Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: αλλη μια κλωσσομηχανη...

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δόμνα
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    οινοφητα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή αλλη μια κλωσσομηχανη...

    καλημερα!

    προσπαθω να κατασκευασω μια κλωσσωμηχανη , δε με νοιαζει η εμφανηση της , μονο να εχει αποτελεσμα, θελω να πω οτι δεν μπορω σιγουρα να κατασκευασω κατι τοσο θεαματικο , οσο εχουν κανει καποιοι που εχω δει σε διαφορες σελιδες και βιντεο..

    εχω παρει μεχρι στιγμης τα εξης υλικα..
    • θερμοστατη ειδικο για κλωσσομηχανη (37-38 βαθμους) ,με υποδοχη για μπριζα οπου θα μπει η πηγη θερμανσης
    • ενα υδρομετρο
    • 3 θερμομετρα ψηφιακα ειδικα για ενυδρεια
    • μια αντισταση σιλικονης 60w 1,5 μετρο 220v
    • 3 ανεμηστιρακια usb με ευκαμπτο σωληνα ωστε να πηγενει ο αερας σε οποια πλευρα θελω (και ανταπτορες για 220v)
    εχει μεινει να βρω σε τι κουτι να τοποθετησω ολα αυτα και εδω ειναι οι ερωτησεις μου..
    1. απο τι υλικο πρεπει να ειναι το κουτι , εφοσον θα δουλευει με αυτου του ειδους την αντισταση , για να ειναι ακυνδυνο?
    2. τι διαστασεις πρεπει να εχει περιπου το κουτι λαμβανοντας υπ'οψην τον τυπο της αντιστασης , το μηκος της 1,5 μετρο και τα υπολοιπα υλικα...
    3. εχετε καμια ιδεα τι να κανω για να γυριζουν τα αβγα 2 φορες την ημερα σε γωνια 80 μοιρων και ξανα επιστροφη, δηλαδη κατι σαν το ελληνικο μικρο "ν" ? και να παιρνουν και αερα βεβαια γυρω γυρω τα αβγουλακια οταν θα βρισκονται στη βαση... δηλαδη στην πραγματικοτητα κατι τετοιο πρεπει να φτιαξω392_large_image.jpg , ομως το βρησκω αδυνατο για εμενα , οποτε σκευτομαι μηπως φτιαξω μια αβγουλιερα απο ξυληνα πιχακια και κοτετσοσυρμα που θα το κανω οτι σχημα θελω για να μην κουνιουνται τα αβγα και θα γυρναει μονοκοματη ολη η καρτελα.οταν ερχεται η ημερομηνια 1 εβδομαδα πριν την εκκολαψη να τα τοποθετω σε αλλο κουτι με λαμπα..πως σας φαινεται η ιδεα μου?(η μη ολοκληρομενη , γιατι ακομα δεν εχω ιδεα πως θα γυρναει απο πλευρας μηχανησμου...)
    νομιζω οτι αυτες ειναι οι κυριοτερες αποριες μου.. θα χαρω πολυ να με βοηθησετε και να μου πειτε και εσεις ιδεες !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikrh : 16-09-11 στις 13:59

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    δηλ εχεις κολησει στο μηχανικο[κατασκευαστικο]κοματι.
    βεργες που απο την μια μερια θα εχουν ενα γραναζι και ενας σερβομηχανισμος
    που θα τις γυρνα γυρνωντας ετσι και τα αυγα.
    πρωτα κατασκευαζεις αυτο και μετα γυρο του μπενουν ολα τα υπολυπα΄,κουτι-μετρητες υγρασιας-θερμοκρασιας κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antanas
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Δες εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47860 για αρχή (αν δεν το έχεις δει) και στην συνέχεια εδώ είμαστε .Πάντως Δόμνα πληροφοριακά να σου πω, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ούτε να σε αποτρέψω, ξεκινάς κάτι που γιά να έχεις οσο γίνετε μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας στην εκκόλαψη πρέπει να τηρήσεις πολλά πράγματα με μεγάλη ακρίβεια και πολύ μικρές ανοχές στην κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antanas : 16-09-11 στις 14:48

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    στην απάντηση 164 και 166 υπάρχουν 2 τρόποι για γύρισμα των αυγών.
    εγώ μέχρι να φτάσω εκεί τα γύριζα με το χέρι μια το πρωί μια το μεσημέρι και μια το βράδυ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη briko : 16-09-11 στις 17:43
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δόμνα
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    οινοφητα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    πολυ ωραιο ακουγεται αυτο με τις βεργες και τα γραναζια... και φανταζομαι μπαινουν και καποια στοπ για να φτανει μεχρι την κληση που χρειαζομαι, ομως απο που μπορω να προμηθευτω αυτα? δεν εχω ιδεα...

    τα λινκ τα εχω διαβασει τα περισσοτερα, ομως δεν εχω τοσες πολλες γνωσεις για να φτιαξω κατι τετοιο.. πιστευω οτι στην αρχη θα φαω τα μουτρα μου αλλα σιγα σιγα θα βρω μια ισορροπια στον τροπο λειτουργειας και θα εχει αποτελεσμα.

    εξ αλλου δεν θελω να την χρησημοποιησω επαγγελματικα , θα βαζω λιγα αβγουλακια απο το καθε ειδος που εχω καθε φορα και λεω να ξεκινησω με τα ορτικια που γεννοβολανε συνεχως βατεμενα αβγουλακια και τα λυπαμαι ουτε καν τα τρωμε. τα ορτικακια μου εινα πολυ χρησημα γιατι σκαλιζουν πολυ και ανανεωνουν το χωμα κατω στις κλουβες , οποτε αν πετυχει η οχι στην αρχη, τι ειχαμε τι χασαμε ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    κατά τα αλλά όλες μα όλες οι ερωτήσεις σου απαντάνε μέσα στο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη briko : 16-09-11 στις 17:42
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δόμνα
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    οινοφητα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    θα το μελετησω καλα , ομως και οι 2 τροποι γυρησματος μου φαινονται πολυ δυσκολοι.
    αυτος με τα γραναζακια νομιζω οτι θα ειναι ευκολο να το φτιαξω και ακομα και αν κανω χειροκινητο γυρισμα μεχρι να βρω ακρη με το μηχανησμο , ομως δεν εχω ιδεα που θα βρω αυτα τα υλικα.
    φανταζομαι οτι χρειαζομαι μια βεργα μεταλλικη με δοντακια και καποιες βεργες με γραναζια (που τοποθτω εγω?) , και ενα ξυλο (με εσοχες για να μην κουνιουνται περα δοθε) απο την αλλη πλευρα για να ερθουν στο ιδιο υψος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δόμνα
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    οινοφητα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    μολις ανακαλυψα στην αποθηκη αυτο τον καινουριο θερμοστατη, θα μπορουσα να τον χρησημοποιησω στην κατασκευη αυτη ωστε να χρησημοποιησω τον αλλο για το εκκολαπτηριο?
    http://www.campinicorel.it/cmsCampin...S04_scheda.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    η ακρίβεια αυτού του θερμοστάτη είναι ανά βαθμό Κελσίου .
    εσύ για την δουλειά που θες να κάνεις θες ένα θερμοστάτη με ακρίβεια 0,1 βαθμό Κελσίου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη briko : 16-09-11 στις 17:44
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δόμνα
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    οινοφητα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    ενταξη αρα θα κρατησω αυτη που πηρα και ειναι ειδικη για κλωσσομηχανη..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλωσσομηχανη VIP :P
    By Manthosvf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 11:28
  2. χειροποιητη κλωσσομηχανη
    By Kostas Dimopoulos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 13:50
  3. κλωσσομηχανη προβλημα
    By pipis01 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 22:33
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 14:22
  5. Η κλωσσομηχανη μου
    By apextos100 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 00:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας