Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 48

Θέμα: λυχνια 6005

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή λυχνια 6005

    καλησπερα.Ηθελα να ρωτησω αν εχεις καποιος εμπειρια απο την 6005.Αν εχει κανει κανενας καμμια δοκιμη η καμμια εμπειρια απο καποιον ενισχυτη που την χρησιμοποιει.
    Το datasheet της ειναι : http://frank.pocnet.net/sheets/020/6/6005.pdf
    και το μονον ενισχυτη που εμαθα δυστυχως οχι ευχαριστα σχολια ειναι αυτος:http://www.cqdx.ru/ham/new-equipment...amplifier-kit/

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Βαγγελη με τις λαμπες μην ψαχνεις για λιγα βαττ ειναι δυσκολο να βρεις ηχεια με πολλα db οποτε ενας 8βαττ ειναι μονο για ακουστικα με λαμπες πανω απο 25βαττ
    και αν βρεις ηχεια θα ειναι επαγγελματικα με πανω απο 100db αλλα ξεφευγουν απο το ορο HI-FI.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Thanos10 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ikaros1978 (04-10-11)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    ρωτησα Θανο γιατι εχω στα χερια μου μερικες και σκεφτομουνα μια δοκιμουλα με μερικες παραλληλα ειτα se ειτε push pull . Και ελεγα μηπως καποιος φιλος την γνωριζει κατ ιδιαν.... Μου εκαναν εντυπωση τα αρνητικα σχολια του εν λογω ενισχυτη...σχολια που τα αποδιδω πιο πολυ στους μετασχηματιστες που χρησιμοποιει το κιτ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Βαγελη δεν τις εχω δουλεψει αλλα το θεμα ειναι ο μετασχημαιστης εξοδου παντος αφου τι εχεις κανε καποιες δοκιμες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MegaVolt
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαγγελη με τις λαμπες μην ψαχνεις για λιγα βαττ ειναι δυσκολο να βρεις ηχεια με πολλα db οποτε ενας 8βαττ ειναι μονο για ακουστικα με λαμπες πανω απο 25βαττ
    και αν βρεις ηχεια θα ειναι επαγγελματικα με πανω απο 100db αλλα ξεφευγουν απο το ορο HI-FI.
    Οποιος εχει λαμπες εχει και τα αναλογα ηχεια, με 8w παντως σε ακουστηκα που λες ειναι για να ακουσει μουσικη καποιος εντελως κουφος ή για δοκιμη να δουμε αν σπαει το τυμπανο? Γιατι με 8w και σωστα ηχεια ριχνεις και ντουβαρια.
    Το αντιθετο ισχυει με το θεμα της ισχυος βεβαια, και γι αυτο βλεπουμε fet 1KW ενισχυτες ενω οι λαμπατοι 25-30 w ειναι συνηθως υπεραρκετοι.

    τεσπα... τη συγκεκριμενη λυχνια ουτε την εχω δει ποτε μου, αλλα απο τα datasheet βλεπω πως τη δινουν για ηχο οποτε κατα μεγαλο ποσοστο η κατασκευη εχει παρει αρνητικες κριτικες ειτε γιατι εχει καποιο σφαλμα σχεδιασης ή κατασκευης, (παρα πολυ πιθανο να ειναι ο μετασχηματιστης) ειτε λογο υποκειμενισμου του κριτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Ποια ντουβαρια θα ριξεις με 8βαττ απο γυψοσανιδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Σιγουρα δεν θα φταιει η λαμπα.Πρωτος υποπτος ειναι ο μετασχηματιστης και δευτερος υποπτος η σχεδιαση.Παντως ο κριτης εχει επισυναψει και παλμογραφηματα (αν τα βρω παλι θα τα επισυναψω) που δικαιολογουν την κακη φημη.
    Τελος παντων.Αν κανω δοκιμουλα (στον αερα βεβαια) θα ειστε οι πρωτοι που θα το μαθετε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MegaVolt
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ντουβαρια θα ριξεις με 8βαττ απο γυψοσανιδα.
    απο φελιζολ τα φτιαχνουν τωρα, δεν το μαθες?
    Ετσι κι αλλιως εχεις δηλωσει πως σαν καταναλωτης δε θες προστασια και εισαι υπερ του να σε κλεβουν οποτε ασε τους καημενους τους μπετατζηδες να βγαλουν κι αυτοι κανα φραγκο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα δεν θα φταιει η λαμπα.Πρωτος υποπτος ειναι ο μετασχηματιστης και δευτερος υποπτος η σχεδιαση.Παντως ο κριτης εχει επισυναψει και παλμογραφηματα (αν τα βρω παλι θα τα επισυναψω) που δικαιολογουν την κακη φημη.
    Τελος παντων.Αν κανω δοκιμουλα (στον αερα βεβαια) θα ειστε οι πρωτοι που θα το μαθετε
    Τα παλμογραφηματα που επισυναψε ηταν σε καθαρο φορτιο ή σε ηχεια? Γιατι αν ηταν σε ηχεια παιζει να μην "εκατσε" σωστη προσαρμογη.
    Δεν αποκλειεται κι αλλη αστοχια υλικου με τις ιδιες τις λαμπες (αναφερει αν ηταν ταιριασμενες?) ή με κανενα πυκνωτη, ή με λαθος υπολογισμενη αναδραση... παιζουν πολλα μεχρι να καταδικασει καποιος την ιδια τη λαμπα.
    Αφου εχεις τη λαμπα παντως γιατι να μη δοκιμασεις ενα μικρο ενισχυτακι? Ετσι θα λυθει καθε απορια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Μια χαρα λαμπιτσα ειναι βαγγελη κοιτα και για 6AQ5 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ χιλιαδες σχεδια
    δουλευτικε πολυ και σε στρτιωτικες εφαρμογες αντικαταστησε την 6v6 στην εξοδο ακουστικης
    8-10 βαττακια θα τα παρεις με push-pull
    KANE μια απλη αναζητηση σε εικονες 6AQ5 TUBE SHEMA6AQ5_PP.gif αλλο εναK-8LS-Tube-Amplifier-Schematic.png

    και με αυτον εξοδουhttp://www.tube-town.net/ttstore/pro...Princeton.html θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου και τσιπικα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 04-10-11 στις 12:31

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ikaros1978 (04-10-11)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη ευχαριστω.Το δευτερο κυκλωμα που επισυναψες ειναι αυτο απο το κιτ που αναφερονται πολυ οτι δεν ειναι καλο το αποτελεσμα.Θα δοκιμασω και το πρωτο και ενα δικο μου που εκανα με βαση το datasheet.Eχω μεγαλη περιεργεια.Οσο για τον μετασχηματιστη που προτεινεις μου φαινεται σουπερ (αν και στο datasheet με 250v ανοδο θελει 10Κ καλος ειναι κι αυτος).Εγω εχω στην κατοχη μου ενα ζευγαρι hamond 2.5Κ/70mA /10W και ισως δοκιμασω και κατι σε PSE
    Εντος των επομενων ημερων θα επανελθω με συμπερασματα γιατι πιστευω οτι αξιζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια ερώτηση για PIC και μια για Hi-Fi...
    By hitech444 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 21:58
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 14:34
  3. Δεκτης για την μπαντα των μεσαιων κυματων με μια λυχνια στα 12 Volt!!!
    By 1kostasa50 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-11, 17:57
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-11, 15:26
  5. λυχνια?
    By lasenios in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 20:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας