Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Κυκλωμα τροφοδοτικου για LED

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή Κυκλωμα τροφοδοτικου για LED

    Καλημερα σας,

    γενικως δεν μου αρεσει να ανοιγω θεμα, αλλα επειδη δεν βρηκα κατι αναλογο και νομιζω πως ειναι πολυ επικαιρο και πολυ χρησημο, θα ηταν καλο να βρουμε μια λυση για ολους.

    Πολλα χρονια τωρα ασχολουμε με τα LED γενικως. Μικρα 5mA, 10mA, 20mA, 25mA, 50mA και μετα μεγαλα 350mA, 700mA, 1A, 3A, 9A.

    Στα μικρα δεν υπαρχει προβλημα αφου μπορουμε να τα οδηγησουμε κατευθειαν απο μια πορτα.

    Μετα εχουμε τα μεγαλα απο 350mA μεχρι και 9A.

    Το θεμα μας εδω ειναι οτι πικοιλουν σε τασεις. Για παραδειγμα υπαρχουν LED στα 700 mA και στο 1,4 Α που η ταση κανονικης λειτουργιας τους ειναι 9 V για τα 700mA και 46 V για το 1,4 Α.

    Τα παραπανω LED ειναι της εταιριας CITIZEN.

    Φυσικα μια πολυ καλη εταιρια ειναι και η CREE που εχει πολυ καλα LED οπως εδω.

    Αυτο που θελω εγω αρχικα να φτιαξω ειναι ενας current driver για το LED της CREE που τα χαρακτηριστικα του ειναι τα παρακατω.

    Lumen max.: 975
    mA test.: 700 mA
    mA typ.: 700 mA
    mA max.: 3000 mA
    V typ.: 2.9 V
    V max.: 4 V
    Watt: 2,03 W

    Μετα αν εχει καποιος κατι στο μυαλο του να φτιαξουμε ενα κυκλωμα που να μπορει να υποστιριξει ενα Led της Citizen που εχει τα παρακατω χαρακτηριστικα.

    Current 1,4
    Voltage 46
    WATT 41

    Το δικο μου θεμα ειναι η τροφοδοσια του μετασχηματιστη, το σχηματικο, οι πυκνωτες μετα τις γεφυρες (ποσο πρεπει να ειναι? γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μου απο μικρους μεχρι και πολυ μεγαλους), και μετα το κυκλωμα που θα οδηγει τα LED με πρωτο παραγοντα το ρευμα.

    Εγω LED της CREE εχω φτιαξει στο εργαστηριο κατι απλο που ειναι και φυσικα λαθος. Εχω παρει εναν LM338 και τον εχω κανει voltage regulator. Ρυθμιζω την ταση ωστε να εχω τα σωστα αμπερ. Αλλα δεν ξερω κατα ποσο η ταση ειναι παντα σταθερη.

    Για παραδειγμα, ο μετασχηματιστης ειναι ενας 100W 2x12 V.

    Εχω βαλει λοιπον γεφυρες και μετα μικρους πυκνωτες της ταξης 680uF. Το θεμα ειναι οτι μετραω μετα τις γεφυρες και τους πυκνωτες ταση της ταξης 17,6 volt (καπου εκει δεν θυμαμαι καλα).

    Ετσι πρεπει να ριξω με τον 338 την ταση στα 3,0 βολτ. που ειναι λαθος γιατι ζεστενεται πολυ και θελει μεγαλη ψυκτρα.

    Γιαυτο ζηταω την βοηθεια σας, μηπως μπορεσουμε ολοι μαζι να φτιαξουμε κατι που να μπορουμε να τροφοδοτισουμε και να οδηγησουμε πρωτα LED στα 3 - 5 βολτ με καταναλωση εως και 5 αμπερ και μετα να παμε σε LED CITIZEN με 40 - 50 βολτ και καταναλωση εως και 2 αμπερ.

    Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια εκ των προτερων. Δεν εχω παρα πολυ καλες γνωσεις ηλεκτρονικης και ηλεκτρολογιας και οτι φτιαχνω το ψαχνω παρα πολυ μεσω του ιντερνετ και μεσω των datasheet.

    Νομιζω και ευχομαι πως οσο καιρο και να παρει το θεμα θα καταληξουμε σε κατι σωστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Όπως σου είπα και πριν μόνο με switching σε συμφέρει. Οπότε μην κοιτάς LM317, LM338, και τα παρόμοια. Δες κάποιο switching controller.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω,

    το θεμα ειναι οτι οι γνωσεις μου δεν φτανουν μεχρι εκει. τουλαχιστον θελω καποιο σχεδιο κυκλωμα για να αρχισω να καταλαβαινω πως δουλευει. Φυσικα θα χρειαστει να το υλοποιησω, και πρεπει να υλικα να ειναι ευκολα στην αγορα. (τουλαχιστον να μπορω να κανω παραγγελια απο καποιο μαγαζι με ηλεκτρονικα στην Αθηνα).

    Περα απο τα υλικα και το κοστος ειναι σημαντικο που πρεπει να το κρατησουμε χαμηλο (οσο μπορει να γινει αυτο).

    Δηλαδη ενας μετασχηματιστης δεν μπορει να μεινει σε χαμηλο κοστος.

    Ειπες πως ειναι καλυτερα να χρησημοποιησω switching. Δεν κανει δηλαδη ενας voltage and current regulator?

    Υπαρχει καποιο σχηματικο για switching?

    ευχαριστω και παλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Στη σελίδα της National: http://www.national.com/en/led/high_brightness.html αναφέρει κάτω δεξιά το "WEBENCH by LED manufacturer". Μια καλή αρχή είναι να κάνεις εγγραφή και να δοκιμάσεις τη σχεδίαση για τα συγκεκριμένα LEDs (λ.χ. Citizen).

    Απλές λύσεις με LM317/338 μπορείς να εφαρμόσεις εφόσον ο μετασχηματιστής επιλεγεί σε χαμηλότερη τάση ή αν τα LED συνδεθούν σε σειρά. Πάλι θα έχεις αρκετή κατανάλωση σε "ζέστη" αλλά με απλό κύκλωμα.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (11-10-11)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    πολυ κατατοπιστικο.

    εχω ειδη κανει register και θα προσπαθησω να ασχοληθω συντομα.

    Θα χρειαστω φυσικα την βοηθεια σας στο θεμα αργοτερα. Αν καποιος εχει να προσθεσει κατι περιμενω τα σχολια σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Κυκλωμα Τροφοδοτικου.
    By kostas-21 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 21:01
  2. κυκλωμα τροφοδοτικου...
    By Panοs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-14, 00:42
  3. Κυκλωμα για led ταινια..R.G.B
    By taskom in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 15:29
  4. ΠΙΝΑΚΙΔΑ LED (ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΟΣΒΙΝΕΙ)
    By angel_pcph in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-12, 14:08
  5. ΤΥΠΩΜΕΝΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟ LM317
    By marios in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-04, 21:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας