Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Περί soft start με R σε σειρά

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή Περί soft start με R σε σειρά

    Καθώς ψάχνομαι για τρία κυκλώματα/τρόπους να έχω soft start (για να μην τραβάει πολύ ρεύμα στην εκκίνηση ο ενισχυτής), έναν τρόπο να έχω on-off/stand-by (σε σχέση με μόνο on-off, και αυτό γιατί δεν θέλω να τρέχω το 220 μέχρι την πρόσοψη) και να απομονώνω κάπως τα ηχεία όσο «ανάβει» ο ενισχυτής (για να μην έχω boom στα ηχεία στο ξεκίνημα) για έναν μετρίου μεγέθους ενισχυτή που φτιάχνω, βρήκα το παρακάτω σχέδιο από τον Danza το οποίο θα ήθελα να συζητήσουμε :

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58524

    Βάζω πάλι το σχήμα εδώ για ευκολία
    ss.jpg

    Η βασική του αρχή είναι ότι ο κυρίως μετ/στης είναι μόνιμα υπό τάση, μέσω αντίστασης 50Ω (3x150Ω/10W παράλληλα) σε σειρά, ώστε να μένουν συνέχεια φορτισμένοι οι πυκνωτές εξομάλυνσης και να μην τραβάν απότομα ρεύμα στην εκκίνηση.
    Οι αντιστάσεις βραχυκυκλώνονται με τον stand-by SW2 οπότε και ενεργοποιείτε πλήρως ο ενισχυτής.


    Απορία 1 – Είναι σωστό για τους ηλεκτρολυτικούς να είναι συνέχεια υπό τάση? Είναι καλό ή κακό για την μακροζωία τους? Γιατί συνήθως σε τέτοια τροφοδοτικά βάζουν bleeding resistors για να αδειάζουν τους πυκνωτές όταν κλείνει η συσκευή…


    Απορία 2 – Με αυτόν τον τρόπο δεν είναι και ο ίδιος ο ενισχυτής συνέχεια σε λειτουργία? Ναι μεν δεν μπορεί να έχει το απαραίτητο ρεύμα για να λειτουργεί 100%, αλλά «λειτουργεί», σωστά? Και αφού τα ηχεία είναι πάντα συνδεδεμένα, έχει και φορτίο, ναι? Είναι καλό αυτό?


    Απορία 3 – Μήπως θα ήταν καλύτερα να έχει και δύο παραπάνω επαφές ο RLY1 ώστε να βάλω εκεί τα ηχεία και να αποφύγω έτσι το boom της εκκίνησης? Ή με το να μένουν πάντα φορτισμένοι οι πυκνωτές δεν θα το κάνει αυτό έτσι κι αλλιώς?





    Να πω ότι μέχρι τώρα σκεπτόμουν κάτι σε 555 που να βάζει πάλι αντίσταση σε σειρά στην εκκίνηση και μετά να την βραχυκυκλώνει, και μάλλον και ένα δεύτερο 555 να συνδέει τα ηχεία 1sec μετά από όλα αυτά, αν δω ότι δεν μπορώ να τα βάλω και αυτά στο πρώτο 555. Για stand-by μάλλον ένας μεγάλος ρελές σαν on-off και ένας μικρός μετ/στης με το stand-by που να δίνει σε αυτόν.


    Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση και συγνώμη για ένα ακόμα μεγάλο ποστ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Το κύκλωμα είναι λάθος διότι δεν προστατεύει από τα demaraz στο ξεκίνημα (π.χ. διακοπή ΔΕΗ) και επίσης δεν πρέπει να τροφοδοτείς συνεχώς τον ενισχυτή με τάση (έστω και με περιορισμό ρεύματος) γιατί θα κάψεις ή τις αντιστάσεις ή τα ηχεία με το παραμικρό λάθος (π.χ. αποσύνδεση RCA).

    Όταν ανάβεις τον ενισχυτή, πρέπει μέσω των αντιστάσεων να τροφοδοτούνται μετασχηματιστής/πυκνωτές και μετά από μερικά δευτερόλεπτα, να βραχυκυκλώνονται οι αντιστάσεις και να συνδέονται τα μεγάφωνα.

    υγ απο μια πολύ γρήγορη αναζήτηση soft start στο google:
    http://sound.westhost.com/project39.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κύκλωμα είναι λάθος διότι δεν προστατεύει από τα demaraz στο ξεκίνημα (π.χ. διακοπή ΔΕΗ) και επίσης δεν πρέπει να τροφοδοτείς συνεχώς τον ενισχυτή με τάση (έστω και με περιορισμό ρεύματος) γιατί θα κάψεις ή τις αντιστάσεις ή τα ηχεία με το παραμικρό λάθος (π.χ. αποσύνδεση RCA).

    Όταν ανάβεις τον ενισχυτή, πρέπει μέσω των αντιστάσεων να τροφοδοτούνται μετασχηματιστής/πυκνωτές και μετά από μερικά δευτερόλεπτα, να βραχυκυκλώνονται οι αντιστάσεις και να συνδέονται τα μεγάφωνα.

    υγ απο μια πολύ γρήγορη αναζήτηση soft start στο google:
    http://sound.westhost.com/project39.htm
    Rele με χρονοκαθυστερηση και λυνεις και τα 2 σου προβληματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Καλύτερα δυο ρελέ με χρονοκαθυστέρηση.
    Το πρώτο στα 220 με μια βατική αντίσταση και μικρή σε ωμ (παράλληλα στην επάφη και μικρό χρόνο καθυστέρησης),
    και το δεύτερο στην έξοδο με μεγαλύτερή καθυστέρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Γιαννη δες και αυτο το κυκλωμα:http:http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53261 το εχω φτιαξει εγω και δουλευει αψογα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    οντως το εφτιαξα και εγω το κυκλωμα του danza και ο ενισχυτης χωρις να δωσω ρευμα στο ρελε δουλευει κανονικα.βεβαια δεν τραβαει αποτομα ρευμα(αλλα αυτο δεν μπορω να το πολυκαταλαβω γιατι ουτε πριν μου ειχε ριξει ρευμα κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    soft start είναι το παραπάνω και μπαίνει πριν τον γενικό διακόπτη,
    αυτό που κάνει είναι να δίνει για ένα μικρό χρονικό διάστημα ρεύμα μέσω των βατικών αντιστάσεων για να ψυλοφορτιστούν λίγο οι πυκνωτές εξομάλυνσης και να αποκτήσει ο μ/σ επαγωγική αντίσταση και μετά βραχυκυκλώνονται με τον ρελέ για να δουλέψει σε πλήρη ισχύ,
    με λίγα λόγια χαλαρό ξεκίνημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
    Ήθελα να μάθω λίγα πράγματα για το κύκλωμα που έδειξα γιατί δεν είχα ξαναδεί παρόμοια προσέγγιση στο θέμα soft-start και είπα αν ήταν καλό θα γλύτωνα τα 555, αλλά από ότι βλέπω άκυρο. Πολύ σωστό το θέμα με την διακοπή της ΔΕΗ, όπως και παρόμοιο πρόβλημα θα έχει όταν πρωτοβάζεις τον ενισχυτή στην πρίζα, δεν το είχα σκεφτεί αυτό…

    Φυσικά έχω ψάξει και έχω βρει πολλά τέτοια κυκλώματα, τα περισσότερα με αντιστάσεις και λιγότερα με PTC. Το κύκλωμα που προτείνει ο Hulk το έχουν κάνει πολλοί (τελευταία ο KOKAR στον ενισχυτή του με το LM3886) αλλά παίρνει το ρεύμα για τον ρελέ με τον «εύκολο» τρόπο και δεν με βολεύει, καθώς θέλω να βάλω έναν μικρό μετ/στη για να έχω και χαμηλή τάση στο stand-by στην πρόσοψη.
    Άρα πίσω στο plan A:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω ότι μέχρι τώρα σκεπτόμουν κάτι σε 555 που να βάζει πάλι αντίσταση σε σειρά στην εκκίνηση και μετά να την βραχυκυκλώνει, και μάλλον και ένα δεύτερο 555 να συνδέει τα ηχεία 1sec μετά από όλα αυτά, αν δω ότι δεν μπορώ να τα βάλω και αυτά στο πρώτο 555. Για stand-by μάλλον ένας μεγάλος ρελές σαν on-off και ένας μικρός μετ/στης με το stand-by που να δίνει σε αυτόν.
    Λέτε να χρειαστώ και δεύτερο 555 ή δεν θα κάνουν boom τα ηχεία αν τα βάλω σε επαφές του πρώτου ρελέ? Δηλαδή με το που θα βραχυκυκλώνουν οι αντιστάσεις, θα ενώνονται και τα ηχεία την ίδια στιγμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Πάντως Σπύρο και χωρίς πυκνωτές που έκανα δοκιμή (μόνο μετ/στης με έξοδο στον αέρα), δεν μπορούσα να βάλω την σωστή ασφάλεια, τις έκαιγε 3-4 στις 5 φορές στο άναμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Λογικο ειναι,μεχρι να μαγνητιστει ο Μ/Σ(ιδιως ο τορροειδης) συμπεριφερεται περιπου σαν βραχυκυκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Soft start... φραπεδιέρας!
    By vasilisd in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 21:28
  2. soft start για τροχο
    By stinger in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 12:38
  3. Soft Start
    By spirakos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-14, 16:08
  4. soft start amplifier
    By Bobiras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-11, 15:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας