Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: PCB Exposure - UV LED BOX, ναι ένα ακομα...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη HeavenNHell
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή PCB Exposure - UV LED BOX, ναι ένα ακομα...

    Μου άρεσε η ιδέα από την κατασκευή http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58244
    και αποφάσισα να κάνω και εγώ ένα, αλλά να κάνει και διπλής όψης, να έχει κάποιου είδους
    χρονόμετρο και κάποια σχετική ασφάλεια για τα μάτια μου.

    Στο κύκλωμα τώρα τα Led είναι 5000mcd και 25 μοίρες, έχω βάλει 7 σειρές και 12 στήλες σε κάθε πλακέτα
    και εννοείτε αντιστάσεις περιορισμού ρεύματος. Η τάση τροφοδοσίας είναι 24V περίπου και οι δυο πλακέτες τραβάνε
    κοντά 0.5A.

    Το κύκλωμα έλεγχου αποτελείτε από έναν PIC2550, o χρόνος εμφανίζεται σε τρία seven segment και σαν διακόπτη έβαλα
    ένα Mosfet. Για τα παραπάνω κριτήριο επιλογής ήταν ότι αυτά βρήκα μπροστά μου .
    Υπάρχουν 4 push button, πάνω, κάτω start, stop και ένας διακόπτης ακόμα για όταν ανοίγει το κουτί να σβήνει τα LED.
    Ακόμα δεν το δοκίμασα αλλά από ότι βλέπω σε παρόμοιες κατασκευές, χρειάζεται είναι 2-3 λεπτά, περισσότερα στην πρώτη δοκιμή.
    Η απόσταση της πλακέτας από τα LED είναι περίπου 6.5 εκατοστά. Στις φωτογραφιες δεν έχω βάλει ακόμα τα τζάμια.

    Edit: Το δοκίμασα, σε δυο λεπτά η πλακέτα είναι έτοιμη για αποχαλκωση, αλλά και με 1,5 λεπτό το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο συγκριτικά με την λάμπα που είχα.
    Τα Led που έβαλα είναι αυτά http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI...m=170696071039
    Οι μέγιστες διαστάσεις που μπορεί να κάνει εμφάνιση είναι περίπου 10x15.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2011-09-14 14.28.41.jpg Εμφανίσεις:  892 Μέγεθος:  132,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2011-09-16 17.02.01.jpg Εμφανίσεις:  852 Μέγεθος:  127,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2011-09-16 17.02.55.jpg Εμφανίσεις:  783 Μέγεθος:  82,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2011-09-16 17.01.46.jpg Εμφανίσεις:  742 Μέγεθος:  83,4 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HeavenNHell : 17-09-11 στις 10:03

  2. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον HeavenNHell για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    abet (26-09-11), bioang (23-10-11), GeorgeVita (17-09-11), leosedf (16-09-11)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη HeavenNHell
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Στο zip είναι σχηματικό και hex. Είναι λίγο κουλή η επιλογή των pin του pic.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2011-09-16 17.02.22.jpg Εμφανίσεις:  290 Μέγεθος:  135,7 KB PCB_EXPOSE_20_08_2011.zip

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Μπραβο Γιαννη! Καλοδουλευτος! αντε καλες εμφανισεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Μπραβο Γιαννη,

    Ωραια κατασκευη και το εξελιξες ετσι οπως θα ηθελα και εγω το θεμα...

    Μια ερωτηση μονο (απορια).

    Το mosfet αφου διεγειρετε απο ταση γιατι εχεις βαλει την αντισταση απο την εξοδο του πικ ετσι και οχι σαν pull down?

    Επισης νομιζω οτι θα μπορουσες αφου εχεις βαλει τετοιο πικ να βαλεις ακομη εναν διακοπτη με τον οποιο θα επιλεγεις αν θες να αναβουν και οι δυο πλακετες!

    Κατα τα αλλα εισαι πρωτος και αφου σκεφτηκες και τον διακοπτη για οταν ανοιγεις το καπακι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη HeavenNHell
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο Γιαννη,

    Ωραια κατασκευη και το εξελιξες ετσι οπως θα ηθελα και εγω το θεμα...

    Μια ερωτηση μονο (απορια).

    Το mosfet αφου διεγειρετε απο ταση γιατι εχεις βαλει την αντισταση απο την εξοδο του πικ ετσι και οχι σαν pull down?

    Επισης νομιζω οτι θα μπορουσες αφου εχεις βαλει τετοιο πικ να βαλεις ακομη εναν διακοπτη με τον οποιο θα επιλεγεις αν θες να αναβουν και οι δυο πλακετες!

    Κατα τα αλλα εισαι πρωτος και αφου σκεφτηκες και τον διακοπτη για οταν ανοιγεις το καπακι!
    Καλo θα ήταν να βάλω και μία σαν pull down.
    Το gate του mosfet έχει μια α χωρητικότητα και στιγμιαία όταν του δίνεις τάση αυτή πρέπει να φορτίσει πρίν γίνει ON, τότε τραβάει ρεύμα που ο pic δεν μπορεί να δώσει. Η αντίσταση περιορίζει αυτό το ρεύμα για να μην υπάρχουν θέματα. Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HeavenNHell : 16-09-11 στις 21:45

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Μπραβο Γιαννη ομορφη πραγματα βλεπω! Μπορεις να μας πεις το συνολικο κοστος της κατασκευης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Γιάννη συγχαρητήρια.Μου αρέσει ο τρόπος που έχεις τοποθετήσει τα leds στην πλακέτα.Καλοδούλευτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη HeavenNHell
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Το κουτί μου το έκανε δωρεάν ένας γνωστός, όχι πως είναι δύσκολο να γίνει με πεταμένα ξύλα.
    Το μόνο που πλήρωσα είναι τα Led 8 ευρω, διάτρητες 4 ευρω και μερικές αντιστάσεις πρακτικά 0 κόστος.
    Όλα τα άλλα τα είχα, για να τα αγοράσει κάποιος δεν νομίζω να βγούνε πάνω από 10 ευρω.
    και μια λεπτομέρεια το 7805 χρειάζεται ψήκτρα γιατί με 24V στην είσοδο έχει μεγάλες απώλειες και ζεσταίνεται αρκετά

    Ίσως να κάνω το κύκλωμα σε κανονικό PCB κάποια στιγμή γιατί τώρα είναι λίγο προχειροδουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HeavenNHell : 18-09-11 στις 15:05

Παρόμοια Θέματα

  1. UV Exposure Box D.I.Y
    By SeAfasia in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 17:59
  2. YAUV Box - (Yet Another UV Box)... Φορητό σύστημα εμφάνισης πλακετών με UV LEDs
    By manolena in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 05:55
  3. UV LED BOX!!! Ενας υπεροχος θαλαμος εμφανισης πλακετων.
    By katmadas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 23:11
  4. Uv Box Controller - Τι του λειπει ακομα?
    By herctrap in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 15:48
  5. Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 12:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας