Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ

    Παιδία θέλω την βοήθεια σας.Εχώ αγοράσει όλα τα υλικά για να τοποθετήσω συναγερμό στο σπίτι μου ,αλλά δεν ξέρω να ακριβώς το πως κάνουμε την όλη εγκατάσταση,έχω απλός μια ιδέα...Τα υλικά είναι τα εξής: πίνακας omni 600 N ,πληκτρολόγιο lcd ,σειρήνα bentel κτλ. 1) Πως προγγραματίζουμε των συναγερμό όταν έχουμε τελειώσει με την τοποθέτηση ? 2) Πώς συνδέουμε τα ραντάρ? που τα (+) και που τα (-) όλων τον ραντάρ? τι είναι και που συνδεόνται τα tamper των ραντάρ?? και που τα alarm των ραντάΡ?? 3) Πόσα καλώδια συνδέουμε στην σειρήνα και που?? και πως συνδέουμε το ρελεδάκι στην σειρήνα και που?? και τελευταίο στο πληκτρολόγιο 4 καλώδια συνδέω?? (+) και (-) και αλλα 2?? η 6?? ...Help please

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Ο πίνακας δεν έχει οδηγίες????

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    έχει οδηγίες μου λέει τι συνδέω σε κάθε θέση του πίνακα ,αλλά για το πώς συνδέω τα ραντάρ δεν μου λέει ,το πως συνδέω τ ρελεδάκι για την σειρήνα δεν μου λέει κ.α. Μπορείς να με βοηθήσεις με αυτα?? please

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    OΔΗΓΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Φιλε grandmaster νομιζω πως πρωτα επρεπε να ρειξεις μια ματια στην θεωρια των συναγερμων και να βγαλεις ενα συμπερασμα αν μπορεις να ανταπεξερθεις η οχι και μετα να αγοραζες τα υλικα.

    Οι ερωτησεις σου ειναι απλες και με ενα γρηγορο κοιταγμα στην θεωρια θα σε βοηθουσε αρκετα.

    Τελοσπαντων Τα 4 καλωδια του πληκτρολογιου ειναι +,-,TxD,RxD.
    Στο ρανταρ ειναι +,- και μια επαφη NC.
    Οι επαφες NC μπαινουν σε σειρα πανω σε μια ζωνη του συναγερμου.

    Παντως για να μην κανεις καμια ζημια προτημοτερο ειναι να παρεις τηλ απο εκει που το πηρες και να ζητησεις την βοηθεια ενος τεχνικου της εταιριας

    Φιλικα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    έχεις δίκιο αλλά θέλω να το κάνω μόνος μου,το ραντάρ εχει και tamper ,αυτό που το συνδέω?? αν μπορείς να με διευκολύνεισ και με την σειρήνα θα το εκτιμούσα..ΣΤο σχέδιο μου δείχνει που θα μπει η σειρείνα ,μου δείχνει 2 κάλωδια τα οποία πρεπει να συνδέσω στον πίνακα ,στην σειρήνα ποια είναι τα αντίστοιχα που συνδέω???Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Χωρις να ξερω ποια ειναι η σειρηνα υποθετω οτι ειναι εξωτερικη.

    Η σειρηνα εχει 4 καλωδια.Τα δυο ειναι για να αναψει και τα αλλα δυο ειναι παλι μια NC που ελεγχει το καπακι αν ανοιξει με ενα διακοπτακι.
    Για τα ρανταρ το ταμπερ ειναι μερος του κυκλωματος του ρανταρ.Ειναι αυτο που θα ανοιξει την NC οταν θα παει καποιος να το παραβιασει.Οποτε μονο +,- και την επαφη θα παρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη geo1973
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    θαυμαζω φιλε μου τη διψα σου για γνωση και κατανοω απολυτα τη χαρα της δημιουργιας.... μηπως ομως πρεπει να σκεφτεις οτι προσπαθεις να στησεις συστημα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ χωρις να ξερεις τα στοιχειωδη?κι εμενα μ αρεσει η ιατρικη αλλα δε ρωταω οδοντιατρους μεσα απο φορουμ...απευθυνομαι σε καποιο επαγγελματια...
    συγνωμη που σου τη λεω αλλα καπως ετσι ειναι τα πραγματα...καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε σ αυτη τη χωρα οτι δεν ειμαστε για ολα και υπαρχουν ειδικευμενοι επαγγελματιες.....
    και αφου τα κανουμε αχταρμα μετα λεμε...συναγερμος?μακρια χτυπαει μονος του, αφοπλισανε (???) το συναγερμο κλπ κλπ....
    φανη το nc λες να το καταλαβει ο φιλος?
    χα...και τωρα που το ξαναειδα....ρωτας πως θα προγραμματισεις το πινακα πρωτα πρωτα.....και στο τελος αφου ρωτας για οοοολη την εγκατασταση να σου πουμε αν το πληκτρολογιο θελει 4 ή 6 ή 16 καλωδια............

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    αρα δίνω + και - στη σειρήνα και την NC που λες την συνδέω εκεί που μου λεέι το σχέδιο σωστά???κατι άλλο τα + και τα - όλων των κυκλωμάτων πάνε μαζί ,δηλαδη και των ρανταρ και του πληκτρολογιου και της σειρήνας??? Επίσης αν θέλω να συνδέσω και τα tamper που τα συνδέω στον πίνακα??? Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με βοηθάς...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Φιλε grandmaster νομιζω πως πρωτα επρεπε να ρειξεις μια ματια στην θεωρια των συναγερμων και να βγαλεις ενα συμπερασμα αν μπορεις να ανταπεξερθεις η οχι και μετα να αγοραζες τα υλικα.

    Μήπως έχεις κάποια κείμενα η κάποια θεωρία να μου στείλεις για να τα μελετήσω ....??

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
    By PSP in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 17:42
  2. συναγερμος
    By artanian in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 00:08
  3. συναγερμος
    By akisssssssss in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-09, 02:50
  4. Συναγερμος!
    By Leonardo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-09, 23:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας