Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Σχετικά με ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο 6v με τηλεχειρισμό

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Σχετικά με ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο 6v με τηλεχειρισμό

    Παιδιά καλησπέρα,

    Πρώτα από όλα θα ήθελα να σας συγχαρώ για το forum που έχετε δημιουργήσει μιας και είναι από τα καλύτερα που έχω δει στο ελληνικό Internet. Παρόλο που είμαι εγγεγραμμένο μέλος από το 2009 δεν έτυχε να ποστάρω νωρίτερα μιας και ο χρόνος για να ασχοληθώ με το κοινό μας hobby είναι ελάχιστος.

    Πρόσφατα μας δώρισαν ένα αυτοκινητάκι ηλεκτρικό 6v από αυτά που ανεβαίνουν τα παιδιά επάνω και κάνουν βόλτες. Διαθέτει ηλεκτρικό γκάζι και φρένο καθώς και κίνηση εμπρός και πίσω. Φυσικά έχει και τιμόνι. Λόγω αχρηστίας το αυτοκινητάκι δεν δούλευε αλλά μετά από μια μικρή συντήρηση που του έκανα άρχισε να λειτουργεί κανονικά.
    Κοιτώντας τα κυκλώματά του διαπίστωσα πως έχει και δυνατότητα τηλεχειρισμού αλλά δυστυχώς το remote control δεν υπάρχει. Δοκίμασα 2 άλλα remote controls που είχα από φτηνιάρικα αυτοκινητάκια του Jumbo (στα 27.145Mhz) αλλά χωρίς τύχη.

    Έριξα μια ματιά στην πλακέτα που υπάρχει μέσα στο αυτοκινητάκι αλλά δεν μπόρεσα να δω κάποιο εξάρτημα (πχ. Κρύσταλλο) για να δω σε ποια συχνότητα λειτουργεί.
    Η πλακέτα έχει μέσα το Superchip SCRX2B-C για τον χειρισμό BACK/FORWARD – LEFT/RIGHT επίσης εκτός από την τροφοδοσία +6v / GND, έχει και IF/IB που παίρνουν τάση όταν πατάς το γκάζι στο αμαξάκι. Τα δύο τηλεχειριστήρια που δοκίμασα έχουν μέσα διαφορετικό chip (ΤΧ2Β) αλλά από τα datasheets τους είδα πως οι εντολές είναι στα ίδια πόδια των chips αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό παίζει ρόλο η όχι.

    Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει τρόπος να βρω σε ποια συχνότητα δουλεύει ο δέκτης και να λειτουργήσει το αυτοκινητάκι είτε με τα υπάρχοντα remote controls η με κάποιο άλλο universal. Επίσης ψάχνοντας στο Internet δεν βρήκα κάπου να πουλάνε κάποιο set που θα μπορούσα να προμηθευτώ.

    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε η αν έχετε κάποια άλλη ιδέα θα σας ήμουν υπόχρεος.

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

    Στάθης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Καλώς τον Στάθη με το ηλεκτρικό αμαξάκι.
    Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή του
    οχήματος/παιχνιδιού κ να το αναζητήσεις στο δίκτυο για να μάθεις από τις προδιαγραφές
    την συχνότητα τηλεχειρισμού. Ίσως μετά από καιρό να μην έχεις πλέον το κουτί του που
    θα έπρεπε να τα αναγράφει.

    Μετά γράψε εδώ την συχνότητα και όλο και κάποιο τηλεχειριστήριο θα βρεθεί…

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Σπύρο και στους υπόλοιπους,

    δυστυχώς μίλησα με τον εισαγωγέα αλλά επειδή είναι παλιό το αυτοκινητάκι δεν υπάρχει πια ούτε σε stock αλλά ούτε έχει ανταλλακτικά. Για manual ούτε να το συζητάς μου είπε. Στην ερώτησή μου αν γνωρίζει την συχνότητα που λειτουργεί μου είπε πως δεν ξέρει και πως δεν είναι όλα τα αυτοκινητάκια το ίδιο αλλά τα περισσότερα λειτουργούν στα 46.4ΜHz. Δυστυχώς δεν βοήθησε και πολύ και πειράματα με πράγματα που κοστίζουν ακριβά δεν μας παίρνει να κάνουμε...
    Αυτό που σκέφτηκα είναι να προσαρμόσω ένα set τηλεκατεύθυνσης τουλάχιστον για τον χειρισμό του τιμονιού μιας και υπάρχει δυσκολία στο πως θα συνδεθεί το γκάζι στο αμαξάκι για το εμπρός πίσω γιατί η πλακέτα έχει ρελεδάκια επάνω της και μπορεί και δίνει προτεραιότητα στις εντολές του τηλεχειρισμού άσχετα με το αν πατάς το γκάζι. Αν δηλαδή καταργήσω την εμπρός-πίσω κίνηση που γίνεται από το γκάζι στο αμαξάκι τότε θα δουλεύει μόνο με τον τηλεχειρισμό. Για παράλληλα δεν νομίζω πως θα λειτουργούσαν σωστά. Θα προσπαθήσω να διαβάσω την πλακέτα να δω πως λειτουργούν οι ρελέδες μηπως και καταφέρω τίποτα, εκτός αν έχετε εσείς καμιά άλλη ιδέα.

    Ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Σταθη , βγαλε καμια φωτογραφια να το δουμε .. μηπως ειναι κατι απλο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    φωτό του κυκλώματος.

    P9110015-1.jpg

    Αν βοηθάει μου λέτε, ευχαριστώ.

    Στάθης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπετε αυτός ο δέκτης τηλεχειρισμού είναι βασισμένος σε κωδικοποιητή/αποκ. τεσσάρων καναλιών (συνηθίζεται) που είναι το ολοκληρωμένο.
    Αυτό ταιριάζει μόνο με το αντοίστιχο τσιπ σε πομπό διότι κάθε κανάλι έχει διαφορετικό τόνο/συχνότητα.

    Έτσι ακόμα και εάν υπάρχει πομπός με συχνότητα 40Mhz με διαφορετικό τσιπ δεν θα λειτουργήσει.
    Θα πρέπει να έχεις αρκετή τύχη για να βρεις πομπό κινέζικο μάλλον με το ίδιο τσίπ.

    Θα βοηθούσε πολύ να έγραφες τα στοιχεία του τσιπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    τα στοιχεία του chip πάνω στον δέκτη είναι "superchip SCRX2BC 400900481" (16 ποδαράκια).

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Στάθη απο εμένα ατύχησες. Οι πομποί 40Mhz που βρήκα έχουν τα τσιπ TX20 k SM6135.
    Είναι συμβατά με το δικό σου τσιπ; Μάλλον όχι.
    Καλή τύχη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Σπύρο,

    αν αλλάξω τα chips και στον δέκτη και στον πομπό γνωρίζεις αν θα πάιξει η τσάμπα ο κόπος;

    Ευχαριστώ
    Στάθης

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με τηλεχειρισμό
    By aisipws in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 20:41
  2. Ενεργοποίηση υπολογιστή με τηλεχειρισμό
    By dog80 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-14, 18:58
  3. Βοήθεια με τηλεχειρισμό...
    By topangler in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 00:44
  4. Κύκλωμα με τηλεχειρισμό
    By detroo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-14, 15:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας