Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: FPV προβλημα με κεραιες πολωση εχω πελαγωσει..

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γαβριηλ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή FPV προβλημα με κεραιες πολωση εχω πελαγωσει..

    Καλημερα σε ολους.Ασχολούμαι με τον αερομοντελισμο και συγκεκριμενα FPV δηλαδη πτηση μεσα απο το μοντελο...Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορω να εναρμονιστώ και να καταλήξω στο θεμα ποιον τύπου κεραίας μαστιγιο η διπολο η κατι αλλο,την πολωση των κεραιων τοσο πανω στο μοντελο αλλα κατω και στην βαση...Αναλυτικά η τηλεκατεύθυνση μου ειναι στους 72Mhz Fm 0,5 - 0,7 watt.Ποια θα ηταν η ποιο καταληλη κεραια οπως επισης και ποιο μηκος κυματος να διαλεξω 1/4 1/2 3/4 η full και αν υπαρχει καποιος ενισχυτης VHF στους 70 με 80 mhz 5 - 20 watt Στο αεροπλανο πανω με βολευει το διπολο οπως και η οριζοντια διαταξη του..Στο θεμα του video link πανω στο μοντελο εχω πομπο στους 1.3ghz στο 1.5 watt με κεραια 3dbi εργοστασιακή,κατω στην βαση μου για το video link patch antenna 8dbi 2δεκτες με diversity οπως επισης και antenna tracking..Tο project το ετοιμαζω εδω και ενα χρονο με πολυ κοπο οπως επισης και ενα σεβαστο χρηματικο ποσο η οποια βοηθεια θα ειναι ανεκτιμητη....


    Φιλικα Γαβριηλ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαβριηλ : 29-09-11 στις 15:54

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Όλα όσα αναφέρεις μπορούν να ξεκινήσουν το project σου, από ότι κατάλαβα ο τηλεχειρισμός σου είναι στούς 72 ΜΗz και η εικόνα του "cockpit"
    στούς 1,3 GHz. Καταλαβαίνω ότι για να χρησιμοποιείς Diversity έχεις απαιτήσεις από την ποιότητα του όλου project.

    Πριν σου προτείνω τις κατάλληλες κεραίες, ενισχυτές κλπ, πρέπει να μου πείς την απόσταση που θέλεις να καλύπτει , και τις διαστάσεις του απο τα δύο αυτά στοιχεία θα σου προτείνω τις καταλληλότερες τεχνοοικονομκά λύσεις.

    Δεν μπορείς να βάλεις στο "σκάφος" κεραία μεγαλύτερη από αυτό ... 72 MHz είναι λ=4,17 μέτρα λ/4 = 1 μέτρο , ενώ στους 1,3 GHz τα πράγματα
    είναι πιο φυσιολογικά λ=0,23 μέτρα λ/4 = 5,7 εκατοστά, η κεραία σου 3 dBi δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη απο 12 εκατοστά.

    Όσο για την αύξηση της ισχύος έρχεται σε δεύτερη θέση και θέλει και αντίστοιχη τροφοδοσία ισχύος. Περιμένω νέα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Kostas375
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Γία τέτοια project πολλοί χρησημοποιούν και κατευθηντικές κεραίες

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. fpv απο ebay
    By finos in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 13:21
  2. Πολωση λυχνιας
    By Νικος Αλ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 00:18
  3. Προβλημα στις κεραιες εκπομπης!Βοηθατε!!!
    By enigmaticos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-09, 14:44
  4. οριζοντια ή καθετη πολωση (fm)
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-08, 13:59
  5. βοηθεια με πολωση τρανζιστορ!
    By pit21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 23:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας