Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: Αγορά Ηλεκτροσυγκόλλησης

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    Μην ανοίγω νέο θεμά, ελπίζω μην υπαρχει προβλημα καθως ψαχνω και γω για μια ηλ/ση για οικιακη χρηση,
    εχω δει της telwin 2 μοντελα, το force 165(την κόκκινη) και την infinity 170(την λευκή ), δίνουν και οι 2, 150Α.
    Ψάχνω να βρω διάφορες στο ιντερνετ, δεν εχω καταφέρει να βρω κάτι ιδικά για την infinity, επίσης εχουν σημαντική
    διαφορα στην τιμη τους. Γνωρίζει κανενας για τα συγκεκριμένα μοντέλα ; αξίζουν ;
    Ευχαριστώ !!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ganagnost02 : 30-11-16 στις 17:13

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλησπερα εγω πιστευω οτι οι ινβερτερ δεν ειναι για πολλα πολλα , παρ΄οτι στο μαγαζι ηρθε το συνεργειο με μια τελγουιν κιτρινη και το ηλεκτροδιο το μαμουσε κανονικα βεβαια ο ανθρωπος της ειχε φτιαξει ενα ξυλινο κουτι για την υγρασια απο οτι μου ειπε ,(θεορια παλμοτροφοδοτικων) και μου ειπε επισης οτι καλυτερα να ειχε μια απλη μηχανη, που δεν θα ηθελε τοσο προσοχη οσο η συγκεκριμενη. Καπωτε ηθελα να παρω και εγω μια ινβερτερ αλλα ενας φιλος ηλ/κος μου ηπε οχι χαλανε ευκολα και ειναι δυσκολες στην επισκευη αυτα. Προσοπικα εγω χρησιμοπιω για τις πιο βαριες δουλιες μια 3σκαλη, και αμα ειναι τιποτα αλο εχω μια πιο μικρη βυθιζωμενου πυρινα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα εγω πιστευω οτι οι ινβερτερ δεν ειναι για πολλα πολλα , παρ΄οτι στο μαγαζι ηρθε το συνεργειο με μια τελγουιν κιτρινη και το ηλεκτροδιο το μαμουσε κανονικα βεβαια ο ανθρωπος της ειχε φτιαξει ενα ξυλινο κουτι για την υγρασια απο οτι μου ειπε ,(θεορια παλμοτροφοδοτικων) και μου ειπε επισης οτι καλυτερα να ειχε μια απλη μηχανη, που δεν θα ηθελε τοσο προσοχη οσο η συγκεκριμενη. Καπωτε ηθελα να παρω και εγω μια ινβερτερ αλλα ενας φιλος ηλ/κος μου ηπε οχι χαλανε ευκολα και ειναι δυσκολες στην επισκευη αυτα. Προσοπικα εγω χρησιμοπιω για τις πιο βαριες δουλιες μια 3σκαλη, και αμα ειναι τιποτα αλο εχω μια πιο μικρη βυθιζωμενου πυρινα
    Νεκτάριε,
    οι παλιές μηχανές με μετασχηματιστή είναι σχετικά αθάνατες (εκτός αν τις ζορίσεις πολύ και δεν λειτουργήσει το θερμικό) αλλά και βαριές (δύσχρηστες), ενώ οι inverter έχουν αρκετά πλεονεκτήματα εκτός από το χαμηλό βάρος. Όντας ηλεκτρονικές μπορούν να κάνουν παιχνίδια με το ρεύμα ώστε να βοηθούν το χρήστη να κολλήσει πιο εύκολα και πιο καλά. (antistick, arcforce κλπ). Επιπλέον έχουν συνεχές ρεύμα στην έξοδο που κάνει καλύτερο γαζί και έχει δυνατότητα να κάψει ειδικά ηλεκτρόδια.
    Όσο για το ότι χαλάνε, οι μηχανές inverter ξεκίνησαν πολύ ευπαθείς στην πορεία όμως στο χρόνο απέκτησαν πολλές προστασίες και έφτασαν σε σημείο να καίγονται δύσκολα. Ακόμη πιο πρόσφατα βέβαια η αγορά άρχισε να κατακλύζεται από κινέζικες οπότε η ποιότητα γενικώς κατέβηκε.

    ganagnost02,
    Για οικιακή χρήση μέχρι 150Α είσαι μια χαρά, ενώ πιστεύω θα σε καλύπτει και μια 130Α.
    Για την ποιότητα και το κάψιμο προτίμησε μια ευρωπαϊκής προέλευσης μηχανή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

    Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Inverter Ηλεκτροσυγκόλλησης
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 22:06
  2. Αγορά Καταγραφικού
    By agis68 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:44
  3. Αγορά ηλεκροκολλησης
    By paulos2610 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-16, 23:23
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 21:21
  5. Αγορά Ηλεκτροσυγκόλλησης
    By giannaras13 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-13, 00:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας