Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Σχετικά με μουσική σε club's

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή Σχετικά με μουσική σε club's

    Με αφορμή τους λαμπάτους και τους τρανζιστορικούς σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το θρεντάκι που πιστεύω θα έχει καλή απήχηση και θα μας ανοίξει τα μάτια....

    Πρόπερσι το καλοκαίρι είχα ξεσκιστεί κυριολεκτικά κάθε μέρα έξω....
    Σε όσα μαγαζιά πήγαινα δεν άντεχα μετά απο 2-3 ώρες την βαβούρα και έφευγα, παρόλο που αντέχω εκτεθημένος σε αρκετά kw αλλά σε αυτά τα μαγαζιά δεν αντεχόταν!

    Έτυχε μια μέρα με παίρνει ένα φιλαράκι και λέει για παραλιακή στο ammos beach οτι έπαιζε minimal party....
    Πάμε λέω και κατά τις 11 το βράδυ ήμασταν εκεί....
    Μόλις πάρκαρα και κατέβηκα κυριολεκτικά έτρεμε το έδαφος πάνω στο πάρκιν (κατεβαίνεις σκαλοπάτια για να μπείς στο μαγαζί, όσοι έχετε πάει καταλάβατε τι εννοώ)

    Κατεβήκαμε και ένιωθες γροθιές (!) στο στομάχι σου απο το μπάσο που είχε.... Τα ποτήρια κουνιόντουσαν μόνα τους ενα πράγμα!
    Σκέφτομαι ωραία σε 2-3 ωρίτσες θα με πιάσει το κεφάλι, καλά που έχω ντεπόν στο αμάξι!
    Και όμως έγινε το αντίθετο, πέσαμε σε ανώμαλο DJ και μετά τις 2 το πρωί έπαιζε στα όρια μέχρι που κατά τις 5 το πρωί σβήσανε οι ενισχυτές (protect μάλλον) και περιμέναμε κανα 10λεπτο να επανέλθει η μουσική....

    Παρατήρησα ένα Rack με ενισχυτές 2U σε 1,5 ύψος ο ένας πάνω στον άλλον και απο πάνω compressors, equalizers κλπ και ποιό πάνω τι λέτε? Λαμπάτο μηχάνημα με 4 λυχνίες κύριοι σε λειτουργία! Δεν ξέρω ποιές ήταν αλλά πρέπει να ήταν προενισχυτής το συγκεκριμένο και έδειχνε ερασιτεχνική κατασκευή αλλά πολύ καλή στο μάτι!

    Τώρα η απορία μου είναι, γίνεται ενας λαμπάτος προενισχυτής να οδηγεί τόσα kw και παραδόξως να μην σε χαλάει ούτε η ένταση αλλά ούτε και η δύναμη? Γιατί εγώ τουλάχιστον ένιωθα τον ήχο στα αφτιά μου σαν μια πολύ "ζεστή" μελωδία παρόλο το "γροθίδι" που μου έριχναν τα 4x 22" subwoofers μαζί με τα 4x 2+2 12" + κόρνα δορυφόροι στο ταβάνι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη billilis
    Όνομα
    V. Theodorou
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Μεγάλη κουβέντα φίλε μου.

    Αρχικά νόμισα ότι η απορία σου είναι πώς έγινε και διέσωσες την υγεία σου μετά από τέτοιο γρονθοκόπημα. Ο προενισχυτής που λες είναι απλά προενισχυτής. Ακολουθεί ο ενισχυτής που βγάζει τα kw. Καμία σχέση δεν έχει αν από έναν οποιονδήποτε προενισχυτή ο ενισχυτής που ακοπουθεί βγάζει 1,10,100 mW, ή kW.
    Ούτε η ένταση χαλάει ούτε η "δύναμη" τηρουμένων βέβαια των αναλογιών γιατί τα λαμπάτα μηχανήματα έχουν και τη λεγόμενη μηχανική ανάδραση. Δηλ όταν γρονθοκοπούνται από μηχανικές δονήσεις μεταφέρουν τις δονήσεις αυτές και στον ήχο.

    Επί της ερώτησης λοιπόν. Είναι διαπιστωμένο (και μετρημένο) ότι τα λαμπάτα βγάζουν ήχο με μεγαλύτερο πλήθος αρμονικών από αυτές που το ανθρώπινο αυτί θεωρεί μελωδικές και εύηχες. Γι αυτό και ένας ενισχυτής με λάμπες (ή προενισχυτής) παρόλο που μπορεί να εμφανίζει μεγαλύτερη παραμόρφωση ή μικρότερο εύρος όταν τον ακούσεις σου φαίνεται καλύτερος- δείγμα ότι αυτά που συνήθως μετράμε σε ένα μηχάνημα ήχου δεν εξασφαλίζουν την ηχητική απόλαυση.

    Αυτά. Μην αποκλείεις όμως το λαμπάτο μα μπήκε εκεί για εφέ και μόνο! Εδώ (μέγας) κατασκευαστής προ και τελικών κάποτε κοτσάριζε καθρεφτάκια πίσω από τις λάμπες για να φαίνονται καμπόσες! Και τα κορόιδα εκταμίευαν εκατομμύρια (δραχμές) για να τα αποκτήσουν ενώ τα στραβάδια των περιοδικών του ήχου της εποχής ακούγανε 5, φαντάζονταν 25 και έγραφαν 125 για χάρη του High-end...ναι αυτού με τα καθρεφτάκια για τους ιθαγενείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα! Άρα μπορεί να είχαν απλά τροφοδοσία στα νήματα μόνο για effect....!

    Τι να σου πω φίλε δεν ξέρω τι είχαν κάνει και δεν σε "χάλαγε" όλο αυτό το γρονθοκόπημα αλλά μου έκανε τεράστια εντύπωση πως σε ένα μικρό χώρο είχει τόση δύναμη και δεν άκουγες ίχνος παραμόρφωσης!

    Όσο για την υγεία μου.... Ασχολούμαι επαγγελματικά και μη με ηχοσυστήματα αυτοκινήτων απο το 2007, έχω συνηθίσει πλέον να εκτίθομαι σε κάμποσα kw για αρκετή ώρα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Δημήτρη αυτό που παίζει το κυρίαρχο ρόλο σε ένα σύστημα με αρκετά Kw είναι η ελεγχόμενη οδήγηση των τελικών με επεξεργαστές ήχου (compressor,limiter,dsp κ.α.),
    αυτά δίνουν την δυνατότητα στα ηχεία να ταλαντώνουν καλύτερα και μέσα στα όριά τους (με της σχετικές ρυθμίσεις) και ο ήχος που βγαίνει δεν είναι ένα τετράγωνο πράγμα αλλά ένα γλυκό ημίτονο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. High Voltage Club
    By Spark in forum [Προσφορές Καταστημάτων]
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 18:36
  2. hlektronika x-treme club!
    By αλπινιστης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-12, 02:26
  3. Μουσική FREESTYLE...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-10, 18:20
  4. Μουσική σε Buggy
    By kyriakos_electron in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-09, 13:30
  5. Οικολογικο Night club...
    By furtune in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-09, 22:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας