Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: 24V πάνελ σε 12V inverter

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή Καλησπερα....

    καλη επιλογη..αλλα γιατι η ανεμογενητρια να σε δεσμευει να μεινεις στα 12V ?..υπαρχει step-up inverter απο 12v σε 24V.Τα καλωδια των γεφυρών ειναι ενταξει μα μια μετρηση με αμπεροτσιμπιδα δεν θα εβλαπτε...σημασια εχει το καλωδιο που γεφυρωνει τον inverter ..και το μηκος τους φυσικα...το ιδιο και για τα πανελ..καπου εδω μεσα εχουν ενα πινακα υπολογισμου διατομης των αγωγων..αν δεν τον βρεις να σου τον στειλω..
    Τα περισσοτερα inverter εχουν δυνατοτητα για μερικους κυκλους να δωσουν 2πλασια ισχυ και 1.5 φορα απο την ονομαστικη για 1 λεπτο....δεν ειναι οτι καλυτερο ομως ενα μοτερ που ξεκιναει με φορτιο..η που μπορει να εχει κολησει..οπως σωστα μεταφερει ο Σπυρος...δες Μανο υπαρχουν ειδικες αντλιες βυθιζομενες που οδηγουνται με τετραγωνικο παλμο...δεν εχουν περιστρεφομενα μερη αλλα δυο αντεπιστροφες βαλβιδες που πιεζονται απο ενα ηλεκτρομαγνητη...φυσικα ανοξειδωτη για οικιακη χρηση.. παροχη μεχρι 1/2̈́ in...kαι καλο μανομετρικο αν δεν κανω λαθος 25μετρα..ειχα βαλει μια τετοια χωρις μπαταρια..με ενα panel 70w στα 12 v 1/4 σε μια μικρη γεωτρηση..και οση ωρα ειχε ηλιο δουλευε...σε ενα πειραμα με υδροπονια..
    Oσο για τα πραγματα απο το eshops δεν νομιζω να μην εχουν εγγυηση..απλα οτι πληρωνεις αυτο παιρνεις..εχω παρει ενα μικροτερο απο αυτο που διαλεξες για ενα φιλο...αψογο..
    Το inverter to συγκεκριμενο ειναι φτωχο σε αποδοση λογω της τασης εισοδου λιγοτερο απο 90% το λεει νομιζω..αλλα το 48v ειναι θεριο..ΑΥΤΑ που διαλεξες ειναι αψογα..αφου εχουν κ 5ετη εγγυηση.....τα λεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Κώστα μου, σε ευχαριστώ πολύ που ξοδεύεις χρόνο για να με φωτίσεις και να με εξυπηρετήσεις. Ωστόσο αυτά που μου λες, τα περισσότερα μου είναι σχετικά ακατανόητα και μου γεννούνται ένα σωρό απορίες που αν αρχίζω να τις διατυπώνω θα γεμίσουμε κι άλλες σελίδες εδώ... Δεν έκρυψα άλλωστε το δισταγμό μου και το φόβο μου μήπως και γίνομαι φορτικός με την άγνοιά μου.
    Πάντως η αντλία που θα χρησιμοποιήσω (δεν ξέρω αν είναι και σωστός ο όρος αντλία) είναι για να τραβήξω νερό απο μια πηγή σε απόσταση 50 μέτρων περίπου. Ως τώρα τη δούλευα με dieselογεννήτρια δυο τρεις φορές την εβδομάδα για να γεμίσω ντεπόζιτα με νερό και κατόπιν με τη βαρύτητα το νερό έφτανε στις βρύσες. Αν δουλέψει αυτό, μου είναι αρκετό. Ωστόσο θα ψάξω να δω αυτές οι αντλίες που έχουν οι πολυκατοικίες και στέλνουν το νερό στους ορόφους ψηλά μήπως και μπορέσω να εξυπηρετηθώ με κάτι τέτοιο για να αποφύγω τα ντεπόζιτα, μιας κι έτσι το νερό όταν περνάει μέσα απο αυτά δεν είναι πόσιμο, και για να υπάρχει μια σχετική πίεση στο νερό.
    Όσο για αυτόν τον πίνακα με τις διατομές των αγωγών που ανέφερες θα ήθελα να μου τον έστελνες όποτε ευκαιρήσεις. Χρειάζεται να σου δώσω το email μου?
    Παιδιά όποτε ο δρόμος σας φέρει προς τη θράκη, κερνάω ούζο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Μάνο, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά....τα τελευταία στα έχει γράψει ο Δημήτρης!
    Δεκτά τα ούζα!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ********
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    50200
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Ανοίγω το θέμα μετά από ~9 χρονια για να ρωτήσω το εξής:
    Εχω δυο φ/β 12v 8,2Α, μετατροπέα καθαρου ημιτόνου 1000w 12v, μία μπαταρία 180ah, και ρυθμιστή wmp 40ah.

    Θέλω να αγοράσω κι άλλα πάνελ αλλά θέλω να το αλλάξω το σύστημα σταδιακά σε 24v.

    Μπορώ να βάλω τα υπάρχον πάνελ σε σειρά (24v), να πάρω άλλο ένα πάνελ 24v , να αγοράσω κι έναν ρυθμιστή mppt 24v ΑΛΛΑ να φορτίζω την μπαταρία στα 12v?

    Δηλ με πάνελ 24v να φορτίζω μπαταρία 12v μέχρι να μπορεσω να αναβαθμίσω τις μπαταρίες και να τις αλλάξω σε 24v.

    Αν γίνεται αυτό υπάρχει κάποιο μειονέκτημα με την απόδοση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsatsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Ανοίγω το θέμα μετά από ~9 χρονια για να ρωτήσω το εξής:
    ?
    αφου θα συνδεσεις δυο πανελ 12ν για να βγαλεις 24ν

    συνδεσε και 2 μπαταριες 12ν για να φορτιζεις 24ν

    γιατι με 24ν να φορτισεις 12ν μπαταρια ? για να συζητάμε τζαμπα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ********
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    50200
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisHP Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου θα συνδεσεις δυο πανελ 12ν για να βγαλεις 24ν

    συνδεσε και 2 μπαταριες 12ν για να φορτιζεις 24ν

    γιατι με 24ν να φορτισεις 12ν μπαταρια ? για να συζητάμε τζαμπα ?
    Επειδή δεν μπορώ ακόμα να αγοράσω 2μπαταρίες και να τις συνδέσω σε σειρά, σκέφτηκα να κρατήσω αυτή που έχω μέχρι να χαλάσει. Την έχω ήδη ~4 χρόνια και δεν πιστεύω να αξίζει να συνδέσω άλλη μία μαζί της για 24v. Καλύτερα να περιμένω να χαλάσει και να πάρω 2 καινούργιες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Αν την συνδέσεις σε 24ν δεν θα χρειαστεί να περιμένεις πολυ για να χαλάσει.

    σε καμια βδομαδα το πολυ,, ενας αλλος που το εκανε αυτο οχι μονο την χαλασε,,, αντεστρεψε την πολικοτητα της και
    μετα που το πλην εγινε συν και το συν πλην εκαψε
    τον εγκέφαλο απο το αυτοκίνητο του
    τον δυναμό
    την αντλια καύσιμου και............μια τηλεόραση και ενα ινβερτερ..............

    η πλάκα ειναι οτι η μπαταριά απλα αντέστρεψε την πολικότητα της και εχει ακομη ρευμα [αντιστροφο] και την λυπατε να την πετάξει.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisHP : 25-01-20 στις 13:05

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisHP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν την συνδέσεις σε 24ν δεν θα χρειαστεί να περιμένεις πολυ για να χαλάσει.

    σε καμια βδομαδα το πολυ,, ενας αλλος που το εκανε αυτο οχι μονο την χαλασε,,, αντεστρεψε την πολικοτητα της και
    μετα που το πλην εγινε συν και το συν πλην εκαψε
    τον εγκέφαλο απο το αυτοκίνητο του
    τον δυναμό
    την αντλια καύσιμου και............μια τηλεόραση και ενα ινβερτερ..............

    η πλάκα ειναι οτι η μπαταριά απλα αντέστρεψε την πολικότητα της και εχει ακομη ρευμα [αντιστροφο] και την λυπατε να την πετάξει.....
    ο π.ζ ήταν ;γιατί διαφορετικά πρεπει να ξαναγραφτουν βιβλία χημειας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #39
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    και εγω δεν το πιστευα μεχρι που το ειδα με τα ματια μου,,, δυο τετειες περιπτωσεις εχουν
    πεσει στην αντιληψη μου και στις δυο περιπτωσεις
    σε καινουριες μπαταριες που συνδεθηκαν σε φωτοβολταικα χωρις ρυθμιστη φόρτισης.

    η συνεχης υπερβολική φορτιση μετατρέπει την μπαταρια απο συσορευτη σε μερος του κυκλώματος, λογικα γίνεται οξυδιο του μολυβδου και ο αλλος πολος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ********
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    50200
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisHP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν την συνδέσεις σε 24ν δεν θα χρειαστεί να περιμένεις πολυ για να χαλάσει.

    σε καμια βδομαδα το πολυ,, ενας αλλος που το εκανε αυτο οχι μονο την χαλασε,,, αντεστρεψε την πολικοτητα της και
    μετα που το πλην εγινε συν και το συν πλην εκαψε
    τον εγκέφαλο απο το αυτοκίνητο του
    τον δυναμό
    την αντλια καύσιμου και............μια τηλεόραση και ενα ινβερτερ..............

    η πλάκα ειναι οτι η μπαταριά απλα αντέστρεψε την πολικότητα της και εχει ακομη ρευμα [αντιστροφο] και την λυπατε να την πετάξει.....
    Ο ρυθμιστης mppt δεν θα ρυθμίζει την τάση εισόδου από 24v σε 12V?

    Από όσο έχω διαβάσει στο internet οι mppt κατεβάζουν την τάση εξόδου στην επιθυμητή για της μπαταρία ανεξαρτήτος της τάσης εισόδου που δέχονται, και ακόμα μπορούν να ανεβάσουν και τα ampere εξόδου πάνω από αυτά που δίνει στην είσοδο το πάνελ.

    Κάνω λάθος?

    Αν ισχύουν τα παραπάνω γιατί να καεί η μπαταρία?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. τροφοδοτικο +24v, -24v, +12v και -12v
    By nio-4- in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 14:12
  2. Απορία πώς να συνδέσω μπαταρίες και πλαίσια 12v με inverter 24v
    By hlektronik in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-15, 10:12
  3. Inverter 2000W στα 12V ή στα 24V;
    By alefgr in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 23:41
  4. 12v dc σε 24v dc
    By Manolis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-04, 18:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας