Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: 24V πάνελ σε 12V inverter

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Να τα συγκεντρώσω όλα μαζί τα δεδομένα για να μου δώσετε μια τελική απάντηση και να σταματήσω να σας πρήζω?
    Σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα:
    Μπορώ να έχω 24βολτα πάνελ (2 που ήδη υπάρχουν και άλλα 3 που σκοπεύω να αγοράσω)
    να χρησιμοποιήσω τον ήδη υπάρχοντα ρυθμιστή φόρτισης Phocos CXN 40 A,
    Μπαταρίες που ήδη υπάρχουν, σε παράλληλη σύνδεση,
    Inverter 12V?

    Μπορώ να τα έχω έτσι ή θα μου καεί ο inverter?
    Το ρωτάω αυτό διότι έτσι δε θα μου πάει χαμένη η ανεμογεννήτρια (12V). Έχει ενσωματωμένο ρυθιστή φόρτισης και τη συνδέω απευθείας στις μπαταρίες.
    Κάποιος που πουλάει φωτοβολταικά και τα παρελκόμενά τους μου είπε ότι αν κάνω τέτοιο πράγμα θα έχω μειωμένη απόδοση των πάνελ κατά 40%. Και προτείνει να χρησιμοποιήσω μόνο 12βολτα πάνελ αν θέλω να έχω 12βολτο ινβέρτερ και τις μπαταρίες σε παράλληλη σύνδεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Μάνο, "just checking" που λένε και οι Αμερικάνοι

    Λοιπόν, άρα έχεις 2 180άρια πάνελ τα οποία μέχρι τώρα τα δούλευες σαν 70άρια....το πολύ!!
    Τα παιδιά το έχουν αναφέρει αρκετές φορές παραπάνω, χρειάζεσαι άμεσα έναν ρυθμιστή φόρτισης τύπου MPPT. Με έναν τέτοιον το σύστημά σου θα μεταμορφωθεί.
    Ο καλύτερος - κατά την άποψή μου - είναι αυτός http://www.electrotech.gr/flexmax.pdf και θα έχεις και περιθώρια για να προσθέσεις και άλλα πάνελς στο μέλλον.

    Από την συνδεσμολογία σου όπως είναι σήμερα, ΔΕΝ κινδυνεύει τίποτα αφού ο inverter παίρνει από την μπαταρία η οποία αποκλείεται να ξεπεράσει τα περίπου 14,4V (γιατί κάπου εκεί "κόβει" ο ρυθμιστής φόρτισης που έχεις). H βλάβη του inverter είναι μάλλον τυχαία.
    Βέβαια η "πατάτα" αυτουνού που στα πούλησε είναι κολοσσιαία....αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Αυτος ο ρυθμιστής τύπου ΜΡΡΤ είναι εύκολο για έναν αδαή να τον συνδέσει? Δηλαδή ακολουθεί περίπου την ίδια διαδικασία με αυτόν που έχω? Με άλλα λόγια είναι απλή διαδικασία για να τα καταφέρω?
    Κώστα, αυτό που λες ότι τα 180άρια πάνελ δουλεύουν σαν 70άρια, πώς προκύπτει?
    Επίσης, μπορείς να μου πεις για την "πατάτα" αυτουνού κάτι παραπάνω, για να έχω να απαντήσω όταν έρθει η στιγμή να συνδιαλλαγούμε?
    Και μια ακόμα ερώτηση: Στις πόσες απανωτές απορίες για το ίδιο θέμα θα με διώξουν απο το φόρουμ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    #21
    Το διακινδυνεύεις σε περίπτωση που δεν λειτουργούν όλες οι προστασίες του ρυθμιστή(όχι ασυνήθιστο), ενώ αν λειτουργούν θα σου κόβει τα πάνελ σε μεγάλη ηλιοφάνεια και μικρή κατανάλωση.

    #23
    Οι ΜΡΡΤ δεν διαφέρουν στη σύνδεση, μόνο στη λειτουργία.

    Μη φοβάσαι, στάσιμος δε μένεις, ίσως ανεξεταστέος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Αποστόλη,
    Αν υπάρχει βλάβη στον ρυθμιστή, το τι θα "σκάσει" πρώτο είναι μάλλον απρόβλεπτο.
    Επίσης, για τον ίδιο λόγο εννοείται ότι όλες οι γραμμές πρέπει να ασφαλίζονται με ασφάλειες κατάλληλων προδιαγραφών.

    Μάνο,
    Το μέγιστο ρεύμα που μπορούν να δώσουν τα Φ/Β σου είναι 5,6Α αν είδα καλά από τα χαρακτηριστικά που έγραψες.....αν το πολλαπλασιάσεις με την τάση της μπαταρίας παίρνεις ως αποτέλεσμα την μέγιστη ισχύ που μπορούν να δώσουν τα Φ/Β με αυτές τις συνθήκες.

    Η σύνδεση του Ρ/Φ τύπου ΜΡΡΤ δεν διαφέρει από έναν απλό. Σε δύο υποδοχές συνδέεις τα καλώδια της μπαταρίας και σε άλλες δύο τα καλώδια των Φ/Β.
    Η ρύθμισή του είναι πιο περίπλοκη γιατί ο συγκεκριμένος είναι πλήρως παραμετροποιήσιμος, αλλά δεν χρειάζεται σε πρώτη φάση. Και με τις "default" ρυθμίσεις του εργοστασίου δεν θα υπάρχει πρόβλημα....

    Η πατάτα είναι ότι αυτός που σου πουλάει τόσο ακριβό εξοπλισμό, οφείλει να ξέρει τι πρέπει να σου δώσει για να έχεις "αξιοπρεπή" απόδοση. Από που και ως που θα πρέπει να ξέρεις εσύ ότι χρειάζεσαι ρυθμιστή ΜΡΡΤ για να λειτουργήσουν σωστά αυτά τα πάνελ με 12βολτη μπαταρία??
    Έχω γράψει και άλλες φορές ότι όταν ένας έμπειρος έμπορος ή τεχνικός ζητάει κάτι παραπάνω για να πουλήσει κάτι, σε σύγκριση με το τάδε e-shop, δεν σημαίνει πάντα ότι "αισχροκερδεί"....και η τεχνογνωσία έχει κόστος....δυστυχώς ή ευτυχώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Χαιρομαι οταν υπαρχουν ομοιες αποψεις σε ενα θεμα,,Μανο φυσικα δεν κινδυνευει ο inverter οταν οι μπαταριες σου ειναι καλες..απλα επειδη εχεις 12V το ρευμα ειναι αρκετα μεγαλο 150Α Για 1800VΑ περιπου οποτε οι γραμμες πρεπει να εχουν την απαιτουμενη διατομη ωστε στην εισοδο του να εχεις πολυ μικρη πτωση τασης....φυσικα παντα ασφαλειες και στα δυο ορια...
    Το ΜΡΡΤ που σου προτεινει ο Κωστας ειναι κορυφη στο ειδος του..δεν εβαλα καποια εταιρια εγω.να μην θεωρηθει διαφημηση. ομως .δες στο eshops.gr στους ρυθμιστες φορτισης τι παιζει εχει καπου εχει και ΜΡΡΤ δες τι επεκταση θες να κανεις ..μα στην αρχη σου ειπα τα 12 v Δεν ειναι για μεγαλα συστηματα..το δικο μου το εχω στα 48 V DC με μπαταριες στα 400+350 ΑΗ .απλα εχω δυο ρυθμιστες φορτισης..ενα στην εισοδο...και αλλον ενα σε περιπτωση που κατι παθει ο πρωτος να δωσει την περισια ισχυ σε ενα φορτιο που εχω προσαρμοσει σε ενα ηλιακο θερμοσιφωνα...και αυτο ποιο πολυ για την ανεμογεννητρια ...που ειναι 1,4 KW Και οταν σηκωσει ισχυ δεν μπορεις να κανεις μεταγωγη με διακοπτη...Ολα ειναι θεμα σχεδιασης...σωστης επιλογης υλικων..ειναι ακριβα στην αρχη σαν επενδυση μα στο τελος δινουν τα χρηματα τους πισω...Ατυχηματα με αστοχια υλικων σιγουρα θα υπαρχουν..μα τα ποιο πολλα προκυπτουν απο κακη σχεδιαση..και ασφαλιση του εξοπλισμου μας...οπως λεει παραπανω.ο Αποστολης κ ο Κωστας η Τεχνογνωσια εχει κοστος..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Notios38 : 05-10-11 στις 02:07

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παιδιά, για να συνοψίσω, να καταλήξω και να τελειώσω (ελπίζω) κατέληξα στο εξής σύστημα:
    5 πανελ 24βολτα (έχω 2 και θα προμηθευτώ άλλα 3)
    1 ρυθμιστής φόρτισης ΜΡΡΤ http://www.eshops.gr/index.php?act=v...roductId=12626 (θα τον αγοράσω)
    4 μπαταρίες 200 12V σε παράλληλη σύνδεση (τις έχω ήδη)
    1 inverter 2000Watt 12V (θα τον αγοράσω) http://www.eshops.gr/index.php?act=v...roductId=11695
    1 ανεμογεννήτρια 12V (την έχω ήδη, έχει ενσωματωμένο ρυθμιστή φορτισης και τη συνδέω απευθείας στις μπαταρίες)

    Ο λόγος που θέλω τέτοιον inverter είναι γιατί θέλω να δουλεύω 3 φορές την εβδομάδα μια αντλία νερού 1000Watt για 40 λεπτά περίπου τη φορά, και κάποιες άλλες μικροσυσκευές εφόσον θα έδω τη δυνατότητα. Επέλεξα τον συγκεκριμένο κρίνοντας περισσότερο απο την τιμή του. Αν υπάρχει λόγος να τον αποφύγω, θα ήθελα να μου το λέγατε.

    Τα καλώδια γεφύρωσης των μπαταριών είναι 25mm. Πρέπει να τα αλλάξω μήπως? Τα καλώδια σύνδεσης των πάνελ τι διατομής πρέπει να είναι? Πώς να τα παραγγείλω?

    Αν αυτό που παραθέτω παραπώνω έχει κάποια ασυμβατότητα, πείτε τό μου, για να μην παραγγέλνω μάταια. Αλλιώς θα σημαίνει ότι διάβασα καλά και πέρασα το μάθημα!!!
    Σας ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια θερμά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pleiades : 05-10-11 στις 11:39

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Μοτέρ από αντλία 1000W μπορεί να τραβά 3000W στο ξεκίνημα.
    Εάν αυτά τα μοτέρ σκουριάσουν τότε άστα –χάνεις το μοτέρ.
    Την έχω πάθει με μοτέρ γεώτρησης και ξέρω.
    Εάν πας να ξεκινήσεις τέτοιο μοτέρ με ινβερτερ τότε χρειάζεσαι
    Ινβερτερ πολύ δυνατό που να έχει ασφάλειες ώστε να μην καταστραφεί όταν θα
    το βάλεις να γυρίσει το μοτέρ αντλίας.

    Ο μεγαλύτερος εχθρός των ινβερτερ είναι οι ηλεκτροκινητήρες.
    Είναι τέτοιες οι αιχμές έντασης που καίγονται τα μοσφετ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    ....Επέλεξα τον συγκεκριμένο κρίνοντας περισσότερο απο την τιμή του....
    Μάνο, "το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού".....
    Ότι τραβάς τώρα γίνεται - ενδεχομένως - γιατί είχες την ίδια λογική και στην αρχική αγορά.

    Ο ρυθμιστής φόρτισης που έχεις βρει είναι σαφώς κατώτερος σε δυνατότητες με αυτόν που προτείνω πιο πάνω και άγνωστης ποιότητας ως προς την αξιοπιστία του. Τι εγγύηση έχει σε σχέση με τα 5 χρόνια του άλλου?

    Εφόσον θα δώσεις χρήματα για να αναβαθμίσεις το σύστημα σε μεγάλο βαθμό, καλό θα ήταν:
    1. Ο inverter να είναι inverter/charger και όχι σκέτος inverter. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα να φορτίσεις τις μπαταρίες από μια γεννήτρια γρήγορα και εύκολα αν παραστεί ανάγκη (παρατεταμένη συννεφιά, υπερκατανάλωση).
    2. Να κάνεις το σύστημα 24βολτο κάτι που θα μειώσει τις απώλειες στα καλώδια και θα σου δώσει πολύ μεγαλύτερα περιθώρια επέκτασης για το μέλλον. Το βασικό για αυτό είναι η επιλογή στην τάση λειτουργίας του inverter/charger. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να λειτουργήσουν και στα 24V.
    3. Ο inverter/charger να είναι επεκτάσιμος, δηλαδή αν χρειαστεί στο μέλλον να επεκτείνεις περαιτέρω το σύστημά σου, να μπορείς να το κάνεις ΚΑΙ για τον inverter/charger παραλληλίζοντας όμοια μηχανήματα μεταξύ τους. Άρα, παίρνεις τώρα ένα πολύ καλό inverter/charger σαν αυτό (το οποίο δεν έχει κανένα πρόβλημα να ξεκινήσει ηλεκτροκινητήρες), και αν στο μέλλον χρειάζεσαι περισσότερη ισχύ, βάζεις ένα όμοιο δίπλα και παίρνεις ακριβώς τα διπλάσια.

    Ο inverter που έχεις βρει ξέρω ότι ΔΕΝ έχει μετασχηματιστή 50Hz στην έξοδο κάτι που γενικώς θεωρείται μειονέκτημα για τέτοιου είδους μηχανήματα γιατί ο μετασχηματιστής βελτιώνει τις ανοχές υπερφόρτωσης που έχει το μηχάνημα ώστε να μην παρουσιάζονται προβλήματα σαν αυτά που αναφέρει ο Σπύρος.

    Σπύρο, όλα τα σοβαρά και επώνυμα (και δυστυχώς σχετικά ακριβά) μηχανήματα της αγοράς, δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ξεκινήσουν "δύσκολα" φορτία όπως ηλεκτρικούς κινητήρες.

    Ότι πληρώνεις παίρνεις.....αν το σύστημα είναι μια μόνιμη κατάσταση για το σπίτι σου, τότε αξίζει να επενδύσεις σε αυτό με γνώμονα την αξιοπιστία και όχι την χαμηλότερη τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Κώστα, το τελευταίο μήνυμά σου με άφησε άναυδο, και σε ευχαριστώ. Διοτι το αποτέλεσμα ήταν καλό. Μόλις έκλεισα το τηλ με την εταιρεία που εμπορεύεται τους ρυθμιστές που μου συστήσατε (flexmax 80A) και θα αγοράσω αντίστοιχα απο εκεί και inverter charger 12V.
    Σας ευχαριστώ όλους για ακόμη μια φορά. Χωρίς τη βοήθειά σας θα πάλευα με τα κύματα ακόμη!!!!
    Και πάλι ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τροφοδοτικο +24v, -24v, +12v και -12v
    By nio-4- in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 14:12
  2. Απορία πώς να συνδέσω μπαταρίες και πλαίσια 12v με inverter 24v
    By hlektronik in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-15, 10:12
  3. Inverter 2000W στα 12V ή στα 24V;
    By alefgr in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 23:41
  4. 12v dc σε 24v dc
    By Manolis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-04, 18:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας