Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 22 από 22

Θέμα: αλλη μια κλωσσομηχανη...

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φιλιππος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikrh Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα!

    προσπαθω να κατασκευασω μια κλωσσωμηχανη , δε με νοιαζει η εμφανηση της , μονο να εχει αποτελεσμα, θελω να πω οτι δεν μπορω σιγουρα να κατασκευασω κατι τοσο θεαματικο , οσο εχουν κανει καποιοι που εχω δει σε διαφορες σελιδες και βιντεο..

    εχω παρει μεχρι στιγμης τα εξης υλικα..
    • θερμοστατη ειδικο για κλωσσομηχανη (37-38 βαθμους) ,με υποδοχη για μπριζα οπου θα μπει η πηγη θερμανσης
    • ενα υδρομετρο
    • 3 θερμομετρα ψηφιακα ειδικα για ενυδρεια
    • μια αντισταση σιλικονης 60w 1,5 μετρο 220v
    • 3 ανεμηστιρακια usb με ευκαμπτο σωληνα ωστε να πηγενει ο αερας σε οποια πλευρα θελω (και ανταπτορες για 220v)

    εχει μεινει να βρω σε τι κουτι να τοποθετησω ολα αυτα και εδω ειναι οι ερωτησεις μου..
    1. απο τι υλικο πρεπει να ειναι το κουτι , εφοσον θα δουλευει με αυτου του ειδους την αντισταση , για να ειναι ακυνδυνο?
    2. τι διαστασεις πρεπει να εχει περιπου το κουτι λαμβανοντας υπ'οψην τον τυπο της αντιστασης , το μηκος της 1,5 μετρο και τα υπολοιπα υλικα...
    3. εχετε καμια ιδεα τι να κανω για να γυριζουν τα αβγα 2 φορες την ημερα σε γωνια 80 μοιρων και ξανα επιστροφη, δηλαδη κατι σαν το ελληνικο μικρο "ν" ? και να παιρνουν και αερα βεβαια γυρω γυρω τα αβγουλακια οταν θα βρισκονται στη βαση... δηλαδη στην πραγματικοτητα κατι τετοιο πρεπει να φτιαξωΣυνημμένο Αρχείο 23564 , ομως το βρησκω αδυνατο για εμενα , οποτε σκευτομαι μηπως φτιαξω μια αβγουλιερα απο ξυληνα πιχακια και κοτετσοσυρμα που θα το κανω οτι σχημα θελω για να μην κουνιουνται τα αβγα και θα γυρναει μονοκοματη ολη η καρτελα.οταν ερχεται η ημερομηνια 1 εβδομαδα πριν την εκκολαψη να τα τοποθετω σε αλλο κουτι με λαμπα..πως σας φαινεται η ιδεα μου?(η μη ολοκληρομενη , γιατι ακομα δεν εχω ιδεα πως θα γυρναει απο πλευρας μηχανησμου...)

    νομιζω οτι αυτες ειναι οι κυριοτερες αποριες μου.. θα χαρω πολυ να με βοηθησετε και να μου πειτε και εσεις ιδεες !
    γεια σου! ειμαι επαγγελματιας κατασκευαστης κλωσσομηχανων απο το 1990, πες μου για ποσα αυγα θελεις και θα σου πω ολα τα μυστικα ωστε να την κατασκευασης τελεια. παντως να ξερεις οτι δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα οπως λενε μερικοι....παιρνεις ενα κουτι.....κλπ σου στελνω μερικες φοτο απο κατασκευες μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΣ
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filippo Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου! ειμαι επαγγελματιας κατασκευαστης κλωσσομηχανων απο το 1990, πες μου για ποσα αυγα θελεις και θα σου πω ολα τα μυστικα ωστε να την κατασκευασης τελεια. παντως να ξερεις οτι δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα οπως λενε μερικοι....παιρνεις ενα κουτι.....κλπ σου στελνω μερικες φοτο απο κατασκευες μου.
    εγω θαλεω να μου πεις τα μυστικα για να κατασκευασω θηκες αυγων κοτας για 60 αυγα περιπου η καθε μια
    μπορεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μήτε λεβέντες η Όσσα, ραγιάδες έχεις, μάνα Γη, σκυφτούς για το χαράτσι,
    κούφιοι κι οκνοί καταφρονούν την θεία τραχιά σου γλώσσα, των Ευρωπαίων περίγελα και των αρχαίων παλιάτσοι!
    Κωστής Παλαμάς

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλωσσομηχανη VIP :P
    By Manthosvf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 10:28
  2. χειροποιητη κλωσσομηχανη
    By Kostas Dimopoulos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 12:50
  3. κλωσσομηχανη προβλημα
    By pipis01 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 21:33
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 13:22
  5. Η κλωσσομηχανη μου
    By apextos100 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-10, 23:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας