Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Ανανεωση παλιας ηλεκτρικης εγκαταστασης

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς τα ίδια κι εγώ αυτές τις μέρες στο σπίτι (πολυκατοικία του '85). Έχω ανοίξει όλα τα κουτιά και περνώ καινούριες καλωδιώσεις. Μέχρι τώρα το σπίτι τροφοδοτείται (φώτα-πρίζες) με 2 παροχές με 1,5άρι και 10άρες ασφάλειες !! Όσον αφορά τη γείωση: ένα 1,5άρι γείωνε τα πάντα με καμιά 10αριά διακλαδώσεις μέσα στα κουτιά.

    Αυτό που κάνω τώρα και πείτε και μια γνώμη είναι να βάλω όλα τα φώτα σε μια παροχή με 1mm2 και Β6 ασφάλεια (όλες οι λάμπες είναι οικονομίας με max κατανάλωση τα 250Watt). Αυτό γίνεται για να εξοικονομηθεί χώρος μέσα στους σωλήνες για να περάσουν τα υπόλοιπα 1,5άρια (αναγκαστικά, δεν χωράνε 2,5άρια) για τις πρίζες.

    Πλυντήριο ρούχων με 1,5άρι και Β10 (σωστά λέει ο φίλος παραπάνω, δεν έχω δει πλυντήριο ρούχων να θέλει παραπάνω από 10άρα ασφάλεια). Πλυντήριο πιάτων με 3,3Kw max κατανάλωση αναγκαστικά με 2,5άρα παροχή.

    Αυτά και προχωράμε. Μόλις ολοκληρώσω θα ποστάρω και φωτό του πίνακα
    Mια χαρά σε βρίσκω συνονόματε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ωραία! Πέρνω κουράγιο και συνεχίζω...κάθε μέρα μετά τη δουλειά...

    Κάτι παράξενο που παρατήρησα σε 2 πρίζες σε συγγενικό σπίτι. Τροφοδοτούνται από τον ίδιο ουδέτερο και γείωση αλλά με διαφορετική φάση. Και οι 2 δεν έχουν σωστή γείωση. Μετρώ 110Volt σε φάση-γείωση και ουδέτερο-γείωση. Οι υπόλοιπες πρίζες της γραμμής στην οποία ανήκει η μία εκ των 2 προβληματικών είναι μια χαρά! Μετρώ φάση-γείωση 223Volt και ουδέτερος-γείωση 1 Volt περίπου. Η έτερη προβληματική είναι με δική της φάση από τον πίνακα. Αν κατεβάσω την ασφάλεια αυτής η άλλη προβληματική (στη γραμμή με τις πολλές) δείχνει σωστές τιμές πλέον όπως και οι υπόλοιπες!! Γιατί συμβαίνει αυτό;

    Όλες οι μετρήσεις έγιναν με και χωρίς φορτίο στις γραμμές

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    πιθανο προβλημα στην ασφαλεια που την τροφοδοτει. δοκιμασες να βαλεις φορτιο (πχ καποια λαμπα) και να μετρησεις εκεινη την στιγμη την ταση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Και μια δεύτερη ερώτηση. Στο χωριό φτιάξαμε μια αποθήκη και εκεί έβαλα ένα μικρό πινακάκι για την τροφοδοσία μια πρίζας για τροφοδοσία μηχανημάτων για τα μερεμέτια μας και για τα φώτα. Τροφοδοτήθηκε με ΝΥΥ 3χ2,5 από τον πίνακα του σπιτιού και ασφαλίστηκε με C16. Θέλω να βάλω και ένα ΔΔΕ ώστε σε περίπτωση βλάβης-λάθους να μην κοπεί η τροφοδοσία σε όλο το σπίτι από την πτώση του ΔΔΕ του πίνακα του σπιτιού. Μπορώ να βάλω ένα ΔΔΕ 40A 30μΑ (που τυχαίνει να έχω) προστατευμένο με την C16 ή πρέπει και το ΔΔΕ να είναι στα αμπέρ της ασφάλειας;

    Έτσι όπως το καταλαβαίνω η ένδεικη Α για το ΔΔΕ έχει να κάνει με το ''πόσο'' ρεύμα αντέχει να ''κόψει'' ας πούμε. Η γενική ασφάλεια είναι που προστατεύει την εγκατάσταση και το ΔΔΕ φυσικά. Λάθος το αντιλαμβάνομαι;

    Στον πίνακα πάντως του σπιτιού μου έχω πάρει και θα βάλω με τη σειρά: Γενικός διακόπτης 1χ40 --> Τηκτή ασφάλεια 35Α --> Γενική αυτόματη C40 --> ΔΔΕ 40Α και μετά διανομή στης καταναλώσεις.

    Έχω και άλλη ερώτηση!! Μέχρι να ασχοληθώ με τα του σπιτιού μου είχα το εξής πρόβλημα: με πολλές καταναλώσεις ανοιχτές (θερμοσίφωνα και κουζίνα ας πούμε) ζεσταινόταν τόσο πολύ η τηκτή 35άρα που είτε καιγόταν είτε έπεφτε η ασφάλεια από το ρολόι (συνήθως το δεύτερο). Μετά από πολλά διαπίστωσα πως στον πίνακα ήταν χαλαρές οι γειώσεις. Τις σφίγγω και από τότε ακόμα και με full φορτίο (φούρνος και ένα μάτι, θερμοσίφωνας και 2 15άρια κλιματιστικά όλα μια χαρά!!! δεν ξανάπεσε ποτέ η ασφάλεια.Και πάλι ερωτώ: γιατί είχα αυτό το πρόβλημα; υπενθυμίζω πως έσφιξα μόνο τις γειώσεις. Οι ουδέτεροι ήταν ΟΚ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιθανο προβλημα στην ασφαλεια που την τροφοδοτει. δοκιμασες να βαλεις φορτιο (πχ καποια λαμπα) και να μετρησεις εκεινη την στιγμη την ταση?
    Ναι φυσικά. Οι μετρήσεις έγιναν με και χωρίς φορτίο. Αποτέλεσμα το ίδιο. Θα τραμπάρω τις ασφάλειες να δω αν αλλάξει κάτι αλλά μου φαίνεται περίεγο. 223Volt δίνουν κανονικά πάντως και οι 2 πρίζες σε φάση-ουδέτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια δεύτερη ερώτηση. Στο χωριό φτιάξαμε μια αποθήκη και εκεί έβαλα ένα μικρό πινακάκι για την τροφοδοσία μια πρίζας για τροφοδοσία μηχανημάτων για τα μερεμέτια μας και για τα φώτα. Τροφοδοτήθηκε με ΝΥΥ 3χ2,5 από τον πίνακα του σπιτιού και ασφαλίστηκε με C16. Θέλω να βάλω και ένα ΔΔΕ ώστε σε περίπτωση βλάβης-λάθους να μην κοπεί η τροφοδοσία σε όλο το σπίτι από την πτώση του ΔΔΕ του πίνακα του σπιτιού. Μπορώ να βάλω ένα ΔΔΕ 40A 30μΑ (που τυχαίνει να έχω) προστατευμένο με την C16 ή πρέπει και το ΔΔΕ να είναι στα αμπέρ της ασφάλειας;

    Έτσι όπως το καταλαβαίνω η ένδεικη Α για το ΔΔΕ έχει να κάνει με το ''πόσο'' ρεύμα αντέχει να ''κόψει'' ας πούμε. Η γενική ασφάλεια είναι που προστατεύει την εγκατάσταση και το ΔΔΕ φυσικά. Λάθος το αντιλαμβάνομαι;

    Στον πίνακα πάντως του σπιτιού μου έχω πάρει και θα βάλω με τη σειρά: Γενικός διακόπτης 1χ40 --> Τηκτή ασφάλεια 35Α --> Γενική αυτόματη C40 --> ΔΔΕ 40Α και μετά διανομή στης καταναλώσεις.

    Έχω και άλλη ερώτηση!! Μέχρι να ασχοληθώ με τα του σπιτιού μου είχα το εξής πρόβλημα: με πολλές καταναλώσεις ανοιχτές (θερμοσίφωνα και κουζίνα ας πούμε) ζεσταινόταν τόσο πολύ η τηκτή 35άρα που είτε καιγόταν είτε έπεφτε η ασφάλεια από το ρολόι (συνήθως το δεύτερο). Μετά από πολλά διαπίστωσα πως στον πίνακα ήταν χαλαρές οι γειώσεις. Τις σφίγγω και από τότε ακόμα και με full φορτίο (φούρνος και ένα μάτι, θερμοσίφωνας και 2 15άρια κλιματιστικά όλα μια χαρά!!! δεν ξανάπεσε ποτέ η ασφάλεια.Και πάλι ερωτώ: γιατί είχα αυτό το πρόβλημα; υπενθυμίζω πως έσφιξα μόνο τις γειώσεις. Οι ουδέτεροι ήταν ΟΚ
    Ειναι υπερβολη να βαλεις και τηκτη ασφαλαλεια στον πινακα και αυτοματη.Βαλε μονο τηκτη 35 και να σφιξεις καλα ολες τις επαφες στον πινακα.Οσο για το ΔΔΕ μπορεις να το βαλεις.Το 40A που γραφει ειναι το ρευμα που μπορει να περασει απ αυτο.Συνηθως οι ΔΔΕ δεν διαθετουν μαγνητικο οποτε δεν προστατευουν εναντι βραχυκυκλωματος.Μονο κοιταξε απ τον πινακα που περνεις ρευμα για το μικρο πινακακι στην αποθηκη η σειρα να ειναι και αυτη γενικος διακοπτης > γενικη ασφαλεια > ΔΔΕ για να μην σου πεσει σε περιπτωση διαρροης και το ρελε του σπιτιου.Την τροφοδοσια θα την παρεις απο την γενικη ασφαλεια του σπιτιου.

    Αν λεω κατι λαθος παρακαλω να με διορθωσετε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ωραία, έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ για το χωριό.

    Όσο για την τηκτή και την αυτόματη το βλέπω ως διπλή προστασία σε περίπτωση που κάτι δεν δουλέψει σωστά (βλάβη αυτόματης) ή γρήγορα (τηκτή). Δεδομένα παίρνω από την εμπειρία που περιγράφω παραπάνω με το κάψιμο της τηκτής στον πίνακα μου ή το πέσιμο της ασφάλειας στο ρολόι. 1 στις 10 προλάβαινε να ''καεί'' η τηκτή. Όλες τις υπόλοιπες έπεφτε η ασφάλεια στο ρολόι που λογικά ''δουλεύει'' πιο γρήγορα για αυτό και σκέφτηκα να βάλω και τηκτή και αυτόματη στον πίνακα. Τουλάχιστον αν γίνει κάτι λάθος να πέφτει στον πίνακα και όχι στο ρολόι και άντε πάρε φακό και τράβα στο υπόγειο να σηκώσεις ασφάλεια. Και από την άλλη αν ''τελειώσει'' η αυτόματη κάποια στιγμή να έχω το τηκτό για προστασία. Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία! Πέρνω κουράγιο και συνεχίζω...κάθε μέρα μετά τη δουλειά...

    Κάτι παράξενο που παρατήρησα σε 2 πρίζες σε συγγενικό σπίτι. Τροφοδοτούνται από τον ίδιο ουδέτερο και γείωση αλλά με διαφορετική φάση. Και οι 2 δεν έχουν σωστή γείωση. Μετρώ 110Volt σε φάση-γείωση και ουδέτερο-γείωση. Οι υπόλοιπες πρίζες της γραμμής στην οποία ανήκει η μία εκ των 2 προβληματικών είναι μια χαρά! Μετρώ φάση-γείωση 223Volt και ουδέτερος-γείωση 1 Volt περίπου. Η έτερη προβληματική είναι με δική της φάση από τον πίνακα. Αν κατεβάσω την ασφάλεια αυτής η άλλη προβληματική (στη γραμμή με τις πολλές) δείχνει σωστές τιμές πλέον όπως και οι υπόλοιπες!! Γιατί συμβαίνει αυτό;

    Όλες οι μετρήσεις έγιναν με και χωρίς φορτίο στις γραμμές
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιθανο προβλημα στην ασφαλεια που την τροφοδοτει. δοκιμασες να βαλεις φορτιο (πχ καποια λαμπα) και να μετρησεις εκεινη την στιγμη την ταση?
    Το πρόβλημα είναι πιθανότατα μια διακοπή στον αγωγό γείωσης. Είναι απίθανο να φταίει η ασφάλεια. Ποια βλάβη της ασφάλειας θα προκαλούσε αυτό το σύμπτωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια δεύτερη ερώτηση. Στο χωριό φτιάξαμε μια αποθήκη και εκεί έβαλα ένα μικρό πινακάκι για την τροφοδοσία μια πρίζας για τροφοδοσία μηχανημάτων για τα μερεμέτια μας και για τα φώτα. Τροφοδοτήθηκε με ΝΥΥ 3χ2,5 από τον πίνακα του σπιτιού και ασφαλίστηκε με C16.

    (Προσοχή στο μήκος των καλωδίων, πρέπει σε κάθε περίπτωση βραχυκυκλώματος να εξασφαλίζεται η ενεργοποίηση του μαγνητικού της ασφάλειας. Αν έχεις αμφιβολίες, βάλε καλύτερα μια Β16.)

    Θέλω να βάλω και ένα ΔΔΕ ώστε σε περίπτωση βλάβης-λάθους να μην κοπεί η τροφοδοσία σε όλο το σπίτι από την πτώση του ΔΔΕ του πίνακα του σπιτιού. Μπορώ να βάλω ένα ΔΔΕ 40A 30μΑ

    (Μάλλον εννοείς mA)

    (που τυχαίνει να έχω) προστατευμένο με την C16 ή πρέπει και το ΔΔΕ να είναι στα αμπέρ της ασφάλειας;

    Έτσι όπως το καταλαβαίνω η ένδεικη Α για το ΔΔΕ έχει να κάνει με το ''πόσο'' ρεύμα αντέχει να ''κόψει'' ας πούμε. Η γενική ασφάλεια είναι που προστατεύει την εγκατάσταση και το ΔΔΕ φυσικά. Λάθος το αντιλαμβάνομαι;

    (Ακριβώς έτσι είναι. Οπότε τα Α του ΔΔΕ πρέπει απλώς να είναι τουλάχιστον ίσα με της ασφάλειας. Όμως για να πετύχεις αυτό που λες, πρέπει η παροχή προς την αποθήκη να παρθεί πριν τον ΔΔΕ του σπιτιού, δηλ. κατευθείαν μετά τη γεν. ασφάλεια. Διαφορετικά σε περίπτωση διαρροής στην αποθήκη το πιθανότερο είναι να πέσουν και οι δυο ΔΔΕ, οπότε πάλι δεν θα έχεις ρεύμα στο σπίτι. Αλλά σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα χρειαζόταν καν να βάλεις δεύτερο ΔΔΕ αφού σε προστατεύει αυτός του σπιτιού.)

    Στον πίνακα πάντως του σπιτιού μου έχω πάρει και θα βάλω με τη σειρά: Γενικός διακόπτης 1χ40 --> Τηκτή ασφάλεια 35Α --> Γενική αυτόματη C40 --> ΔΔΕ 40Α και μετά διανομή στης καταναλώσεις.

    (Η σειρά που αναφέρεις είναι σωστή, αλλά οι δυο γενικές είναι υπερβολή. Αν στο μετρητή της ΔΕΗ υπάρχει τηκτή, είναι καλύτερα να βάλεις για γενική μια D32 για καλύτερη επιλεκτικότητα. Αν όχι, βάλε μια C32 αλλά όχι C40 - δεν θα είχε νόημα αφού τέτοια θα έχει και ο μετρητής οπότε πιθανότατα θα πέφτουν πάντα παρέα.)

    Έχω και άλλη ερώτηση!! Μέχρι να ασχοληθώ με τα του σπιτιού μου είχα το εξής πρόβλημα: με πολλές καταναλώσεις ανοιχτές (θερμοσίφωνα και κουζίνα ας πούμε) ζεσταινόταν τόσο πολύ η τηκτή 35άρα που είτε καιγόταν είτε έπεφτε η ασφάλεια από το ρολόι (συνήθως το δεύτερο). Μετά από πολλά διαπίστωσα πως στον πίνακα ήταν χαλαρές οι γειώσεις. Τις σφίγγω και από τότε ακόμα και με full φορτίο (φούρνος και ένα μάτι, θερμοσίφωνας και 2 15άρια κλιματιστικά όλα μια χαρά!!! δεν ξανάπεσε ποτέ η ασφάλεια.Και πάλι ερωτώ: γιατί είχα αυτό το πρόβλημα; υπενθυμίζω πως έσφιξα μόνο τις γειώσεις. Οι ουδέτεροι ήταν ΟΚ
    Δεν έχει κάποια σχέση με τις γειώσεις. Ή έκανες και κάτι άλλο, ή έτυχε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι υπερβολη να βαλεις και τηκτη ασφαλαλεια στον πινακα και αυτοματη.

    (Ναι! )

    Βαλε μονο τηκτη 35 και να σφιξεις καλα ολες τις επαφες στον πινακα.

    (Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο. Το πλεονέκτημα των τηκτών είναι η μεγάλη ικανότητα διακοπής βραχυκυκλώματος. Πού χρειάζεται αυτή; Αυτές είναι οι κακές συνήθειες του παρελθόντος. Επίσης μπορεί να διαλέξεις φυσίγγιο βραδείας τήξης. Αυτό το καταλαβαίνω αν θες να πετύχεις καλύτερη επιλεκτικότητα, αλλά αν στο μετρητή ΔΕΗ υπάρχει αυτόματη θα πέσει πρώτη οπότε δεν έχει νόημα η ύπαρξη τηκτής στον πίνακα - για τα βραχυκυκλώματα μιλάω. Άσε που έχουν την κακή συνήθεια να ζεσταίνονται λόγω κακής επαφής.)

    Οσο για το ΔΔΕ μπορεις να το βαλεις.Το 40A που γραφει ειναι το ρευμα που μπορει να περασει απ αυτο.

    (Σωστά)

    Συνηθως οι ΔΔΕ δεν διαθετουν μαγνητικο

    (Ούτε θερμικό. Παρόλα αυτά υπάρχουν υλικά που είναι αυτόματες ασφάλειες και ΔΔΕ μαζί. Αυτά διαθέτουν και θερμικό και μαγνητικό αλλά είναι πιο ακριβά. Μπορεί όμως να είναι χρήσιμα σε πίνακες με έλλειψη χώρου.)

    οποτε δεν προστατευουν εναντι βραχυκυκλωματος.

    (Σωστά)

    Μονο κοιταξε απ τον πινακα που περνεις ρευμα για το μικρο πινακακι στην αποθηκη η σειρα να ειναι και αυτη γενικος διακοπτης > γενικη ασφαλεια > ΔΔΕ για να μην σου πεσει σε περιπτωση διαρροης και το ρελε του σπιτιου.
    Την τροφοδοσια θα την παρεις απο την γενικη ασφαλεια του σπιτιου.

    Αν λεω κατι λαθος παρακαλω να με διορθωσετε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 11:43
  2. Ανανεωση αδειας ραδιοερασιτεχνη
    By inioxos in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 11:12
  3. Μοτερ ηλεκτρικης κρεμαγιερας
    By stratos111 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-12, 21:08
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 04:18
  5. Μελετη εγκαταστασης
    By zeke13 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 18:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας