Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Ανανεωση παλιας ηλεκτρικης εγκαταστασης

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ για το χωριό.

    Όσο για την τηκτή και την αυτόματη το βλέπω ως διπλή προστασία σε περίπτωση που κάτι δεν δουλέψει σωστά

    (Μμμμμμμμ...)

    (βλάβη αυτόματης) ή γρήγορα (τηκτή).

    (Όχι. Η αυτόματη πέφτει πιο γρήγορα από όσο καίγεται η τηκτή - με την προϋπόθεση ότι διακόπτει μαγνητικά.)

    Δεδομένα παίρνω από την εμπειρία που περιγράφω παραπάνω με το κάψιμο της τηκτής στον πίνακα μου ή το πέσιμο της ασφάλειας στο ρολόι. 1 στις 10 προλάβαινε να ''καεί'' η τηκτή.

    (Θα ήταν υπερθερμασμένη φαίνεται, ή θα συνέβαινε υπερφόρτωση κι όχι βραχυκύκλωμα.)

    Όλες τις υπόλοιπες έπεφτε η ασφάλεια στο ρολόι που λογικά ''δουλεύει'' πιο γρήγορα για αυτό και σκέφτηκα να βάλω και τηκτή και αυτόματη στον πίνακα. Τουλάχιστον αν γίνει κάτι λάθος να πέφτει στον πίνακα και όχι στο ρολόι και άντε πάρε φακό και τράβα στο υπόγειο να σηκώσεις ασφάλεια.

    (Δεν πέφτει πρώτα αυτή που είναι πιο κοντά στο πρόβλημα - το ρεύμα διατρέχει όλο το κύκλωμα. Το ποια θα πέσει εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της καθεμιάς, και όχι από τη σειρά σύνδεσης.)

    Και από την άλλη αν ''τελειώσει'' η αυτόματη κάποια στιγμή να έχω το τηκτό για προστασία. Αυτό είναι το σκεπτικό μου.
    Ε, θα έχεις αυτή του μετρητή για προστασία!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές για αρχή.

    Στο ρολόι υπάρχει αυτόματη λογικά μιας και επανέρχεται με το μάνδαλο που το περιστρέφεις. Οπότε να βάλω τηκτή μονάχα στον πίνακα και τέλος μου προτείνετε...οκ. Για C32 δεν το είχα σκεπτεί με τη λογική πως ''χάνονται'' 3Α. Είναι σύνηθες ειδικά το χειμώνα να δουλεύουν 2 κλιματιστικά, 2 υπολογιστές, τηλεόραση και να ανάψει και ο θερμοσίφωνας για κερασάκι...πιθανώς και καθημερινά. Μέχρι τώρα έβλεπα την τηκτή που ζεσταινόταν-έκαιγε και ανησυχούσα. Αντέχει όλες αυτές τις καταναλώσεις μια 32άρα;

    Όσον αφορά το τελευταίο θέμα με το ''σφίξιμο'' επειδή είχαμε το πρόβλημα 12 συναπτά έτη το λέω με βεβαιότητα πως ήταν γεγονός και όχι τυχαίο, πως με full καταναλώσεις ανοιχτές έπεφτε ο γενικός. Το μόνο που έκανα πέρυσι ήταν να τσεκάρω αν ήταν σφιγμένες γειώσεις και ουδέτεροι. Δεν θυμάμαι να έπαιρναν άλλο σφίξιμο οι ουδέτεροι αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αν δεν δικαιολογείται το πρόβλημα από τις γειώσεις δικαιολογείται από χαλαρούς ουδέτερους; Έτσι για να μαθαίνουμε κιόλας.

    Συνονόματε ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Μόλις τώρα είδα τα σχόλια Φίλιππε στα υπόλοιπα μηνύματα. Αρχίζω και μπαίνω στο νόημα. Ερώτηση: στα ρολόγια του τότε (1985) τι τύπου ασφάλειες βάζανε; Το ρολόι έχει μάνδαλο για επαναφορά άρα λογικά αυτόματη. Με τι καμπύλη όμως και ΄πόσα Α; Έχω δει στα σημερινά βάζουν C40

    Αν θέλεις δες και το προηγούμενο μου μήνυμα και ''συντόνισε με''

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές για αρχή.

    Στο ρολόι υπάρχει αυτόματη λογικά μιας και επανέρχεται με το μάνδαλο που το περιστρέφεις.

    (Σωστό το συμπέρασμα. Πιθανότατα πρόκειται για C40.)

    Οπότε να βάλω τηκτή μονάχα στον πίνακα και τέλος μου προτείνετε...οκ.

    (Όχι είπαμε, δεν έχεις επιλεκτικότητα έτσι. Βάλε καλύτερα μια C32. Πάλι βέβαια δεν θα έχεις ικανοποιητική επιλεκτικότητα στο βραχυκύκλωμα αλλά τουλάχιστον θα έχεις στην υπερφόρτωση.)

    Για C32 δεν το είχα σκεπτεί με τη λογική πως ''χάνονται'' 3Α.
    Είναι σύνηθες ειδικά το χειμώνα να δουλεύουν 2 κλιματιστικά, 2 υπολογιστές, τηλεόραση και να ανάψει και ο θερμοσίφωνας για κερασάκι...πιθανώς και καθημερινά. Μέχρι τώρα έβλεπα την τηκτή που ζεσταινόταν-έκαιγε και ανησυχούσα. Αντέχει όλες αυτές τις καταναλώσεις μια 32άρα;

    (Μη το βλέπεις έτσι. Στην πραγματικότητα το άνω όριο θερμικής διακοπής είναι 1.45 Χ Ιον, δηλ. για 32Α είναι 46.5Α. Βέβαια το κάτω όριο είναι 1.13 Χ Ιον, δηλ. για 32Α ασφάλεια, 36.1Α. Πρόκειται για το ελάχιστο ρεύμα που μπορείς να τραβάς συνεχώς χωρίς να πέσει η ασφάλεια.)

    Όσον αφορά το τελευταίο θέμα με το ''σφίξιμο'' επειδή είχαμε το πρόβλημα 12 συναπτά έτη το λέω με βεβαιότητα πως ήταν γεγονός και όχι τυχαίο, πως με full καταναλώσεις ανοιχτές έπεφτε ο γενικός. Το μόνο που έκανα πέρυσι ήταν να τσεκάρω αν ήταν σφιγμένες γειώσεις και ουδέτεροι. Δεν θυμάμαι να έπαιρναν άλλο σφίξιμο οι ουδέτεροι αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αν δεν δικαιολογείται το πρόβλημα από τις γειώσεις δικαιολογείται από χαλαρούς ουδέτερους; Έτσι για να μαθαίνουμε κιόλας.

    Συνονόματε ευχαριστώ
    Όχι, δεν δικαιολογείται ούτε από τους ουδετέρους. Με ένα καλό σφίξιμο το ρεύμα που θα πέρναγε θα ήταν λίγο μεγαλύτερο και όχι λίγο μικρότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις τώρα είδα τα σχόλια Φίλιππε στα υπόλοιπα μηνύματα. Αρχίζω και μπαίνω στο νόημα. Ερώτηση: στα ρολόγια του τότε (1985) τι τύπου ασφάλειες βάζανε; Το ρολόι έχει μάνδαλο για επαναφορά άρα λογικά αυτόματη. Με τι καμπύλη όμως και ΄πόσα Α; Έχω δει στα σημερινά βάζουν C40

    Αν θέλεις δες και το προηγούμενο μου μήνυμα και ''συντόνισε με''
    Νομίζω ότι σε καλύπτω με το #24
    Συνήθως είναι C40
    Αλλά έχω δει και D40 της SIEMENS που γράφουν πάνω τους "ΔΕΗ"

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ναι απόλυτα! και σε ευχαριστώ. Πραγματικά μου άνοιξες τα μάτια. Για την επιλεκτικότητα στο βραχυκύκλωμα θα βοηθούσε να ήταν η αυτόματη όσα kA παραπάνω γινόταν; Με το σκεπτικό πως το πλεονέκτημα της τηκτής είναι η αντοχή σε μεγάλα ρεύματα βραχυκυκλώματος. Έχω ψωνίσει Legrand και βλέπω πως εκτός από 10kA βγάζει και με 25kA (για γενική είχα πάρει C40 10kA που θα επιστραφεί μετά τα σημερινά). Αξίζει να ανέβουμε σε kA;


    Υ.Γ. Στον κατάλογο της Hager βλέπω υπάρχουν αυτόματες 30kA και 50kA αλλά με αστρονομικό κόστος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απόλυτα! και σε ευχαριστώ. Πραγματικά μου άνοιξες τα μάτια. Για την επιλεκτικότητα στο βραχυκύκλωμα θα βοηθούσε να ήταν η αυτόματη όσα kA παραπάνω γινόταν;

    (Όχι. Τα kA που βλέπεις είναι η ικανότητα διακοπής βραχυκυκλώματος και δεν έχει καμιά σχέση με τις καμπύλες ρεύματος - χρόνου απόζευξης. Η επιλεκτικότητα εξαρτάται από αυτό το τελευταίο (την καμπύλη δηλαδή) και όχι από την ικανότητα διακοπής.)

    Με το σκεπτικό πως το πλεονέκτημα της τηκτής είναι η αντοχή σε μεγάλα ρεύματα βραχυκυκλώματος. Έχω ψωνίσει Legrand και βλέπω πως εκτός από 10kA βγάζει και με 25kA

    (Ναι, έχει και στα 6kA)

    (για γενική είχα πάρει C40 10kA που θα επιστραφεί μετά τα σημερινά). Αξίζει να ανέβουμε σε kA;

    (Όχι. Γιατί; Σκέψου το εξής: Τι νόημα έχει η μεγάλη ικανότητα διακοπής βραχυκυκλώματος αν το βραχυκύκλωμα δεν είναι ποτέ μεγάλο; Καμία. Πόσο είναι το μέγιστο ρεύμα βραχυκυκλώματος που μπορείς να περιμένεις; Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του μετασχηματιστή Μ.Τ. / Χ.Τ. (ιδιοκτησίας ΔΕΗ) που τροφοδοτεί το σπίτι σου και συγκεκριμένα από την ισχύ του (kVA), και από την εκατοστιαία πτώση του (συνήθως 4% ή 6%). Επίσης εξαρτάται από τα καλώδια που μεσολαβούν (υλικό - πάχος - μήκος) και την ποιότητα (πόσο σφιχτές και καθαρές είναι) των συνδέσεων. Υπάρχει λοιπόν ένα μέγιστο όριο στο ρεύμα που θα περάσει σε περίπτωση βραχυκυκλώματος. Με την προϋπόθεση ότι ο μετασχηματιστής της ΔΕΗ που σε τροφοδοτεί δεν είναι ασυνήθιστα μεγάλης ισχύος το ρεύμα βραχυκυκλώματος δεν αναμένεται να είναι πάνω από 6kA, το πολύ πολύ 10kA, οπότε η χρήση ασφαλειών με μεγαλύτερη ικανότητα διακοπής είναι ανούσια. Επίσης επειδή είναι πρακτικώς απίθανο το βραχυκύκλωμα να συμβεί μεταξύ γενικής και επιμέρους ασφαλειών αλλά μάλλον θα συμβεί μετά και τις επιμέρους ασφάλειες όπου τα πάχη των αγωγών πέφτουν απότομα, το μέγεθός του περιορίζεται κι άλλο.)

    Υ.Γ. Στον κατάλογο της Hager βλέπω υπάρχουν αυτόματες 30kA και 50kA αλλά με αστρονομικό κόστος!
    Ε, αυτές είναι για εξαιρετικές περιπτώσεις, βλέπεις ότι είναι και πιο χοντρές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Επεξηγηματικότατος.

    Υπάρχει διαφορά στην καμπύλη απόκρισης από εταιρεία σε εταιρεία κατασκευής ασφαλειών; Για παράδειγμα η Legrand αναφέρει: Magnetic tripping curves
    --> B (between 3 and 5 In)
    --> C (between 5 and 10 In)
    Ισχύουν τα ίδια για όλες τις ''μάρκες''. Και συνεπακόλουθα αν έχουμε κεντρικό πίνακα και υπο-πίνακα μπαίνει η ίδια εταιρεία και στους 2 για να έχουμε σωστή επιλεκτικότητα;

    Νομίζω ξεκαθαρίστηκαν μερικά πράγματα πλήρως. Να είσαι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Όχι, τα όρια είναι ίδια ανεξαρτήτως εταιρείας, ιδού ο αντίστοιχος πίνακας της ΑΒΒ - τα όρια αφόπλισης του μαγνητικού είναι τα ίδια. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες εταιρείες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο

    0 Not allowed! Not allowed!
    duomax3

    Boobies Rule!!!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον duomax03 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (07-10-11)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 12:43
  2. Ανανεωση αδειας ραδιοερασιτεχνη
    By inioxos in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 12:12
  3. Μοτερ ηλεκτρικης κρεμαγιερας
    By stratos111 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-12, 22:08
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 05:18
  5. Μελετη εγκαταστασης
    By zeke13 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 19:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας