Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Αγορά Ηλεκτροσυγκόλλησης

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Αν κρινεις απο ενα τετοιο τεστ, εχεις αδικο. Το εαν μπορει ο χρηστης να σταματησει εαν δραπανο η οχι, εξαρταται 100% απο την θεση του ηλεκτρονικου ελεγχου στροφων, ενα ποτενσιομετρακι που βρισκεται συνηθως επανω στον διακοπτη εκινησης, ο οποιος εχει και μια γλωσσιδα ελεγχου αντιστροφης κινησης. Εαν το εχει το δραπανο κανεις σε θεση ελεγχου λιγοτερων απο το μεγιστο στροφων, ειτε ειναι Einhell ειτε ειναι Γερμανικης ηα αλλης μαρκας δηθεν "ποιοτητας", θα το σταματησει και ενα μωρο παιδι με τα χερια του. Για να διατηρηθει η δυνατοτητα εξασκησης ροπης οταν κατεβαινουν οι στροφες, ο μοναδικος τροπος ειναι το μηχανικο κιβωτιο ταχυτητων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    off topic... αλλά αφού συζητιέται,το γράφω.
    Αγόρασα πρόσφατα ένα μπλακ και ντεκερ τρυπάνι, το οποίο στην αναστροφή δεν είχε καθόλου δύναμη, όπως λέει ο φίλος Νίκος.
    Το πρόβλημα το διόρθωσα μόνος μου και ήταν κατασκευαστικό καθώς όταν πατούσες το κουμπάκι της αναστροφής δεν πήγαινε στη θέση του και το ποτενσιόμετρο ελέγχου στροφών δεν πήγαινε στο τέρμα του με αποτέλεσμα την απώλεια δύναμης.
    Πρίν από αυτό είχα αγοράσει 2 τρυπάνια μπλακ και ντεκερ φθηνά σε προσφορά σχεδόν παρόμοια, από το πρακτικερ και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος(και τα 2 κάηκαν σε λίγο καιρό).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Η Einhell σαν εταιρία είναι Γερμανική και νομίζω η μπλε σειρά της φτιάχνετε στην Κίνα ενώ η κόκκινη στη Γερμανία. Εγώ πάντως έχω μια ηλεκτροσυγκόλληση Einhell πορτοκαλί από το 90 που γράφει made in West Germany... αθάνατο εργαλείο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ioann
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Θα ήθελα και τη γνώμη σας και σε κάτι άλλο.
    Λέτε να είναι πιο αξιόπιστη μια ηλεκτροσυγκόλληση χαλκού; ή να επιχειρήσω την inverter;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    off topic... αλλά αφού συζητιέται,το γράφω.
    Αγόρασα πρόσφατα ένα μπλακ και ντεκερ τρυπάνι, το οποίο στην αναστροφή δεν είχε καθόλου δύναμη, όπως λέει ο φίλος Νίκος.
    Το πρόβλημα το διόρθωσα μόνος μου και ήταν κατασκευαστικό καθώς όταν πατούσες το κουμπάκι της αναστροφής δεν πήγαινε στη θέση του και το ποτενσιόμετρο ελέγχου στροφών δεν πήγαινε στο τέρμα του με αποτέλεσμα την απώλεια δύναμης.
    Πρίν από αυτό είχα αγοράσει 2 τρυπάνια μπλακ και ντεκερ φθηνά σε προσφορά σχεδόν παρόμοια, από το πρακτικερ και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος(και τα 2 κάηκαν σε λίγο καιρό).
    Πολλές φορές δεν είναι κατασκευαστικό πρόβλημα, αλλά στην αριστερόστροφη λειτουργία ο διακόπτης είναι φτιαγμένος να μην μπορεί να πατηθεί τέρμα γιατί σπινθηρίζουν υπερβολικά τα καρβουνάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    τις πιο πολλες φωρες ειναι απλα το εργαλειο μαπα.
    εχω ενα kress [την φθινη σηρα]και στο αναποδο εχει την ιδια δυναμη με το κανονικο.[δεν σταματιεται]
    το ιδιο και τα deValt [τωρα θυγατρικη της blakedeker]η ακομα και τα πνευματικα της bosh που δεν προσφερωνται
    για αναποδη χρηση και ομως ''πετανε'' στο αναποδο.
    και μιλαμε για απλα δραπανα,χωρις σασμαν αργου-γρηγωρου.
    -
    οντος αυτα που... ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.. πετανε πολλους σπινθιρες στο αναποδο,μαλον ειναι
    θεμα περιελιξης για μιωση του κοστους παραγωγης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω ένα Stayer W700 που έχει όλες τις στροφές στο ανάποδο, και ο σπινθηρισμός από τα καρβουνάκια αγκαλιάζει όλο το συλλέκτη γύρω γύρω.

    Και δεν είναι θέμα περιέλιξης, αλλά του ότι επειδή η δεξιόστροφη λειτουργία είναι πιο συχνή (τρύπημα - βίδωμα) τα καρβουνάκια και ο συλλέκτης "λιμάρουν" το ένα το άλλο προς την αυτή κατεύθυνση. Ανάποδα, τα καρβουνάκια ξύνουν το συλλέκτη όπως το ροκάνι ξύνει το ξύλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλές φορές δεν είναι κατασκευαστικό πρόβλημα, αλλά στην αριστερόστροφη λειτουργία ο διακόπτης είναι φτιαγμένος να μην μπορεί να πατηθεί τέρμα γιατί σπινθηρίζουν υπερβολικά τα καρβουνάκια.
    +++++++1

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω ένα Stayer W700 που έχει όλες τις στροφές στο ανάποδο, και ο σπινθηρισμός από τα καρβουνάκια αγκαλιάζει όλο το συλλέκτη γύρω γύρω.

    Και δεν είναι θέμα περιέλιξης, αλλά του ότι επειδή η δεξιόστροφη λειτουργία είναι πιο συχνή (τρύπημα - βίδωμα) τα καρβουνάκια και ο συλλέκτης "λιμάρουν" το ένα το άλλο προς την αυτή κατεύθυνση. Ανάποδα, τα καρβουνάκια ξύνουν το συλλέκτη όπως το ροκάνι ξύνει το ξύλο.
    ++++++++++2

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Μου βάλατε ιδέες τώρα....
    Λέτε να έκανα πατάτα που το πείραξα; Δηλ. να ήταν κατασκευασμένο έτσι; (να γυρνάει αργά στο ανάποδο)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Inverter Ηλεκτροσυγκόλλησης
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 22:06
  2. Αγορά Καταγραφικού
    By agis68 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:44
  3. Αγορά ηλεκροκολλησης
    By paulos2610 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-16, 23:23
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 21:21
  5. Αγορά Ηλεκτροσυγκόλλησης
    By giannaras13 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-13, 00:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας