω εχω πολυ παραπανω συνεπως κανει άλλα 300+300 μετρα για να ξαναρθει σε μενα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fragment : 13-09-11 στις 22:10

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Ρε Γιώργο, δεν ξέρω γιατί το πήρες προσωπικά, όπως βλέπεις και το κουτί είναι πλαστικό. Το δίζευγο του ΟΤΕ έρχεται από κάτω.

    Βασίλη για ένα τηλ/νο ο οτε βάζει δίζευγο μετά 5/άρι.
    Το επόμενο ερώτημα δεν το κατάλαβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fragment Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κίτρινο/άσπρο που βλέπεις δεν είναι του ΟΤΕ. του ΟΤΕ είναι το κόκκινο μαύρο το οποιο δε φαίνεται καν γιατι εχει σαπίσει και εχει μεινει λιγο κατω κατω, συγκεκριμενα οτι εχει μεινει απο αυτα τα δυο καλωδια του ΟΤΕ βρίσκετε μεσα στον ασπρο συνδετήρα. Η ερώτηση μου ... ο ΟΤΕ μονο ενα ζευγος φέρνει; ... όλα τ αλλα που βλέπετε είναι του σπιτιού.



    κανω αλλο ειδους μερεμέτι αν πρόσεξες στα προηγουμενα post θα καταλαβαινες πως αυτο το σημειο θα σκεπαστει σχεδον μισο με σιλικονη αφου πρωτα επεκταθει προς τα εξω με νεο καλωδιο (δεν εχω περιθωρια να σκεπασω τις φακες και το καλωδιο με μακαρονι διοτι το καλωδιο ειναι βαθια χωμενο οποτε θα επουλωθει με σιλικονη το σημειο της επεκτασης) . επειτα θα μπει εξωτερικο κουτι δικο μου για να γινει η συνδεση με το σπιτι. το παλιο καπακι του ΟΤΕ απλα θα μεινει ως εχει χωρις καλωδια μεσα.

    ρωτάω εγώ τώρα ... πανω απο αυτη την κολωνα υπαρχει ενας σιδερενιος στύλος πανω στον οποιο κατεβαίνουν καλώδια. μπορω να κανω εκει το μερεμέτι; φοβάμαι όμως μη πειράξω το ρεύμαγιατι εχω την εντυπωση οτι το τηλεφωνο ερχετε απο αλλη κολωνα δεξια. δε ξερω. το σημα ερχετε απο ενα συνοικισμο δεξια 1,5 χιλιομετρο απο μενα (dslam). το θεμα ειναι αν ερχετε απο τον συνοικισμο περναει απο το σπιτι μου και περνω κατευθυαν το σημα κ εν συνεχεια παει στο καφαο του χωριου μου που βρισκεται 300-500 μετρα απο μενα ή αν πηγαίνει στο καφαο και ξαναερχεται πισω σε μενα. ο ΟΤΕτζης μετρησε την κολωνα εξω απο το σπιτι μου και μου ειπε 18att εγω εχω πολυ παραπανω συνεπως κανει άλλα 300+300 μετρα για να ξαναρθει σε μενα.

    η δικαιωδοσια σου σταματαει στην πρωτη χονευτη αντε σε αυτο το μποατ ,που εχεις ανοιξει.
    Οτιδηποτε αλλο το διαχειριζεται μονο ο πΟΤΕ

    αμα μετρησε την κολωνα και ειχε 18 attenuation η ο οτετζης σου ειπε το attenuation του upload η υπαρχει καποιο ''μεγαλο'' βραχικυκλωμα.Ελενξε ανν καποιο καλωδιο γηωνεται η ακουμπαει πουθενα αλλου.Παρε στατιστικα απο το μποατ που εχει ανοιξει και πεσμας ποσο ειναι εκει το attenuation

    το καλωδιο του τηλεφωνου για να σιγχρονισει το μοντεμ/ρουτερ παει dslam-καφαο-σπιτι.
    και για το τηλ χρισιμοπιειται αλλη διαδρομη τηλεφωνικο κεντρο-καφαο-σπιτι


    ειναι λυγο απιθανο ομως να εχει 18 attenuation ειναι πολυ λιγοειδικα για χωριο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifeowner : 13-09-11 στις 23:56

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fragment Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σπίτι χτίστηκε το 1995, το 2000 λόγο συναγερμού αναγκαστήκαμε να του βάλουμε τηλέφωνο, η πέτρα η συγκεκριμένη μπηκε μετά το 2000, και μολις ενα χρόνο πριν μπηκε επιτελους το ADSL ... και πάνω σ' αυτό γίνεται όλο αυτό το μερεμέτι.
    Με παρεξηγησες, δεν αναφερομουν σ'εσενα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Μετά απο καιρό το αποφάσισα να γινει η δουλεια. Είμαι πολύ χαρούμενος να σας ανακοινώσω πως ολα ειναι οκ. Περασα εξωτερικο καλωδιο PET τηλεφωνικο το έμπασα μεσα στο δωματιο με το ρουτερ, εκει εβαλα κατευθυαν φιλτρακι και λυθηκαν ολα τα προβληματα. Πιο συγκεκριμενα. Επιασα κατευθυαν το καλωδιο του οτε στο κολωνακι παραμερίζοντας το παλιο συστημα Συνδεσα σε νεο εξωτερικο πλαστικο κουτι με Schrlck της 3M καλωδιο ΟΤΕ και νεο καλωδιο ΠΕΤ, το οδηγησα στο ρουτερ εξωτερικα με ροκακια (40 μέτρα).Επίσης το τηλεφωνικο δικτυο του σπιτιου εχει μονο την μπαντα του τηλεφωνου και οχι του DSL, την εξοδο του τηλεφωνου στο σπλιτερακι την συνδεσα με μια μπριζα του σπιτιου (ετσι εχει ολο το σπιτι γραμμη) . Προφανώς δεν θα εχω κανενα προβλημα. Τελευταία έκλεινα σε 9mbps με 35 Att και τρομερα παρασιτα στο τηλεφωνο. Τώρα κλείνω στα 16.400 με 28 att & ήχο σήμα καμπάνα. Προφανώς το προβλημα δεν ηταν η εξασθενιση κατι αλλο εφταιγε. Απομονώνοντας ολο το σπιτι απο το σπλιτερακι εχω σχεδον τα ιδια αποτελεσματα αρα έπιασε το κολπο. Τρομερά HEC errors μύρια, τα οποία δεν με εχουν επηρεάσει ποτε, καμια αποσυνδεση αλλα δε μπορει να μην εχει ολο το σπιτι τηλ για ενα ρουτερ. Κάτι τελευταιο πως ο τεχνικος του ΟΤΕ μου βρηκε 18att στην κολώνα έξω απο το σπιτι ακομα απορω. Αφου επιασα το μεγιστο δυνατο που μπορω. Προφανος η κολωνα παει πρωτα στο καφαο του χωριου και μετα ερχετε σπιτι μου (500-600 μέτρα) επειδη το κεντρο μας ειναι 1.2κμ απο εδω. Ισως τι να πω.


    Τα αναγραφω λεπτομερος για οποιον στο μελλον θεληση να κανει κατι παρομοιο, ή είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα . Καλες δουλειές, ευχαριστώ

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-17, 23:53
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-16, 19:35
  3. Μόνωση καλωδίου
    By xampos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 22:25
  4. Προέκταση καλωδίου σε web camera
    By popeye68 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-10, 22:18
  5. Μόνωση καλωδίου Υψηλής Τάσης
    By JIM_6146B in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-08, 13:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας