Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Εξωτερικος σκληρος!!! την βοηθεια σας

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή Εξωτερικος σκληρος!!! την βοηθεια σας

    καλησπερα! επειδη η συλλογη μου με τις blueray ταινιες εχει γεμισει 2-3 απλους εξωτερικους δισκους που εχω θα ηθελα να με βοηθησετε λιγο με την επιλογη του νεου σκληρου (1.5-2ΤΒ).
    αυτο που θελω ειναι να ειναι καταπροτιμηση χωρις τροφοδοσια ρευματος απο την πριζα και να αναπαραγω τις ταινιες κατευθειαν απο τον δισκο, χωρις να χρειαζεται να τις περναω πρωτα στον υπολογιστη. Επισης ο υπολογιστης μου ειναι λαπτοπ και εχει θυρες usb,firewire,esata. θα ηθελα λιγο να μου εξηγησετε (οποιος μπορει κ θελει) τι παιζει με το θεμα esata και firewire.

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Michelangelo
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Where light meets dark
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    λοιπόν εξωτερικός σκληρός χωρίς τροφοδοσία συνεπάγεται 2,5 ίντσες δισκος. Από τις τρεις διαθεσιμες θυρες υπερτερει η e-sata καθως εχει μεγαλυτερες ταχυτητες μεταφορας δεδομενων. Για μικρα αρχεια δεν θα δεις διαφορα αναμεσα σε usb και ε-sata αλλα σε επιπεδο μεταφορας blueray ταινιων στον χρονο που θα αντιγραφεις 1 στον usb στον ιδιο χρονο θα περνουσες πανω απο 3 στον e-sata. Τεραστια διαφορα! Απο την στιγμη που θα εχεις τις ταινιες στον εξωτερικο εννοειται οτι δεν χρειαζεται να τις περνας στιν υπολογιστη για να τις δεις. Αλλα σκεψου, γιατι να ζοριζεις τον εξωτερικο και να λειτουργει 1μιση ωρα για να παιζει μια ταινια οταν θα μπορουσες σε 15 λεπτα να περασεις την ταινια στον σκληρο του υπολογιστη και να την βλεπεις απο εκει; Με e-sata συνδεση δεν σκετεσαι καθολου τον χρονο αντιγραφης οπως και να εχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    αρα προτεινεισ κατι με esata και απλα να κανω μια αντιγραφη στο pc οταν θελω να το δω ε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Michelangelo
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Where light meets dark
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    φυσικά, γιατί να τον ζορίζεις όση ώρα διαρκεί η ταινία; Την περνάς στον εσωτερικό και την βλέπεις από εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    ωραια.μπορεις να μου εξηγησεις λιγο τι παιζει και με τισ στροφες του δισκου και το cache? εχεις κατι να μου προτεινεισ στο
    * 1-2tb
    * να εχει και usb(γιατι το pc της αδερφης μου δεν εχει esata)
    *Esata
    *και ΑΝ γινεται που δεν βρηκα κατι χωρισ τρφοδοσια πριζας (σε esata δεν υπαρχει κατι τετοιο)
    *μια καλη σχετικα τιμη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Michelangelo
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Where light meets dark
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, στα 1-2τερα eξωτερικός 2,5αρης με e-sata δε νομιζω να υπαρχει μοντελο. Μέχρι 500 γιγα εχω δει με τετοια χαρακτηριστικά.
    Αν θελεις τετοια χωρητικοτητα οπως και να εχει, μπορεις να πας σε συνδεση usb 3.0 ωστοσο δεν ξερω αν εχεις στο λαπτοπ ελευθερη
    θυρα για να προσθεσεις μια καρτα usb 3.0 όπως αυτή εδώ και να κανεις πιο ευκολα την δουλεια σου. Μετά, έχεις διαφορες επιλογες
    όπως βλεπεις και εδω.
    Αυτά με τους περιορισμούς που θετεις, αν δεν σε πειραζει η παροχη ρευματος μπορεις να δεις φυσικά και αλλα μοντελα φυσικα πιο
    οικονομικά, εκει βεβαια παμε σε 3,5 ιντσες.
    Τώρα, οσες πιο πολλες στροφες εχει ενας δισκος τοσο πιο γρηγορα γινεται η αναγνωση των δεδομενων. Στη περιπτωση σου,
    δεν θα δεις διαφορα ειτε στις 5400 ειτε στις 7200 στροφες. Αυτα τα χαρακτηριστικα αφορουν κυριως δισκους εσωτερικους που
    τρεχουν λειτουργικα. Πχ, ενας 5400 που ειχα αργουσε αρκετα στην φορτωση του λειτουργικου, πρακτικα δεν εκανε για αυτο.
    Τωρα, η μνημη cache ειναι εκει που αποθηκευονται προσωρινα τα δεδομενα πριν να γινει η μεταφορα τους. Ξεκιναει απο 8mb και
    παει ως και 32mb. Οπως καταλαβαινεις, ειναι χαρακτηριστικα που πρεπει να δινεις σημασια μονο αν ο δισκος θα ειναι σε φουλ
    εργασια καθε μερα και θα φορτωνει το λειτουργικο απο αυτον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Michelangelo : 19-09-11 στις 01:14

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 02:27
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-11, 19:41
  3. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-10, 23:41
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 09:57
  5. την βοηθεια σας για κατασκευη ενισχυτη ηχου με την
    By IOANNIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 19:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας