Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Μπαταρια Lio-ion 7.4 μετατροπη κυκλωματος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή Μπαταρια Lio-ion 7.4 μετατροπη κυκλωματος

    Γεια σας
    Χρειάζομαι την γνώμη σας σχετικά με μια μπαταρία Li-ion. Τώρα και ένα χρόνο ασχολούμαι με την κατασκευή ενός humanoid robot! Η αρχική κατασκευή ήτανένα Biped robot που αποτελούτανε από 10 servo mg995, και το τροφοδοτούσα, 5volt από ένα τροφοδοτικό υπολογιστή! Κατάτην ενεργοποίηση του controller η servo τραβούσανε μέχρι και 6 ampler και μετά δούλευαν με 1.5-2 ampler! Τώρα το έχω ολοκληρώσεικαι αποτελείτε από 22 σέρβο
    14 mg995
    2 mg996
    2 s3003
    4 cs-929mg(micro)
    Δείτε Φώτο,


    σύμφωνα με το


    amperometro παρατηρώ μια εκκίνηση της τάξηςτων 10amp, και σταθερή λειτουργίαπερίπου στα 5 αμπέρ

    Εχω διαθέσιμη αυτή εδώ την μπαταρία τύπου 2x pl-5545135 3.7 3200mAh συνδεμένεςσε σειρά πάνω στο πακετάκι φορτίσεις με αποτέλεσμα να παίρνω 7.4v (~8.2v πλήρως) φορτισμένη..η ερώτηση μου είναι η εξής,! Αν την βάλω να δουλέψει όπως είναι κατά 99% θα καείη ασφάλεια εξόδου που έχει το πακετάκι πάνω και είναι 2amp, αν την αλλάξω και βάλω μια 10amp δλδμεγαλύτερη από το μέγιστο ρεύμα που τραβώ, θα μπορέσω να τροφοδοτώ με αυτές τηςμπαταρίες το robot?



    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή κατασκευή !!! Αλλά τι εξυπηρετεί το humanoid robot ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    duomax3

    Boobies Rule!!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Eγω θα κολουσα δυο καλωδια απευθειας απο τις μπαταριες. Ετσι θα επερνα εξοδο ανεξαρτητη του κυκλωματος φορτισης. Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση στη περιπτωση σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    ναι σωστο και αυτο, αλλα η μπαταρια θα ξεταμπανιαζετε εντελως, κατω των 5v Που ειναι η αρχικη λειτουργια των servo! συνηθως τα κυκλωματα αυτα κοβουν την παροχη ρευματος οταν πεσει η ταση κατω του μη ασφαλους για την διαρκεια ζωης της μπαταρια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλή κατασκευή !!! Αλλά τι εξυπηρετεί το humanoid robot ;
    Δεν εξυπηρετει σε κατι, απλο Hobby, πως εχουν αλλοι τα ελικοπτερα και τα αεροπλανα, ετσι και εγω ασχοληθηκα με των ποιο περιπλοκο τομεα, της ρομποτικης και συγκεκριμενα ανθρωποειδες!! χεχε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    καλημέρα φίλε μου. θα σου έλεγα πρώτα να μειώσεις εάν μπορείς το ρευμα λειτουργίας σου (<5Α).Σαν δεύτερο μετρο να βρεις μπαταρίες μεγαλύτερης χωρητικότητας και ελαφριές σε βάρος για να μπορείς να το δουλεύεις περισσότερη ώρα,(φανταζομαι τώρα θα είναι της τάξης του λεπτού με τις μπαταρίες που έχεις)και με χωρίς ενσωματωμένο φορτιστή , ώστε να μπορείς να παίρνεις μεγαλύτερα ρεύματα φορτιού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    10 αμπερ δεν νομιζετε οτι ειναι πολλα για απλα hobby servo?.... αυτο δηλαδη ισοδυναμει με μια καταναλωση της ταξεως των 10χ5=50W!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    στο θεμα τις προστασιας απο εκφορτιση υπαρχει μια λυση (τουλαχιστον αυτο κανω σε φωτ/κα)
    Εφοσον εχεις μια εξοδο τασης ή οποια κλεινει αυτοματα οταν πεσεις κατω απο τα 5V ,μπορεις να την χρησιμοποιησεις ως εντολη σε ρελε. Δηλ Να παρεμβαλεις στο 1 καλωδιο απο τα 2 που ελεγα στο προηγουμενο μυνημα, ενα ρελε το οποιο θα κλεινει με εντολη 5 ωολτ απο την κανονικη εξοδο της μπαταριας σου.Ετσι οταν κλεινει για να προστατευσει την μπαταρια, θα ανοιγει το ρελε και τα σταματαει η καταναλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrewsweet4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    10 αμπερ δεν νομιζετε οτι ειναι πολλα για απλα hobby servo?.... αυτο δηλαδη ισοδυναμει με μια καταναλωση της ταξεως των 10χ5=50W!
    Δεν είναι πολλά. μπορώ να σου πω ότι σε πλήρης κίνηση του ρομπότ καταναλώνω πολλά περισσότερα! σκέψου μόνο ότι η Mg995 είναι 15Kg servo και έχουν μεγίστη κατανάλωση 0.6amp(το έχω δει πραγματικά αυτό με ένα σέρβο, ίσως να έτυχε) άρα έχουμε και λέμε 16χ0.6 =9.6amp , o s3003 καταναλώνει 300ma δλδ 2x0.3= 0.6amp και τα cs-929mg 200ma άρα 4χ0.2 = 0.8amp
    και έχουμε αθροιστικά 9.6+0.6+0.8=11 amp MAX!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhsitia
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Σητεία
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα φίλε μου. θα σου έλεγα πρώτα να μειώσεις εάν μπορείς το ρευμα λειτουργίας σου (<5Α).Σαν δεύτερο μετρο να βρεις μπαταρίες μεγαλύτερης χωρητικότητας και ελαφριές σε βάρος για να μπορείς να το δουλεύεις περισσότερη ώρα,(φανταζομαι τώρα θα είναι της τάξης του λεπτού με τις μπαταρίες που έχεις)και με χωρίς ενσωματωμένο φορτιστή , ώστε να μπορείς να παίρνεις μεγαλύτερα ρεύματα φορτιού.
    καλησπέρα, βασικά σκεπτόμουν να αγοράσω 2 16850 στα 2,8mah δλδ 2 χ 3.7v =7.2V στα 2.8mah απλά τώρα για το λόγο ότι μου έκατσαν αυτές τζάμπα και μου έρχονται κουτί για να τοποθετηθούν 1 σε κάθε καλάμι του ρομπότ γιαυτο έκανα την ερώτηση αυτό με την ασφάλεια. το πακετάκι αυτό εδω είναι ουσιαστικά ο έλεγχος φορτίσεις της μπαταρία, προστασία, καθώς ελέγχω θερμοκρασίας, η li-ion είναι επικίνδυνες γιατί εκρηγνυοντε εύκολα αν δεν προσέξεις! εντωμεταξύ με το ρομπότ έχω και πρόβλημα με το μεγάλο βάρος, και ίσως χρειαστεί να αφαιρέσω κάποιο σέρβο η κομμάτι του γιατί έχει φτάσει στα 1.8κιλα χωρίς της μπαταρίες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταρια lithium ion
    By stefos1 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-13, 14:12
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-11, 15:40
  3. Μπαταρια ITH-ION
    By crown in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-11, 23:46
  4. mppt charger για μπαταρια Li-ion
    By maverick in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-10, 13:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας