Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 98

Θέμα: Πολύμετρα Fluke

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη karderis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Πολύμετρα Fluke

    Εδώ και καιρό σκεφτομαι να αγοράσω ένα πολύμετρο Fluke. Eίμαι ηλεκτρονικός στη βιομηχανία και κάποιες φορές επισκευάζω οτι ηλεκτρονικό πεσει στα χέρια μου.Έχω κάποια πολύμετρα φθηνά αλλά έχει τύχει να αποτύχουν στη εύρεση βλαβών σε κάποια εξαρτήματα (αναγκάστηκα να διπλοτσεκάρω με αναλογικό πολύμετρο για να είμαι σίγουρος). Τα Fluke είναι περισσοτερο αξιόπιστα;Κάνουν πραγματικά τη διαφορά ή τσάμπα λεφτά θα δώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη makoulis
    Όνομα
    makoulis
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Φίλε μου από τότε που πήρα fluke (87v) μου έχουν λυθεί τα χέρια.. Με βοηθάει πολύ και κάνει την ζωή μου εύκολη.. Πριν το πάρω είχα ένα mastech των 40 € και μέσα σε 5 μήνες έκανε τα δικά του σε σημείο να μην εμπιστεύομαι καμία μέτρηση του.. ένα αναλογικό των 10€ ήταν καλύτερο. Όμως με το fluke δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όμως το πληρώνεις το τίμημα αυτό (είναι ακριβούλια τα ρημάδια).. Εμένα η εμπειρία μου αυτή είναι πιστεύω αν είναι για την δουλειά σου χρειάζεσαι ένα αξιόπιστο όργανο και σε μετρήσεις και φυσικά σε ασφάλεια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι μια κλασική περίπτωση βλάβης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Κυριάκο!!! ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΥΡΙΑΚΟ!!! Εδώ πλέον "δικαιούσαι" να έχεις τον πρώτο λόγο...

    4 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karderis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάποια πολύμετρα φθηνά αλλά έχει τύχει να αποτύχουν στη εύρεση βλαβών σε κάποια εξαρτήματα (αναγκάστηκα να διπλοτσεκάρω με αναλογικό πολύμετρο για να είμαι σίγουρος).
    Αν απέτυχαν τα φθηνά και αν χρησιμοποίησες μετά αναλογικό για να επιβεβαιώσεις βλάβη, τότε μην αγοράσεις FLUKE ή κάτι ακριβότερο. Πραγματικά, δε θα σε βοηθήσει παραπάνω και θα γλιτώσεις και τα χρήματα.
    Τα Fluke (και κάθε ακριβό πολύμετρο) δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από τα υπόλοιπα (φθηνά) πολύμετρα, απλά ό,τι κάνουν το κάνουν με μεγαλύτερη ακρίβεια. Στην επισκευή ηλεκτρονικών δεν μπορώ να φανταστώ που απαιτείται τόσο μεγάλη ακρίβεια στη μέτρηση: τα 5.000000V είναι τα ίδια με τα 5.11V, τα 100.00000Ω είναι τα ίδια με τα 108Ω, το βραχυκύκλωμα είναι βραχυκύκλωμα.

    Δεν είναι εποχές αυτές για έξοδα...

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. 9 μέλη ευχαρίστησαν τον fmav για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gcostas (02-10-11), GeorgeVita (01-10-11), Hulk (02-10-11), KOKAR (06-03-13), moutoulos (01-10-11), pantelisyzfr1 (01-10-11), SRF (01-10-11), tasosmos (01-10-11), thespyros (02-10-11)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    οταν λες οτι απετυχαν τι εννοεις? και σε τι σε βοηθησε περισσοτερο το αναλογικο απο το ψηφιακο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Με αυτά που θα πω, ίσως και να βγω εκτός topic.

    Θα ήθελα να εξηγήσω λίγο το πώς ένα ακριβό πολύμετρο μπορεί να βοηθήσει καλύτερα στην εύρεση βλάβης και ειδικά σε βιομηχανικό επίπεδο, όπου ο χρόνος είναι πραγματικά πολύτιμος και η φύση των βλαβών πολύπλοκη.
    Εργάζομαι και εγώ στη βιομηχανία, όπως ο Νίκος, και για οποιαδήποτε ηλεκτρονική βλάβη είμαι ο ποιο αρμόδιος μέσα στην εταιρία. Η εμπειρία μου δεν είναι πολυετής και έτσι δεν μπορώ να πω ότι είμαι και πολύ έμπειρος.
    Πρόσφατα, σε μια μηχανή που έχουμε, παρουσιάστηκε πρόβλημα στη CPU Board. Καθώς έθετα τη μηχανή σε λειτουργία, το πρόγραμμα κόλλαγε χωρίς να υπάρχει κάποιος προφανής λόγος. Έλεγξα την τροφοδοσία με ένα φθηνό πολύμετρο και δεν βρήκα κάτι το ύποπτο. Η πλακέτα τροφοδοτείται από δύο τροφοδοτικά Switching, το ένα διπλό 5V 3A - 12V 1A, και το άλλο συνδεμένο ανάστροφα -5V 1Α. Οι μετρήσεις που πείρα είναι αντίστοιχα: 4,91V 12,8V και -5,1V. Όλα φαινόταν καλά. Για να σιγουρευτώ ότι το πρόβλημα ήταν όντος στη πλακέτα, τη μετέφερα σε μία άλλη ίδια μηχανή και προς έκπληξή μου, η πλακέτα δούλευε κανονικά. Το πρόγραμμα ξεκίναγε και όλα ωραία όλα καλά !!! Από περιέργεια μέτρησα και στη μηχανή που δούλευε τις αντίστοιχες τάσεις 4,53V 11,7V και -4,86V. Μάλιστα. Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ περεταίρω με αυτή τη βλάβη και έτσι την άφησα για την επόμενη ημέρα καθώς έπρεπε να ασχοληθώ με άλλα πράγματα υψηλότερης προτεραιότητας. Την επόμενη ημέρα πριν φύγω για τη δουλειά λέω, δεν παίρνω μαζί και το καινούριο μου FLUKE 289C μπας και…… Έτσι και έγινε. Όταν ήλθε η ώρα να ασχοληθώ ξανά με τη βλάβη, επανέλαβα τις μετρήσεις με το Fluke. Η διαφορά με τις προηγούμενες δεν ήταν σημαντική, μόνο μερικά mV. Ξανα μετράω την έξοδο των 5V με τον επιλογέα αυτή τη φορά στο ACV. Αποτέλεσμα 0.61 Vac. Αλλάζοντας χειροκίνητα την κλίμακα AC έπερνα διάφορες τημές από 0.3 έως και 2.8 Vac. Τώρα αυτό κάτι σημαίνει αλλά δεν μπορώ να βασιστώ σε μία ένδειξη που αλλάζει συνεχώς και δεν σταθεροποιείται. Επαναφέρω τον επιλογέα και πάλι στο VDC και επιλέγω από το μενού την λειτουργία Peak. Ήταν πλέων ξεκάθαρο. Peak max 5,9V peak min 4,0V και average 4,92V. Υπήρχε λοιπών μια κυμάτωση στην έξοδο, της τάξεως του 1,9Vp-p, που με το φθηνό πολύμετρο δεν ήταν δυνατών να εντοπίσω, παρά μόνο με παλμογράφο. Η κυμάτωση ήταν συχνότητας 50Hz πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει θέμα με τους ηλεκτρολυτικούς στην ανόρθωση της εισόδου. Και πραγματικά, μετά από λύσιμο του τροφοδοτικού και έλεγχο, ο ένας εκ των δύο πυκνωτών στην είσοδο είχε παραδώσει πνεύμα.

    Συγνώμη για το μακροσκελές post, και που δεν τελειώνω κάπου εδώ.

    Εκτός από το Fluke 289C, έχω στην κατοχή μου και ένα UNI-T UT71E. Ένα σχετικά καλό και όχι πολύ ακριβό TrueRMS πολύμετρο. Με αφορμή αυτό το θέμα, είχα την περιέργεια να δω πώς θα συμπεριφερόταν το Uni-T στην πιο πάνω περίπτωση. Πείρα λυπών τη γεννήτρια κυματομορφών και έκανα αναπαράγωγή της τάσης που έπαιρνα από το χαλασμένο παλμοτροφοδοτικό. Αποτέλεσμα:

    Unit-Fluke-FGen.jpg

    το Uni-Τ δίνει peak 6,89V και peak max 6,89V και peak min 6,88V. Και πού τα βρήκε τα 6,89V; Γιατί να μην δείχνει κανονικά το peak min; Εδώ έρχονται στο μυαλό μου τα λόγια του Μάκη (είχα ένα mastech των 40 € και μέσα σε 5 μήνες έκανε τα δικά του). Μάκη, έχω και εγώ ένα mastech των 58 € και είναι ότι χειρότερο έχω αγοράσει. Το θέμα όμως είναι, θα είχα ψυλλιαστεί τη βλάβη, εάν εκείνη την ημέρα είχα πάρει μαζί μου το Uni-T; Πιθανότατα θεωρώ. Θα είχα όμως ακριβή εικόνα του προβλήματος; Όχι αν δεν είχα μαζί και παλμογράφο.
    Σαν συμπέρασμα έχω να πω πώς ένα ακριβό, καλό και επώνυμο πολύμετρο, δεν έχει να προσφέρει απλά και μόνο μεγαλύτερη ακρίβεια χ δεκαδικών ψηφίων. Είναι ένα σύνολο χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων, καθώς και αξιοπιστίας που το καθιστούν πιο χρήσιμο από ένα φθηνό, σε ένα σύνολο ανθρώπων που το έχουν πραγματικά ανάγκη. Φυσικά τα όργανα δεν κάνουν το μάστορα, αλλά ο ίδιος μάστορας χωρίς καλά όργανα έχει πιο περιορισμένες δυνατότητες ειδικά σε ταχύτητα και ευελιξία που χρειάζεται στη βιομηχανία, η όταν έχεις ποικίλες αρμοδιότητες και όχι χρόνο για χάσιμο ή για παιχνίδια.
    Φυσικά και οι εποχές δεν είναι για έξοδα. Ο Νίκος δεν μας έχει δώσει ένα όριο στην τιμή για να του προτείνουμε κάποιο μοντέλο. Τα Fluke είναι πολύ ακριβά, είναι όμως και περισσότερο αξιόπιστα, και το αν θα δώσεις τσάμπα τα λεφτά έχει να κάνει με το αν σου καλύπτει τις ανάγκες σου. Ο Μάκης προτείνει (87ν), εγώ (287), κάποιος κάτι άλλο που να μην είναι Fluke. Δεν είμαι φλουκάς, απλά ήθελα να πάρω ένα καλό πολύμετρο. Το ζαχάρωσα, έκανα κάμποσο καιρό οικονομία και το πείρα. Δεν περίμενα όμως να με διευκολύνει τόσο και δεν το πείρα για τη δουλειά, αλλά τελικά εκεί φαίνεται πως είναι ο χώρος του.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον kitMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    firewalker (02-10-11), Hulk (02-10-11), kx5 (02-10-11), Lykos1986 (01-10-11), Neuraxia (01-10-11)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν απέτυχαν τα φθηνά και αν χρησιμοποίησες μετά αναλογικό για να επιβεβαιώσεις βλάβη, τότε μην αγοράσεις FLUKE ή κάτι ακριβότερο. Πραγματικά, δε θα σε βοηθήσει παραπάνω και θα γλιτώσεις και τα χρήματα.
    Τα Fluke (και κάθε ακριβό πολύμετρο) δεν κάνουν τίποτα παραπάνω από τα υπόλοιπα (φθηνά) πολύμετρα, απλά ό,τι κάνουν το κάνουν με μεγαλύτερη ακρίβεια. Στην επισκευή ηλεκτρονικών δεν μπορώ να φανταστώ που απαιτείται τόσο μεγάλη ακρίβεια στη μέτρηση: τα 5.000000V είναι τα ίδια με τα 5.11V, τα 100.00000Ω είναι τα ίδια με τα 108Ω, το βραχυκύκλωμα είναι βραχυκύκλωμα.
    Κανεις πολυ πολύ πολύ μεγάλο λαθος σε αυτο που λες! Αν απλα μετράς καμια απλή κατασκεκυη για να ανάψεις κανάνα LED αν η θερμοκρασία είναι πάνω απο 30 βα8μούς ή είσαι φοιτητής ή απλά μετράς καμια μπαταρια τοτε ΟΚ... αν παλι σχεδιαζεις/επισκευάζεις σοβαρα πράγματα τότε το 5.00 με το 5.11 είναι 110 ολόκληρα mV! Τεράστια διαφορά (και δεν κάνω καθόλου πλάκα) πόσο μάλλον όταν οι τάσεις στα ICs συνεχώς πέφτουν προς τα κάτω (και τα 5V αλλά ακόμα και τα 3V είναι πλέον ξεπερασμένα). Με 110mV (και το απόθεμα ενέργειας που περιέχει) πλέον τρέχεις δυπήρινο επεξεργαστή στο κινητό σου για μέρες!

    Τα 100Ω είναι ίδια με τα 108Ω; Ναι, αν είναι η σε σειρά αντίσταση του LED. Αν όμως είναι η ανίσταση για V-feedback είναι μια διαφορά, αν είναι αντίσταση πόλωσης κάποιας βαθμίδας ενισχυτή τότε είναι αισθητή διαφορά, αν είναι η αντίσταση χρονισμού είναι αρκετά σημαντική διαφορά, αν είναι αντίσταση πολλών A είναι μεγάλη διαφορά και αν είναι αντίσταση για trigering ή φίλτρο (ανάλογα με το επίπεδο της βαθμίδας) τότε είναι αστρονομική διαφορά!

    Σκέψου επίσης οτι αν μετράς υψηλές τάσεις ή υψηλά ρεύματα τότε με ενα Fluke ή οποιοδήποτε ανάλογο θα ξαναπάρεις και δεύτερη μέτρηση... με ένα απο τα φθηνα στην καλύτερη περίπτωση θα πάρεις καινούριο και στην χειρότερη θα ανοίξει ενα νεο topic που θα λεει οτι ο fmav μας άφησε νωρίς! Οπότε δεν είναι μόνο θέμα ακρίβειας αλλά και ασφάλειας.

    Ενα άλλο πρόβλημα των φθηνών είναι οι σύνθετες αντιστάσεις εισόδου που έχουν. Θα μετράς κυκλώματα (αν ειναι και για τοφοδοσία RF) και θα τα βγάζεις οτι είναι ολα καλά ή οτι δεν θα έπρεπε να δουλεύει εδώ και χρόνια τώρα.

    Ασε που το λάθος στα φθηνά πολύμετρα δεν είναι σταθερό. Μια μετράς 3.28V και κάνεις τους υπολογισμούς για αυτήν την τάση (ακόμα και με περιθώριο error) και μετά μετράς την ιδια τάση και είναι 2.90V και μετράς και πάλι και είναι 2.05V. Ελα τώρα να σχεδιάσεις ή να βρείς βλάβη σε κάτι που δουλεύει με τάση πριν τον σταθεροποιτή στα 3.3V!

    Εχεις επίσης ακουστά τα σφάλματα λόγο του bandwith (τα οποία είναι και τεράστια)? Είναι ζήτημα ενα φθηνό πολύμετρο να ξεπερνάει τα 70Hz (ίσως βάζω και πολλά)! Αν βρείς εσύ σφάλμα με κάτι τέτοιο σε switching κυκλώματα τότε γράψε και πάλι οτι το φθηνό είναι ίδiο με ένα Fluke ή κάτι ανάλογο!

    Έχεις ποτέ μετρήσει ηλεκτρονικά αυτοκινήτων (σε κατάσταση λειτουργίας πάνω στο αυτοκίνητο) ή δομημένες καλωδιόσεις πολλώς A; Το πιο πιθανό είναι να μετράς τάσεις και ρεύματα σε όλα τα καλώδια ακόμα και αν αυτά δεν έχουν! Βλέπεις ghost voltages τα φθηνά πολυμετρά ουτε μπορούν να αναγνωρίσουν ούτε να απορρίψουν.

    Εν ολιγης, μην λέμε οτι μας κατέβει! Δεν είναι μόνο θέμα ακρίβειας αλλά και αφάλειας, και ποιότητα μέτρισης, και bandwith, και σταθερότητας error, και αντιστάσεων ειδόδου, και εμπιστοσύνης στην μέτρηση, και ανοχή στον θόρυβο κτλ κτλ κτλ
    Αν παίζεις με κάτι απλό για την πλακα σου πάρε ότι θέλεις... αν όμως είσαι επαγγελματίας τότε μην παίζεις με παιχνίδια.

    Τέλος τα μηδενικά που βάζεις:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    5.000000V είναι τα ίδια με τα 5.11V, τα 100.00000Ω είναι τα ίδια με τα 108Ω, τ
    δεν είναι ακρίβεια αλλά ανάλυση. Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Και το φθηνό μπορεί να σου βάλει 30 ψηφία μετά την τελεία και να γράφουν διάφορα (και να σου λέει οτι είναι και 50 ψηφίων και να χαίρεσαι για το οτι έδωσες 40Euros και πήρες κάτι φοβερό). Δεν σημαίνει όμως πως αυτό που δείχνουν είναι και πραγματικό. Κατα 80% είναι θόρυβός κατα 10% τυχαία τιμή κατα τον κύκλο μέτρησης και κατα 10% άλλα περίεργα πράγματα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lykos1986 : 01-10-11 στις 22:20

  10. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Lykos1986 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hulk (02-10-11), kx5 (02-10-11), Nemmesis (02-10-11)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Οι καταστάσεις σήμερα από οικονομικής άποψης πράγματι είναι ζόρικες,ωστόσο όταν δεν μπαίνει κάποιος ιδιαίτερος περιορισμός στο θέμα χρημάτων, είμαι και γω της άποψης ότι ένα καλό όργανο για την δουλειά μας είναι πράγματι επένδυση. Τυγχάνει να εργάζομαι και γω στον χώρο της βιομηχανίας και μέχρι πρότινος είχα ένα απλό Uni-t. Στη συνέχεια έπρεπε να πάρω μια αξιόπιστη αμπεροτσιμπίδα που να μετρά και dc,έτσι πήρα μια της Benning και πολύ πρόσφατα απέκτησα ένα fluke 87v καθ υπόδειξη ένός ξένου συναδέλφου που μας είχε επισκεφτεί.
    Από την μέχρι τώρα χρήση των προαναφερόμενων οργάνων θεωρώ ότι βγάζουν τα χρήματά τους, όσο για το uni-t το έχω πλέον για τις απλές καθημερινές περιπτώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Lykos1986 (01-10-11)

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    εντάξει παιδιά.. σίγουρα τα φτηνά ΔΕΝ ειναι σε καμία περίπτωση FLUKE ktl αλλα οι διαφορές που δείχνει στη φώτο o KitMAN ειναι υπερβολικές

    σίγουρα κάτι έχει χαλάσει στο uni-T, η διαφορά ειναι τεράστια...


    επίσης και οι αποκλισεις φίλε Lykos1986 που λές ειναι επίσης υπερβολικές.. (ια μετράς 3.28V και κάνεις τους υπολογισμούς για αυτήν την τάση (ακόμα και με περιθώριο error) και μετά μετράς την ιδια τάση και είναι 2.90V και μετράς και πάλι και είναι 2.05V.)

    εντάξει ...

    ασ είμαστε και ρεαλιστές...


    ασχετο/σχετικό electron ποσο απόκλιση έχει το Uni-t σε μια κυματομορφη 50hz πχ ? (ΑC μέτρηση φυσικά) (ποιο πολύ ρωτάω γιατι εχω σταμπάρει ενα uni-t 81b και θέλω καμια άποψη

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη MegaVolt
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων

    σίγουρα κάτι έχει χαλάσει στο uni-T
    Ρε παιδια τι λετε? Απο ποτε ο ΚΙΝΕΖΟΣ εχει στανταρ ποιοτητας ωστε κατι που εχει αποκλιση να θεωρειται πως "κατι εχει χαλασει"?


    ασχετο/σχετικό electron ποσο απόκλιση έχει το Uni-t σε μια κυματομορφη 50hz πχ ? (ΑC μέτρηση φυσικά) (ποιο πολύ ρωτάω γιατι εχω σταμπάρει ενα uni-t 81b και θέλω καμια άποψη
    off the record, το βλεπω κι εγω συχνα και παντου στην Κινα σε απιστευτη τιμη (ακομα και στο δρομο το βρισκεις) και ειναι 99% ιδιο με το voltcraft που εχω εκτος απο το χρωμα (αντι για γκρι ειναι κοκκινο, αλλα απο το ιδιο λαστιχοειδες υλικο).
    Ενας Κινεζος συναδελφος που τον θεωρω σχετικα εμπιστο (για τα Κινεζικα δεδομενα παντα) μου ειπε πως προκειται για το ιδιο οργανο και πως και η voltcraft το φτιαχνει στο ιδιο εργοστασιο στην Κινα αλλα κυκλοφορει απλα η ιδια πλακετα σε διαφορετικες μαρκες.
    Ελαχιστα που το δοκιμασα (2-3 μετρησεις στο μαγαζι ) εχω την εντυπωση -υποκειμενικα παντα αφου δεν ειχα και το voltcraft μαζι μου να συγκρινω- πως ειδα μια διαφορα στο χρονο της μετρησης -λιγο πιο αργο- ετσι θεωρησα καλυτερο να μη το αγορασω αφου αν το χρησιμοποιουσα στη δουλεια μου παντα θα εμενα με αμφιβολιες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δείξτε ελεύθερα τα όργανα σας !! (πολύμετρα)
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 419
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-12, 14:11
  2. FLUKAδες ενωθείτε Πολύμετρα ΓΑΡ
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-12, 16:37
  3. Ασφάλεια χρήστη και πολύμετρα .
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-10, 02:14
  4. Πώς μετράν ρεύμα τα πολύμετρα;
    By Mihos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-09, 17:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας