Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: λμ317 λμ317τ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη TRIAC
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    97

    Προεπιλογή λμ317 λμ317τ

    ποια ειναι η διαφορα λμ317 κ λμ317τ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    LM317Χ, όπου το χ καθορίζει τον τύπο του package , οπότε και τον περιορισμό κάποιων μέγιστων χαρακτηριστικών (θερμοκρασία,ισχύς, ρεύμα).
    317.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    LM317Χ, όπου το χ καθορίζει τον τύπο του package , οπότε και τον περιορισμό κάποιων μέγιστων χαρακτηριστικών (θερμοκρασία,ισχύς, ρεύμα).
    317.JPG
    Να ρωτήσω κάτι που μου δημιουργήθηκε ως λογική ελπίζω απορία? Αυτός ο πίνακας δεν βρίσκεται & είναι από κάποιο πληροφοριοσέλιδο (Αγγλ Datasheet) η έστω στην σχετική ιστοσελίδα των κατασκευαστών του εξαρτήματος LM317?

    Απλά για να ξέρω, αν θα μπορούσα να το βρω και εγώ μόνος μου, αφού θέλω να δουλέψω με αυτό εν τέλει, αν το έψαχνα λίγο... ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Να απαντήσω εγώ μιας και τα λόγια μου πέρασαν από τον επαναλήπτη.
    Τα κατά τον γνώστη αυτονόητα, δεν σημαίνει ότι είναι και στον αδαή το ίδιο απλά.
    Υπάρχει άραγε έστω και ένα από τα 21.000 έως τώρα θέματα του forum, που πιστεύεις ότι δεν θα μπορούσε να βρει κάποιος απάντηση στα όποια πληροφοριοσέλιδα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να απαντήσω εγώ μιας και τα λόγια μου πέρασαν από τον επαναλήπτη.
    Τα κατά τον γνώστη αυτονόητα, δεν σημαίνει ότι είναι και στον αδαή το ίδιο απλά.
    Υπάρχει άραγε έστω και ένα από τα 21.000 έως τώρα θέματα του forum, που πιστεύεις ότι δεν θα μπορούσε να βρει κάποιος απάντηση στα όποια πληροφοριοσέλιδα;
    Μου έδωσες οντως την απάντηση, και σε ευχαριστώ για αυτό όντως, στο γιατί να χάνω χρόνο στην ζωή μου & να ψάχνω (και φαντάζομαι και όχι μόνο εγώ αλλά & πολλοί άλλοι επίσης) πρώτα εκεί που τυπικά ο κάθε λογικός άνθρωπος ΠΡΩΤΑ θα κοιτούσε, στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή ενός εξαρτήματος πχ, αντί να πίνω στον ίδιο χρόνο έναν καφέ χαλαρά, και να ρίξω την ερώτηση απλά, ως αδαής όπως λες, εδώ, αφού σίγουρα θα βρεθεί, από τουλάχιστον έναν αυτονόητο γνώστη, η απάντηση εύκολα και έτοιμη, αόκνως!!!
    Υπάρχει, και μάλιστα πάνω από ένα, στα 21000 που αναφέρεσαι...αλλά που να ψάχνω τώρα να βρω πότε και ποιά ήταν, αφού θα βρεθεί & ενας γνώστης που είναι αυτονόητο να μας το πει, χωρίς να κουραστούμε καθόλου τελικώς εμείς οι δύο!!!

    Το συμπέρασμα είναι ότι ακόμα και τα απλά σε λίγο δεν θα τα ψάχνουμε πρώτα μόνοι μας... αφού θα βρεθεί πάντα ένας που τα έχει ψάξει πριν από εμάς για εμάς! Γιατί να καταναλώνουμε άσκοπα εμείς φαιά ουσία? Είναι που είναι λίγη μάλλον μην μας τελειώσει & γρηγορότερα κιόλας...

    Και πέραν των ανωτέρω, δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινώς, κάτι που δεν χρειάζεται 5 λέπτα για να το βρεις σε ένα datasheet υλικού, αφού είναι βασική πληροφορία σε αυτό, γιατί θα προτιμήσω να το ρωτήσω να μου το πούνε άλλοι αντί να προπσαθήσω να το βρω να το διαβάσω ο ίδιος, ακόμα και πριν έρθει η πρώτη απάντηση?

    Σίγουρα είμαι σε αδυναμία καταννόησης αυτού του ερωτήματος... πάντως! Ευτυχώς όμως εσύ μου έλυσες όντως πραγματικά αυτήν την απορία μου με την απάντησή σου...
    Γιατί έλεγα και εγώ, τι συμβαίνει με εμένα που όταν ψάχνω κάτι τόσο απλό, πρώτα κουράζομαι να κοιτάω πληροφοριοσελίδες εξαρτημάτων, και ιστοσελίδες κατασκευαστών τους! Πως τόσοι άλλοι τα βρίσκουν χωρίς καν να κουραστούν η να ψάξουν ποτέ, βρε παιδάκι μου? Τώρα όμως κατάλαβα! Είμαι ο επιζητούμενος αυτονόητος μα..κας που θα λένε απλά οι αδαείς, όταν παίρνουν αόκνως την απάντησή τους!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αδυνατώ να κατανοήσω !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Μην τσακώνεστε βρε!

    0 Not allowed! Not allowed!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας