Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Βοήθεια για ρυθμιστή φόρτισης για 2V στοιχείο μπαταρίας μολύβδου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή Βοήθεια για ρυθμιστή φόρτισης για 2V στοιχείο μπαταρίας μολύβδου

    Γεια σας κουλτουριάριδες! Θέλω τα φώτα σας...

    1)Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με ανεμογεννήτρια 400W (αγοραστή) και όλα βαίνουν τέλεια. φορτίζω με αυτήν 12V μπαταρίες μολύβδου.

    2) Όμως .... κάτι με "στεναχωρεί" ....δηλαδή το ότι φορτίζει πολύ σπάνια και μόνο όταν έχει σύμφωνα με τον κατασκευαστή ... αρκετό αέρα "δυνατό" . από 4m έως και 12m/sec ( για να μπορέσει να ξεπεράσει την τάση προς φόρτιση της μπαταρίας που είναι απαραίτητη και πάνω από τα 12 - 14 βόλτ κτλ. Που στατιστικά αυτό σημαίνει ότι θα είμαι "τυχερός" αν αυτό συμβαίνει 1 φορά τον μήνα.!!

    3) Η σκέψη μου είναι ότι βλέπω ως "μειονέκτημα" του ότι "τυχαίνει" η μπαταρίες που θέλουμε να φορτίσουμε είναι στο στάνταρ "νούμερο" των πάνω από 12V για να φορτίσει. 6(στοιχεία) Χ2V = 12V όπου είναι σε (σειρά)

    4) Θα μου λέγατε ίσως .... να βάλω 6V Χ 2 μπαταρίες (και φόρτιση τους σε παράλληλη σύνδεση πρώτα ...και αργότερα επανασύνδεση σε σειρά για προς κατανάλωση ) ...όμως εκεί βλέπω ότι δεν υπάρχουν για 6V ρυθμιστές φόρτισης . Και πάλι όμως εδώ "στατιστικός" και σύμφωνα με μετρήσεις μου ... τέτοιες τάσεις βγάζει η ανεμογεννήτρια σχετικά αραιά ανά μήνα. και δεν με ικανοποιεί.

    5) Θα ήθελα να πειραματιστώ και θα ήταν " έξοχο " να μπορούσα να φορτίζω 2v στοιχεία παράλληλα συνδεδεμένα με μια "υποτιθέμενη" μικρή ανεμογεννήτρια που "ξέρω και την έχω" ότι μου βγάζει από 2V έως και 30 - 40V αδιάλειπτα ... (ανάλογα τον αέρα) .... αλλά ξέρω ότι αυτή η μικρή ανεμογεννήτρια αν και "αναγνωρίζω" το γνωστό ελάττωμα ότι θα είναι και πολύ μικρότερης ισχύος από την ισχύ που βγάζει π.χ. η 400W. Το θεωρώ ήδη δεδομένο. παρ. αυτά.

    6) ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΗ Θέλω να πειραματιστώ και να επιβεβαιώσω . Αν η μικρή αυτή ανεμογεννήτρια λόγω του ότι θα γυρίζει αδιάλειπτα έναντι της μεγαλύτερης (που θα γυρίζει π.χ 1 φορά τον μήνα ) ... θα αποδώσει καλύτερα σε αποθηκευμένη ενέργεια η μικρότερη έναντι της μεγαλύτερης ανεμογεννήτριας.

    Το βασικό ΕΡΩΤΗΜΑ μου καταλήγοντας λοιπόν σύμφωνα με τα παραπάνω είναι ότι υπάρχει ένα "εμπόδιο" ... που είναι ο ρυθμιστής φόρτισης για 2V στοιχεία ( που δεν υπάρχουν ) . Και αν είναι δυνατόν να "φτιαχτεί" κάποιος ρυθμιστής φόρτισης για αυτήν την συγκεκριμένη δουλειά. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Μιχάλη,
    Κουλτουριάρηδες εδώ δεν πρόκειται να βρεις.....κάνα τεχνικό ή μηχανικό να σε βοηθήσει στο πρόβλημά σου, πιο πιθανό το βλέπω.

    1)Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με ανεμογεννήτρια 400W (αγοραστή) και όλα βαίνουν τέλεια.
    Αμ δεν "βαίνουν τέλεια" τότε....
    Το πρόβλημα δεν είναι στην ανεμογεννήτρια Μιχάλη....το πρόβλημα είναι ότι εκεί που την έβαλες ΔΕΝ έχει αέρα.
    Έμαθες - δυστυχώς, με άσχημο τρόπο - αυτό που "κρύβουν" οι περισσότεροι έμποροι ανεμογεννητριών. Οι ανεμογεννήτριες ΔΕΝ είναι αποδοτικές παντού όπως είναι τα φωτοβολταϊκά.
    Οι ανεμογεννήτριες είναι αποδοτικές ΜΟΝΟ εκεί που υπάρχει ΣΥΧΝΟΣ και ΔΥΝΑΤΟΣ άνεμος.
    Είναι προφανές ότι εκεί που είσαι δεν είναι το κατάλληλο σημείο.
    Ακόμη και αν κατασκέυαζες έναν ρυθμιστή φόρτισης για 2V (κάτι που δεν είναι τόσο απλό γιατί εκεί δεν θα απέδιδε η ανεμογεννήτρια από πλευράς σχεδίασης του alternator και της φτερωτής), θα διαπίστωνες ότι δεν θα είχες αρκετό ρεύμα για να κάνει σωστή φόρτιση.

    Υπάρχουν βέβαια κάποιες ανεμογεννήτριες που αποδίδουν ΛΙΓΟ καλύτερα σε χαμηλές ταχύτητες ανέμου αλλά ή διαφορά δεν είναι τεράστια.
    Το θέμα είναι ότι για να παράγει η ανεμογεννήτρια ηλεκτρική ενέργεια κάποιας ισχύος, θα πρέπει να δεχτεί ισόποση και μεγαλύτερη μηχανική ενέργεα από τον άνεμο...
    Η ενέργεια κάτω από τα 4m/s είναι απλά πολύ λίγη....και οι ανεμογεννήτριες είναι συμβιβασμός....αν είναι καλές σε χαμηλές ταχύτητες (μεγάλη διάμετρος, πολλά φτερά, μεγάλο εμβαδόν φτερών, κλπ.) τότε είναι ευάλωτες και σπάνε εύκολα σε μεγάλες ταχύτητες ανέμου.

    Αν θες την γνώμη μου, πρόσθεσε φωτοβολταϊκά με έναν ρυθμιστή φόρτισης ΜΡΡΤ....Να δεις χαρά που θα κάνουν οι μπαταρίες σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση κ.Κώστα (genesis). Διάβασα προσεκτικά τις απαντήσεις σου .
    Συμφωνώ για τις γενικές απαντήσεις σου (αν και τις γνώριζα εκ των προτέρων ) προτού την αγοράσω, για τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα αυτών των ανεμογεννητριών ...ότι θέλουν δυνατούς και συχνούς ανέμους κ.τ.λ.

    Σημειώνω επίσης ότι ήδη έχω και πάνελ ηλιακά και όχι μόνο ! (και γνωρίζω έτσι ότι είναι και το αποδοτικότερο) ... μέχρι και μικρότερη ανεμογεννήτρια πήρα πρόσφατα για να "πειραματιστώ" στο αν η μικρότερη ανεμογεννήτρια θα απέδιδε καλύτερα από την "προηγούμενη μεγαλύτερη" δεδομένου ότι δεχόμαστε ότι η περιοχή όπου την τοποθέτησα δεν είναι σταθερή σε ανέμους δυνατούς.

    Η 1η ανεμογεννήτρια που είχα πάρει ήταν 400W (στο μάξιμουμ) και η 2η ήταν 60W (στο μάξιμουμ). Το συμπέρασμα που έβγαλα ήταν ότι η μικρότερη ανεμογεννήτρια των 60W "νίκησε" την ανεμογεννήτρια των 400W . Καθόλου παράξενο αυτό .... γιατί είπαμε δεχόμαστε ως "δεδομένο" το ότι δεν έχουμε το "εξασφαλισμένο" των δυνατών και σε συχνότητας ανέμων.

    Αυτό το πράγμα με έβαλε ακριβώς σε σκέψεις (σύμφωνα με το ότι η 60W και αποδεδειγμένα "νίκησε" την 400αρα ανεμογεννήτρια). Και πολύ λογικά την "νίκησε" γιατί η μικρότερη "εργαζόταν" περισσότερο από την μεγαλύτερη σε διάστημα χρόνου.... αλλά και εξαιτίας των χαμηλότερων ανέμων "ενεργοποίησης" της προς πρακτική φόρτιση .

    Με λίγα λόγια το "γενικό ενδιαφέρον " μου δεν είναι στο πως θα πάρω "άμεσα και γρήγορα" περισσότερη ενέργεια. Αλλά στο "ΠΕΙΡΑΜΑ" και μόνο....πως ανά ημερήσια βάση θα "κλέβω" περισσότερη ενέργεια. Δεχόμενος ακόμη και την "πιθανή" απάντηση από κάποιους ότι έστω και πετύχει το πείραμα με την αργή και σταθερή φόρτιση προς την "λογική" των 2V στοιχείων. Δεν θα μου επαρκούσε (ως αρκετό ρεύμα) για τις καθημερινές μου ανάγκες .... ( άσχετο και αυτό ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Μιχάλη,
    Η Α/Γ των 60W δεν "νικάει" την 400άρα γιατί είναι μικρότερη σε ισχύ αλλά γιατί έχει εντελώς διαφορετική σχεδίαση.
    Η 400άρα είναι 3φτερη ενώ η 60άρα 6φτερη....έτσι δεν είναι? Αν έχω μαντέψει σωστά ποιες Α/Γ έχεις, τότε η 400άρα έχει "ομοαξονικό" alternator με μαγνήτες νεοδυμίου ενώ η 60άρα έχει "απλό", "δισκοειδές" alternator με απλούς μαγνήτες, το οποίο δεν είναι υψηλής απόδοσης όπως το ομοαξονικό αλλά έχει μικρότερη μηχανική αντίσταση σε χαμηλές ταχύτητες....
    Είπαμε, οι Α/Γ είναι ένας συμβιβασμός αντικρουόμενων χαρακτηριστικών.
    Δες εδώ μερικά διαγράμματα απόδοσης μικρών Α/Γ για να δεις πως οι διαφορετικές επιλογές στην σχεδίαση, αλλάζουν το αποτέλεσμα.

    Αυτό που προσπαθώ να σου πω έιναι ότι προσπαθείς να "κλέψεις" ενέργεια που στην πραγματικότητα είναι πολύ λίγη σε αυτό το σημείο λειτουργίας της Α/Γ.
    Είναι σαν να "παλεύεις" να πάρεις ενέργεια από φωτοβολταϊκά.....την νύχτα!

    Θεωρητικά μιλώντας, θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ενδιάμεσο κύκλωμα που θα "αποθήκευε" π.χ. σε έναν πυκνωτή την (ελάχιστη) ενέργεια που παράγεται σε χαμηλές στροφές και θα την απέδιδε "μαζεμένη" στις μπαταρίες (σε υψηλότερη τάση), όταν θα ήταν αρκετή.......αξίζει τον κόπο?
    Για πειραματικούς σκοπούς αξίζει....θα μάθεις πολλά.....μην περιμένεις όμως να φορτίσουν οι μπαταρίες σου από αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ο Κώστας ξέρει τα καλύτερα και τα προτείνει πάντα. Για κυκλώματα κατασκευές τι έχει να προτείνει;
    Υπάρχουν και αυτοί που αγόρασαν μερικά πάνελ στο παζάρι και θέλουν να πάρουν ότι ενέργεια μπορούν από αυτά δίχως να ξοδευτούν.
    Νομίζω που δεν έχεις να προτείνεις λύση Κώστα για μεμονωμένο στοιχείο 2V…J

    Μιχάλη εάν διαβάσεις στο
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=3

    #6, #23, #23 δείχνω στοιχεία για την μετατροπή εναλλάκτη αυτοκινήτου σε PMG δυναμό ανεμογεννήτριας.
    Ακόμα θα δεις ότι ρυθμιστές φόρτισης μπαταριών μπορούν να φτιαχτούν για κάθε απαίτηση, και ρυθμιζόμενοι, σχετικά εύκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Σπύρο,…………..μʼ έπιασες!!!!....ομολογώ….δεν έχω να προτείνω σχέδιο.

    Πέρα από την πλάκα τώρα….
    Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει καλά το θέμα που αναφέρει ο Μιχάλης ως προβληματισμό.
    Ο Μιχάλης έχει ήδη μια Α/Γ, η οποία (όπως παρατηρεί) λειτουργεί σχετικά σπάνια πάνω από τη τάση της συστοιχίας των συσσωρευτών ώστε να επιτύχει φόρτιση.
    Αυτό, δυστυχώς, συμβαίνει γιατί προφανώς στην συγκεκριμένη περιοχή δεν υπάρχουν συχνά δυνατοί άνεμοι.
    Ο Μιχάλης παρατηρεί ότι σε χαμηλές ταχύτητες ανέμου, η Α/Γ γυρνάει μεν, αλλά παράγει τάση χαμηλότερη από αυτήν της συστοιχίας των μπαταριών δε, και συνεπώς δεν μπορεί να κάνει φόρτιση.
    Σκέφτεται λοιπόν αν θα υπήρχε κάποιος τρόπος να εκμεταλλευθεί την ενέργεια σε αυτό το σημείο λειτουργίας, φορτίζοντας ένα στοιχείο των 2V κάθε φορά, αντί ολόκληρη την συστοιχία των 12V.
    Μιχάλη, αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσέ με σε παρακαλώ.

    Αυτό που λέω εγώ είναι ότι φυσικά και υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό αλλά δεν αξίζει τον κόπο, γιατί αν μελετήσει κανείς την ενέργεια που είναι διαθέσιμη σε αυτό το σημείο λειτουργίας των Α/Γ, θα διαπιστώσει ότι είναι πολύ λίγη.
    Αυτό εξηγείται όπως έγραψα παραπάνω από το ότι και η μηχανική ενέργεια που «συλλαμβάνει» η φτερωτή από τόσο χαμηλής έντασης ανέμους, είναι επίσης μικρή.
    Εδώ, καλό είναι να θυμόμαστε ότι η ύπαρξη της τάσης από μόνης της δεν λέει τίποτα αφού ενέργεια = τάση χ ένταση χ χρόνο. Δηλαδή, για να "παρεις" κάτι θα πρέπει αυτή η "μικρή" τάση να μπορεί να αναπτύξει αξιόλογη ένταση ρεύματος και αυτό να γίνεται για κάποιο "ικανό" χρονικό διάστημα.

    Δεν έχω να προτείνω τέτοιο κύκλωμα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να κατασκευάσει κάποιος ένα τέτοιο κύκλωμα….

    Η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω κάποιον που μελετούσε, σχεδίαζε και κατασκεύαζε ένα τέτοιο κύκλωμα για πτυχιακή στη σχολή του. Είχα την τιμή να τον βοηθήσω, κυρίως στο θέμα των απαιτήσεων φόρτισης των συσσωρευτών μολύβδου – οξέως.
    Το κύκλωμα χρησιμοποιούσε επεξεργαστή και όταν η τάση της Α/Γ έπεφτε κάτω από αυτής της συστοιχίας, το κύκλωμα «τεμάχιζε» την συστοιχία σε μικρότερα κομμάτια με μικρότερη τάση ώστε να συνεχίσει η φόρτιση αλλά σε μικρότερο τμήμα της συστοιχίας των συσσωρευτών.
    Το κύκλωμα έπρεπε να αλλάζει συνεχώς όμως τα στοιχεία που χρησιμοποιούσε κάθε φορά ώστε να μην φορτίζονται πάντα τα ίδια.
    Δεν μπορώ να πω περισσότερα αφού το κύκλωμα δεν μου ανήκει αλλά τα συμπεράσματα που βγήκαν ήταν ότι αν και επί της αρχής λειτουργίας του το κύκλωμα λειτουργούσε, το κόστος του και τα «παράπλευρα» προβλήματα που δημιουργούσε και έπρεπε να λυθούν ήταν δυσανάλογα μεγάλα σε σχέση το όφελος.
    Η επιπλέον ενέργεια που θα «ανακτούσε» και θα έδινε το κύκλωμα στην μπαταρία θα ήταν σχεδόν αμελητέα……

    Σε ότι αφορά στους ρυθμιστές φόρτισης γενικώς.
    Είναι πολύ εύκολο για έναν ηλεκτρονικό να σχεδιάσει και να κατασκευάσει έναν απλό ρυθμιστή φόρτισης ο οποίος αντί να «κόβει» την φόρτιση στα π.χ. 14,4V, να την κόβει στα 2,4V.
    Αν όμως συνδέσεις μια 12βολτη Α/Γ σε 2βολτο στοιχείο μέσω αυτού του ρυθμιστή το πιο πιθανό είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις τυφώνα για να γίνει αξιόλογη φόρτιση.
    Αυτό θα συμβεί γιατί απλά η Α/Γ θα είναι σχεδόν βραχυκυκλωμένη και θα «ζητάμε» από την φτερωτή της να μας δώσει μεγάλη μηχανική ροπή πολύ πριν φτάσει στην «καλή» περιοχή λειτουργίας της όπου και είναι σχεδιασμένη να δίνει ροπή.

    Αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να πας σε δυσκολότερα «μονοπάτια»….π.χ. να σχεδιάσεις υψίσυχνο DC to DC converter το οποίο θα προσαρμόζεται συνεχώς στα χαρακτηριστικά λειτουργίας της Α/Γ και θα φροντίζει ώστε να γίνεται η μέγιστη μεταφορά ενέργειας προς το στοιχείο των 2V………αγχώθηκα μόνο που το σκέφτηκα.
    Με αυτόν τον τρόπο λειτουργούν πάνω – κάτω οι σύγχρονοι ρυθμιστές φόρτισης τύπου MPPT.
    Συμφωνούμε λοιπόν ότι είναι εύκολο να φτιάξεις έναν απλό ρυθμιστή που θα «κόβει» την φόρτιση όπου θέλεις, όμως επιμένω ότι η πηγή (η Α/Γ δηλαδή που έχει σχεδιαστεί για άλλη πολύ υψηλότερη τάση) δεν θα ανταποκριθεί σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genesis : 08-10-11 στις 23:59

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Έξοχος ο Spyropap σχετικά με ένα μήνυμα του, που είδα στο (στο θέμα κατασκευή δυναμό αυτοκινήτου) στο μήνυμα #24
    όπου παρουσιάζει μια ως γνωστών (ανεμιστήρα μπάλα ) απορροφητήρας που βάζουμε στις καμινάδες των σπιτιών ... και ανάβει με αυτό Led 12V 3W
    έξοχο επίσης και το κυκλωματάκι που παρουσιάζει όπου "καταφέρνει να βγάζει " από 2v - 15v DC.
    Ομολογώ ότι κάπου εκεί το πήγαινα !! αλλά με την λογική με αυτό το εργαλείο να φορτίζω 2V στοιχείο.
    Αλήθεια Spyropap τι είδος δυναμό έχωσες από κάτω? και αν είναι εύκολο. Πέτα μια φωτό όπου να δείχνει πως ένωσες το δυναμό με τον άξονα αυτού του "σπιτικού" ανεμιστήρα. Απευθείας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ε όχι και έξοχο. Φτωχό σε απόδοση θα το έλεγα.
    Πειραματική κατασκευή μικρού μεγέθους. Επειδή έχω κατασκευαστικές δυσκολίες προτιμώ μοντέλα μικρού μεγέθους.
    Όμως εάν συνδεθούν πολλά τέτοια η απόδοση πολλαπλασιάζεται και η ευκολία στην συντήρηση, εγκατάσταση είναι προσόντα.
    Τα δυναμό PMG δεν τα πωλούν φθηνά. Ακόμα και τα μικρότερα όπως τo hub dynamo ποδηλάτου κοστίζει ακριβά και αποδίδει λίγο –ως 20 βαττ.
    Η κατασκευή μου με εναλλάκτη είναι δύσκολη και έχει πιθανότητες κατασκευαστικής αποτυχίας.

    Τον άξονα του δυναμό ένωσα με τον άξονα του “καπέλου” με βιδωτό σύνδεσμο.
    Αυτό είναι σαν ένα μακρύ παξιμάδι που ενώνει δύο άξονες που έχουν στροφές στις άκρες τους.
    Μετά το βίδωμα πρέπει να βρεθεί η θέση ορθής περιστροφής- κεντράρισμα και να κολληθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για φόρτιση μπαταρίας μολύβδου.
    By kostas stathopoulos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-21, 14:52
  2. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 20:45
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-14, 17:18
  4. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας μολύβδου
    By st3v3n in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 16:05
  5. ερώτηση για στοιχεια μπαταρίας κινητου
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 22:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας