Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Λειτουργία ηλεκτρόδιου γείωσης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Λειτουργία ηλεκτρόδιου γείωσης

    Έχω κάποιες απορίες σχετικές με την λειτουργία του ηλεκτρόδιου γείωσης. Αν και έχω αποφοιτήσει, εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες και ελπίζω να βοηθηθώ από τις απαντήσεις σας χωρίς να δεχτώ ειρωνικές απαντήσεις. Νομίζω ότι το θέμα αυτό αν και το συναντούν συνεχώς στην εργασία τους, πολύ λίγοι είναι αυτοί που το κατανοούν.
    1. Σε μια ηλεκτρική εγκατάσταση τύπου ΤΝ-S, όλα τα μεταλλικά (εκτεθειμένα) μέρη των συσκευών συνδέονται με τον αγωγό προστασίας ο οποίος καταλήγει στο ηλεκτρόδιο γείωσης, κάτω από τον μετρητή του σπιτιού. Δεν έχω καταλάβει πως γίνεται στην περίπτωση σφάλματος της φάσης με την γη, να μπορεί να περάσει ρεύμα από το έδαφος, και να κλείσει κύκλωμα με το ηλεκτρόδιο γείωσης ώστε να ενεργοποιηθεί ο ΔΔΕ.
    2. Γιατί πρέπει η αντίσταση γείωσης να είναι μικρή (1Ω); Αντίσταση γείωσης θεωρείται η αντίσταση που παρεμβάλλεται από το σημείο που ακουμπά η φάση στο έδαφος μέχρι την άπειρη γη;
    Προς το παρόν αυτά. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ στα ερωτήματα μου και να δεχτώ κατανοητές απαντήσεις. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antreas. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάποιες απορίες σχετικές με την λειτουργία του ηλεκτρόδιου γείωσης. Αν και έχω αποφοιτήσει, εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες και ελπίζω να βοηθηθώ από τις απαντήσεις σας χωρίς να δεχτώ ειρωνικές απαντήσεις. Νομίζω ότι το θέμα αυτό αν και το συναντούν συνεχώς στην εργασία τους, πολύ λίγοι είναι αυτοί που το κατανοούν.
    1. Σε μια ηλεκτρική εγκατάσταση τύπου ΤΝ-S, όλα τα μεταλλικά (εκτεθειμένα) μέρη των συσκευών συνδέονται με τον αγωγό προστασίας ο οποίος καταλήγει στο ηλεκτρόδιο γείωσης, κάτω από τον μετρητή του σπιτιού. Δεν έχω καταλάβει πως γίνεται στην περίπτωση σφάλματος της φάσης με την γη, να μπορεί να περάσει ρεύμα από το έδαφος, και να κλείσει κύκλωμα με το ηλεκτρόδιο γείωσης ώστε να ενεργοποιηθεί ο ΔΔΕ.
    (Αυτό γίνεται διότι ο ουδέτερος (ο άλλος πόλος της πηγής) είναι γειωμένος. Επίσης το (υγρό) έδαφος είναι αγώγιμο.)

    1. Γιατί πρέπει η αντίσταση γείωσης να είναι μικρή (1Ω); Αντίσταση γείωσης θεωρείται η αντίσταση που παρεμβάλλεται από το σημείο που ακουμπά η φάση στο έδαφος μέχρι την άπειρη γη;
    Προς το παρόν αυτά. Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ στα ερωτήματα μου και να δεχτώ κατανοητές απαντήσεις. Ευχαριστώ.
    Η αντίσταση της γείωσης πρέπει να είναι μικρή ώστε η τάση που θα εμφανιστεί στα σώματα των συσκευών ως προς το έδαφος να είναι μικρή ακόμα και για μεγάλα ρεύματα γείωσης. Επίσης αν σε μια συσκευή εμφανιστεί πρόβλημα μόνωσης π.χ. 6kΩ μεταξύ φάσης - γείωσης, το ρεύμα διαρροής θα είναι 220 / 6 = 36.6mA και θα ρίξει το ρ/δ. Αν όμως η αντίσταση της γείωσης είναι μεγάλη, π.χ. 3kΩ, το ρελέ δεν θα πέσει διότι το ρεύμα διαρροής θα είναι 220 / (6+3) = 220 / 9 = 24.4mA ενώ ταυτόχρονα το σώμα της συσκευής θα εμφανίσει τάση 24.4 * 3 = 73V ως προς το έδαφος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Φίλιππε για την απάντηση σου και για την πολύτιμη βοήθεια. Μου έχουν δημιουργηθεί νέα ερωτήματα τα οποία θέλω να τα υποβάλω αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να υποτιμήσω τις γνώσεις κανενός.
    1. Εκεί που λες ότι το έδαφος είναι αγώγιμο… έχει σταθερή αντίσταση για όλες τις τάσεις (ΑC); Εννοώ ότι συμπεριφέρεται σαν μια ωμική αντίσταση; Αν όχι, μήπως το ρεύμα διαπερνά το έδαφος, με διάσπαση του εδάφους λόγο υψηλής τάσης και όχι επειδή το έδαφος είναι αγώγιμο;
    2. Τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο αντίσταση γείωσης; Είναι η αντίσταση από το γειωμένο περίβλημα της συσκευής μέχρι το ηλεκτρόδιο γείωσης ή από τα πόδια του ανθρώπου μέχρι το ηλεκτρόδιο γείωσης (παρεμβάλλεται η αντίσταση του ανθρώπινου σώματος);

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Επίσης να προσθέσω και κάτι τρίτο. Στην περίπτωση Α κάποιος ακουμπά τον αγωγό της φάσης και βρίσκεται κοντά (1μ) από το ηλεκτρόδιο γείωσης (κοντά στο μετρητή). Στην περίπτωση Β κάποιος ακουμπά τον αγωγό της φάσης και βρίσκεται μακριά (10μ) από το ηλεκτρόδιο γείωσης. Φαινομενικά λόγο απόστασης, η αντίσταση γείωσης στην Β περίπτωση θα είναι μεγαλύτερη. Ισχύει αυτό στην πράξη; Και αν ναι τότε ισχύει ότι πάει ανάλογα, δηλ δεκαπλάσια απόσταση σημαίνει δεκαπλάσια αντίσταση γείωσης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη mrelectro
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antreas. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να προσθέσω και κάτι τρίτο. Στην περίπτωση Α κάποιος ακουμπά τον αγωγό της φάσης και βρίσκεται κοντά (1μ) από το ηλεκτρόδιο γείωσης (κοντά στο μετρητή). Στην περίπτωση Β κάποιος ακουμπά τον αγωγό της φάσης και βρίσκεται μακριά (10μ) από το ηλεκτρόδιο γείωσης. Φαινομενικά λόγο απόστασης, η αντίσταση γείωσης στην Β περίπτωση θα είναι μεγαλύτερη. Ισχύει αυτό στην πράξη; Και αν ναι τότε ισχύει ότι πάει ανάλογα, δηλ δεκαπλάσια απόσταση σημαίνει δεκαπλάσια αντίσταση γείωσης;
    Φιλε Αντρέα...
    Πραγματικά εδω κολλάει η παροιμία που κάποιος άλλος συνάδελφος μας λέει συνέχεια''
    "Εκανες την τρίχα,,,Τριχιά"...Ειναι καλό να αναλύουμε τους κανόνες, αλλά...
    Η απόσταση των 10 μέτρων με ΝΥΑ των 10 mm και η αντιστασή του, δεν ειναι ικανή να διαφοροποιήσει το αποτέλεσμα της ...
    Δηλαδή την μεταφορά της "γής" στο σώμα των ηλεκτρικών σου συσκευών ...
    Αυτό προστατεύει μερικώς και υπο προυποθέσεις τον Ανθρωπο.Το όποιο ρεύμα ως προς την γη με 230VAC(όχι απ το ανθρώπινο σωμα) στιγμιαία θα ρίξει ασφάλεια.
    Εάν η "Διαρροή" μεταξύ ουδετέρου και γής τότε και εάν ο ΔΔΕ δουλεύει σωστά στα 30mA το πηνίο του θα πρέπει να "αφοπλήσει" την ηλεκτροδότηση μας !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mrelectro : 13-09-11 στις 20:34
    Όσο ζω...Μαθαίνω !

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Όσο μεγαλώνει η αντίσταση που παρουσιάζει η γη τόσο μικραίνει το ρεύμα διαρροής και αν ανέβεις σε σκάλα ξύλινη, στεγνή δεν έχεις πρόβλημα. Όταν το ρεύμα γίνει >30ΜΑ θα πέσει ο ρελές.


    ΥΓ. Φυσικά η αντ/ση του εδάφους δεν είναι ομοιομορφη, άλλη του πεδινού, υγρού εδάφους και άλλη του πετρώδους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αποστόλης1 : 13-09-11 στις 19:02

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο μεγαλώνει.......... Όταν το ρεύμα γίνει >30ΜΑ θα πέσει ο ρελές.
    αποστολή δεν στο λέω σαν λάθος απλά για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση να πούμε ότι εννοείς 30mA
    όχι τίποτε άλλο μην τρέχουμε στην Πτολεμαΐδα να τα βρούμε τόσα πολλά

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη mrelectro
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποστολή δεν στο λέω σαν λάθος απλά για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση να πούμε ότι εννοείς 30mA
    όχι τίποτε άλλο μην τρέχουμε στην Πτολεμαΐδα να τα βρούμε τόσα πολλά
    Και βαλεεεεεεε..............

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όσο ζω...Μαθαίνω !

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Ναι ρε παιδιά συγνώμη GA ήθελα να βάλω, αλλά για ένα γράμμα να αλλάζω πληκ/γιο?
    Ψάχτε τώρα για πυρηνικό αντ/ρα

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύστημα γείωσης ΤΤ και ΤΝ
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 16:00
  2. Κόλληση σε χαλκό γείωσης
    By dim4 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-14, 19:45
  3. Τρίγωνο γείωσης
    By Sted in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-13, 16:51
  4. Έλεγχος γείωσης.
    By Donnie_Darko in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-10, 15:55
  5. Περί γείωσης...
    By JIMKAF in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-08, 13:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας