Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Προέκταση καλωδίου με σωστή ένωση/μόνωση ... τα φώτα σας!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή Προέκταση καλωδίου με σωστή ένωση/μόνωση ... τα φώτα σας!

    καλησπέρα, είμαι αρχάριος αλλά πιάνει το χέρι μου, μια ερώτηση. Θέλω να προεκτείνω δύο καλώδια που βγαίνουν ίσα ίσα απ τον τοίχο το οποίο βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο και είναι εκτεθειμένα σε βροχές, πολύ υγρασία, κρύο, ήλιο κτλ...

    Έχει δύο ζεύγη το καθένα (είναι τηλεφώνου, οπότε πρέπει να γίνει καλή δουλειά). Σκέφτηκα να κολλήσω με καλάι τα δυο ζεύγη του καθενός και να περάσω θερμοσυστελόμενο μακαρόνι. το θέμα είναι πως το σημείο της ένωσης με το υπόλοιπο πάχος του καλωδίου είναι διαφορετικό και φοβάμαι μήπως το μακαρόνι δε κουμπώσει ομοιόμορφα, ή θα μου κάνει ζημιά στις ενώσεις κατά την συστολή. Άλλωστε για να μονώσω τις ενώσεις, να μη βραχυκυκλώνουν τι πρέπει να κάνω, μονωτική ταινία από πάνω; μπακατοδουλειές με τίποτα, αρκετά παιδεύτηκα με το θέμα υγρασίας τόσα χρόνια, θέλω να κάνω δουλειά σωστή που να κρατήσει.

    υπάρχει καλύτερος τρόπος; σκέφτηκα Scotchlok UY2 της 3Μ (φακές), αλλά πάλι γίνεται το αντίθετο, πως θα περάσω τις 4 φακες μεσα σε θερμοσυστελόμενο μακαρόνι;, θα πρέπει να είναι πολύ μα πολύ χοντρό κ αφετέρου το υπόλοιπο καλώδιο αντιθετος σ αυτη τη περίπτωση θα είναι πολυ λεπτό για να κουμπώσει. θα αφήσω τα εσωτερικά καλώδια, εκτεθειμένα, με τις φακές να κρέμονται στον ήλιο;

    τι να κάνω; βοηθήστε με , έπειτα έχω και συνέχεια με το συγκεκριμένο μερεμέτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων

    *αναφορικά, έπειτα απ' αυτό το μερεμέτι, όλες οι ενώσεις/καλώδια θα καλυφθούν με προστατευτικό σωλήνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς γιατί δεν θα κάτσει το θερμοσυστελλόμενο καλά. Το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, αν και μερικές φορές χρειάζεσαι δύο μεγέθη για να κάνεις δουλειά, πχ να για να ενώσεις δύο ΝΥΜ 3x1.5mm θες ένα για τα τρία καλώδια και ένα για όλο το ΝΥΜ.

    Επίσης με σωλήνα πως θα τα καλύψεις? Μπορείς να βάλεις ένα κουτί διακλάδωσης για εξωτερικό χώρο, οπότε θα είσαι και άνετος με τις ενώσεις:
    kouti.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Θερμοσυστελομενα φιλε!!
    Οπως σου ειπε ο Γιαννης.Συμφωνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Tα Scotchlok UY2 της 3Μ (φακές),εχουν μέσα τζέλ σιλικόνης ,καί οταν τα πρεσάρεις μέ την πένσα πεταγετε το τζέλ και κανει στεγανοποίηση ,και δεν υπαρχει φοβος υγρασίας,τα χρησιμοποιή ο ΟΤΕ και εχει πιστοποιήση αυτη η καρφωτή σύνδεση τών Scotchlok UY2.Και γινεται πανευκολα η ενωση σε 1 sec ,ουτε κολλητήρια ούτε τιποτα,αντε να ειναι ψηλά στο σπιτι και να τραβάς πάνω σέ σκάλες κολλητήρια και καλώδια.Αισθητικά θα ηταν οπως πολυ σωστα ειπε ο Φιλος Γιάννης να μπουν σε ενα αδιαβροχο κουτί (μπουάτ)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 08-09-11 στις 12:13

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    η κοληση με καλα'ι' και θερμοσυστελομενο [η δυο η τρια σε στιλ ''σωβρακο-παντελονι]θα ειναι
    η πιο ικανοποιητικη λιση,,για να κοιμασε ησιχος.
    μου εχει τιχει σε κακη συνδεση να βραχυκυκλοσει μετα απο 4χρωνια μεσα σε σοβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης με σωλήνα πως θα τα καλύψεις? Μπορείς να βάλεις ένα κουτί διακλάδωσης για εξωτερικό χώρο, οπότε θα είσαι και άνετος με τις ενώσεις:
    kouti.jpg

    Λοιπόν επαναλαμβάνω ... τα καλώδια που θα επεκταθούν δε γίνεται να μπουν σε κουτάκι με τσιμούχες (οι συνδέσεις) γιατι ο χώρος ειναι περιορισμένος σ' αυτό το σημείο, τα καλώδια ίσα που εξέχουν απο το τσιμέντο. αφετέρου οταν θα γίνει η κεντρική ενωση αυτών των δυο καλωδίων θα γίνει μέσα σ αυτό το εικονιζόμενο στρογγυλό κουτάκι με τσιμούχες το οποίο έχω ήδη αγοράσει. θα μου πεις γιατί δεν κανείς τις ενώσεις κατευθύαν εκεί χωρίς να κάνεις προέκταση ... όχι! θέλω να κάνω και προέκταση για να μπει το κουτάκι σε σωστό σημείο και να μπορώ άνετα στο μέλλον να κάνω μερεμέτια και συντήρηση χωρίς να παιδεύομαι λόγο του μήκους των καλωδίων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα Scotchlok UY2 της 3Μ (φακές),εχουν μέσα τζέλ σιλικόνης ,καί οταν τα πρεσάρεις μέ την πένσα πεταγετε το τζέλ και κανει στεγανοποίηση ,και δεν υπαρχει φοβος υγρασίας,τα χρησιμοποιή ο ΟΤΕ και εχει πιστοποιήση αυτη η καρφωτή σύνδεση τών Scotchlok UY2.Και γινεται πανευκολα η ενωση σε 1 sec ,ουτε κολλητήρια ούτε τιποτα,αντε να ειναι ψηλά στο σπιτι και να τραβάς πάνω σέ σκάλες κολλητήρια και καλώδια.Αισθητικά θα ηταν οπως πολυ σωστα ειπε ο Φιλος Γιάννης να μπουν σε ενα αδιαβροχο κουτί (μπουάτ)
    όσον αφορά το θέμα κουτάκι, μόλις έκανα μια παράθεση πριν που εξηγώ γιατί και πώς. όσον αφορά τις φακές, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το θέμα είναι πως θα περάσω τις φακές μέσα σε θερμοσυσστελόμενο μακαρόνι, δε μπορώ να τις αφήσω να κρέμονται γυμνές αυτές και τα εσωτερικά καλώδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κοληση με καλα'ι' και θερμοσυστελομενο [η δυο η τρια σε στιλ ''σωβρακο-παντελονι]θα ειναι
    η πιο ικανοποιητικη λιση,,για να κοιμασε ησιχος.
    μου εχει τιχει σε κακη συνδεση να βραχυκυκλοσει μετα απο 4χρωνια μεσα σε σοβα.
    συμφωνώ κ' εδώ φίλος, όμως τις ενώσεις με το καλάι πως θα τις μονώσω; πριν μπει το μακαρόνι ... μονωτική ότι χειρότερο ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη fragment
    Όνομα
    Denn Mtr
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Pelop
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    όλα αυτά που μου λέτε τα έχω αναφέρει, τα έχω σκεφτεί ... δεν έχω βγάλει όμως κάποιο συμπέρασμα πως να προεκτείνω σωστά ένα καλώδιο 2 ζευγών, η καλύτερη λύση για μένα είναι οι φακές όμως στο μακαρόνι έπειτα δε χωράνε ... μήπως να δοκίμαζα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    το ''μακαρονι'' θα τις μονοσει και τιποτες αλλο,γιαυτο προτινω αφου σισταλει το προτο να βαλεις
    και δευτερο η και τριτο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-17, 23:53
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-16, 19:35
  3. Μόνωση καλωδίου
    By xampos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 22:25
  4. Προέκταση καλωδίου σε web camera
    By popeye68 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-10, 22:18
  5. Μόνωση καλωδίου Υψηλής Τάσης
    By JIM_6146B in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-08, 13:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας