Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 47

Θέμα: ΠΟΜΠΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝ 6Χ813

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Ακόμη, θα τροφοδοτούσα τις λυχνίες στα νήματα ξεχωριστά ανά δύο για να αποφύγω τα χοντρά καλώδια. Η Φ 2,28 αν θυμάμαι καλά από τους πίνακες, είναι για 10Α. Με 2,5άρι ανά δύο, νομίζω είναι καλά. 10ν/10Α οι δύο, βάλε και +20% στο ρεύμα, με 10ν/12Α είσαι πολύ εντάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    φιλε μου itta vitta εφ οσον αποφασισα να βγαλω το μηχανημα χωριs επιπλεον ενδιαμεση βαθμιδα δηλ.(driver)ριχνω στην buffer στα σκριν περιπου 400 volt και στην ανοδο περιπου 550-600 volt ρυθμιζομενα,μιλαμε για την 807 ετσι.τωρα στα σκριν εξοδου περιπου 450 volt ανορθωμενα με μια αντισταση 75ΩΜ ειναι αρκετα.
    Στην ανοδο θα παιξει απο 2300-3000-3800-4500 volt με τιs απαιτουμενεs γειωσειs (ΑΣΤΕΡΑΣ) για λογαριασμο ενοs φιλου εκτοs ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και αφου εχει γινει η απαραιτητη προεργασια (στουντιο-κεραια-ενισχυτηs)αν φυσικα δεν μαs κυνηγησουν οι γυναικεs μαs...........!!!!!!!!!!!!!!οι παντρεμενοι ξερουν γιατι το παρακαναμε ετσι..στη φαση αυτη ψαχνουμε ελλατηρια(πραγματικα)για βαθοs.
    Δινουμε μεγαλη βαση στη διαμορφωση.
    Θα προσπαθησω να ανεβασω την προοδο τηs κατασκευηs.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξοδοs 6χ813 στα 4500volt.
    .
    θα αντέξουν 4,5kv οι 813?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Μιας και δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω στο θεμα μπορω να κρινω μονο το αποτελεσμα (εμφανησιακα) το οποιο λεει πολυ ομορφη και προσεγμενη δουλεια
    Ενα μπραβο τοσο στον ιττα βιττα οσο και στον κροουν, (δε γνωριζω τα ονοματα σας), για τις κατασκευες, και που μεσα απο τη συζητηση αρπαζουμε και εμεις οι αμαθεις οτι μπορουμε
    Ειναι ευκολο να ανεβασετε το σχεδιο και να εξηγησετε πως λειτουργει το καθε σταδιο και πως υπολογιζονται οι τιμες των υλικων?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Tο παραπανω μηχανημα ειναι κλασικο για τα Μεσαια κυματα εδω και 25 χρονια περιπου,δηλαδη το εχουν βγαλει με μικρεs εωs μεγαλεs παραλλαγεs
    πολα παλια ονοματα τηs μπανταs σε ολη την Ελλαδα (να μην τουs αναφερουμε τωρα) που βγαινουν μεχρι και αυτη την στιγμη που μιλαμε Π.Χ. RADIO 155 THESSALONIKI πολυ φιλοs καθε βραδυ μετα τη Μια στουs 1680+παιζει αριστα στα 4500volt δεν ειναι βεβαια για πολυ γιατι θα φορτωσει το κεφαλι σαs,προσοχη λοιπον στουs νεουs κατασκευαστεs..............

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    επισηs θελω να πω οτι με την παρουσια μου στο forum απο το 2005 εχω δει υπεροχεs κατασκευεs και μπραβο σε ολα τα παιδια και για τουs νεοτερουs ΕΙΔΙΚΑ που παντα προσπαθουν....Μπραβο τουs

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Όσο για τα 4500 βολτ, η 813 τα αντέχει. Ξέρω και άλλους που τις έριχναν πολλά στο "κεφάλι". Εγώ δεν θα τις έριχνα τόσο. Είναι όμως μετρημένα τα κιλοβολτ με φορτίο; Οι έξι θα τραβήξουν στο συντονισμό πάνω από 1,2Α, ίσως και από 1,3Α. Η τάση θα πέσει αρκετά υπό φορτίο. Εξαρτάται και από πόσους ηλεκτρολυτικούς ή ελαίου θα βάλεις. Και πόση θα είναι η χωρητικότητά τους. Πάντως η 813 μπορεί να τραβήξει και να δουλέψει άνετα και με περισσότερο ρεύμα από αυτό που λένε τα βιβλία. Εγώ τη μία που έχω στα 1600, με 330 βολτ στο σκρήν τραβάει στο συντονισμό 220μιλλΑ. Με 400 στο σκρην μου τράβηξε 350μιλλΑ στην άνοδο και δόυλευε μια χαρά. Δεν κοκκίνιζε καθόλου. Την επανέφερα όμως γιατί ζεσταινόταν ο μ/σ. Κράουν τις έχεις δουλέψει ποτέ με ρεύμα μεγαλύτερο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Κράουν είδα στην κατασκευή σου πατενταρισμένες βάσεις; Γιατί; Αν δεν βρίσκεις δες εδώ:

    http://www.ebay.com/itm/GOLD-7-Pin-8...item4aac5ad3c3

    Είναι σε πολύ καλή τιμή. 20 $, κάτω από 15 ευρώ τα 4 κομμάτια και φρη σιπινγκ για Ελλάδα. Στην Ελληνική αγορά έχουν 15-20 ευρώ/τεμ. + τα έξοδα αποστολής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crown Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου itta vitta εφ οσον αποφασισα να βγαλω το μηχανημα χωριs επιπλεον ενδιαμεση βαθμιδα δηλ.(driver)ριχνω στην buffer στα σκριν περιπου 400 volt και στην ανοδο περιπου 550-600 volt ρυθμιζομενα,μιλαμε για την 807 ετσι.τωρα στα σκριν εξοδου περιπου 450 volt ανορθωμενα με μια αντισταση 75ΩΜ ειναι αρκετα.
    Στην ανοδο θα παιξει απο 2300-3000-3800-4500 volt με τιs απαιτουμενεs γειωσειs (ΑΣΤΕΡΑΣ) για λογαριασμο ενοs φιλου εκτοs ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και αφου εχει γινει η απαραιτητη προεργασια (στουντιο-κεραια-ενισχυτηs)αν φυσικα δεν μαs κυνηγησουν οι γυναικεs μαs...........!!!!!!!!!!!!!!οι παντρεμενοι ξερουν γιατι το παρακαναμε ετσι..στη φαση αυτη ψαχνουμε ελλατηρια(πραγματικα)για βαθοs.
    Δινουμε μεγαλη βαση στη διαμορφωση.
    Θα προσπαθησω να ανεβασω την προοδο τηs κατασκευηs.
    ------------------------------------------------------------------
    Ο καθένας μας έχει τα δικά του στάνταρ στις κατασκευές του. Πολλά ρε φίλε τα βολτ στο σκρην της 807. Δεν τη λυπάσαι; Ελλατήρια για βάθος βρήκες; Είναι λίγο σπάνια. Ένας φίλος που έψαχνε δεν βρήκε στην Ελληνική αγορά. Βρήκαμε τελικά στον εβαυ δηλ εγώ τα βρήκα τυχαία ψάχνοντας κάτι άλλο. Δεν θυμάμαι πώς λέγονται στα αγγλικά για να σου πω. Σπρινγκς ίσως αλλά δε νομίζω να φτάνει μόνο αυτό. Δηλ μιλάμε ετοιμάζεις παλιές μεσαιατζίδικες καταστάσεις. Τότε σίγουρα πρέπει να βρεις και κρυσταλλικό μικρόφωνο (αν δεν έχεις). Βάθος χωρίς κρυσταλλικό μικρόφωνο δεν γίνεται. Τα κρυσταλλικά μικρόφωνα είναι τα καθ΄ εαυτού μεσαιατζίδικα μικρόφωνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Να 'τα και τα ελλατήρια, κάτι βρήκα:
    http://www.ebay.com/itm/Spring-Rever...item256327834b

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-16, 10:45
  2. ΕΞΟΔΟΣ ΠΟΜΠΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝ ΜΕ 4 -813
    By dvretos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 01:44
  3. σχεδιο πομπου μεσαιων 10 watt
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 21:47
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-06, 10:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας