Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ερωτηση για ρελε real time

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος SV9OFR
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή Ερωτηση για ρελε real time

    καλησπερα. ηθελα να κανω την εξης ερωτηση αν υπαρχει ετοιμο ρελε πραγματικου χρονου η αν μπορουμε να φτιαξουμε ενα. θελω σε περιπτωση διακοπης να ενεργοπειω το το inverter χωρις να ειπαρχει καθολου καθηστερηση. ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Το inverter πρέπει να είναι έτσι και αλλιώς ενεργοποιημένο και σε κατάσταση αναμονής, για να κρατά το συγχρονισμό με το δίκτυο.
    Βάλε ένα solid state Μη ξεχάσεις πρώτα ότι το inverter πρέπει να είναι συγχρονισμένο με το δίκτυο.
    Επίσεις μια άλλη μέθοδος είναι να έχεις τάση εξόδου λίγο χαμηλότερη 1/2 volt πχ από το δίκτυο. Και εδώ πρέπει να είσαι συγχρονισμένος με το πρωτεύων δίκτυο
    Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, γιατί όλα τα αξιοπρεπές inverters έχουν μηδαμινό χρόνο μεταγωγής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος SV9OFR
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    με λιγα λογια εχω ενα δυνατο inverter καθαρου ημιτονου και εχω και μπαταριες. θελω να φτιαξω ενα ups με μηδενικο χρονο μεταγωγης απο δικτιο σε inverter και το αντιστροφο. δοκιμασα ενα απλο ρελε 4 επαφων αλλα ειναι σχετικα αργο με αποτελεσμα να κλεινει το pc. εχω κολησει σε αυτο το σημειο. εχω παρει επισις και ενα ετοιμο inverter-ups-φορτιστη 1500 watt 3000 watt peek τροποπιημενου ημιτονου και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. ειναι αριστος φορτιστης, αριστο inverter αλλα ο χρονος μεταγωγης οταν κοπει το ρευμα ειναι 2 sec και αντιθετα οταν ερχετε το ρευμα ειναι 20 ms. υπερβολικα πολυς χρονος τα 2 sec αλλα δυστηχως οπως μου ειπε ο κινεζος ειναι ετσι κατασκευασμενο. (χαρηκα πολυ το εφτιαχνα και εγω ετσι με το μεγαλο ιnverter μου και ενα απλο ρελε) δεν ειχε εξακριβωσει οτι τα 20ms ειναι η μεταγωγη οταν επιστρεφει το ρευμα της δεη. σκευτικα και λεω αφου εχουμε 2sec καθυστεριση θα βαλω σε σειρα ενα απλο ups μικρο του pc να μου κραταει τα ρευματα μεχρι να ξεκινισει το μεγαλο, και ιδου το προβλημα του αιωνα. οταν ξεκινησει το μεγαλο το μικρο δεν γινετε bybass γιατι δεν βλεπει καθαρο ημιτονο. τσεκαρισμενο αυτο. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    και γιατί δεν παίρνεις έξοδο μόνο από το ινβερτερ και στην είσοδο να έχεις τις μπαταριές και το δίκτυο ως φορτιστή των μπαταριών έτσι ώστε να είναι μόνιμα χωρείς εναλλαγές η παροχή του? μια άποψη λέω δεν γνωρίζω τις τεχνικές δυσκολίες η αστοχίες που μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος SV9OFR
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    με αυτον τον τροπο εχουμε πολλες θερμικες απωλιες, απωλιες καλωδιων συν πολλα αλλα που αν κατσουμε να τα μετρησουμε δεν αξιζει τον κοπο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Την δοκιμη πως την εκανες; εεργοποιησες το ρελε να περασει η ταση του ινβερτερ στην διακοπη;κανε μια δοκιμη με τετραπολικο ρελε με 2 NO-2NC. Οπλισμενο να εχεις ταση απο δεη ξεοπλιστο ταση απο ινβερτερ ο χρονος ειναι σημαντικα μικροτερος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Μάλλον πρέπει να πάρεις μηχάνημα που να έχει τις προδιαγραφές που θες. Τα 2sec τα θέλει γιατί δεν είναι συχρονισμένο το ημίτονο του inverter με το ημίτονο της ΔΕΗ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος SV9OFR
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    παιδες βρεθηκε η λυση. αλαξα το μικρο ups με ενα της τελε και διαβαζει το τροποποιημενο ημητονο. αρα στο κενο τον 2 δευτερολεπτων με καλυβει ανετα. ευχαριστω παντως για το ενδιαφερων και οσο για το ρελε φιλε βασιλη θα το κοιταξω απο περιεργια

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. RTC real time clock
    By Dimitris_Peristeri in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 16:33
  2. real time αντίγραφο σκληρού
    By haris_216 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-11, 23:30
  3. labview μετατροπη data real time
    By saq in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-09, 13:54
  4. real time desktop
    By briko in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-09, 21:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας